Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nelămurire partaj

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpasilla, on 22 iunie 2018 - 19:22, said:

La care cont a avut imputernicire.
asta n-o inteleg eu, daca exista un cont comun, de ce sa ii dea imputernicire la contul de salarii ?

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 18:10, said:

Tocmai pentru ca veniturile provenite din salarii sunt comune ma fac sa ii cer jumatate din contul ei de salariu.
Visezi frumos, n-ai vedea niciun ban din contul ei de salariu.

În rest nu mai zic nimic, pare un frumos subiect de weekend: numai bun de distracție. Mă mir că s-a trecut cu vederea ce zici aici:

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 17:47, said:

În luna ianuarie anul curent, exista o anume suma de bani in conturi bancare(unul in care erau tinute economiile comune, unul in care imi erau virati banii de salariu). Sotia a scos fara acordul meu din contul meu de salariu o suma echivalenta cu 25% din suma totalizata din ambele conturi, inainte sa am timp sa le lichidez pe amandoua si sa pun jumatate din bani pe numele varului meu si cu o parte sa ajut la imbunatatirea casei parintilor.

View PostMarianG, on 22 iunie 2018 - 19:26, said:

asta n-o inteleg eu, daca exista un cont comun, de ce sa ii dea imputernicire la contul de salarii ?
Eh, eroare de logică. I-a scăpat.

#39
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Pasilla, e parerea ta. Daca te insela si iti fura banii castigati de tine cu sudoarea fruntii nu mai ziceai asa. Eu i- am oferit posibilitatea unui divort civilizat, ea a vrut la tribunal pentru ca nu s- a multumit numai cu jumatate cu banii din contul de economii de la nunta. Asa ca i- am inaintat cerere de divort pentru culpa ei exclusiva.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postalthea, on 22 iunie 2018 - 19:28, said:

În rest nu mai zic nimic, pare un frumos subiect de weekend: numai bun de distracție. Mă mir că s-a trecut cu vederea ce zici aici:
n-am trecut cu vederea, dar lucrez "pe text", si in ordinea in care este prezentat

Practic femeia si-a luat 50% din valoarea contului de econimii din contul tau de salarii.
Mai exact nu exista prejudiciu.

Edited by MarianG, 22 June 2018 - 19:34.


#41
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Pasilla, e parerea ta. Daca te insela si iti fura banii castigati de tine cu sudoarea fruntii nu mai ziceai asa. Eu i- am oferit posibilitatea unui divort civilizat, ea a vrut la tribunal pentru ca nu s- a multumit numai cu jumatate cu banii din contul de economii de la nunta. Asa ca i- am inaintat cerere de divort pentru culpa ei exclusiva.

Contul de economii a fost facut de mama mea care lucra la banca. Fosta nu a fost niciodata interesata sa ii pun si numele ei pe cont. Norocul meu.

Banii pe care i- a luat din contul de salarii erau de trei ori mai mult decat jumatate din contul de economii.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 19:38.


#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 19:30, said:

Pasilla, e parerea ta. Daca te insela si iti fura banii castigati de tine cu sudoarea fruntii nu mai ziceai asa. Eu i- am oferit posibilitatea unui divort civilizat, ea a vrut la tribunal pentru ca nu s- a multumit numai cu jumatate cu banii din contul de economii de la nunta. Asa ca i- am inaintat cerere de divort pentru culpa ei exclusiva.
Hmm. Am cu siguranta "experienta" mai multa decat a ta.
Asa e viata. Dura.

Nu vreau sa te necajesc mai mult, decat esti, dar ai avut o sotie cinstita. Asa pare din faptul ca si-a tras numai 25 % din contul ala.

Edited by pasilla, 22 June 2018 - 19:39.


#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Nenea, cumva banca i-a dat banii, iar eu ma indoiesc ca a fost pe ochi frumosi.
Uita-te in stanga, crezi ca n-am incercat ?
Daca spui ca mama dumitale lureaza la banca vorbeste cu ea despre cum se pot retrage banii fara imputernicire.
Tin sa completez, orice judecator care afla ca tu aveai intentia de a goli contul o sa ii dea doamnei dreptate.

#44
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Chiar daca viata e dura, trebuie sa luptam pentru ce e corect...si trebuie sa o facem cinstit, nu cum a facut ea.
Cum ziceam, banii pe care mi i- a luat sunt de trei ori mai multi decat i se cuveneau din contul de economii.
Corect era sa astepte partajul, nu sa se foloseasca de o imputernicire pe care i- am dat- o doar ca sa ma tina la curent cu intrarile si iesirile din cont. Imi pare rau acum ca am avut incredere in ea.
Nu mi- as fi lichidat contul daca nu actiona asa. Doar ii retrageam imputernicirea.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 19:45.


#45
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostMarianG, on 22 iunie 2018 - 19:26, said:

asta n-o inteleg eu, daca exista un cont comun, de ce sa ii dea imputernicire la contul de salarii ?

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 19:43, said:

Corect era sa astepte partajul, nu sa se foloseasca de o imputernicire pe care i- am dat- o doar ca sa ma tina la curent cu intrarile si iesirile din cont.

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 17:58, said:

Eu am lucrat in strainatate si am pus- o imputernicit ca sa poata verifica daca imi sunt virati banii.
Nu aveai incredere in angajator?
Sau voiai sa te lauzi??
macar spune ce sume lunare castigai in "strainatate"

Edited by OPEDI, 22 June 2018 - 20:00.


#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarianG, on 22 iunie 2018 - 19:32, said:

n-am trecut cu vederea, dar lucrez "pe text", si in ordinea in care este prezentat
Dacă iei în ordinea care rezultă din tot ce scrie, nu în aia în care povestește, n-o să-ți mai dea nimic.

#47
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Opedi- nu aveam incredere in angajator. Mi- a dat mai putini bani primele luni si am facut scandal.
Althea- ce anume nu intelegi? Nu sunt troll, zic fix ce s- a intamplat. Eu am avut doua conturi pe numele meu, ea a avut imputernicire pe cel mai consistent unde imi vira firma din strainatate banii. Eu acum vreau banii pe care i- a luat inapoi. Ca sa imi dovedesc buna- credinta, i- am propus sa facem partajul pe banii pe care i- a luat. Ce e  greu de inteles?!
Intai a scos ea banii si cand am vazut ce a facut, am lichidat ambele conturi inainte de a inainta cererea de divort. Ca sa ii pun la adapost, am pus o parte pe numele varului, iar pe restul i- am folosit sa imi ajut parintii si sa ma intretin.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 20:16.


#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 19:43, said:

Nu mi- as fi lichidat contul daca nu actiona asa.  

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 17:47, said:

Sotia a scos fara acordul meu din contul meu de salariu o suma echivalenta cu 25% din suma totalizata din ambele conturi, inainte sa am timp sa le lichidez pe amandoua si sa pun jumatate din bani pe numele varului meu si cu o parte sa ajut la imbunatatirea casei parintilor.
Ce vreau să spun cu citatele astea două e că te încurci în povești rău. Adică ea a fost mai iute de mână, sau cum?


View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 20:12, said:

Eu am avut doua conturi pe numele meu, ea a avut imputernicire pe cel mai consistent unde imi vira firma din strainatate banii. Eu acum vreau banii pe care i- a luat inapoi.
Un an din ce ai trăit? Din menaj?

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 20:12, said:

Althea- ce anume nu intelegi? Nu sunt troll, zic fix ce s- a intamplat.
Nu are logică ce spui. Ori ești troll, ori povestești doar ce-ți convine, ceea ce e cam același lucru.

Edited by althea, 22 June 2018 - 20:18.


#49
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Aveam niste bani pusi deoparte pe care nu ii aveam pusi la banca. Ea zice ca a contribuit si ea la cheltuieli, dar nu am vazut niciun ban in casa.

#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 20:17, said:

Ea zice ca a contribuit si ea la cheltuieli, dar nu am vazut niciun ban in casa.
Măi, dar lasă-ne cu astea... Câți drac de bani aveai? Deci tu ai făcut și menaj, și ai și plătit tot în casă?
Și cui îi zice că a contribuit la cheltuieli?

#51
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
la varu-su

#52
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Mie, normal, si la judecator.mizeaza pe faptul ca ea a lucrat in permanenta spre deosebire de mine si asta ii da drepturi si ca atat cat am fost plecat nu s- a atins de banii pe care ii lasam. Daca ea nu i- a cheltuit, problema ei! Ea si familia ei s- a folosit de masina mea pe tot timpul cat am fost casatoriti si nu s- a plans niciodata ca ii lipseste una sau alta.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 20:31.


#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
@OPEDI
Cre' că.

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 20:30, said:

... si la judecator.
Parcă nu începuseși partajul Posted Image

Edited by althea, 22 June 2018 - 20:33.


#54
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Cand o sa inceapa procesul de partaj. Deocamdata urmeaza a doua infatisare in procesul de divort.
A cerut sa obtina divortul din culpa comuna, dar i- am spus ca sunt de acord numai daca imi da banii pe care i- a luat inapoi.Cum ea a refuzat, mi- am urmat actiunea si am cerut culpa ei exclusiva. Urmeaza administrarea de inscrisuri si martori. Eu am chemat-o pe mama si am de gand sa folosesc si o scrisoare pe care i- a scris- o unui amant. Ea a chemat pe una pe care nu o cunosc si probabil o sa depuna marturie mincinoasa.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 20:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate