Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Haplogrupuri in Romania si Europa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#55
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 enough1453, on 13 noiembrie 2019 - 19:09, said:

tu unde crezi ca traiesc englezii?
cumva intr-un cur de tara, la coada vacii?

eitezi prostii si dai cu maciuca in preopinenti?
Tataie, imi pare rau, vad ca te iei de oricine nu-ti impartaseste opiniile (defecte, uneori). Pai noi vorbim de definirea haplogrupurilor in timpuri istorice, plus legatura cu migratiile preistorice, si tu vii cu Londra si amalgamul ei actual. Se vede ca nu pricepi nimic. Nu-i nimic, nici eu nu ma pricep la multe.....deci per total nu esti mai prejos, daca asta te doare nitel.
Unde vezi tu ca dau cu maciuca ? Ala esti tu, stimabile, care vezi 'conpiratii jidanesti' pe toti peretii, o boala veche si probabil incurabila, care nu are a face nimic cu ce se vorbeste aici.
Stima si respect, daca asta te face fericit, fratica.

Edited by leonardusius, 14 November 2019 - 10:45.


#56
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Se stie totul despre haplogrupuri si nu exista sanse pentru erori.

#57
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 leonardusius, on 13 noiembrie 2019 - 18:43, said:

Chestia asta ca R1b ar fi celto-latina e aiurea. E o 'supralicitare' nestiintifica, o incercare de a partini pe unii.....Adevarul este ca R1b e mult mai veche decat celtii si/sau latinii. Asta e important.De unde pana unde se face legatura ca celtii si/sau latinii au avut R1b nu reiese nici logic si nici stiintific.
Aaaaaaa !!.... ca celtii si latinii au locuit o vreme mai mult sau mai putin lunga in teritoriile unde astazi s-a descoperit cu precadere R1b nu e decat o deductie fortata. Mai trebuie facute cercetari, adica teste ADN pe mostre clare de vechi celti si/sau latini. Este foarte posibil ca o populatie sa locuiasca intr-un bazin geografic o vreme dar care nici sa nu 'importe' si nici sa 'exporte' propriile caracteristici haploide. Mai este de sapat, desi orice varianta este posibila.

Domle, am eu ceva studii in domeniu, si tin sa te felicit pentru concluzii. 100% corect ce ai zis. O populatie neomogena nu va putea niciodata sa aiba succes. Si cu cat este mai echi-neomogena, cu atat mai rau. Este exact situatia Romaniei, Bulgariei, Albaniei. Eu nu-mi mai fac sperante de mult timp. Pentru ca este o vorba pentru populatiile astea, intre noi cunoscatorii: ''unu incarca, doi descarca''.
Pe undeva ai dreptate....inca. Posibil viitoare experiente ADN vor infirma clar asta. Lipseste doar teste ADN pe schelete clare de etnii/populatii

Uite R1b a evoluat in timp si spatiu din Asia Centrala pana in Spania si Britania, iar variantele apusene au datari cronologice recente, adica sunt celto-italici.

Pe Eupedia genetics ai toate datele, inclusiv o diagrama evolutiva cu fiecare marker pentru fiecare haplogrup in timp si spatiu geografic.

Cat priveste geneticul si evolutia istorica, nu cred ca are nici o legatura, pote chiar esteuropenii sunt superiori vesticilor si prin amestec si prin estetic.

#58
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 leonardusius, on 14 noiembrie 2019 - 10:43, said:

Pai noi vorbim de definirea haplogrupurilor in timpuri istorice, plus legatura cu migratiile preistorice, si tu vii cu Londra si amalgamul ei actual.
daca ai pune botul la carti, intr-o biblioteca,
ai afla ca Anglia a fost dintotdeauna un loc unde au migrat oamenii venind din toate partile.
Inclusiv celtii, a caror origine nu-i deloc in Anglia sau Irlanda.

Ca sa nu mai spun, de romani, anglo-saxoni, vikingi, samd.

Ca sa nu mai vorbim de perioadele moderne, dupa ce regina Elisabeta I
dezvolta flota englezeasca incurajand pirateria.
Sa nu mai vorbim de corcirea englezilor in perioada expansiunii coloniale.
Sa nu mai vorbim ca de exemplu, la anul 1880, orasele englezesti
erau invadate cu imigranti provenind nu numai din colonii, dar si din continenul european.

De exemplu, celebrele crime ale lui "Jack The Ripple" se consuma in cartierul Whitechapel,
un cartier evreiesc, criminalul fiind un imigrant din Polonia.
Uita-te la originea nobilimii engleze contemporane si vei ramane socat.

 leonardusius, on 14 noiembrie 2019 - 10:43, said:

Se vede ca nu pricepi nimic.
pe langa tine, sunt mic copil. Posted Image

 leonardusius, on 14 noiembrie 2019 - 10:43, said:

Ala esti tu, stimabile, care vezi 'conpiratii jidanesti' pe toti peretii, o boala veche si probabil incurabila, care nu are a face nimic cu ce se vorbeste aici.
adica, faptul ca am adus in discutie un parametru esential intr-o discutie despre haplogrupuri?

Intelegi ce spun?

Hai sa-ti explic.
Majoritatea acestor studii despre haplogrupuri se bazeaza pe rezultatele unor teste genetice acumulate in niste baze de date.
Numai ca majoritatea indivizilor din lumea romaneasca care s-au supus la aceste teste
sunt yidden, adica de origine talmudica din Romania (ca sa nu mai vorbesc de restul din Europa estica).

Asa ca vine un imbecil ce face studiile haplogrupurilor si
ce constatata imbecilul/imbecila?

Ca un procent majoritar din Romania sunt R1a si R1b
Numai ca procentul asta e format in 90% din cazuri din testele unor yidden.
Iar imbecilul/imbecila in loc sa constate ca yiddenii nu au nimic semitic,
constata ca romanii sunt majoritari R1a si R1b.

Iar tu vii aici si faci teoria chibritului si ma acuzi pe mine ca sunt antisemit.
De ce?
FIindca eu m-am testat si am haplogrupul J2b care e semitic.

a-ti portia Posted Image

Edited by enough1453, 14 November 2019 - 17:05.


#59
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Fane, sa stii ca celor testati l-i se cunoaste originea pana la nivelul stra-strabunicilor.

#60
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Infinitty, on 14 noiembrie 2019 - 22:08, said:

Fane, sa stii ca celor testati l-i se cunoaste originea pana la nivelul stra-strabunicilor.
mie mi se cunoaste originea pana la stramosii mei de acum 6000 de ani.

#61
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 enough1453, on 15 noiembrie 2019 - 02:13, said:

mie mi se cunoaste originea pana la stramosii mei de acum 6000 de ani.

cain sau keine...:)

#62
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 enough1453, on 15 noiembrie 2019 - 02:13, said:

mie mi se cunoaste originea pana la stramosii mei de acum 6000 de ani.

Am inteles si este foarte bine. In plus ai contribuit la statistici, acelea cu haplogrupurile si genomul uman.

#63
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Cu privire la cei testati din programele de studiu genetic, sunt selectati dupa ascendenta, deci nu merge mere cu pere.

Prin acte se verifica ascendenta in arhive, apoi se face testul.

#64
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 Infinitty, on 15 noiembrie 2019 - 11:52, said:

Am inteles si este foarte bine. In plus ai contribuit la statistici, acelea cu haplogrupurile si genomul uman.
De ce il contrazici? Acum 6000 de ani, triburile aveau si evidenta populatiei, si se inregistra fiecare cu  o mazgalea pe peretele pesterii

#65
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 enough1453, on 14 noiembrie 2019 - 17:01, said:

Majoritatea acestor studii despre haplogrupuri se bazeaza pe rezultatele unor teste genetice acumulate in niste baze de date.
Numai ca majoritatea indivizilor din lumea romaneasca care s-au supus la aceste teste
sunt yidden, adica de origine talmudica din Romania (ca sa nu mai vorbesc de restul din Europa estica).

Asa ca vine un imbecil ce face studiile haplogrupurilor si
ce constatata imbecilul/imbecila?

Ca un procent majoritar din Romania sunt R1a si R1b
Numai ca procentul asta e format in 90% din cazuri din testele unor yidden.
Iar imbecilul/imbecila in loc sa constate ca yiddenii nu au nimic semitic,
constata ca romanii sunt majoritari R1a si R1b.

Iar tu vii aici si faci teoria chibritului si ma acuzi pe mine ca sunt antisemit.
De ce?
FIindca eu m-am testat si am haplogrupul J2b care e semitic.
Du-te si te culca ! Auzi, stie el ca majoritatea din Romania testati sunt yiddeni, ha ?! Si nu trebuie sa te dai dupa ...deget ca un las de duminica, scrie si tu clar, nu-ti fie teama ca te depisteaza MOSSADU via  Google si te trec aia in haplogrupul numit 'SS', sa te caute pe undeva, tovarase fascist. Macar daca ai avea tija la spate......sa suplineasca lipsa aia mare de la mansarda..

 Infinitty, on 15 noiembrie 2019 - 13:14, said:

Cu privire la cei testati din programele de studiu genetic, sunt selectati dupa ascendenta, deci nu merge mere cu pere.

Prin acte se verifica ascendenta in arhive, apoi se face testul.
Evident. Interlocutorul nu stie ce vorbeste dar nu-si permite sa piarda initiativa ideatica.

#66
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 enough1453, on 15 noiembrie 2019 - 16:50, said:

lasa-l pe cyber, infinnity sau cum isi mai zice.
El era turnatorul zilei.
Din turnatoriile lui am primit zeci de banari.
Habar n-ai ce vorbesti in forma 'continuata'. In primul rand orice institutie care gireaza astfel de studii are baza de date secretizata public institutional. Apoi, alta prostie e sustinerea faptului ca de fapt doar romanii din diaspora si-au facut teste....FALS ! In ultimii 15-20 de ani zeci de mii de romani 'pamanteni' au platit din....curiozitate; asa am facut si eu. Testele nu sunt asa de scumpe. Chiar acum ai reducere substantiala la o institutie serioasa, Y-DNA + mtd-DNA pe la vreo 250 dolari. Asa ca nu stiu din ce manusa debitezi tampeniile alea cu evreii. Trebuie sa-ti spun eu ce inseamna termenul de evreu, lasule ? Personal te-as 'turna' la banare vesnica, pe tine si pe oricine altcineva rasist, xenofob, antisemit, fascist, etc.....si nu uita, faptul ca cei mai mari fascisti si comunisti au fost ei-insisi mozaici (intelegi de ce nu spun 'evrei', asa-i tovarase ?), asa ca argumentul tau nu e valid. ''Ji.dan'' sa sti ca nu tine nici la ,motoarele de cautare specializate si sper sa nu tina nici la adminul Softpedia nici de aceasta data, desi o banare inseamna nimic, te poti inregistra din nou cu alt e-mail, lucru pe care l-ai facut de 'zeci de ori', corect 'stimabile' ?

Edited by leonardusius, 15 November 2019 - 19:03.


#67
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 leonardusius, on 15 noiembrie 2019 - 18:56, said:

Habar n-ai ce vorbesti in forma 'continuata'.
tu inca n-ai invatat ca intr-o discutie se vorbeste la subiect?

 leonardusius, on 15 noiembrie 2019 - 18:56, said:

In primul rand orice institutie care gireaza astfel de studii are baza de date secretizata public institutional.
hodoronc tronc.
si ce-i cu asta?

in loc sa intrebi (sa ai si tu ocazia sa inveti ceva) cum de stiu eu ca yiddenii sunt majoritari in aceste baze de date,
tu mai iei cu hodoronc tronc.

 leonardusius, on 15 noiembrie 2019 - 18:56, said:

Apoi, alta prostie e sustinerea faptului ca de fapt doar romanii din diaspora si-au facut teste....FALS ! In ultimii 15-20 de ani zeci de mii de romani 'pamanteni' au platit din....curiozitate; asa am facut si eu.Testele nu sunt asa de scumpe.
a mai fost aici un prostanac din Canada care se lauda cu nu stiu ce test,
(nici macar nu stia),
prin care si-a descoperit ca are veri peste tot in Europa.

Cand l-am intrebat, bun, dar care-ti este haplogrupul,
tipul o da pe cotite, ca nu stie, ca testul nu i-a spus.

Cam asa si toti fraierii de care vorbesti tu

 leonardusius, on 15 noiembrie 2019 - 18:56, said:

Asa ca nu stiu din ce manusa debitezi tampeniile alea cu evreii. Trebuie sa-ti spun eu ce inseamna termenul de evreu, lasule ? Personal te-as 'turna' la banare vesnica, pe tine si pe oricine altcineva rasist, xenofob, antisemit, fascist, etc.....si nu uita, faptul ca cei mai mari fascisti si comunisti au fost ei-insisi mozaici (intelegi de ce nu spun 'evrei', asa-i tovarase ?), asa ca argumentul tau nu e valid.
tu esti normal?
ce inseamna acest ditiramb de om bolnav?
ai inhalat ceva?

 leonardusius, on 15 noiembrie 2019 - 18:56, said:

''Ji.dan'' sa sti ca nu tine nici la ,motoarele de cautare specializate si sper sa nu tina nici la adminul Softpedia nici de aceasta data, desi o banare inseamna nimic, te poti inregistra din nou cu alt e-mail, lucru pe care l-ai facut de 'zeci de ori', corect 'stimabile' ?
poti fi logic?
ce-i cu efuziune asta emotionala incarcata cu ura de clasa?

Edited by enough1453, 15 November 2019 - 20:00.


#68
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Trebuie sa-i dai circumstante antenuante. A fost lasat masca de prima nevasta care era jidanca.
Nu a fost compatibil cu familia ei. De aici si ura si frustrarea

#69
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Fane este hazliu ca de obicei, totusi am sa spun ca ma confunzi, practic situatia a fost inversa, el m-a turnat banandu-ma, in rest pe el l-au turnat ceilalti colegi de discutie in frunte cu Croitoru si MunteleHermon.

Si sa nu zici ca nu traiesti din impresii?!

Esti atat de superficial incat nici acum dupa atatia ani nu ti-ai dat seama ce persoana sunt eu din moment ce am raspuns intotdeauna elegant si curat la agresivitatea voastra gratuita?! Ma refer la tine, la Croitoru si MontHermonu.

Edited by Infinitty, 15 November 2019 - 23:33.


#70
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 enough1453, on 15 noiembrie 2019 - 19:59, said:

tu inca n-ai invatat ca intr-o discutie se vorbeste la subiect?

hodoronc tronc.
si ce-i cu asta?

in loc sa intrebi (sa ai si tu ocazia sa inveti ceva) cum de stiu eu ca yiddenii sunt majoritari in aceste baze de date,
tu mai iei cu hodoronc tronc.

a mai fost aici un prostanac din Canada care se lauda cu nu stiu ce test,
(nici macar nu stia),
prin care si-a descoperit ca are veri peste tot in Europa.

Cand l-am intrebat, bun, dar care-ti este haplogrupul,
tipul o da pe cotite, ca nu stie, ca testul nu i-a spus.

Cam asa si toti fraierii de care vorbesti tu


tu esti normal?
ce inseamna acest ditiramb de om bolnav?
ai inhalat ceva?

poti fi logic?
ce-i cu efuziune asta emotionala incarcata cu ura de clasa?
Ti-am spus: suferi la greu....tratament ? Nu sunt sigur ! Chestiile astea psihice sunt date dracu' rau. Si mai rau e ca psihiatria inca e o stiinta 'teoretica' si neuronii inca nu se pot opera...poate pe viitor.

#71
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 leonardusius, on 20 noiembrie 2019 - 21:23, said:

Ti-am spus: suferi la greu....tratament ? Nu sunt sigur ! Chestiile astea psihice...
in loc sa insulti
de ce nu vii cu date dintr-o banca romaneasca de DNA,
cu mostre culese de pe intregul teritoriu romanesc
care sa inglobeze si zonele definite antropomorfologic a scolii de sociologie a lui D. GUsti?

Poti?

#72
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 Infinitty, on 15 noiembrie 2019 - 23:30, said:

Fane este hazliu ca de obicei, totusi am sa spun ca ma confunzi, practic situatia a fost inversa, el m-a turnat banandu-ma, in rest pe el l-au turnat ceilalti colegi de discutie in frunte cu Croitoru si MunteleHermon.

Si sa nu zici ca nu traiesti din impresii?!

Esti atat de superficial incat nici acum dupa atatia ani nu ti-ai dat seama ce persoana sunt eu din moment ce am raspuns intotdeauna elegant si curat la agresivitatea voastra gratuita?! Ma refer la tine, la Croitoru si MontHermonu.
Pe 'dementialu' asta il stiu de pe alte topicuri, unde spre exemplu halea gematria cu sarmale reci si Adria Cola, si avea o obsesie sa-i arat cum se calculeaza numarul 666. Nu stiu cum se poate scapa de 'autistii' astia cu Google si PC; au atata energie canalizata catre....canale..... pe Marte si Andromeda, evident, ca nici Titanicul nu avea la lansarea la apa.

 enough1453, on 20 noiembrie 2019 - 21:25, said:

in loc sa insulti
de ce nu vii cu date dintr-o banca romaneasca de DNA,
cu mostre culese de pe intregul teritoriu romanesc
care sa inglobeze si zonele definite antropomorfologic a scolii de sociologie a lui D. GUsti?

Poti?
Cata ipocrizie patologica, nene ? Insulta primul, atat inteligenta, cat si jid....anii, cat si interlocutorii si apoi se plange de insulta ! Suferi rau.....probabil inca  nu sesizezi.

Edited by leonardusius, 20 November 2019 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate