Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Imi e frica sa conduc

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Practica te invata, insa nu de la inceput prin orasul aglomerat. Incepi cu plimbari prin afara orasului si noaptea prin oras, cand este liber si lumea nu se grabeste asa de tare. Ar trebui sa faci asta oarecum constant, de 3-4 ori pe saptamana.

#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
SI inca ceva, util pentru incepatori. Nu faceti manevre bruste. De volan se trage usor, atat la viraj cat si la schimbarea benzii. Pe frana se calca usor, plecarea de pe loc se face lin. In principiu nu trebuie sa se simta aproape deloc in masina cand faceti o manevra. Manevrele bruste se fac strict cand situatia o impune pentru evitarea unei situatii periculoase.  Altfel toate manevrele cat mai lin posibil, manevrele bruste au mai multe porbleme. Produc uzuri inutile, cresc sansele de a scapa masina de sub control (mai ales in lipsa experientei) etc.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Condusul nu este obligatoriu. Mai bine să uite că are permis, așa cum a făcut și în cei 9 ani de când îl are. Sunt pline drumurile de șoferi care nu ar avea ce căuta la volan. Îi recunoști după viteza nejustificat de mică cu care se deplasează și nu fac decât să constituie șicane mobile pentru ceilalți. Dacă-i întrebi, îți vor spune că ei conduc ”preventiv”.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@vasilepop
E lipsa de experienta si obisnuinta.
Pune mana pe masina si mergi.
Ajuta mult un instructor sau cineva care sa te ajute.

Sfatu meu e sa incepi cu legislatia. sa faci chestionarele.

Edited by arg, 18 June 2018 - 07:51.


#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sa-ti pui lamaie in geam.

#42
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

View Postvasilepop222, on 17 iunie 2018 - 19:55, said:

Buna tuturor.Am permisul de conducere de 9 ani,dar nu am condus aproape deloc.Cand sunt la volan,sunt foarte stresat,imi e greu sa fiu atent si la drum si la persoanele de langa mine(in cazul in care vorbesc cu cineva).Ce as putea face sa rezolv problema asta?Evident ca practica ma ajuta mult,dar astept si alte sfaturi.

Salut,

Am fost și eu în situația ta. La fel, condusul pentru mine era un stres continuu, nu înțelegeam cum alții pot găsi ceva relaxant în asta. Din păcate doar experiența rezolvă problema asta, mie mi-au trebuit vreo 5000 km până să ajung să mă simt în largul meu la volan și încă vreo 5000 km până să îmi placă atât de mult condusul încât acum caut motive să mai scot un pic mașina din parcare. Un prieten înțelegător în partea dreaptă și cu permis (sau măcar cunoștințe de legislație rutieră) ajută mult, la început.

edit: Dacă n-ai condus deloc în ăștia 9 ani recomand să iei câteva ore cu un instructor la început. Eu nu condusesem de doi ani de la momentul în care am luat permisul și eram super varză la început, deși știam bine legislația aveam mari probleme pe traseu. Eu am luat 5 ședințe cu un instructor (mai ales că am făcut școala de șoferi în Suceava și urma să mă reapuc acum de condus pe străzile din București) și abia după două-trei ședințe am început să simt că eu stăpânesc mașina, nu invers.

Edited by 0v1d1u, 18 June 2018 - 08:12.


#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvasilepop222, on 17 iunie 2018 - 23:44, said:

@jobist : imi e frica sa nu fac accident sau sa zgariu alta masina.Am foarte mari emotii cand trec prin locuri stramte(de obicei sunt stramte doar pentru mine,nu apreciez bine distanta ).Sunt o fire foarte emotiva si daca sunt cu cineva in masina /ma vede cineva ca nu parchez bine de exemplu,ma pierd.

Am probleme la condus,dar cred ca problema mai mare e cu increderea in mine.

In acest caz,pentru siguranta si linistea ta si mai ales a celorlalti participanti la traficul rutier,renunta definitiv la ideea de a conduce vreaun vehicul pe drumurile publice.
Nu esti singurul/singura in aceasta situatie,iar viata nu se sfarseste aici.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
exista casco
sunt table si plastice. se pot inlocui.

View Postdon_dannielo, on 18 iunie 2018 - 07:55, said:

Sa-ti pui lamaie in geam.
corect,
pentru lamie iei amenda daca ai sub un an si nu o ai in geam, dar daca o ti mai departe nu-ti face nimeni nimic.

atentie: lamaiele se pun pe parbriz in dreapta jos si pe luneta pe partea stanga tot jos.
nu pune lamaile cat mai sus, precum cocalarii

Edited by arg, 18 June 2018 - 08:17.


#45
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Nu există casco atunci când omoară sau schingiuieste pe viață pe un ghinionist.

#46
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Parerea mea este ca prima oara ar trebui sa vorbesti cu un psihiatru despre problema asta...

#47
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostOpelAstra2002, on 18 iunie 2018 - 10:17, said:

Parerea mea este ca prima oara ar trebui sa vorbesti cu un psihiatru despre problema asta...
Poate psiholog, ca nu-i nebun.

Strict la topic, problema ta se numeste "inapt sa conduca masina", cine ti-a dat testarea psihologica, te-a lasat de unu singur in sala de testare psihologica ca sa faci cateva teste dinalea ca sa aibe dovada si ti-a dat stampila ca sa-ti ia banii.... n-ai reflexe suficiente si de acolo si stresul de a conduce. Mai bine las-o asa decat sa omori oameni nevinovati sau sa ajungi prin vreun pom cu masina.

Edited by tico18, 18 June 2018 - 11:03.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
plin de "zmei" pe aici.
omul a luat permisul (pe bune sau cumparat), dupa care a uitat ce are de facut, si ii este teama.
este FOARTE BINE CA II ESTE TEAMA, o sa fie atent si nu va face pe schumacherul.
ideea e ca trebuie sa reanvete sa conduca, daca dupa permis mergea cativa ani si pe urma pauza nu era o problema, dar el nu a invatat sa conduca ci doar cat sa ia permisul.
acu trebuie sa invete, de la permis pana la a stii sa mearga e drum lung (eu sunt pe la jumate cu cca 6-7000km prin bucuresti).

Edited by arg, 18 June 2018 - 11:17.


#49
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postvasilepop222, on 17 iunie 2018 - 23:44, said:

@jobist : imi e frica sa nu fac accident sau sa zgariu alta masina.

Cea mai mare grijă ar trebui să fie să nu rănești pietoni. La ăia stai cu ochii în patru.
Dacă se întâmplă să zgârii o mașină, ce crezi că se întâmplă? Ai asigurare, se rezolvă repejor. Adică nici să dai în toate, dar dacă se întâmplă, nu e capăt de țară. E fier, se rezolvă.

Zici că nu ești atent când sunt alții în mașină și vorbesc cu tine. Ghici ce. Nimeni nu e. Pune-mi unul în dreapta care turuie într-una și fii sigur că greșesc mai mult decât dacă aș fi singur sau dacă ar tăcea din gură. Chiar ar fi interesantă o statistică din punctul ăsta de vedere, sunt destul de sigur că ai șanse mai mari să faci accident când nu ești singur în mașină.

Mai ales să ai un nebun care-ți zice într-una ce trebuie să faci, mai bine singur. Dacă iei pe cineva cu tine să te ajute, asigură-te că e o persoană calmă și răbdătoare. De-asta ar fi bun un instructor. Nu-l iei cu tine să faci ore de școală, îl iei să-ți ofere sfaturi. Nu mergi cu 20, așa cum merg ăia cu școala, mergi cum mergi de obicei, dar instructorul va ști ce lacune ai și unde greșești.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Astia care deruteaza soferul sunt periculosi rau, mai ales daca ai incredere in ei.
Eu unul m-am certat din prima sedinta cu instructorul, ca in loc sa dea comenzi s-a apucat sa traga de volan si in mod reflex l-am tinut bine.

Edited by arg, 18 June 2018 - 18:04.


#51
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Stia el ceva de ti-a tras de volan :D

#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu nu am condus din 1995 pana in 2008. Cand m-am urcat la volan, dupa 13 ani de inactivitate, ploua, era noapte, masini bara la bara, era sa pleznesc vreo doi. Iar cand am iesit din parcare (altul a parcat-o acolo, eu doar am luat-o), noroc ca a strigat unul sa ma opresc ca loveam pe ala de langa. :)

#53
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Posttico18, on 18 iunie 2018 - 10:59, said:

.... n-ai reflexe suficiente si de acolo si stresul de a conduce. Mai bine las-o asa decat sa omori oameni nevinovati sau sa ajungi prin vreun pom cu masina.
Ce reflexe? Poate să fie portar de handbal, voleibalist sau boxer: degeaba are reflexe dacă n-are practică de condus încât mâinile și picioarele să execute singure manevrele comandate de cortex; când n-ai practică dacă vrei să eviți ceva ori să faci o fandare nici mâna și nici creierul nu știe cât să tragi de volan încât să fie o manevră reușită. Au trecut 9 ani fără să conducă; e ca și cum n-ar fi făcut școla de șofer; când vrea să pună frână se uită după pedală ori se uită dupa maneta de schimbător ori de  semnalizare, etc.
Pe lângă sugestiile pe care le-a primit până acum îmi permit să emit și eu una:
- să găsească un sofer cu experiență care să plimbe(inițiatorul ca pasager) dus-întors câteva zile  pe un traseu stabilit, iar șoferul în timp ce face o manevră să-i spună și lui ce întenționează și ce fac mâinile și picioarel lui; abia apoi să conducă și începătorul pe același traseu cu amicul șofer ca paseger;
- trebuie mai multă încrede în sine: cu lămâie sau fără -ca deținător de permis- ai voie să fii în trafic.

View Postarg, on 18 iunie 2018 - 18:02, said:

...
Eu unul m-am certat din prima sedinta cu instructorul, ca in loc sa dea comenzi s-a apucat sa traga de volan si in mod reflex l-am tinut bine.
Eu cred că-i trăgeam și una peste mână bot!Posted Image

Edited by jobist, 19 June 2018 - 23:25.


#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvasilepop222, on 17 iunie 2018 - 19:55, said:

Buna tuturor.Am permisul de conducere de 9 ani,dar nu am condus aproape deloc.Cand sunt la volan,sunt foarte stresat,imi e greu sa fiu atent si la drum si la persoanele de langa mine(in cazul in care vorbesc cu cineva).Ce as putea face sa rezolv problema asta?Evident ca practica ma ajuta mult,dar astept si alte sfaturi.
Psiholog. Și nu, nu fac mișto.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate