Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Imi e frica sa conduc

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postarab, on 17 iunie 2018 - 21:09, said:

Incepe cu lectura Codului rutier! Esti cam pericol public cred.

Pericol public sunt cei care mergi cu >80kmh prin localitate, in niciun caz el.

View PostMembruAnonim, on 18 iunie 2018 - 07:42, said:

Condusul nu este obligatoriu. Mai bine să uite că are permis, așa cum a făcut și în cei 9 ani de când îl are. Sunt pline drumurile de șoferi care nu ar avea ce căuta la volan. Îi recunoști după viteza nejustificat de mică cu care se deplasează și nu fac decât să constituie șicane mobile pentru ceilalți. Dacă-i întrebi, îți vor spune că ei conduc ”preventiv”.

Cum spuneam, pericol public sunt cei care merg cu viteza nejustificat de mare, mult mai mare decat 50kmh. Pana la urma o viteza de 40kmh in localitate este absolut normala, una de 80kmh nici vorba.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
giuliani, cine ți-a spus că inițiatorul e în stare să meargă cu 40 în localitate? Dacă nu ai citit ce probleme are, mai bine îți vezi de treabă

View Postvasilepop222, on 17 iunie 2018 - 23:44, said:

imi e frica sa nu fac accident sau sa zgariu alta masina. Am foarte mari emotii cand trec prin locuri stramte(de obicei sunt stramte doar pentru mine,nu apreciez bine distanta ).

Edited by MembruAnonim, 21 June 2018 - 13:12.


#57
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postvasilepop222, on 17 iunie 2018 - 19:55, said:

Buna tuturor.Am permisul de conducere de 9 ani,dar nu am condus aproape deloc.Cand sunt la volan,sunt foarte stresat,imi e greu sa fiu atent si la drum si la persoanele de langa mine(in cazul in care vorbesc cu cineva).Ce as putea face sa rezolv problema asta?Evident ca practica ma ajuta mult,dar astept si alte sfaturi.

Nu-ti face probleme , e absolut normal sa ai o oarecare teama. Nu lua in calcul toate porcariiel pe care le scriu zmeii de aici:
- daca mergi mai incet nu esti un element de nesiguranta pe sosea, unul care conduce ca nebunul depasind cu mult limita de viteza este un mare motiv de nesiguranta.
- nu te du in locuri aglomerate asa cum iti spunea cineva, din contra. drumuri cat mai libere ca sa  cunosti masina cat mai bine.
- daca nu ai masina, cumpara-ti una veche si ieftina. conduci un an, apoi o vinzi si iei alta.
- sa-ti fie frica e normal, mai ales ca nu ai condus "de capul tau" mai deloc. mult mai periculosi decat tine caruia iti e frica sunt marii smecheri neinfricati care nu sunt constienti ce inseamna sa conduci o masina.
- condu singur la inceput. o sa transpiri, dar e mai bine asa. cu inca cineva in masina risti sa primesti sfaturi la fiecare 50m,

Eu am luat permisul mai demult, si am inceput sa conduc abia dupa 10 ani. Nu mi se pare ceva normal sa nu conduci, mai ales cand nu ai posibilitatea sa iti cumperi o masina. Problema mea era ca imi pierdusem increderea pt ca in general conduceam cu maica-mea in masina care striga la mine des ca nu fac bine cine stie ce.
Dupa 10 ani am fost nevoit sa cumpar o masina, am luat un Polo vechi tocmai sa nu am greturi cu accidentatul masinii mele :) Am condus singur la inceput, incet, prevazator, asa cum trebuie sa conduca oricine pana la urma. Avantajum a fost ca nu am condus in RO unde sunt atatia zmei pe sosele, ci in alte locuri unde 40kmh prin oras este ceva normal chiar si pentru cei care conduc Porsche.
Asadar, cauta drumuri neaglomerate la inceput, si fa cat mai multa practica. Condu zilnic, dupa 1 luna ai sa simti o diferenta enorma.Daca poti sa fii singur in masina e ok, daca nu obliga-i pe ceilalti sa taca atata timp cat esti tu la volan (cu exceptia unui bebe, evident).

Multa bafta!

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

dacă în urmă cu 14 ani viteza medie la orele de vârf era de 15 km/h, acum viteza medie a scăzut la 8 kilometri pe oră,
Sursa
giuliani, eram convins că e ”spiritul de gașcă” și că postarea ta nu are nici o legătură cu problemele pe care le are inițiatorul dar mă așteptam mai degrabă la viteza nejustificat de mică. Una e să nu conduci pentru că nu ai bani de mașină și alta pentru că nu poți aprecia distanțele.
La o medie 8 km/h sunt convins că sunt mulți care merg cu 80 iar media s-a făcut luând în calcul și mașinile parcate.

Edited by MembruAnonim, 21 June 2018 - 13:35.


#59
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 21 iunie 2018 - 13:31, said:

Sursa
giuliani, eram convins că e ”spiritul de gașcă” și că postarea ta nu are nici o legătură cu problemele pe care le are inițiatorul dar mă așteptam mai degrabă la viteza nejustificat de mică. Una e să nu conduci pentru că nu ai bani de mașină și alta pentru că nu poți aprecia distanțele.
La o medie 8 km/h sunt convins că sunt mulți care merg cu 80 iar media s-a făcut luând în calcul și mașinile parcate.

Pai nu m-am gandit ca o sa mearga cu 10kmh, decat sa mergi cu o asemenea viteza mai bine o iei pe jos caci nu mai are niciun avantaj masina :))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate