Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Nelămurire partaj

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostMarbeam, on 23 iunie 2018 - 16:30, said:

Banca nu oferea optiunea de internet banking si la vremea aia aveam incredere in ea. La un moment dat, m- a si ajutat- a virat niste bani pentru rezolvarea unei probleme de ale mele.

Normal ca vreau sa fie din vina ei. Iese prost la partaj pentru ca pot zice ca risipea banii cu amantii, pot cere despagubiri morale pe art.388. Iar hotararea nu e nevoie sa o arat eu nimanui- e obligata ea sa o scoata de fiecare data cand trebuie sa depuna actele undeva- certificat de nastere, buletin, hotarare divort. Si acolo va scrie motivarea divortului. De ce sa nu o.fac?
Nu ma lupt pe bani de eugenii. Iar suma pe  care o sa i- o iau nu e mare, dar conteaza pentru ea,  ca e si zgarcita si are si salariul mic.
Serios? Ce banca nu avea internet banking acum 2-3 ani?
Depinde ce vrei
1. Divort rapid pentru a putea trece la un partaj rapid - Atunci - despartire amibaila/culpa comuna.
2. Divort lung si pe care il poate prelungi f.f .f mult (1-2 ani pe putin) - Atunci insisti cu divort din vina ei; s-ar putea totusi sa nu obtii ce vrei; oricum avocat cat mai bun specializat pe divorturi

#74
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Marbeam, la cererea instanței băncile dau datele din toate conturile (active sau inactive) ale unei părți din proces.
Ai uitat de banii din conturile tale. Și ăia au fost adunați în timpul căsătoriei, dacă cineva ar proceda cum zici tu eu cred că avocatul celelalte părți ar cere în secunda doi chestia asta. Suma scoasă de ea e mai mare decât jumătate din ce aveai tu în conturi? Că s-ar putea să mai ai de dat ca să compensezi pierderea ei, în caz că ți-ar reuși ce ți-ai propus.

Edited by althea, 24 June 2018 - 06:20.


#75
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Bancile dau informatii la cererea instantei, corect. Depinde insa de ce perioada vorbim: din momentul depunerii cererii, din momentul pronuntarii divortului. Iar in momentul depunerii cererii, nu mai exista decat un singur cont: cel al ei, unde isi tinea salariul. Pe celelalte le desfiintasem eu inainte cu cateva zile( din pacate, dupa ce ea a apucat sa scoata niste bani din contul unde imi erau virati banii de firma unde lucram).

Daca se ia in considerare insa acel moment din clipa separatiei in fapt( eu plecasem de acasa cu 2 zile inainte sa scoata ea banii), atunci ce bani se iau in considerare? Cei din cele doua conturi pe numele meu plus contul ei?

Si daca instanta ia in considerare ultimul scenariu( cel al banilor de dinainte de separare)si i se dau jumatate din bani sau 40% si eu am cheltuit partea mea intre timp, ce sanse are ea sa primeasca restul de bani pana la 50%, 40%? Eu nu am nimic pe numele meu si nici nu lucrez.


Edited by Marbeam, 24 June 2018 - 09:01.


#76
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarbeam, on 24 iunie 2018 - 08:54, said:

Depinde insa de ce perioada vorbim: din momentul depunerii cererii, din momentul pronuntarii divortului.  
Sunteți divorțați doar după ce sentința rămâne definitivă, până atunci sunteți căsătoriți. Dacă ai cumpăra acum un apartament ar intra la partaj, și chiar dacă ai fi dobândit banii după separare ți-ar fi foarte greu să-l scoți din bunurile comune.


View PostMarbeam, on 24 iunie 2018 - 08:54, said:

Si daca instanta ia in considerare ultimul scenariu( cel al banilor de dinainte de separare)si i se dau jumatate din bani sau 40% si eu am cheltuit partea mea intre timp, ce sanse are ea sa primeasca restul de bani pana la 50%, 40%? Eu nu am nimic pe numele meu si nici nu lucrez.
Depinde cât de hotărâtă ar fi să te urmărească.
Teoretic, dacă te tot notifică și nu lasă să se prescrie, nu scapi dacă o să ai venituri. Practic nu cred că se leagă cineva la cap cu chestii de-astea.
Ideea e că cererea de a-ți da banii înapoi se poate întoarce împotriva ta.
Ca și divorțul din culpa ei exclusivă... nu îți folosește la nimic, doar târâi timpul în loc să scapi în 30 de zile și să vă vedeți de viață.

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Si daca doamna face un copil (cu alt cocos) il mai jumuleste si de-o pensie alimentara.

#78
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Posted Image
Așa, sperie-l și tu.

Edited by althea, 24 June 2018 - 18:55.


#79
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Există acțiunea de tăgadă a paternității.

Althea, deja am avut prima infatisare si presedinta a incercat sa ma convinga sa accept divortul din culpa comuna. As fi fost de acord, dar inainte de a intra in sala i- am zis fostei ca as accepta acest lucru doar daca imi da banii pe care i- a luat inapoi. Cum a refuzat categoric, nu am facut decat sa imi apar dreptul de a cere divortul din culpa ei. Asadar, in curand vom avea urmatoarea infatisare pe care sper sa o castig in defavoarea ei.

Edited by Marbeam, 24 June 2018 - 20:06.


#80
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarbeam, on 24 iunie 2018 - 20:05, said:

Asadar, in curand vom avea urmatoarea infatisare pe care sper sa o castig in defavoarea ei.
Nu e pe runde, cu scor pe înfățișări... sentința se dă la sfârșit. Ea n-are avocat?

#81
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Are avocat. A cerut culpa comuna, eu am refuzat, altfel eram deja divortati. Urmeaza a doua infatisare cu martori si inscrisuri.

Are avocat. A cerut culpa comuna, eu am refuzat, altfel eram deja divortati. Urmeaza a doua infatisare cu martori si inscrisuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate