Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vânzători care sunt pareleli cu produsul (olx, okazii, etc)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#55
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Nu cred ca trebuie convertizor de frecventa cand poti obtine frecvente diferite cu un generator rotativ sau generator sincron sau asincron la care variezi turatia

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Bagi aşa ceva în casă? Plus că-s scumpe!

#57
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Pai isi face treaba cu convetizorul, sunt care au si osciloscop. Foloseste la reparatii si proiectari pt alte aparate.
Oricum ies bani nu e hobby cum ar fi cu vdeourile vnilurile sau trenuletele.

Edited by babarzotea, 18 November 2017 - 23:56.


#58
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@babarzotea, ești total aerian la fel ca @r629935 care mă face nesimțit când negociez un preț corect, habar n-aveți pe ce planetă sunteți, dar vă dați cu părerea !

Edited by Viorelsolar, 19 November 2017 - 00:26.


#59
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004

 babarzotea, on 18 noiembrie 2017 - 23:55, said:

Pai isi face treaba cu convetizorul, sunt care au si osciloscop. Foloseste la reparatii si proiectari pt alte aparate.
Oricum ies bani nu e hobby cum ar fi cu vdeourile vnilurile sau trenuletele.

Serios? Cam ştii ce aparate au nevoie de aşa ceva?

Edited by djl, 19 November 2017 - 00:28.


#60
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Viorelsolar, on 19 noiembrie 2017 - 00:21, said:

@babarzotea, ești total aerian la fel ca @r629935 care mă face nesimțit cĂąnd negociez un preț corect, habar n-aveți pe ce planetă sunteți, dar vă dați cu părerea !
De ce lor le-ai raspuns, iar mie nu ?

#61
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 Cr1spy, on 19 noiembrie 2017 - 00:33, said:

De ce lor le-ai raspuns, iar mie nu ?

Păi vrei să-ți dau ponturi de 10% sau ce ??? Posted Image

#62
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu ponturi, doar un exemplu. Daca ai vreun exemplu si nu cumva ai dat numai de filoane cu 10% pe care le exploatezi continuu.

#63
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Din ce categorie ?

#64
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Probabil din categoria electrocasnice sau utilaje industriale, autorul stie.
Deci convertizorul acesta converseaza sau convertizeaza sau converteste si frecventele undelor electromagnetice? de exemplu sa modific frecventa la undele e.m. sa obtin domeniul vizibil sau IR sau UV, sau de raze X sau gamma, sau domeniul de raze cosmice, sau de nu nu dincolo la microunde IR, metricem radio etc?
Si frecventa sunetului s-ar putea converti cu dansul?
Si se poate modifica si energia? ca zice ca de ex UV ar avea si energie mai mare decat IR
Si ce frecvente se mai pot convertiza?

Edited by babarzotea, 19 November 2017 - 01:51.


#65
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Viorelsolar, on 18 noiembrie 2017 - 20:00, said:

Există posibilitatea de a controla produsul la destinație, costă 3 lei în plus, de exemplu la Fancurier , eu asta le cer vânzătorilor când cumpăr  produse SH, dacă se cârcotesc și nu le convine livrarea cu verificare,atunci pa la revedere, nu cumpăr  ! Posted Image

Daca la livrare cu verificare te referi, costa min. 24 de lei.

Intrebat curierul.

Edited by Steetch, 19 November 2017 - 10:19.


#66
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 Viorelsolar, on 19 noiembrie 2017 - 00:21, said:

@babarzotea, ești total aerian la fel ca @r629935 care mă face nesimțit când negociez un preț corect, habar n-aveți pe ce planetă sunteți, dar vă dați cu părerea !
se poate să fi şi aerian şi acvatic şi terestru, chiar şi subacvatic, acum depinde la fiecare de specie sau specific. Chestia asta cu aerian e veche, nu stiu cei care au inventat-o ce aveau in cap. ma refer doar ca sie xprimare.


Fiecare vânzator e in felul lui lafel si cumparatorii. Multi vand si cumpara doar pt specula din pret lafel ca si la alte obiecte de specula. In general asta e la telefoane si piese pc si auto. De ex la mine am observat oameni care cereau unele produse desi vindeau si ei aceleasi produse, evident acestia imi ofereau preturi foarte mici. Pe f multi i-am refuzat chiar si pe cei indecisi carora statea mult sa le dau tot felul de detalii si pt chestiile ieftine am preferat sa livrez doar in localitate nu colete si alte chestii pierzatoare de timp.

Am livrat la unul niste produse ieftine pt ca mie nu-mi trebuiau, apoi le-am gasit la net la vanzare la preturi de 10 ori mai mari ca produse vintage de lux. Nu stiu cine ar cumpara dar abia le vandusem eu la pretul ala mic.

Edited by babarzotea, 19 November 2017 - 11:06.


#67
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil aşteaptă să pice fraieru' (mă refer la cei care au cumpărat de la tine şi vând la preţuri de 10 ori mai mari).

#68
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 Steetch, on 19 noiembrie 2017 - 10:17, said:

Daca la livrare cu verificare te referi, costa min. 24 de lei.

Intrebat curierul.

Prețul de expediție îl plătești la orice curier cât costă în funcție de greutate ! Eu m-am referit la faptul că pe lângă acest preț, cel puțin la cei de la Fancurier ai posibilitatea să optezi pentru livrarea cu verificare, contra unei sume de 3 lei în plus adăugată la costul total de expediție, interesează-te mai bine ! Posted Image

#69
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
Cred ca a vrut sa spuna ca livrarea (21 lei)+ verificarea la livrare(3 lei) = 24 lei minim (pentru colete pana in 1 kg).

#70
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am cumpărat lucruri chiar și cu mai puțin de 10% din valoarea lor de exemplu acest polizor unghiular Hitachi, deocamdată singurul model din lume alimentat la 220V~ cu motor fără perii și controller trifazic cu reglare de turație,am dat 50 de lei defect, fabricat în 2016 adus de-afară, tipul care mi l-a vândut era paralel cu tehnologia brushless ! L-am reparat pentru că slavă Domnului pricep ceva electronică, avea un mic magnet dezlipit care nu mai dădea informații despre poziția magneților de pe rotor către senzorul Hall din capul controllerului, l-am fixat pe vecie cu Loctite și acum am o sculă de top foarte bună, ușor de prins (corp subțire), zgomot redus, turație variabilă, la orice șoc se oprește instantaneu fără să-ți zboare în freză ca la celelalte scule ! Posted Image Este un exemplu de vânzători paraleli cu produsele în avantajul celor interesați să cumpere chilipiruri defecte pe care mulți le ocolesc, dar eu cel puțin pe astea le urmăresc pentru că nu prea am de pierdut când le cumpăr sub 10% din prețul real, sunt bune la casa omului dacă pot fi reparate sau ca piese de schimb pentru alte proiecte !  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 19 November 2017 - 12:29.


#71
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Problema este că mulți nu știu ce vând. Adică ei au aparat, poate găsesc modelul, dar habar n-au ce detalii te-ar interesa pe tine.

În orice caz, e bine să nu stai la discuții cu vânzătorii care nu vor să te ajute pentru a afla detaliile care te interesează. Pe mine, personal, nu mă interesează dacă ajung să plătesc cu 20% mai mult, decât să-l iau de la unul care nu vrea să mă ajute să aflu ce-mi trebuie, mai bine iau mai scump. Mai greu cu produsele vechi, probabil că le cauți în mod special, dar mai bine stai liniștit și treci peste. Probabil că va apărea alt produs identic peste 2-3 luni. Prefer diverse forumuri decât OLX-ul, mi se pare mult mai sigure.

Pe OLX vând mulți copiii care habar n-au ce vând, nu descriu produsul cum trebuie, cer mult prea mult. N-are rost să-ți bați capul cu ei. Okazii a fost gândit ca o alternativă la eBay, să dai click și să aștepți produsul. Ei bine, asta nu merge în România. Pentru că vânzătorii pun "1 leu" ca să fie primii la căutare, și scriu "nu licitați fără să mă contactați". Așa că ce rost mai are să-mi bag nasul pe-acolo? Vor să facă Obor 2.0, să fie la ei acolo.


În perioada asta căutam un telefon pentru maică-mea. Ceva simplu și ieftin, am zis să arunc un ochi pe grupurile de facebook și OLX. Telefonul arată 9.8/10, iar el avea ecranul spart sau era zgâriat. Ce să mai înțeleg de-acolo?

Edited by SmurfK, 19 November 2017 - 22:49.


#72
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mi-am luat doar o dată ţeapă că eram disperat după un scanner. Cică l-a testat. Bine, nu ştiu dacă e 100% ţeapă, că scannerul teoretic e funcţional, dar nu am reuşit să-l facă să ruleze pe Windows 95. Şi am băgat un cablu Centronics 50 - Fast/Ultra 50 (scannerul e pe SCSI), dar nu este recunoscut ... poate are nevoie de un terminator, căci am făcut probe cu un scanner foto şi a mers sistemul (pe XP).
Dacă are cineva un computer cu placă ISA şi W95 şi se pricepe la SCSI...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate