Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Împrumut de bani în schimbul renunțării la moștenire

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Cum sa faci imprumut la banca, ca sa ii dai altcuiva banii?
Dai bani cu imprumut altuia, doar cand ai tu o suma de care te poti lipsi fara sa o simti.

#56
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Noi, chibitii de pe aici, @exceswater, @r629925 & others l-am cam mirosit pe initiator de la inceput: l-a prins la inghesuiala pe fratello, i-a dat pe la nas cateva mii de lei si acu are pretentii la tot apartamentu', cu batranii in el sau nu, nu mai conteaza - cantitate neglijabila. :)
Asteptam cu interes episodul 2, "Razbunarea babacilor"!

#57
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai rau e ca mai intai a facut si apoi a intrebat. Trebuia invers.

#58
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,443
  • Înscris: 20.02.2008

View Postericmario, on 12 decembrie 2017 - 17:01, said:

Pai hai sa-ti spun cum sta treaba, la mine cel putin.
Notarul are comision la pretul de catalog, asa ca nu-l intereseaza suma de tranzactie.
Masura asta au luat-o notarii de pe vremea cand luau comision din suma tranzactionata si oamenii declarau sume tot mai mici. Baieti destepti notarii astia.

Fratele nu are cum sa conteste un contract de vanzare-cumparare, nici o instanta nu-l va baga in seama.
Atata timp cat contractul de vanzare cumparare e legalizat de un notar, suma poate fi si 100 de lei, nu mai are importanta.
Acelasi frate poate sa conteste deplinatatea facultatilor mintale ale vanzatorilor (parintilor), dar si acest lucru e anulat de parafa notarului.
Mai ales ca "fratele" s-ar putea sa afle despre vanzarea apartamentului in cauza abia dupa trecerea in lumea celor drepti a vanzatorilor.
NU stiu cum mai e acum dar parintii mei au fost tarati prin tribunale vreo cativa ani pe faza asta (nepoti care au atacat in instanta actul de v-c contestand deplinatatea mintala a babei ce a vandut un teren parintilor mei). Dar da, e mai buna v-c decat mostenire.

#59
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View Postioppo, on 12 decembrie 2017 - 17:50, said:

NU stiu cum mai e acum dar parintii mei au fost tarati prin tribunale vreo cativa ani pe faza asta (nepoti care au atacat in instanta actul de v-c contestand deplinatatea mintala a babei ce a vandut un teren parintilor mei). Dar da, e mai buna v-c decat mostenire.

mostenirea poate fi atacata mult mai usor, un act vanzare-cumparare nu prea.

Prin actul notarial este dovedit faptul ca vanzatorii si cumparatorii erau intr-o stare de sanatate care sa le permita semnatura si ca nu au fost obligati sau fortati. Cam asta este si scopul notarului.
Daca ataci un act v-c pe baza deplinatatii mintale atunci la ce a mai fost facut la notar.

#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postioppo, on 12 decembrie 2017 - 17:50, said:

NU stiu cum mai e acum dar parintii mei au fost tarati prin tribunale vreo cativa ani pe faza asta (nepoti care au atacat in instanta actul de v-c contestand deplinatatea mintala a babei ce a vandut un teren parintilor mei). Dar da, e mai buna v-c decat mostenire.
Si cine a avut castig de cauza?
In cazul in care aceeia au fost parintii tai, au primit cheltuieli de judecata?

Edited by ericmario, 12 December 2017 - 18:08.


#61
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,443
  • Înscris: 20.02.2008

View Postericmario, on 12 decembrie 2017 - 18:07, said:

Si cine a avut castig de cauza?
In cazul in care aceeia au fost parintii tai, au primit cheltuieli de judecata?
PArintii mei au castigat in final, dupa vreo 3 ani de judecata.
Cheltuielile de judecata primite au fost infime raportat la ce au pierdut.
Bine, povestea e veche de vreo 15 ani, de asta am zis ca nu stiu cum mai e acum.

Edited by ioppo, 12 December 2017 - 18:17.


#62
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011
io nu ce pricep e de ce ai mers la notar sa te lamuresti si acum ceri pareri pe forum. notarul e mai avizat decat parerologii sa iti raspunda. oricum super bravo ca l-ai ars pe fratet-o ( adica asa crezi tu, ca de fapt te-a ars el )

#63
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Absolut, un notar e cel mai in cauza sa-l indrume pe initiator.

...si inca incerc sa inteleg ce draq a vrut sa spuna colegul de mai sus de mine.Posted Image

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 12 decembrie 2017 - 19:23, said:

Absolut, un notar e cel mai in cauza sa-l indrume pe initiator.


Am consultat un notat inainte de a da banii fratelui. Am spus chiar si in primul mesaj.

Referitor la suma, observ ca multi ard de nerabdare. Nu are importanta suma, important este ca eu sa stau linistit pe viitor.

#65
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
daca te uiti la mine la topicuri ai sa vezi ca si eu am ceva asemanator deschis, nu poti face nimic sigur 100%  decat contract de vanzare cumparare, si asta nu merge cu suma fictiva toate tranzactiile mai mari de 10 000 euro se vor face prin banca. stiu asta de la notar.

deci trebuie sa ai suma minima din grila notariala a apartamentului si sa i transferi in contul parintilor.. ca parintii iti dau sau nu banii inapoi.. asta este alta treaba..

si pt vanzare cumparare tot te duce o gramada bani, cadastru, intabulare, certificat energetic.. si mai sunt cate ceva, care costa,

Edited by EneStelian, 12 December 2017 - 20:00.


#66
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Am ajuns rau tare de tot daca asteptam sa moara parintii sa le luam ce-au agonisit o viata....

#67
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 12 decembrie 2017 - 19:52, said:

Am consultat un notat inainte de a da banii fratelui. Am spus chiar si in primul mesaj.

Referitor la suma, observ ca multi ard de nerabdare. Nu are importanta suma, important este ca eu sa stau linistit pe viitor.
Sper ca ai observat ca eu nu am intrebat nici o clipa de suma, irelevant de altfel, ci am spus ce ar trebui sa faci ca sa nu ai surprize mai tarziu.

#68
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Relax,eu is patit cu fratele.Numa ce am vre-o 16 cca ani de exterior.Cifre modice e ok,cand treci la categoria grea casca ochii ca sa nu ...... .HARTIE AUTENTIFICATA NOTAR sau pune cruce la bani.

#69
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpasilla, on 12 decembrie 2017 - 17:42, said:

Mai rau e ca mai intai a facut si apoi a intrebat.  
Nu cred că a întrebat, niciun notar nu i-ar fi spus asta după ce ar fi zis că trăiesc părinții:

View PostMembruAnonim, on 12 decembrie 2017 - 15:51, said:

Intre timp, fara sa stie nimeni, am consultat un notar explicand si lui problema. Acesta mi-a spus ca sunt 2 posibilitati:
1. Facem dezbaterea mostenirii (apartamentul in cauza). Trebuie intabularea, certificate etc etc, totul costand undeva pe la 1800 – 2000 lei.
2. Las ca parintii sa moara, iar cand ei nu vor mai fi, sa fac atunci dezbaterea, iar totul ma va costa mai putin.

Fără atacuri la adresa inițiatorului, vă rog. Mulțumesc.

Edited by althea, 13 December 2017 - 09:02.


#70
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegu' moderator, am și eu o nelămurire mică.
Noi aici îl învățăm pe inițiator cum să îl fenteze pe frate de moștenire pentru o sumă modică.
Greșesc eu?
Zona de juridic, drept civil, etc, dar este etic ?
A dat niște bani pe vorbe.
La revedere bani.

Sunt sigur că exista și o variantă legală, prin care putea fi împrumutat fratele, cu condiții de returnare, la un notar / avocat.
Discuția a plecat de la împrumut, dar omul ajunge să întrebe cum face să rămână  el cu apartamentul. Am I right ?

Off topic:
Mi-a sărit în ochi semnătura moderatorului:

"The world is full of monsters with friendly faces".

se cam potrivește pe topicul ăsta...

Edited by exceswater, 13 December 2017 - 09:11.


#71
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postexceswater, on 13 decembrie 2017 - 09:06, said:

Colegu' moderator, am și eu o nelămurire mică.
Noi aici îl învățăm pe inițiator cum să îl fenteze pe frate de moștenire pentru o sumă modică.
Greșesc eu?
Da, greșești. Zic încă o dată: nu facem procese cu jurați pe forum. Chiar dacă ai avea dreptate, a venit să întrebe nu să fie răstignit.  

View Postexceswater, on 13 decembrie 2017 - 09:06, said:

Sunt sigur că exista și o variantă legală, prin care putea fi împrumutat fratele, cu condiții de returnare, la un notar / avocat.
Nu-i ilegal să dai bani pe încredere, e doar foarte riscant. Mai poate face și acum un contract de împrumut autentificat dacă fratele e de acord.

View Postexceswater, on 13 decembrie 2017 - 09:06, said:

Discuția a plecat de la împrumut, dar omul ajunge să întrebe cum face să rămână  el cu apartamentul. Am I right ?

Încă o dată: e fix treaba lui ce ar vrea să facă. Nu a cerut sfaturi despre cum să-și omoare părinții ca să capete moștenirea.

#72
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E ultima postare în topic.
1. CĂMĂTĂRÍE ~i f. 1) Acordare de împrumuturi bănești cu camătă. 2) Ocupația cămătarului. [Art. cămătăria; G.-D. cămătăriei; Sil. -ri-e] /cămătăr + suf. ~ie
Lucru ilegal.
2. Citez: "Încă o dată: e fix treaba lui ce ar vrea să facă. Nu a cerut sfaturi despre cum să-și omoare părinții ca să capete moștenirea."
Corect. A cerut sfaturi despre cum să scoată fratele de la masa succesorală. Pentru un presupus împrumut, care este făcut fără nici un act. Pe vorbe.
Mulțumesc althea
Mi s-a părut normal și omenește să-mi spun părerea. Nu am jignit pe nimeni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate