Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Împrumut de bani în schimbul renunțării la moștenire

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Ca sa ataci un act, chiar si unul de vanzare cumparare, trebuie sa ai dreptul de a face acest lucru.
Iar fratele, dupa moartea parintilor, se foloseste de calitatea de mostenitor rezervatar.
Iar pentru vanzare cumparare, trebuie trecut cel putin pretul de grila al notarilor.
Dar asta inseamna ca trebuie trecute prin banca cateva zeci de mii de euro, deoarece in fata notarului nu se pot da(sau spune ca s-au dat) mai mult de 5000 RON.
Am trecut recent prin asa ceva

Edited by puiutu73, 13 December 2017 - 09:45.


#74
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postexceswater, on 13 decembrie 2017 - 09:30, said:

A cerut sfaturi despre cum să scoată fratele de la masa succesorală. Pentru un presupus împrumut, care este făcut fără nici un act. Pe vorbe.
Așa, și? Aria se numește Juridic, sunt lucruri pe care oamenii le fac sau la care se gândesc, de-aia postează aici. E de dorit ca înainte de toate să primească sfaturi juridice, nu lecții de viață. Nu e neapărat rău să afle și opinii despre moralitatea întrebărilor sau faptelor despre care vorbesc, dar unii dintre voi nu vă mai opriți cu astea.

#75
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPlatonX, on 12 decembrie 2017 - 15:59, said:

Facaeti cat timp traiesc parintii. Costa bani dar este cel mai sigur.

Poate fi atacata ulterior.

#76
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Orice poate fi atacat, dar probabilitata succesului demersului e variabila in functie de starea e fapt.
@initiator, nu e importanta suma sau valoarea apartamentului ci doar raportul dintre acestea doua. Deci nu ne spune cat ai dat fratelui sau cat valoreaza apartamentul, dar ne poti spune daca acea suma este egala cu aproximativ jumatate din valoarea apartamentului. Daca da, ia-ti masuri de siguranta iar un contract de vanzare/cumparare (cu uzufruct viager) cu parintii ACUM e cel mai sigur. Cat mai credibil, cu bani transferati prin banca in contul babacilor, chiar daca la cateva zile ii primesti inapoi. E clar ca asta se face doar cu acordul lor si eventual al fratelui, nu stiu relatiile dintre voi. Altfel, poti ajunge sa platesti si jumatatea ta de mostenire cand va veni momentul, daca vrei sa ramai cu apartamentul. Daca insa e vorba de o suma derizorie pentru ca l-ai prins la stramtoare pe fratele tau (iar asta nu-ti face cinste, dar nu e treaba noastra), cam poti sa-ti iei adio si de la bani, si de la viitoarea mostenire a fratelui. El poate sustine ca banii respectivi sunt un impumut mai vechi pe care i l-ai returnat.
In concluzie, in momentul de fata nu ai decat niste bani dati pe care nu stii daca-i mai recuperezi. Tu trebuie sa faci acte acum dar nu poti face asta decat cu acordul parintilor. Stiu si sunt de acord cu intelegerea voastra? Aici totul depinde de relatiile dintre voi. Unii nu vor sa faca niciun act cat traiesc ei, ca sa fie siguri ca totul se va imparti egal la copii.

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parintii stiu, oarecum am fost constans de ei sa fac acest lucru, sa il imprumut cu respectiva suma de bani. Motivul este urmatorul: fratele meu s-a judecat cu fosta lui sotie, fiind in divort. Respectiva femeie i-a cerut jumatate din valoarea apartamentului lor pentru a renunta la locuinta pe care au cumparat-o impreuna. Suma cu care eu l-am imprumutat a fost virata imediat de fratele meu catre fosta lui sotie.

Edited by MembruAnonim, 14 December 2017 - 13:38.


#78
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Daca ai fost oarecum constrans de ei, acum constrange-i si tu oarecum ca sa duca treaba pana la capat ;)
Nu stii ce va aduce viitorul, asa ca bate fierul cat e cald.

#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaladdin2k, on 14 decembrie 2017 - 16:20, said:

Daca ai fost oarecum constrans de ei, acum constrange-i si tu oarecum ca sa duca treaba pana la capat Posted Image
Nu stii ce va aduce viitorul, asa ca bate fierul cat e cald.
Am purtat aseara o discutie cu ei. Au zis ca rezolvam dupa sarbatori.

#80
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
100% sigur nu poti rezolva decat cu contract vanzare-cumparare intre tine si parinti daca sint dispusi.Mai poti face renta viagera, dar asta iti da si tie obligatii si poate fi anulata oricand daca unul din parinti se razgandeste.Mai poti face cred si CV pe 1/2 din apartamentul fratelui tau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate