Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Imi e frica sa conduc

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
vasilepop222

vasilepop222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2018
Buna tuturor.Am permisul de conducere de 9 ani,dar nu am condus aproape deloc.Cand sunt la volan,sunt foarte stresat,imi e greu sa fiu atent si la drum si la persoanele de langa mine(in cazul in care vorbesc cu cineva).Ce as putea face sa rezolv problema asta?Evident ca practica ma ajuta mult,dar astept si alte sfaturi.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Cauta un instructor si fa ore de conducere.
Cum naiba ai stat 9 ani fara sa conduci ?

Edited by diegodanny, 17 June 2018 - 19:58.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Si ce sfaturi vrei? Sa faci practica pe nfs?
Pui benzina, iei pe cineva rabdator langa tine si bagi mare. De exemplu te du la mare, la munte...

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poti incepe pe un drum care nu e asa aglomerat si sa nu vorbesti cu nimeni pentru inceput pana te obisnuiesti. Sau de ce nu, sa cauti un instructor bun si sa mai faci niste ore de condus.

#5
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Iti raspunsasi singur la intrebare. Practica !  De preferat fa o groaza de manevre intr-o parcare mare si goala pe undeva, ca sa te inveti la perfectie cu dimensiunile masinii si unghiurile de parcare etc..  Apoi cat mai mult mers prin oras. Pe unde vezi aglomeratie mai mare acolo te bagi si tu, asa te inveti cel mai repede.

Edited by CeapaIndustries, 17 June 2018 - 19:59.


#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

 vasilepop222, on 17 iunie 2018 - 19:55, said:

Buna tuturor.Am permisul de conducere de 9 ani,dar nu am condus aproape deloc.Cand sunt la volan,sunt foarte stresat,imi e greu sa fiu atent si la drum si la persoanele de langa mine(in cazul in care vorbesc cu cineva).Ce as putea face sa rezolv problema asta?Evident ca practica ma ajuta mult,dar astept si alte sfaturi.
Nu poți sa înveți altfel decât cu volanul în mana.
Soția mea abia și-a luat carnetul  Este praf la condus, nu are nici  talent  Dar mergem pe străduțe mai puțin umblate ca sa capete experiente. Încet încet ca nu se grăbește nimeni.

#7
UdAgOr

UdAgOr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.06.2018
Daca ti-e frica sa conduci,de ce ti-ai mai luat permis?

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
God no . O iei usor pe drumuri secundare .Singur si cu liniste in masina sa auzi motorul .E ceva intalnit des chiar la profesionisti de camioane cand vin din concediu .
Nu te gandi la nimic, fa-ti reflexele singur si fara sfatuitori in dreapta .Aia te fac si mai timid .
Plateste cateva ore unui instructor dupa aceea si fa niste ore in trafic cu el .Nu ai de ce sa te temi, toti am fost incepatori o data .Sa vezi incepatorii de pe camioane pe comunitate cat transpira la primele garari la rampe cu semiremorcile incarcate .Bafta .

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,806
  • Înscris: 14.10.2008
Kilometri, kilometri si iar kilometri, nimic altceva nu te scapa de frica.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La mine a fost invers, conduceam de nu aveam probleme.... la examen eram  total blocat. A fost un mare chin pentru mine...

Edited by keta, 17 June 2018 - 20:04.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 slai, on 17 iunie 2018 - 19:58, said:

Si ce sfaturi vrei? Sa faci practica pe nfs?
Face ca Sheldon

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a691Oxj4-4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vasilepop222, on 17 iunie 2018 - 19:55, said:

Buna tuturor.Am permisul de conducere de 9 ani,dar nu am condus aproape deloc.Cand sunt la volan,sunt foarte stresat,imi e greu sa fiu atent si la drum si la persoanele de langa mine(in cazul in care vorbesc cu cineva).Ce as putea face sa rezolv problema asta?Evident ca practica ma ajuta mult,dar astept si alte sfaturi.

Cateva ore de conducere cu un instructor e mai mult decat suficient. Sotia nu a condus 15 ani. Acum nu o mai dau jos din masina de la volan. A luat doar 4-5 ore cu un instructor atestat.

Edited by bumpocbum, 17 June 2018 - 20:06.


#13
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
La ce au scris colegii mai devreme, as adauga doar ca ar fi bine daca ai putea sa conduci in fiecare zi, macar cate un pic, ca sa te obisnuiesti cu masina cat mai mult.

#14
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
Asa am fost si eu, dupa noua ani mi-am luat masina si asa m-am obligat sa conduc... am luat cateva ore de condus si m-am urcat cu frica la inceput. Acum nu pot fara masina, nu-i zi sa nu ma urc la volan.

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Faci ce am facut si eu, adica te duci intr-o parcare goala si faci niste parcari laterale, jaloane, plecari in trobla, etc, te joci acolo 2 ore.Eu , pt ca am facut scoala prin nameti de zapada, am plusat.Intoarceri cu frana de mana in noroi, demaraje plus alte nebuneli.Capeti curaj, inveti masina, in momentul in care esti stapan pe masina , poti fi atent la trafic.Iar experienta se castiga in timp, procesezi totul mult, mult mai repede chiar si la viteze mari.Daca esti crispat, esti crispat pt ca iti e frica de "fier", pt ca nu esti stapan pe el.Invata masina mai intai, de rupt n-o rupi in 2 ore intr-o parcare.

Daca nu, ma ofer eu, merg cu tine si-ti arat ce trebuie sa faci Posted Image, iti arat care-i limita ei.

Edited by ionutz_joe2009, 17 June 2018 - 20:19.


#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 CeapaIndustries, on 17 iunie 2018 - 19:58, said:

... Pe unde vezi aglomeratie mai mare acolo te bagi si tu, asa te inveti cel mai repede.
Tocmai asta n-ar fi indicat in situatia lui. O sa-si ia nshpe injuraturi si e posibil sa faca si accident. Cel mai bine e s-o ia usurel cum ai zis prima data.
Initiator, fa cateva ore pe stradute neumblate, apoi drumuri lungi la tara, si abia apoi, dupa vreo 40-60 ore de condus, poti sa te incumeti prin zone mai "umblate".

#17
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Evita instructorii "atestati " . Te invata sa conduci masini mortuare cu maxim 20 km /h .
Mergi insotit de un sofer obisnuit , care sa iti dea indicatii si sa iti semnaleze greselile .

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar cand ai luat permisul nu ti-a fost frica?Sau erai mai tanar si inconstient? Masina ai? Treci la volan la ore mai linistite si da-i bataie.Ia pe cineva cu tine, sa nu te plictisesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate