Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Haplogrupuri in Romania si Europa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#37
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 10:23, said:

Adn-ul insemnand si creier si substantele care dau agresivitatea nu? Adica ADN-ul spune daca esti sau nu un bataus , violator , infractor nu ?
Nu.
Acid dezoxiribonucleic, substanță organică foarte complexă definitorie pentru orice ființă vie.

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 10:23, said:

Ba scuze , de cand ma stiu m-am uitat numai la lucruri vestice. Niciodata nu mi-au placut bagabontismele si smardoiala specifice slavilor.
Ceea ce conteaza cel mai mult e existenta unui stat stabil , cu institutii formate si oprirea migratiei, pentru a favoriza cercetarea si dezvoltarea. Ori slavii au fost ultimii migratori veniti in europa normal ca au avut cea mai putina dezvoltare tehnologica si erau cei mai barbari. Ca si mongoli , care sunt neam asiatic cu salbaticia specifica. Japonia stat asiatic orientat spre militarism si dictatura. Avea curatenie insa era de o salbaticie enorma. Tocmai de aia dezvoltarea tehnologica a fost mai redusa ei nefiind orientati  spre confort ci spre umilinta si suferinta. La fel ca si la mongoli sau tibetani.

Plus ca si genetic nu prea sunt asa straluciti in materie de inteligenta, au inclinatie spre dictatura si salbaticie.
Ți-ai găsit repede și un admirator la prostiile astea, pe cirus6.
Inteligența nu e decît în parte genetică. Cea mai mare parte este meritul individului care și-a dezvoltat inteligența.
În istorie slavii nu sint considerați ultimii migratori. După ei sint dați ungurii și cumanii.
Neamurile asiatice nu sînt sălbatice și nici nu au fost.
Cunoștințele tale de istorie sînt la nivel de absolvent de 8 clase.

View Postkarax, on 18 iunie 2018 - 10:39, said:

Pai si de aia nu ne intelegem intre noi. Pentru ca fiecare neam in sine are niste gene distincte care ne fac sa privim lumea in un fel propriu si sa simtim grupul intr-un fel propriu. Ori daca noi suntem gramada la un loc nu vom putea niciodata sa ne intelegem pentru ca fiecare are o parere diferita despre cum ar trebui sa fie asezata societatea ca mental , sentimental si ca grup. SI forma de guvernamant se leaga pana la urma de instincte , esti mai individualist sau mai pro grupuri. Asa ca la ce corcitura exista la noi, statul nu va functiona niciodata. Ferice de grupurile omogene etnic. Ferice de grupurile fara influente straine!!!

Nu mai zic ca apar anomalii de genul corcituri care au in ei gene ce fac sa aiba fiecare individ in parte n personalitati  si n stiluri opuse. De aia din punct de vedere psihic nimeni nu se intelege cu nimeni. Pentru ca nu exista unicitate ci doar corcituri care au atat contradictii interne in ceea ce priveste simtamantele cat si contradictii in sentimentele vizavi de ceilalti.
Scrii continuu aiureli. Genetic înseamnă altceva nu ce scrii tu. Ce ești de meserie, sudor sau ce?

Edited by ionelmironescu, 19 June 2018 - 14:20.


#38
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postionelmironescu, on 19 iunie 2018 - 14:20, said:

Ți-ai găsit repede și un admirator la prostiile astea, pe cirus6.
mi-a placut partea asta,

Quote

Ca si mongoli , care sunt neam asiatic cu salbaticia specifica. Japonia stat asiatic orientat spre militarism si dictatura. Avea curatenie insa era de o salbaticie enorma. Tocmai de aia dezvoltarea tehnologica a fost mai redusa ei nefiind orientati  spre confort ci spre umilinta si suferinta. La fel ca si la mongoli sau tibetani.
de ex cu asta nu-s de acord,

Quote

. Ori slavii au fost ultimii migratori veniti in europa normal ca au avut cea mai putina dezvoltare tehnologica si erau cei mai barbari.


#39
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Pune Quota cum trebuie, că se înțelege că îmi răspunzi numai mie.  La ultimii doi nu ai scris numele lor!

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postionelmironescu, on 19 iunie 2018 - 14:20, said:

Nu.
Acid dezoxiribonucleic, substanță organică foarte complexă definitorie pentru orice ființă vie.


Ți-ai găsit repede și un admirator la prostiile astea, pe cirus6.
Inteligența nu e decît în parte genetică. Cea mai mare parte este meritul individului care și-a dezvoltat inteligența.
În istorie slavii nu sint considerați ultimii migratori. După ei sint dați ungurii și cumanii.
Neamurile asiatice nu sînt sălbatice și nici nu au fost.
Cunoștințele tale de istorie sînt la nivel de absolvent de 8 clase.


Scrii continuu aiureli. Genetic înseamnă altceva nu ce scrii tu. Ce ești de meserie, sudor sau ce?
Da ce inseamna genetic? Este si influenta societatii daca ti-a pus la dispozitie mijloace de dezvoltare personala cum ar fi scoala sau internetul. Una se genereaza pe alta si invers. Neamurile asiatice erau intr-adevar spalate si curate insa ca si morala si sensibilitate erau cei mai salbatici oameni deci pentru mine nu reprezinta un reper. Poti sa fii cel mai spalat daca esti un nebun pentru mine n-ai nici o valoare.
Slavii au fost printre ultimii atunci avand in vedere ca ungurii si cumanii n-au fost asa reprezentativi. ca numar mare slavii au fost ultimii migratori

PS :as vrea sa scriu un pamflet cu tema "hapleagrupuri in Romania si nu numai"

#41
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nici un fel de migratori nu au venit in număr mare. Slavii au venit in grupuri mici.În nici o regiune a europei unde au ajuns nu au fost decit maxim 5% din populația locală, totuși influența lor în timp a fiost foarte mare.
nemurile asiatice nu au fost sub cele europene ca morală și sensibilitate. Asta iți închipui tu.
„Slavii au fost printre ultimii atunci avand in vedere ca ungurii si cumanii n-au fost asa reprezentativi. ca numar mare slavii au fost ultimii migratori”
Justificare stîngace ca să nu recunoști că ai greșit.

#42
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postkarax, on 20 iunie 2018 - 13:59, said:

Slavii au fost printre ultimii atunci avand in vedere ca ungurii si cumanii n-au fost asa reprezentativi. ca numar mare slavii au fost ultimii migratori
de unde concluzia asta? de ce n-ar fi slavii autohtonii?

#43
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postcirus6, on 20 iunie 2018 - 22:08, said:

de unde concluzia asta? de ce n-ar fi slavii autohtonii?
Dacă slavii ar fi fost autohtoni ar fi fost pomeniți de greci și de romani în timpul lui Burebista sau Decebal. La vremea aceea slavii nu erau nici măcar aproape de imperiu.

#44
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 25 iunie 2018 - 19:59, said:

Dacă slavii ar fi fost autohtoni ar fi fost pomeniți de greci și de romani în timpul lui Burebista sau Decebal. La vremea aceea slavii nu erau nici măcar aproape de imperiu.
nea florica,
matale ai aici o problema de logica.

1. ceea ce numim astazi "bulgar" nu e poporul turc, adica bulgarii, de altadata.
2. ceea ce numim astazi "rus" nu e poporul scandinav/germanic de altadata
3. ceea ce numim astazi "croat" nu e poporul iranian de altadata.
samd.

Adica tot ce denumim noi astazi a popor slav, nu are nimic de a face cu deumirea lor de altadata.

Totodata, in antichitate exista un popor denumit "Sklavoi".
In romaneste a ramas denumirea de "Scheii"

Acel popor nu se stie cine a fost.
Se stie insa ca era razboinic si ii insotea pe avari la atacuri de jaf si talharie in imperiul Romania.

Din acest nume "Sklavoi" astazi denumim
1. slavii (rusi, polonezi, bulgari, cehi, sarbi, etc. etc)
2. sclavi (stare sociala, in latina "servus")

Stim ca pe vremea antica, cand Sklavoi erau militari, agresivi samd,
ceea ce denumim noi astazi slavi erau pasnici, agricultori,
si ca bantuiau pe teritoriul Romaniei de astazi, cat si Panonia, ba
chiar si inspre teritoriile ocupate de germanici.

Teoria moderna sustine ca acestia (adica astia pasnici, nu aia militari/talhari/jefuitori)
erau la origine traci/daci/geti.

Acuma pricepi de ce matale mai bine te ocupi de zarzavat?

Edited by enough1453, 25 June 2018 - 20:21.


#45
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Zi, bă, pe subiect și lasă-mă pe mine, că nu ești vreun priceput și în problemele oamenilor. Una-două scrii că unu și altu are o problemă de...logică. Cred că tu ai problema asta și ți se pare că alții o au.
Din ce scrii nu se înțelege ce vrei să spui, deci ai probleme cu limba română, mai precis nu știi să te exprimi.
Am afirmat eu cumva că bulgarii ar fi turcici...etc? Păi, dacă nu am afirmat asta de ce mă contrazici ca și cum aș fi afirmat astfel de lucruri?Posted Image
Am afirmat că nu au existat slavi în antichitate pe vremea lui Burebista în Dacia, adică dacii nu erau slavi! Asta am afirmat!! Pe asta să mă contrazici dacă ai cu ce, nu să scrii tîmpenii cu aerul că mă cotrazici și să te spargi în figuri pe aici de parcă ai fi scri lucruri inteligente.
Umpli forumul de prostii scrise agramat și obraznic.
Eu mă pot ocupa și de zarzavat, că și al aia mă pricep. Tu nu te pricepi la nimic.

View Postcirus6, on 20 iunie 2018 - 22:08, said:

de unde concluzia asta? de ce n-ar fi slavii autohtonii?
Scrie tu aici de ce ar fi slavii autohtoni și dacvă ai indicii măcar că dacii ar fi vorbit vreo limbă slavă.

#46
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postionelmironescu, on 25 iunie 2018 - 19:59, said:

Dacă slavii ar fi fost autohtoni ar fi fost pomeniți de greci și de romani în timpul lui Burebista sau Decebal. La vremea aceea slavii nu erau nici măcar aproape de imperiu.
de unde stii unde erau slavii? apropo, citi istorici din timpul lui decebal si burebista ii mentioneaza pe slavi?
mie mi se pare cel putin ciudata aparitia brusca a slavilor in istorie de nicaieri, si nu apar doar brusc, dar apar intr-un numar imens. cum se poate ca o populatie asa de numeroasa sa apara brusc in istorie fara ca anterior sa fie mentionata de istorici?....doar daca nu sunt o populatie veche care in trecut era cunoscuta sub alte nume. si asa cum spune nea fane, tracii, dacii, getii, scitii corespund foarte bine profilului.
din cite am inteles inelul de la ezerovo ar fi un argument in privinta faptului ca tracii vorbeau o limba slava.

#47
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Tu scrii ca să se vadă că ai postări? Nu ai spus tu că  slavii au locuit in antichitate  în Dacia?  Eu am spus că nu e așa, că dacă ar fi fost așa romanii nu ar fi scris despre daci ci despre slavi.
Eu am scris că istoricii greci și romani antici nu ii menționează pe slavi, iar tu intrebi acum cîți istorici îi menționează! Mă, tu înțelegi ce scriu eu?
Slavii nu apar brusc.
Slavii nu apar in număr imens. savanții bulgari dau azi maxim 5% slavi la venire.
fane spune mai multe prostii decit lucruri bune.
De unde ai înțeles că tracii vorbeau o limbă slavă? Înțelegi aiurea. Ai citit că un bulgar prost (Serafimov) a descifrat textul de pe inel in...bulgară. El a scris doar o inșiruire de cuvinte care aduc cu unele cuvinte bulgărești, deci descifrarea lui nu e bună pt că acele cuvinte nu stau în relație gramaticală slavă.
Deși am explicat clar cum se desfcifrează aceste texte văd că mai nimeni nu pricepe. Am explicat și cum ne dăm seama dacă o descifrare e bună sau nu.
Le-am explicat și unor lingviști, dar tot degeaba. Ei nu știu să facă descifrări. Nu li s-a predat asta în faculștate. Ei nu au învățat așa ceva. Ei nu vor să învețe că e greu. E mult mai ușor să învîrți cîteva teorii și să tragi de ele toată viața.

#48
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 26 iunie 2018 - 08:49, said:

Am afirmat eu cumva că bulgarii ar fi turcici...etc?
Păi, dacă nu am afirmat asta de ce mă contrazici ca și cum aș fi afirmat astfel de lucruri?
pai matale afirmi ca bulgarii, rusii, sarbii, croatii, etc sunt totuna cu slavii mentionati
in antichitate ca razboinici, militari, talhari, jefuitori care-i insoteau pe avari in incursiunile lor in Balcani.
Iar dupa cum stie toata lumea (numai matale nu stii)
slavii erau agricultori, erau pasnici, nu erau militari jefuitori.

View Postionelmironescu, on 26 iunie 2018 - 08:49, said:

Am afirmat că nu au existat slavi în antichitate pe vremea lui Burebista în Dacia, adică dacii nu erau slavi! Asta am afirmat!!
pai eu ce am afirmat?

sa-ti traduc?
Eu am afirmat ca populatia contemporana noua (rusi, bulgari, sarbi, croati, etc) nu sunt slavii din antichitate.
Acestia au preluat denumirea de Sklavoi = slavi ulterior, datorita unor mutatii culturale in Imperiul Romania.

Cu aceasta explicatie este evident ca sunt in asentimentul tau: dacii nu erau slavi.

Pai normal, caci slavii din ziua de astazi (bulgari, rusi, sarbi, croati etc) nu-s acei Sklavoi din antichitate.
Slavii din ziua de astazi erau tracii, dacii, getii.

View Postionelmironescu, on 26 iunie 2018 - 08:49, said:

Pe asta să mă contrazici dacă ai cu ce, nu să scrii tîmpenii cu aerul că mă cotrazici și să te spargi în figuri pe aici de parcă ai fi scri lucruri inteligente.
Umpli forumul de prostii scrise agramat și obraznic.
Nicidecum.

Eu incerc sa te descurc din itele de păstăi care-ti place sa le cultivi.

apropo, cuvantul  păstaie are un echivalent in albaneza, pistaë.
La fel si cuvantul mazăre are echivalentul in albaneza modhullë

Edited by enough1453, 26 June 2018 - 18:36.


#49
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postenough1453, on 18 iunie 2018 - 18:03, said:

uite, eu mi-am facut testul.
dar cati romani si-au facut testul?

am auzit de la tot felul de prieteni ca si-au facut un test.
si ca testul ala suna de genul urmator:
4% origine X
27% origine Y
31% origine Z
blahblahblah...

Adica au luat-o in bara.

Nu asa se fac testele genetice.
Astea-s frectii pentru prosti.

Cand romanii o sa fie mai inteligenti si educati si o sa-si traga teste ca lumea
(care costa) atunci probabil o sa se formeze anumite baze de date reprezentative.

Dar si atunci deriva o problema majora

Cand Gusti si Scoala lui Sociologica au facut studiile antropologice
in perioada interbelica
ei au surprins comunitati umane inghetate in timp.
Adica analizele lor erau reprezentative, pe sate, pe comune, pe judete, pe regiuni istorice.

Ce se poate face astazi cand exista un talmes-balmes de populatie,
majoritatea urbanizata?

Rahat pe bat.

Numai daca bazele de date genetice vor trasa originea indivizilor pe teritoriile
originare ale parintilor/stramosilor. Atunci ar fi alta chestie.

Ce test ti-ai facut?

#50
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostAlexandru H., on 17 iunie 2018 - 16:07, said:

Noroc ca a venit fane sa ne lamureasca cum evreii inexistenti din Romania reprezinta grupul tinta al studiilor genetice.
Jidanii sint palaria lu Fane, nu merge nicaeri fara palarie, bastonul de plimbare sint ungurii si monoclu e t_iganii

Edited by WestPoint, 26 June 2018 - 23:17.


#51
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 26 iunie 2018 - 18:35, said:

pai matale afirmi ca bulgarii, rusii, sarbii, croatii, etc sunt totuna cu slavii mentionati
in antichitate ca razboinici, militari, talhari, jefuitori care-i insoteau pe avari in incursiunile lor in Balcani.
Iar dupa cum stie toata lumea (numai matale nu stii)
Ți-am spus clar: du-te că mă plictisești cu prostiile.

#52
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 30.11.2009
Haplogrupurile nu sunt foarte relevante deoarece indica doar o mica parte din ascendenta. Mai relevante sunt testele care studiaza intreg genomul. Europa a fost populata in trei valuri in preistorie: mai intai vanator-culegatorii, apoi agricultorii anatolieni si la sfarsit pastorii Yamna. Romanii au predominant gene de agricultori neolitici, mai putin de Yamna.

#53
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostEUtraveler, on 17 iunie 2018 - 12:51, said:

Genele tarilor dezvoltate sau mai bine spus, gena razboinicului, gena navigatorului sau gena  omului  harnic si productiv sunt acestea:
Atlantic modal haplotype - Wikipedia

Haplogroup R1b (Y-DNA) - Eupedia
Haplogroup I1 (Y-DNA) - Eupedia


Iata si statisticile populatiei Romaniei:  
European Y-DNA haplogroups frequencies by country - Eupedia


Romania:
  • I2*/I2a   - 28
  • R1a - 18
  • R1b-  15.5
  • J2 -13.5
  • E1b1b -14
  • I1- 3.5
  • G -3
  • I2b- 2.5
  • N-1.5
  • J*/J1 -1
  • T- 1
  • Q -0.5
Dupa aceasta,  suntem slavi  balcanici cu elemente latine si orientale .

Cu mult inainte de a sti aceste date, am avut intuitia 'procentelor calitative' a natiunii romane; doar 1 din 7 sunt in stare sa faca ceva pentru tara asta. Dar mare ghinion cu democratia ! Uite, datele astea o confirma cu varf si indesat.

View PostEUtraveler, on 17 iunie 2018 - 18:57, said:

De fapt,  e chiar foarte rau!  Nu vad un motiv de bucurie in a avea gena slava predominanta.  Si 40% componenta genetica slava si 20% balcanica  inseamna ca-i  GRAV!  
Dovada genetica  ca suntem slavi-balcanici ar demonstra ca suntem infratiti genetic cu RUSII!
Asta ar deveni un motiv in plus pentru Vladimir Putin sa ne ocupe fiindca avem gena slava predominanta, si se stie ca el se afiseaza de la o vreme drept un nou eliberator panslavist.
Si stiu pe multi rusofili hardcore de pe aici  carora le-ar surade ideea sa fim ocupati de rusi sau sa intram in sfera lor.  

Era mai bine daca eram halogrup R1b predominant( gena celtico-latina) fiindca asa am fi fost mai infratiti  cu italienii, francezii  si spaniolii si le-am fi demonstrat rusilor ca genetic suntem latini si apartinem Europei apusene, nu celei rasaritene, si ca nu au nicio justificare sa ne inlantuiasca.
Pana la urma, toate eforturile lui Cantemir si al Scolii Rasaritene de a demonstra ancestralitatea din  romani si daci  s-au dovedit nule sau simple minciuni.
Noi practic ne-am fraudat fondarea statului roman national modern prin revolutia pasoptista si pretentiile la  aderarea in randul occidentului.

Suntem departe de vest si de progres si demonstram ca suntem balcanici slavi si prin atitudine, cultura, mentalitate si genetica.
Din pacate, gena dacica  a disparut demult din cauza valurilor de migratori   cumani, pecenegi, mongoli,  avari, goti, huni, unguri etc.   din perioada 271-1330/1365, respectiv ce au mai adus turcii prin perioada fanariota dupa  1600.  

Si gena latina pe care o avem nu e tocmai italica, ci de prin toate colturile Mediteranei, adica din Galia si Spania pana in Siria fiindca trupele  romane ale lui Traian  erau multietnice.
Corect. Nu degeaba aproximativ 30% din cuvintele romanesti au radacina slavica.

View Postenough1453, on 18 iunie 2018 - 00:42, said:

debitezi o gramada de prostii.

Pe de o parte te folosesti de statisticile inspirate din banci de date cu esantioane predominant jidanesti.
Pe de alta parte insulti un popor ca la usa cortului
fara a avea notiuni elementare de cultura istorica.

slavii balcanici sunt total diferiti genetic de rusi.
Asta habar nu ai.
ia-ti portia Posted Image

latinii n-au nimic in comun cu R1b.
latinii sunt predominant J2b, ca si grecii, ca si vlahii, ca si hispanicii, samd.

Esti total in ceata.
Stii de ce?
FIindca te inspiri din literatura jidaneasca.
De aia!
Te rog taci, lasa febleturile psiho-emotional fasciste afara. Nu ai dreptate.

View PostSorinGT, on 18 iunie 2018 - 08:28, said:

pai te uiti pe harta si vezi ca r1b creste de la sud spre nord in Italia. In sud e mai modest, pe centru bate spre 50%, iar in nord (pe unde a fost plin de celti) trece de jumate.

https://www.google.d...nxywr0r_eNIcnM:

La fel, ce vad in vestul Europei, R1b-ul asta creste de la sud la nord si inspre vest. Pina la urma nu stiu daca germanicii continentali nu erau de fapt celti la greu. Probabil totusi in Italia R1b-ul ala e mai mult de la altii decat latinii (osci, umbri, celti si altele). Exista teorii cum ca latinii ar fi migrat in Italia cam din zona granitei actuale dintre Ungaria si Austria.
Chestia asta ca R1b ar fi celto-latina e aiurea. E o 'supralicitare' nestiintifica, o incercare de a partini pe unii.....Adevarul este ca R1b e mult mai veche decat celtii si/sau latinii. Asta e important.De unde pana unde se face legatura ca celtii si/sau latinii au avut R1b nu reiese nici logic si nici stiintific.
Aaaaaaa !!.... ca celtii si latinii au locuit o vreme mai mult sau mai putin lunga in teritoriile unde astazi s-a descoperit cu precadere R1b nu e decat o deductie fortata. Mai trebuie facute cercetari, adica teste ADN pe mostre clare de vechi celti si/sau latini. Este foarte posibil ca o populatie sa locuiasca intr-un bazin geografic o vreme dar care nici sa nu 'importe' si nici sa 'exporte' propriile caracteristici haploide. Mai este de sapat, desi orice varianta este posibila.

View Postkarax, on 18 iunie 2018 - 10:39, said:

Pai si de aia nu ne intelegem intre noi. Pentru ca fiecare neam in sine are niste gene distincte care ne fac sa privim lumea in un fel propriu si sa simtim grupul intr-un fel propriu. Ori daca noi suntem gramada la un loc nu vom putea niciodata sa ne intelegem pentru ca fiecare are o parere diferita despre cum ar trebui sa fie asezata societatea ca mental , sentimental si ca grup. SI forma de guvernamant se leaga pana la urma de instincte , esti mai individualist sau mai pro grupuri. Asa ca la ce corcitura exista la noi, statul nu va functiona niciodata. Ferice de grupurile omogene etnic. Ferice de grupurile fara influente straine!!!

Nu mai zic ca apar anomalii de genul corcituri care au in ei gene ce fac sa aiba fiecare individ in parte n personalitati  si n stiluri opuse. De aia din punct de vedere psihic nimeni nu se intelege cu nimeni. Pentru ca nu exista unicitate ci doar corcituri care au atat contradictii interne in ceea ce priveste simtamantele cat si contradictii in sentimentele vizavi de ceilalti.
Domle, am eu ceva studii in domeniu, si tin sa te felicit pentru concluzii. 100% corect ce ai zis. O populatie neomogena nu va putea niciodata sa aiba succes. Si cu cat este mai echi-neomogena, cu atat mai rau. Este exact situatia Romaniei, Bulgariei, Albaniei. Eu nu-mi mai fac sperante de mult timp. Pentru ca este o vorba pentru populatiile astea, intre noi cunoscatorii: ''unu incarca, doi descarca''.

View Postcriztu, on 18 iunie 2018 - 14:04, said:

Tu confunzi grav ADN-ul - care e biologie, cu etnia, care e politica. Salveaza-te cat mai poti, uite aici colac de salvare: nu exista "gena slava","gena latina", astea sunt fantezii pt copii..
Pe undeva ai dreptate....inca. Posibil viitoare experiente ADN vor infirma clar asta. Lipseste doar teste ADN pe schelete clare de etnii/populatii

View Postenough1453, on 18 iunie 2018 - 17:49, said:



englezii sunt cei mai corciti.
si statul functioneaza.
ca si la americani.

De ce?

Fiindca acolo primeaza nucleul etnic.

Cand nucleul etnic al rumunilor reprezentat de vlahi
va iesi la suprafata cucerind puterea
atunci lucrurile se vor schimba.

Radical.
Unde dracu' vezi tu ca englezii sunt cei mai corciti, fratica ? In parerile personale ? Ia priveste harta te rog.

View Postgrrrrr, on 18 iunie 2018 - 18:03, said:

Nici daca luam valurile recente de migranti tot n-au cati francezii.
Iar ca populatie veche is vreo 60% R1b deci nu-i poti numi corciti.
Iar nucleul etnic... ce nucleu etnic?
Ai dreptate. Unii nu stiu sa citeasca ce se vede cu ochiul liber. Si sa aibe un dram de cunostinte de genetica.

View Postionelmironescu, on 26 iunie 2018 - 08:49, said:

Zi, bă, pe subiect și lasă-mă pe mine, că nu ești vreun priceput și în problemele oamenilor. Una-două scrii că unu și altu are o problemă de...logică. Cred că tu ai problema asta și ți se pare că alții o au.
Din ce scrii nu se înțelege ce vrei să spui, deci ai probleme cu limba română, mai precis nu știi să te exprimi.
Am afirmat eu cumva că bulgarii ar fi turcici...etc? Păi, dacă nu am afirmat asta de ce mă contrazici ca și cum aș fi afirmat astfel de lucruri?Posted Image
Am afirmat că nu au existat slavi în antichitate pe vremea lui Burebista în Dacia, adică dacii nu erau slavi! Asta am afirmat!! Pe asta să mă contrazici dacă ai cu ce, nu să scrii tîmpenii cu aerul că mă cotrazici și să te spargi în figuri pe aici de parcă ai fi scri lucruri inteligente.
Umpli forumul de prostii scrise agramat și obraznic.
Eu mă pot ocupa și de zarzavat, că și al aia mă pricep. Tu nu te pricepi la nimic.


Scrie tu aici de ce ar fi slavii autohtoni și dacvă ai indicii măcar că dacii ar fi vorbit vreo limbă slavă.
Vezi, in parastasu' mamii ei de treaba, in loc sa faca cateva teste ADN pe schelete clare de daco-geti, ca sa se termine odata cu sarabanda asta stupida si eterna, adica sa existe atat fonduri cat si interes, ai nostri poli..truci (era sa zic politicieni), demonstreaza la greu ca au gena sla(v)ba a ciordelii.

View Postionelmironescu, on 26 iunie 2018 - 18:23, said:

Tu scrii ca să se vadă că ai postări? Nu ai spus tu că  slavii au locuit in antichitate  în Dacia?  Eu am spus că nu e așa, că dacă ar fi fost așa romanii nu ar fi scris despre daci ci despre slavi.
Eu am scris că istoricii greci și romani antici nu ii menționează pe slavi, iar tu intrebi acum cîți istorici îi menționează! Mă, tu înțelegi ce scriu eu?
Slavii nu apar brusc.
Slavii nu apar in număr imens. savanții bulgari dau azi maxim 5% slavi la venire.
fane spune mai multe prostii decit lucruri bune.
De unde ai înțeles că tracii vorbeau o limbă slavă? Înțelegi aiurea. Ai citit că un bulgar prost (Serafimov) a descifrat textul de pe inel in...bulgară. El a scris doar o inșiruire de cuvinte care aduc cu unele cuvinte bulgărești, deci descifrarea lui nu e bună pt că acele cuvinte nu stau în relație gramaticală slavă.
Deși am explicat clar cum se desfcifrează aceste texte văd că mai nimeni nu pricepe. Am explicat și cum ne dăm seama dacă o descifrare e bună sau nu.
Le-am explicat și unor lingviști, dar tot degeaba. Ei nu știu să facă descifrări. Nu li s-a predat asta în faculștate. Ei nu au învățat așa ceva. Ei nu vor să învețe că e greu. E mult mai ușor să învîrți cîteva teorii și să tragi de ele toată viața.
Cand apare notiunea de slav, cea de daco-geti avea deja vreo 1000 de ani vechime. Daca vorbim de proto-slavi, e alta mancare de peste....diferita. Cum pot unii sa faca varza (murata) si ghiveci din informatii, nu stiu....

#54
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postleonardusius, on 13 noiembrie 2019 - 18:43, said:

Unde dracu' vezi tu ca englezii sunt cei mai corciti, fratica ? In parerile personale ? Ia priveste harta te rog.
tu unde crezi ca traiesc englezii?
cumva intr-un cur de tara, la coada vacii?

englezii traiesc in orase, in metropole.

Daca in viata ta, ai fost vreodata intr-o metropola englezeasca, precum Londra, Manchester samd
ce crezi ca vezi pe strada?

Ia raspunde! :ciocan:

View Postleonardusius, on 13 noiembrie 2019 - 18:43, said:

Te rog taci, lasa febleturile psiho-emotional fasciste afara. Nu ai dreptate.
asta e discutie civilizata?
doar atata poti?
debitezi prostii si dai cu maciuca in preopinenti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate