Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Împrumut de bani în schimbul renunțării la moștenire

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua !

Am o mica problema, dorind sa obtin de la voi niste informatii care sa ma ajute pe viitor.

L-am imprumutat pe fratele meu cu o anumita suma de bani. Eu am facut un imprumut la banca si i-am trimis suma de bani de care avea nevoie, totul a fost prin banca, nu a fost vorba de bani dati in mana.

Am facut acest lucru cu o conditie: ca apartamentul parintilor sa imi revina mie atunci cand acestia nu vor fi in viata. El a fost de acord.

Intre timp, fara sa stie nimeni, am consultat un notar explicand si lui problema. Acesta mi-a spus ca sunt 2 posibilitati:

1. Facem dezbaterea mostenirii (apartamentul in cauza). Trebuie intabularea, certificate etc etc, totul costand undeva pe la 1800 – 2000 lei.

2. Las ca parintii sa moara, iar cand ei nu vor mai fi, sa fac atunci dezbaterea, iar totul ma va costa mai putin.

In acest moment, parintii traiesc deci nu ar avea rost sa cheltuiesc respectiva de suma de bani pentru a face dezbaterea mostenirii.

Acum, pun raul inaintea binelui si aici va rog sa imi dati sfaturi. In cazul in care parintii vor muri, iar fratele meu nu va mai respecta respectiva intelegere (a fost o intelegere verbala) mai pot recupera ceva din banii pe care i-am oferit acum ? Sau trebuie sa fac tot posibilul ca actele sa fie semnate cand sunt parintii in viata.

Inca un aspect important: fratele meu nu a avut niciodata venituri foarte mari, are ceva datorii si pe la asociatia de proprietari din care face parte, poate este de folos aceasta informatie.

Repet, este un caz ipotetic, ma gandesc ca lucrurile nu vor evolua asa cum am convenit cu fratele meu. Astept sfaturi.

Va multumesc si va doresc o zi placuta.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Nu am cunostinte in domeniu, dar din cate stiu tot ce e verbal e egal cu zero in fata legii. Cred ca numai un contract semnat la notar avea valabilitate.

Edited by Hider141, 12 December 2017 - 15:58.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 MembruAnonim, on 12 decembrie 2017 - 15:51, said:

In cazul in care parintii vor muri, iar fratele meu nu va mai respecta respectiva intelegere (a fost o intelegere verbala) mai pot recupera ceva din banii pe care i-am oferit acum? Sau trebuie sa fac tot posibilul ca actele sa fie semnate cand sunt parintii in viata.
Verba volant, scripta manent!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
NU poti sa faci succesiunea cat timp traiesc parintii. Nu exista inca mostenire.

Edited by pasilla, 12 December 2017 - 16:00.


#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Facaeti cat timp traiesc parintii. Costa bani dar este cel mai sigur.

Edited by PlatonX, 12 December 2017 - 16:00.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
pai tu i-ai dat bani imprumut sau ai incercat sa-i cumperi parte lui de avere? Ca mie mi se pare ca ai fost constient de faptul ca nu are de unde sa-ti mai dea datoria inapoi. Daca tot l-ai prins cu fustitza ridicata, te-ai gandit sa te scoti cu un apartament.
In rest, fara hartii nu ai rezolvat nimic. Poti sa ramai si cu datoria la banca si doar cu jumatate din apartament.

Edited by dan1980_25, 12 December 2017 - 16:04.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pune-l pe frate-tu sa dea o declaratie la notar ca RENUNTA la calitatea de mostenitor in favoarea ta ! Hartia aia o pastrezi cu sfintenie in loc sigur .

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,831
  • Înscris: 13.07.2011
ca sa scapi de o grija, faci totul acum cat parintii tai sunt in viata. Treci apartamentul cu acordul lor pe numele tau si stai linistit. Daca o sa iti lase apartamentul prin testament, atunci o sa poate fi atacat testamentul. Si daca fratele tau (care are probleme financiare) nu va mai fi asa de bun frate dupa moartea parintintiilor si isi va dori partea la casa, atunci o sa ai si creditul la banca si jumate din apartament sa il despagubesti.

Asa ca dai un ban acum, dar stai linistit pe viitor.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 business11, on 12 decembrie 2017 - 16:00, said:

Treci apartamentul cu acordul lor pe numele tau si stai linistit.
Cum ?

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010
@pasilla #4

Nu exista mostenire, dar se poate face act de vanzare cumparare sau donatie, depinde cata incredere au parintii in respectivul copil.

Edited by FreeThinker, 12 December 2017 - 16:03.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pasilla, on 12 decembrie 2017 - 15:59, said:

NU poti sa faci succesiunea cat timp traiesc parintii. Nu exista inca mostenire.

2 intrebari:

1.Dar cand parintii nu vor mai fi, se poate respecta intelegerea verbala pe care am avut-o cu fratele meu ?

2. In acest moment, cand parintii traiesc, eu pot face cu ei un act de vanzare - cumparare si astfel fratele meu nu va mai avea acces la mostenire. Este corect ?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MembruAnonim, on 12 decembrie 2017 - 16:02, said:

2 intrebari:

1.Dar cand parintii nu vor mai fi, se poate respecta intelegerea verbala pe care am avut-o cu fratele meu ?

2. In acest moment, cand parintii traiesc, eu pot face cu ei un act de vanzare - cumparare si astfel fratele meu nu va mai avea acces la mostenire. Este corect ?
1. Da, daca fratele tau renunta atunci la mostenire. Depinde 100 % de frate.
2. Da, dar nici asta nu este o metoda 100% sigura, daca nu poti sa justifici ca ai si platit acel apartament.

Edited by pasilla, 12 December 2017 - 16:04.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu se poate face absolut nimic
Nu exista "intelegere verbala" dar, banuiesc ca in caz de ceva,se poate demonstra/proba ca i-ai trimis banii.
Chiar si asa, un eventual proces in instanta va fi lung si obositor

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dan1980_25, on 12 decembrie 2017 - 16:00, said:

pai tu i-ai dat bani imprumut sau ai incercat sa-i cumperi parte lui de avere? Ca mie mi se pare ca ai fost constient de faptul ca nu are de unde sa-ti mai dea datoria inapoi. Daca tot l-ai prins cu fustitza ridicata, te-ai gandit sa te scoti cu un apartament.

I-am dat respectiva suma de bani deoarece avea nevoie de ei. Dar cu conditia de a renunta  (mai devreme sau mai tarziu) la partea lui de apartament.

Eu nu am dorit si nu doresc sa imi restituie banii, ci vreau ca respectivul apartament sa imi ramana mie.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai corect și omenește e ca banii dați fratelui să fie dați cu un act. Prin notar sau avocat, probabil că se poate specifica un termen de returnare, sau ce poate returna el pe viitor în locul banilor.
Să te duci să le ceri părinților să te pună pe tine moștenitor cât timp trăiesc mi se pare URÂT.
Bucură-te de părinți cât îi mai ai. Rezolvă problema cu fratele.
Dacă ai probleme cu suma de 2000 de lei cât ar costa moștenirea asta de vii a părinților, sunt curios cu cât ți-ai împrumutat fratele...
Presimt o sumă veselă

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Naijax, on 12 decembrie 2017 - 16:04, said:

Nu se poate face absolut nimic
Nu exista "intelegere verbala" dar, banuiesc ca in caz de ceva,se poate demonstra/proba ca i-ai trimis banii.
Chiar si asa, un eventual proces in instanta va fi lung si obositor
Degeaba. Dupa 3 ani se prescrie datoria fratelui.

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 pasilla, on 12 decembrie 2017 - 16:02, said:

Cum ?
Cu acordul părinților și al fratelui, iar ca să stea liniștiți și părinții că nu-i dai afară din casă când vrei tu, cu drept de uzufruct viager pentru dumnealor.

Edited by ursamajor, 12 December 2017 - 16:09.


#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 MembruAnonim, on 12 decembrie 2017 - 16:04, said:


I-am dat respectiva suma de bani deoarece avea nevoie de ei. Dar cu conditia de a renunta  (mai devreme sau mai tarziu) la partea lui de apartament.

Eu nu am dorit si nu doresc sa imi restituie banii, ci vreau ca respectivul apartament sa imi ramana mie.
aha. Deci nu i-ai dat nimic imprumut ci doar ai cumparat jumatate din apartament. Chestia nasoala e ca nu ai facut acte. Daca "uita" cand parintii tai nu vor mai fi, ramai si fu  t si cu banii luati.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate