Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nelămurire partaj

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 19:08, said:

Înainte de cererea de divort erau 3 conturi: al meu unde îmi primisem salariul, al ei şi un cont de economii facut pe numele meu.
Daca voia sa fie cinstita, putea sa astepte partajul sa fie totul transparent, nu sa fure din contul MEU de salarii.
I- am propus sa faca un cont in care sa puna banii pe care i- a luat, cu clauza ca niciunul dintre noi sa nu poata scoate bani de acolo pana nu se pronunta instanta, dar nu a fost de acord.
Ea nu a avut nicio contributie la banii aceia.
Cat am stat acasa fara serviciu un an si ceva eu faceam curat, mancare, si banii cheltuiti erau din banii economisiti de mine.
Nu stiu la ce detalii cusute cu ata alba te referi tu. Ea a abuzat de increderea pe care i- am dat- o cand am favut- o imputernicit.
Cum poti dovedi ca i- am spart mailul? I- am gasit parolele intr- un fisier pe un calculator comun.
Mai omule , unde ai vazut tu divort cinstit si elegant ? Rare cazuri si doar atunci cand oamenii se despart de comun acord , nu cand inseala unul pe altul ! Din nefericire pentru tine nu mai conteaza NIMIC ! Daca banca i-a dat banii , inseamna ca avea dreptul legal sa-i scoata , nu conteaza ce aranjamente verbale ai avut tu cu ea . Dai banii degeaba pe proces , ea poate sa zica orice si ca a cheltuit banii pe mancare...intretinere...orice !

View PostMarianG, on 22 iunie 2018 - 19:17, said:

Practic o poate da in judecata pentru suma respectiva daca poate dovedi ca a retras fara acordul lui.
Poate dar pierde ! Banca nu da bani decat daca esti imputernicit de titular , deci sotia AVEA DREPTUL sa scoata bani , era in timpul casatoriei , ce discutau ei in casa la nivel de conversatie...legal NU SE PUNE !

#56
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 18:05, said:

Avea relatii pe net cu tot felul de barbati. Am aflat dupa ce i- am spart emailul.
Nu avem copii sau altceva in afara de bani care sa fie pe numele unuia dintre noi.
Masina e cumparata inainte de casatorie si am terminat de achitat la o luna dupa casatorie cu banii de la nunta, dar e vorba de un rest de 1000 de euro.
Bai idiotule, nu te mai autoincrima pe aici. Sterge tot si consulta un avocat.

View PostMarbeam, on 22 iunie 2018 - 19:08, said:

Înainte de cererea de divort erau 3 conturi: al meu unde îmi primisem salariul, al ei şi un cont de economii facut pe numele meu.
Daca voia sa fie cinstita, putea sa astepte partajul sa fie totul transparent, nu sa fure din contul MEU de salarii.
I- am propus sa faca un cont in care sa puna banii pe care i- a luat, cu clauza ca niciunul dintre noi sa nu poata scoate bani de acolo pana nu se pronunta instanta, dar nu a fost de acord.
Ea nu a avut nicio contributie la banii aceia.
Cat am stat acasa fara serviciu un an si ceva eu faceam curat, mancare, si banii cheltuiti erau din banii economisiti de mine.
Nu stiu la ce detalii cusute cu ata alba te referi tu. Ea a abuzat de increderea pe care i- am dat- o cand am favut- o imputernicit.
Cum poti dovedi ca i- am spart mailul? I- am gasit parolele intr- un fisier pe un calculator comun.
Bai tu chiar esti idiot! Chiar daca ii stii parola nu ai voie sa accesezi emailul ei fara acceptul ei (preferabil scris ca sa ai o dovada)

#57
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Tehnic, nu i- am spart niciun mail. Stiam parola si am printat mailurile, inainte sa apuce ea sa le stearga.In cel mai rau caz, e cuvantul meu contra cuvantului ei.

Althea- esti pe aproape. Ea a scos banii de la banca doar cu cateva ore inainte sa aflu ce a facut. In clipa urmatoare i- am scos pe toti si mi- am lichidat ambele conturi.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 21:30.


#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cati bani a scos?
La ghiseu sau ATM?

#59
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postdorin_2k, on 22 iunie 2018 - 21:34, said:

Cati bani a scos?
Hai sa facem o socoteala:
Cu restul de bani el a renovat casa parintilor ( cred ca mai mult decat niste termopane si o baie nu a facut)
Si a oprit cativa, depunandu-i in contul lu: varu-su.
Ea a luat un sfert, el 3/4.
Avand in vedere ca 1.000 ( ultima plata la autoturism) lui i se pare o suma astronomica, ma gandesc ca maxim 5.000 lei

Edited by OPEDI, 22 June 2018 - 21:44.


#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ Marbeam
Ia o hatie si un creion scrie ce aveai tu ce avea ea, ce castigai tu, ce castiga ea.
Eu zic ca o sa-ti dea cu virgula.
Acum esti in "tug of war" si nu gandesti limpede. Incearca sa te linistesti, sa recitesti ce ai scris aici si ce ti s-a raspuns, o sa ai o surpriza.

Edited by arg, 22 June 2018 - 21:59.


#61
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ar trebui priceput despre ce cifre se discuta. Ca daca e vb de cateva zeci de mii de euro, se mai intelege, altfel...

Discutiile astea de furturi intre sot si sotie sunt deprimante.

#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPaz, on 22 iunie 2018 - 22:07, said:

Discutiile astea de furturi intre sot si sotie sunt deprimante.
Si sunt painea avocatilor.

#63
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Ce suma a scos?

#64
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
offf - nici un avocat pe aici???
Nu mai derutati omul....
Bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune... cu alte cuvinte, banii munciti de tine erau in aceeasi masura si ai ei... sotia avea tot dreptul sa scoata banii din cont chiar daca nu a facut un leu vreodata singura... putea sa ii bea sau sa ii dea de pomana... nu are relevanta...
La partaj impartiti bunurile ramase care inteleg ca nu sunt...

#65
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostNaijax, on 22 iunie 2018 - 18:04, said:

La fel ca si bunurile dobândite prin moștenire sau donație.
De mosteniri nu se poate atinge nici dracu', chiar si dobandite
in timpul casatoriei daca sunt...de alea dobandite inainte de
casatorie nici nu mai are rost sa discutam. Daca si numai daca
li se schimba regimul matrimonial acelor bunuri, dar...cat sa fii
de tampit?

Numai dupa decesul "mostenitorului", pot exista pretentii din partea
celuilalt sot. 1/4 daca "mostenitorul" are urmasi sau rude (nu intru in
detalii cu rudele ca-i complicat) si full daca nu mai exista nimeni in
afara sotului supravietuitor.

#66
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Cat am lucrat, am avut salariul mai mare decat al ei, cu vreo 50%.
Ce am reusit sa strang in strainatate se ridica la cateva zeci de mii de euro. Nu am zis ca 1000 € sunt o suma astronomica, am zis ca sunt un nimic.
Nu e adevarat ca nu sunt bunuri care nu pot fi impartite. La data depunerii divortului, desfiintasem conturile pe care eram titular, dar contul in care isi primea ea salariul era existent. De aceea voi cere partajul pe jumatate din banii din contul EI de salarii.
Nu cred ca procedez gresit. Inainte de a pleca de acasa mai aveam niste bani pusi deoparte pe care i- am impartit in jumatate cu ea. Nu eram obligat sa o fac, dar am facut- o. Ea s- a justificat ca a luat cat a luat pentru ca am cheltuit niste bani pentru reparatiile masinii( vreo 4000 de euro) si am cotizat la fondul de pensii pentru periaoda cat am lucrat in strainatate si am stat acasa.
Aveam de gand sa ii dau jumatate din contul de economii pentru ca provenea din bani dati amandurora si sa imi pastrez banii castigati in strainatate, pentru ca ea nu a avut nicio contributie la ei.
E adevarat ca sotia poate sa scoata bani din contul sotului, dar numai in beneficiul lui, care e proprietarul banilor sau al lor, nu in beneficiul ei. Asa ca nu putea sa ii bea si sa ii de pomana.
Ce sa scriu pe hartie? Cat am lucrat, am castigat mai mult decat ea. Si am fost un sot model, spre deosebire de ea.

Edited by Marbeam, 23 June 2018 - 05:37.


#67
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
consulta un avocat...
In lipsa unei conventii matrimoniale, veniturile din munca (salariile) sunt bunuri comune - deci sotia este proprietar de drept ai "banilor tai" si poate dispune in consecinta. Nu are relevanta ca tu castigai mai mult decat ea. Ea putea fi casnica, fara venituri si tot avea dreptul asupra salariului tau in aceeasi masura ca si tine.
Eu iti recomand o intelegere amiabila.
Daca e vorba de sume mici, costurile judiciare aferente partajului pot depasi cu mult obiectul disputei.

#68
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostMarbeam, on 23 iunie 2018 - 05:26, said:

Cat am lucrat, am avut salariul mai mare decat al ei, cu vreo 50%.
Ce am reusit sa strang in strainatate se ridica la cateva zeci de mii de euro. Nu am zis ca 1000 â‚Ź sunt o suma astronomica, am zis ca sunt un nimic.
Nu e adevarat ca nu sunt bunuri care nu pot fi impartite. La data depunerii divortului, desfiintasem conturile pe care eram titular, dar contul in care isi primea ea salariul era existent. De aceea voi cere partajul pe jumatate din banii din contul EI de salarii.
Nu cred ca procedez gresit. Inainte de a pleca de acasa mai aveam niste bani pusi deoparte pe care i- am impartit in jumatate cu ea. Nu eram obligat sa o fac, dar am facut- o. Ea s- a justificat ca a luat cat a luat pentru ca am cheltuit niste bani pentru reparatiile masinii( vreo 4000 de euro) si am cotizat la fondul de pensii pentru periaoda cat am lucrat in strainatate si am stat acasa.
Aveam de gand sa ii dau jumatate din contul de economii pentru ca provenea din bani dati amandurora si sa imi pastrez banii castigati in strainatate, pentru ca ea nu a avut nicio contributie la ei.
E adevarat ca sotia poate sa scoata bani din contul sotului, dar numai in beneficiul lui, care e proprietarul banilor sau al lor, nu in beneficiul ei. Asa ca nu putea sa ii bea si sa ii de pomana.
Ce sa scriu pe hartie? Cat am lucrat, am castigat mai mult decat ea. Si am fost un sot model, spre deosebire de ea.
Eu tot nu am inteles de ce a trebuit s-o faci imputernicit. Daca vroiai sa vezi ca-ti intra banii in cont era usor cu internet sau mobile banking. Daca avea nevoie de bani ii faceai transfer.
P.S. Cred ca esti naiv sa crezi ca mai are bani in contul de salariu mai mult de cat pentru o eugenie...
P.S. Daca insisti cu divort din vina ei se poate prelungi f.f. mult, mai ales daca ea vrea...

#69
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
cu ce anume te incalzeste ca divortul se va pronunta din vina "cuiva"??
Vei lua hotararea de divort si o vei arata cuiva?
Sa vada acel cineva ca ea a fost "divina" si tu fraier?

#70
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cu internet banking e acelasi lucru. Poti face transfer f usor.
Insa tot nu a zis cati bani a retras.

#71
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Banca nu oferea optiunea de internet banking si la vremea aia aveam incredere in ea. La un moment dat, m- a si ajutat- a virat niste bani pentru rezolvarea unei probleme de ale mele.

Normal ca vreau sa fie din vina ei. Iese prost la partaj pentru ca pot zice ca risipea banii cu amantii, pot cere despagubiri morale pe art.388. Iar hotararea nu e nevoie sa o arat eu nimanui- e obligata ea sa o scoata de fiecare data cand trebuie sa depuna actele undeva- certificat de nastere, buletin, hotarare divort. Si acolo va scrie motivarea divortului. De ce sa nu o.fac?
Nu ma lupt pe bani de eugenii. Iar suma pe  care o sa i- o iau nu e mare, dar conteaza pentru ea,  ca e si zgarcita si are si salariul mic.

#72
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Singur i-ai facut imputernicire pe cont. Asta e.
Banii i-a retras in timpul casatoriei perfect legal.

Edited by dorin_2k, 23 June 2018 - 16:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate