Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Telefon android <3000RON

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014
Rezistenta la apa e un moft? Doamne ce citesc pe aici... Sa vezi ce distractie e cand iti curge apa pe telefon si incepe sa faca ecranul zici ca-i instalatie de pom...

Momentan detin si eu un S8. Decizi am luat-o dupa multe cautari, nici eu nu sunt fanboy Apple si Samsung cum sunt 70% din proprietarii de telefoane din Romania. Am incercat sa iau toate telefoanele din gama asta de pret 2000-3000 si sa le expun defectele si plusurile, sa le pun in balanta si sa decid.

Mentionez ca in trecut am avut un Xiaomi Redmi Note 2, primul meu telefon de la orezari. Mi-a fost frica, recunosc, nu stiam nimic de ei, l-am cumparat tot la recomandarea multora de pe forum, spunand ca e un best-buy la vremea respectiva. M-a tinut OK, in prima luna a luat o cazatura de la nivelul buzunarului, lasandu-se cu ecranul spart aproape complet. Distractie mare cu schimbatul ecranului, cautat altul pe diferite site-uri, timp de asteptare, montaj, "garantia" pa-pa, oricum era clar ce garantie e aia in Asia... Cand sa implineasca 2 ani de la achizitionare, dupa un apel de vreo 10 minute, l-am bagat in buzunar. Cand l-am scos era mort, cu led-ul de notificari aprins pe culoarea rosie. Concluzia unui GSM : Placa de baza arsa. Am zis gata, asta-i, altul !

Unde incerc sa ajung, pentru initiator. Mergi pe brand-uri consacrate, daca tot dai un ban, sa ai parte de un device care nu-si permite sa fie construit prost, cu un nume in spate recunoscut international. Un prieten bun si-a cumparat un S4, undeva prin 2014. Inainte cu o luna a mers la ESD Romania sa-si rezolve problema cu mufa micro-usb. Ce crezi? in 5 zile telefonul i-a venit cu mufa schimbata, cu bateria schimbata, cu difuzorul schimbat si cu butonul de power schimbat. Am ramas si eu surpins cand am auzit asta, cica li s-a parut lor ca si acestea sunt uzate si si-au permis sa le schimbe. Daca nici asta nu mai e suport tehnic, atunci nu stiu ce sa mai zic.

cu OnePlus sunt multe probleme, stiu ca multi pe aici le ridica in slavi, asa a fost si cu Xiaomi. Merg, sunt OK, dar nu pentru toata lumea, daca ai chef de umblatura si bataie de cap, sigur, sunt super. Daca esti mai comod, ramai la ceva consacrat.

https://forums.onepl...oneplus.319516/

https://forums.onepl...romania.315912/

Si am dat doar un search rapid...

De ce modele am fost tentat: HTC u11 (foarte fragil, sticla de pe spate se sparge foarte rapid doar flexandu-l, vezi JerryRigEverything, n-are mufa jack);

HUAWEI Mate 10 Pro (n-are slot de card, n-are mufa jack)

HUAWEI P10 Plus

Sony Xperia XZ Premium

Xiaomi nu e de luat in considerare, nu din cauza propriei experiente, dar ei se bat cam pe la 1500, mai mult nu merita.

Edited by 2Bad2Real, 03 January 2018 - 01:35.


#56
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008

View Post2Bad2Real, on 03 ianuarie 2018 - 01:09, said:

cu OnePlus sunt multe probleme, stiu ca multi pe aici le ridica in slavi, asa a fost si cu Xiaomi. Merg, sunt OK, dar nu pentru toata lumea, daca ai chef de umblatura si bataie de cap, sigur, sunt super. Daca esti mai comod, ramai la ceva consacrat.
https://forums.onepl...oneplus.319516/
https://forums.onepl...romania.315912/
Si am dat doar un search rapid...
Subiecte din 2015... nu crezi ca sunt cam vechi? Chiar s-a cam schimbat de atunci treaba.
Uite aici o parere despre service-ul OnePlus:
https://forum.softpe...st__p__21874424
Si chiar de pe un link pus de tine: https://forums.onepl...2#post-14814656
Ideea e simpla... iei de la ei, ai garantie la ei. Ii contactezi, le spui problema si il trimiti la reparat. Dureaza poate ceva mai mult ca si cum l-ai trimite in tara, dar ideea e ca AI GARANTIE.

Quote

Sa vezi ce distractie e cand iti curge apa pe telefon si incepe sa faca ecranul zici ca-i instalatie de pom...

Quote

The OnePlus One is not Ingress Protection (IP) certified for water and dust resistance. However, we designed the OnePlus One to hold up to day-to-day environmental factors; using your device in light rain or wet hands should not damage your phone.
However, please be aware that your warranty may be void if liquid damage indicators inside your OnePlus One are triggered.
S-au facut si teste: un exemplu + update.

Edited by tigerheart, 03 January 2018 - 02:19.


#57
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
@2Bad2Real ce ți se pare ciudat la link-urile legate de garanție? Chiar dacă sunt vechi postările, încă este de actualitate. Și este normal ca oneplus să verifice prima dată dacă defectul este din vina ta! Prima data deschizi o sesiune de chat (răspund repede acum față de 2015 pentru că au 3 service în Europa acum față de 1 în 2015 Polonia), te întreabă de probleme, după o sesiune de remote în care testează ei să vadă despre ce e vorba, nu ii dau de cap, deschizi tichet, îți trimit curierul la ușă, ia telefonul și în 10 zile îl ai acasă! Gratuit. În România nu ai să vezi așa ceva. Faci o experienta, un OP5T luat din țară și unul de pe site-ul oficial, care se repară mai repede? :harhar:

#58
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Unde mai pui ca cei de la OP nu comenteaza daca il gaseste cu root si custom rom.

#59
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Pai scrie în declarație pe site, chiar încurajează asta!
@kiario rar îți dau like, dar când meriți, meriți! :harhar:

#60
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014

View Posttigerheart, on 03 ianuarie 2018 - 02:15, said:

S-au facut si teste: un exemplu + update.

Am vazut de mult acele teste. Dupa ce s-a evaporat apa, camerele inca nu pot fi folosite, fiind aburite, pe fata cat si pe spate. N-am sa fac din asta armasar, dar totusi, pentru mine reprezinta un minus.

Voi cat ati platit pentru OnePlus? Intre 2300-2800 banuiesc. Cam atat sunt si celelalte marci consacrate. Eu am platit pe S8 2650 cu eticheta de la Samsung Electronics Romania, pachet exact ca in video-ul lui Buhnici, care-mi ofera garantia oficiala, nu e adus din surse "gri", ci stoc de Romania.
Ca OnePlus sa fie imbatabil, ar trebui sa fie mult mai ieftin ca restul flagship-urilor, de ce sa dau aceeasi bani si sa-mi bat capul mai mult?

Edited by 2Bad2Real, 03 January 2018 - 11:20.


#61
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Cu ce îți bați capul la oneplus? Că doar nu stai la coada ca la ESD Samsung!

#62
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Post2Bad2Real, on 03 ianuarie 2018 - 11:19, said:

Voi cat ati platit pentru OnePlus? Intre 2300-2800 banuiesc.
5T-ul, in varianta de baza (6GB + 64GB), ar veni 2322 de lei, cu transportul inclus in pret. Este un pret foarte OK pentru ce ofera.

Tu ai prins S8-ul la un pret foarte bun, el de regula costa intre 2800 si 3000 de lei.

#63
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014
In VIVO Constanta e mai gol la ESD decat pe rafturile de bere inainte de revelion. Exemplu calitatea telefoanelor.

Edited by 2Bad2Real, 03 January 2018 - 11:42.


#64
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Poftim postare recentă pe topicul S8 Attached File  Screenshot_20180103-114353.jpg   58.47K   40 downloads

#65
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014
Respectivul si-a scapat telefonul, s-a spart si vrea ca ESD sa-i rezolve problema? Despre ce vorbim aici?

#66
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Nu, întra pe topic și cauta în urmă postarea lui, din senin i s-a zgâriat. Crezi că altfel ar fi apelat la anpc?

Deja facem off topic.

#67
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Post2Bad2Real, on 03 ianuarie 2018 - 11:19, said:

Am vazut de mult acele teste. Dupa ce s-a evaporat apa, camerele inca nu pot fi folosite, fiind aburite, pe fata cat si pe spate. N-am sa fac din asta armasar, dar totusi, pentru mine reprezinta un minus.
Respectivul a facut niste teste sa vada cum si cat supravietuieste un 5T in apa.
Evident ca ceva se strica daca il testezi ca un device cu certificare IP68, dar tipul a facut niste teste oarecum extreme ca sa demonstreze ca in cazul unor stropiri accidentale sau cand scapi telefonul intr-o balta va supravietui, fiindca e ceva mult mai usor decat ce a facut el.

View Post2Bad2Real, on 03 ianuarie 2018 - 11:19, said:

Voi cat ati platit pentru OnePlus? Intre 2300-2800 banuiesc. Cam atat sunt si celelalte marci consacrate. Eu am platit pe S8 2650 cu eticheta de la Samsung Electronics Romania, pachet exact ca in video-ul lui Buhnici, care-mi ofera garantia oficiala, nu e adus din surse "gri", ci stoc de Romania.
Ca OnePlus sa fie imbatabil, ar trebui sa fie mult mai ieftin ca restul flagship-urilor, de ce sa dau aceeasi bani si sa-mi bat capul mai mult?
La pret se adauga si ce ofera in plus fata de S8.

Edited by Hider141, 03 January 2018 - 12:08.


#68
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014

View PostHider141, on 03 ianuarie 2018 - 12:08, said:

La pret se adauga si ce ofera in plus fata de S8.

In plus?! N-are certificare IP, n-are card, n-are wireless charging, full HD. Minusuri mari, le consider eu. Ce facem aici e flame, initiatorul probabil si-a luat de mult ceva, ca vad ca nu mai raspunde. Voua va place sa va customizati telefonul in "înșpe" mii de moduri. Nu toata lumea face asta. Asta e cel mai mare atu al lui OnePlus, atat.

Sa nu mai vorbim de piata accesoriilor...

Edited by 2Bad2Real, 03 January 2018 - 12:29.


#69
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008

View Post2Bad2Real, on 03 ianuarie 2018 - 12:27, said:

N-are [...] full HD
[ https://s9.postimg.org/k86hv2t5r/screenshot_613.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu propun sa ne oprim aici pana nu devine mai penibil. Oricum initiatorul a zis ca S8 a iesit de pe lista lui.
Hai sa il ajutam la partea asta:

View PostDaniel777, on 02 ianuarie 2018 - 22:16, said:

Ma gandesc tot mai serios la OnePlus 5t,HTC u11 plus,huawei mate 10 pro.Credeti ca merita diferenta de bani pentru huawei sau htc?


#70
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View Posttigerheart, on 03 ianuarie 2018 - 13:24, said:

[ https://s9.postimg.org/k86hv2t5r/screenshot_613.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu propun sa ne oprim aici pana nu devine mai penibil. Oricum initiatorul a zis ca S8 a iesit de pe lista lui.
Hai sa il ajutam la partea asta:
Huawei clar. HTC nu este așa răsărit în ceea ce privește telefoanele. Huawei s-a ridicat destul de mult în ultima vreme.

#71
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostDaniel777, on 01 ianuarie 2018 - 01:01, said:

Salut!
Vreau sa-mi cumpar un telefon cu android care cel putin 2 ani sa ruleze fara pic de lag.In principal ma intereseaza ecranul deoarece urmaresc o gramada de stream-uri,bateria si sa aiba o constructie solida.Eu m-am gandit la S8 cu 2600 lei.Credeti ca la banii astia am vreo varianta mai buna?

Daca nu ti-ai luat si nici nu te grabesti (ianuarie China, martie Europa) asteapta Nokia 9.

#72
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014

View Posttigerheart, on 03 ianuarie 2018 - 13:24, said:

[ https://s9.postimg.org/k86hv2t5r/screenshot_613.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu propun sa ne oprim aici pana nu devine mai penibil. Oricum initiatorul a zis ca S8 a iesit de pe lista lui.
Hai sa il ajutam la partea asta:

am crezut ca se subintelege ce am vrut sa spun, ca este doar fullHD. Am pus "nu are" in fata celorlalte, iar pe fullHD doar l-am enumerat. Eu zic ca nu vorbesc cu copii de gradinita...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate