Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Telefon android <3000RON

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
se gasesc google pixel si xl de 128gb in bugetul asta.
android stock 8.1 si fara pic de lag
eu asta as recomanda
au scazut mult preturile la ele si sunt best buy pe zona androidd
cu S8 posibil sa ai lag dupa cateva luni iar 8.1 nu cred ca va vedea

Edited by dani2013, 01 January 2018 - 11:14.


#20
DonnyDarko

DonnyDarko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.01.2018
Sony Xperia XZ Premium / Google Pixel XL2 / OnePLus 5T / Motorola Z2 Force / Mate 10 / U11

Samsugu poti sa il dai la gunoi

#21
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,886
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmissionnad, on 01 ianuarie 2018 - 10:42, said:

daca Samsung facea update la ceva mai recent sigur l-ar fi incetinit.
Stiai ca versiunile mari de SO aduc de obicei cel putin optimizari importante la partea de stabilitate, nu? Pai uite de aia sunt importante. Ca sa nu mai zic ca se mai si rezolva din bug-urile aparute. Si chiar ai zis foarte bine, Samsung nu prea ajuta un telefon cu actualizari asa importante macar 2 ani, cum fac altii. Chiar si la gama high end ofera un an de ceva actualizari si apoi pa pa, te invita sa iti iei "the next big nothing".
Chiar sunt curios din astia care recomanda S8 si care il si au, oare cati il vor pastra 2 ani? Eh... cam greu cu asta.

View Postserginho74, on 01 ianuarie 2018 - 10:53, said:

Astea pe care le recomandati credeti ca vor avea parte de updateuri pentru urmatorii 2,3,4,5 ani?
Da, vor avea suport 2 ani, dar depinde si de care discutam. Daca oficial raman fara suport, mai ramane comunitatea destul de mare care prin rom-uri custom vor aduce telefonul la zi. La un Samsung e mai nasol, Knox ti-o da imediat in garantie daca vrei sa te joci putin cu telefonul si sa il rootezi. No', ghinion.

Quote

cum isi poate cineva imagina ca un telefon vechi de 2 sau 3 ani ar mai putea rula cea mai noua versiune de soft
Iti dau un exemplu: Nexus 5 ruleaza cu 7.1.2(rom custom) fara nici o problema. E telefon din 2013. Din cate am vazut se lucreaza si la rom-uri custom bazate pe 8.0 pentru el. Chiar daca Google a renuntat sa ii mai ofere suport oficial, comunitatea exista si inca mai se ofera suport la soft asa, iar telefonul inca functioneaza ca in prima zi. Asta nu poti zice de un Samsung high end de prin 2012-2013... Eh, iar ghinion.

View Postserginho74, on 01 ianuarie 2018 - 10:53, said:

Si mai aud si de goanga cu bloat. Pai cine sau ce opreste pe cineva sa le dezactiveze?
Ai fi surprins cata lume habar nu are sa dezactiveze o aplicatie, chiar si din astia cu S8-uri gasesti destui. Si in plus, dupa ce dau mii de lei pe un telefon care ar trebui sa fie de ultima generatie si ar trebui sa fie bine pus la punct, mai trebuie si sa imi bag nasul prin el ca sa dezactivez tampeniile care doar ruleaza aiurea in fundal. Mda...
Si ce zici de pretul sh? Ai vazut cum arata Olx-ul la partea de Samsung? E cam jale de exemplu cand cauti un S7/S8 si gasesti din alea ciobite, cu capacul fisurat sau cu alte defecte si mai si cer aiurea multi bani cand costul reparatiei e destul de mare. Ce altceva, calitate, frate.

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Asa-i ca nu ai avut Samsung niciodata?
Aud de nebunii cu lag si alte cele. Nu mai este lag de la S4 incoace.

Nu vad legatura cu telefoanele sparte, scumpe, puse la vanzare pe olx.



Sistemele de operare noi nu au ca principal scop o mai buna functionare ci facilitati, functionalitati noi. Surpriza, unele dintre ele au legatura cu partea de chipseturi noi, hardware nou, senzori, etc. Asa ca ce folos daca la un telefon chinezesc am update la ultimul sistem de operare daca totul ramane in proportie de 95% la fel? Unii pur si simplu nu vreti sa vedeti padurea din cauza copacilor.

Tot ce am avut de la Samsung era made in Korea sau Vietnam. Nu china. Si nu ca ar conta dar zic doar.

Edited by serginho74, 01 January 2018 - 12:11.


#23
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,886
  • Înscris: 07.08.2008

View Postserginho74, on 01 ianuarie 2018 - 12:07, said:

Asa-i ca nu ai avut Samsung niciodata?
S1, S2(2 buc.), S3 LTE, Note 4. Imi gasesti postarile in topicurile dedicate daca vrei si dovada.

Referitor la pret, gasesti telefoane foarte bune sh si ieftine(am luat OP3T la 1000lei si nu, nu e furat si nu are nici cel mai mic defect), dar gasesti si telefoane scumpe si facute praf, cum e si in cazul Samsung, sunt scumpe doar ca scrie Samsung pe ele, atat.
Si inca o chestie cu asta, initiatorul a zis "constructie solida"... S8 nu zic ca nu e solid, dar daca nu ar avea capacul ala aiurea, ar fi un risc in minus, ai un link in postarea mea anterioara cu un S8 cu capacul crapat, vezi si aici ce bine arata. Nu ma intelege gresit, nu zic ca S8 nu e un telefon bun, e bun, dar pentru 2 ani de utilizare nu e capabil sa reziste.

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Posttigerheart, on 01 ianuarie 2018 - 12:36, said:

Nu ma intelege gresit, nu zic ca S8 nu e un telefon bun, e bun, dar pentru 2 ani de utilizare nu e capabil sa reziste.
Si de ce nu ar rezista? Ca se sparge fizic? Orice telefon se sparge daca nu ai grija de el iar S8 nu e cu nimic mai fragil.
Ca se incarca de fisiere temporare si merge greu? Stergi fisierele temporare sau dai o resetare si il faci ca nou.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdani2013, on 01 ianuarie 2018 - 11:10, said:

se gasesc google pixel si xl de 128gb in bugetul asta.
android stock 8.1 si fara pic de lag
eu asta as recomanda
au scazut mult preturile la ele si sunt best buy pe zona androidd
cu S8 posibil sa ai lag dupa cateva luni iar 8.1 nu cred ca va vedea
E si vreun telefon cu stylus in afara de Samsung Note oare?

#26
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Mai adaug un plus pt Oneplus 5 / 5T: dash charging, incarcare de la 0% la 100% in putin peste 1 ora fara ca telefonul sa se incinga de nu-l mai poti tine in mana. Mi se pare genial sa bag telefonul la incarcat cand are 15%, sa-mi fac o cafea in vreo 5 minute, sa o beau in alte 5-10 si apoi sa-l scot de la incarcat cu cel putin 35% baterie. De cand cu dash charging nu m-am mai stresat cu incarcarea telefonului (si cat ar putea dura). Insa pentru confortul acesta esti dependent de incarcatorul si cablul oneplus sau, ca backup, poti cauta baterii externe/incarcatoare auto cu output de minim 2.4 A si un cablu usb type c bun.
Cum am zis, am avut samsung si lg cu quickcharge (2, 3) si nu mi s-a parut ok sa friga marginea metalica a telefonului sau capacul spate. Sa nu mai vorbim ca telefonul era incetinit datorita temperaturii ridicate, deci cam greu sa faci ceva gaming in timp ce se incarca. Bonus: viata bateriei e afectata de temperaturile ridicate.

#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postonzaueb, on 01 ianuarie 2018 - 13:18, said:

Mai adaug un plus pt Oneplus 5 / 5T: dash charging, incarcare de la 0% la 100% in putin peste 1 ora fara ca telefonul sa se incinga de nu-l mai poti tine in mana.
Orice telefon nou cu mufa usb-c are asa ceva.
Cele cu micro usb se incalzeau insa A5 meu are usb-c si se incarca cum spui tu si nu se incalzeste deloc. Asta in conditiile in care costa 1500 ron si e mai bun ca O5T.

#28
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostKroghy, on 01 ianuarie 2018 - 13:22, said:

Asta in conditiile in care costa 1500 ron si e mai bun ca O5T.
Suntem off-topic si trollezi. https://www.gsmarena...2&idPhone2=8494

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009

View Postserginho74, on 01 ianuarie 2018 - 12:07, said:

Nu mai este lag de la S4 incoace.


LOL

Ultimul pe care l-am avut a fost S5.
Avea lag intr-o veselie doar cu whatsapp si instagram instalate (si restul bloatware-ului).

#30
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostLex404, on 01 ianuarie 2018 - 13:34, said:

Ultimul pe care l-am avut a fost S5.
Avea lag intr-o veselie doar cu whatsapp si instagram instalate (si restul bloatware-ului).
Si eu am avut S5 pana in ian. 2017, adica acu' un an. Nu avea niciun lag.

#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostLex404, on 01 ianuarie 2018 - 13:34, said:

Ultimul pe care l-am avut a fost S5.
Avea lag intr-o veselie doar cu whatsapp si instagram instalate (si restul bloatware-ului).
Problema e la user, nu la telefon. Nu am avut S5 dar am avut multe alte modele de Samsung si toate au mers impecabil. Geth a avut chiar S5 si la fel spune si el ca a mers perfect.

#32
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
pentru aia care se intreaba de ce sunt bune update-urile, luati un telefon cu android 2.3 sau 4.0 sau chiar 4.2 si incercati sa instalati aplicatiile pe care le aveti acum pe telefon.  Reusiti sa le instalati pe toate?  Uuuuuups... Nu-s compatibile! D-aia-s bune update-urile. Iar cand dai 3000 de lei pe telefon presupun ca vrei sa-l tii mai mult timp.

#33
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,886
  • Înscris: 07.08.2008
Direct de pe un site dedicat Samsung: https://www.sammobil...to-fix-the-lag/
E doar un exemplu. Mda... ce lag? Posted Image  Doar bagati pe Gogu: LAGGY GALAXY S8/S7/S6 etc. si gasiti mai multe exemple.
Nu mai visati cu Alba ca Zapada, lag exista pe orice Samsung la un moment dat.

#34
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
+1 Oneplus 5T

Te poti uita si la Google Pixel 2 XL daca vrei sa te lauzi cu cea mai buna camera pusa pe un smartphone :)

#35
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Posttigerheart, on 01 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Direct de pe un site dedicat Samsung: https://www.sammobil...to-fix-the-lag/
E doar un exemplu. Mda... ce lag? Posted Image  Doar bagati pe Gogu: LAGGY GALAXY S8/S7/S6 etc. si gasiti mai multe exemple.
Nu mai visati cu Alba ca Zapada, lag exista pe orice Samsung la un moment dat.
Lumea bate campii grav. Un mic lag ocazional exista pe absolut orice telefon, orice dispozitiv electronic. Cel mai adesea vorbim de chestii de o fractiune de secunda.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2oNler0PJPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

HAHA:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FLGo95YdPmU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt, obsesia asta cu lagurile e prostie crunta, caci mereu a fost o chestie normala si nu te impiedica sa folosesti telefonul sau cutare aplicatie(exceptia cand treburile chiar sunt lente, cum e cu google pixel si pinch to zoom mai sus). Cand deschizi o aplicatie pe computer nu se deschide direct, trebuie sa se incarce nitel. Si browserele au momente cand se blocheaza, caci mai trebuie sa scrie/citeaza pe/de pe hdd. Idem cu aproape toate aplicatiile.

#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Va rog din suflet. Nu mai insistati cu tampeniile. Toate telefoanele Samsung sunt niste gunoaie. Luati-va pingo-pongo ceaina, nu dati banii pe mizeriile de samsung.

Vorbind serios.
O sa caut un link pe youtube cum sa-mi fac telefonul sa aiba lag. Nu de alta dar ma simt asa, ca un ciudat, ca al meu nu are.
Exista multe motive pentru care orice telefon poate avea lag. Depinde de unde e luat, depinde ce soft are instalat pe el. Eu nu folosesc decat telefoane luate la liber, fara nimic pus de vreun operator. Nu am experimentat lag NICIODATA. Nu stiu cum puteti insista atat intr-o prostie de genul asta.

Dati cautare dupa defecte la ORICE marca de telefon si o sa gasiti, GARANTAT, la fiecare. Fara exceptie. Dar nu faceti din asta o regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate