Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vânzători care sunt pareleli cu produsul (olx, okazii, etc)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dasvik, on 18 noiembrie 2017 - 13:34, said:

In cazul asta nici clientii n-ar trebui sa stie daca pot sa-i dea toti banii pe care-i cere pe produs, sau sa n-aiba timp sa se caute prin toate buzunarele. E chiar asa mare filosofie sa scrii un numar de pe un aparat foto? Ce, trebuie desfacut pana la ultimul surub motorul diesel al aparatului foto ca sa vezi numarul ala?



Vorbim exact de cazul in care trebuie sa desfaci pana la ultimul surub nu neaparat de aparatul asta din topic. Djl pare obsedat de amanunte , asta vroiam sa arat

#38
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Nu cumpar nimic SH, mai ales de pe olx/okazii/other. Nu-mi plac gioarsele expirate, iar pretul e cel mai adesea grotesc.

#39
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Seria aparatului se găseşte pe carcasa acestuia. Dacă era vorba de desfăcut aparatul pentru a vedea seria, nu îl puneam pe om să facă asta.

@ Assur : dacă ai vedea unele "gioarse" (mă refer la obiecte)  :greedy:

Edited by djl, 18 November 2017 - 17:01.


#40
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Djl crezi ca investind in lucruri vechi vei obtine profit mai incolo?

Trebuie sa fi un bun electronist sau macar sa ai un bun spirit tehnic si indemanare si rabdare daca vrei sa poti reabilita vechiturile de pe olx si ocazii.

Toate obiectele vechi in afara celor nefolosite si inca sigilate trebuie desfacute curatate unse si inlocuite unele piese uzate sau ce nu mai respecta parametrii inclusiv unele parti mecanice.

Poti gasi produse ieftine dar cu defectiuni, de ex sa nu mearga butoanele de la uzura, fire interne desfacute, sau unele sa necesite mici inlocuiri tastaturi la telefoane vechi de ex.

Cat despre laser discuri si alte aparate rare casetofoane videofoane ele au picat in momentul "revolutionar" cu aparitia dvd-playerelor care cu o constructie simpla si robusta un consum mic de energie si intr-un volum mic si asortat camerei puteau reda tot felul de discuri si fisiere media cu o apasare de buton la calitate buna.

Dupa astea a venit epoca mediilor fixe fara discuri si motoare, adica a playerelor cu sticuri carduri si memorii fixe, dupa ele probabil vine epoca complet online, cand nu se va mai stoca nimic, totul e pe internet si de acolo se ruleaza.

Eu ma simt vintage sa mai folosesc DVD playerul. Casetofon si casete deja ma streseaza, video player cu casete pick-up cu viniluri si alte antichitati deja m-ar stresa daca as tine in casa. Prea mari si prea grele pt nimic azi.

Edited by babarzotea, 18 November 2017 - 17:20.


#41
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Seria produsului nu stiu daca ti-o da careva. Mai ales pt produse gasite, furate, rascumparate care au provenienta incerta.

Marca si modelul de identificare da, ele trebuie neaparat sa fie trecute in anunt.

Asa cum la o masina iti da marca si modelul exact nu seria şasiului.

#42
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
Nu stiu daca se incadreaza aici, dar eu nu suport vanzatorii care trec in anunt "Negociabil in limita bunului simt" si "Pentru cunoscatori".

#43
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Eu nu suport pe ăia care pretind banii in avans dar nu trimit nimic si mai si mint ca au trimis si falsifica imagini sa puna ca dovezi.
Mare atentie la asa ceva,  e plin de tepari, si nu doar cu produse fizice ci si cu alte activitati de prestari servicii sau financiare.

#44
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ babarzotea : eu le cumpăr pnetru sufletul meu.

#45
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 MagicaSTEAUA, on 18 noiembrie 2017 - 17:44, said:

"Negociabil in limita bunului simt"
"Pentru cunoscatori".
Asta e pentru ghertoii care incearca sa iti ofere jumatate din pretul produsului.
Asta e in general scrisa de obositii care au impresia sau vor sa dea impresia ca vand un produs exclusivist.

#46
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
Dupa 4 ani de facultate, 1,5 ani de master si 11 ani in domeniul achizitiilor, am invatat ca pretul il face piata, nu bunul simt. Daca spui ca vrei sa negociezi, negociezi, un pret de bun simt pentru mine poate sa nu fie de bun simt pentru tine. Cum poti sa negociezi ceva ce nu poti cuantifica. Cred ca toti vanzatorii lasa o marja de negociere in ofertele lor, chiar si cei care nu reunosc asta din capul locului. Nu putine au fost cazurile in care am obtinut reduceri mai mari pentru preturi nenegociabile. Deci, dupa parerea mea, negocierea in limita bunului simt inseamna ca pretul este, de fapt, nenegociabil, dar vanzatorul declara asa de forma, poate pica vreunul si-l imbrobodeste.

#47
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Există posibilitatea de a controla produsul la destinație, costă 3 lei în plus, de exemplu la Fancurier , eu asta le cer vânzătorilor când cumpăr  produse SH, dacă se cârcotesc și nu le convine livrarea cu verificare,atunci pa la revedere, nu cumpăr  ! Posted Image

#48
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 jeffy86able, on 18 noiembrie 2017 - 19:13, said:

Asta e pentru ghertoii care incearca sa iti ofere jumatate din pretul produsului.
Asta e in general scrisa de obositii care au impresia sau vor sa dea impresia ca vand un produs exclusivist.
Cel mai adesea la astfel de oferte gen jumate din pretul cerut, care oricum pare ca o insulta de multe ori, le dau impresia ca sunt de acord, le zic sa dea adresa de livrare ca sa pun pe curier imediat, cu plata ramburs, cum primeste produsul sa il plateasca, apoi ii las in plata domnului :) primesti mesaje peste cateva zile in legatura cu unde e produsul, iar eu, :nu stiu domle" trebuie sa ajunga curierul.

Mai este si expresia mea preferata "pentru pretentiosi" care face bine la vanitate si cateodata prinde :)

#49
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 MagicaSTEAUA, on 18 noiembrie 2017 - 19:53, said:

Deci, dupa parerea mea, negocierea in limita bunului simt inseamna ca pretul este, de fapt, nenegociabil, dar vanzatorul declara asa de forma, poate pica vreunul si-l imbrobodeste.
Negocierea de bun simt este de 900 ron in loc de 1000, nu de 600 in loc de 1000.

#50
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Un alt exemplu de șmecher de Galați care vinde un convertizor de frecvență  folosit cu 600 lei, îi spun individului că-i dau 300 lei max. cu transport inclus și livrare cu verificare deși 200 lei era un preț cinstit, apoi începe să mă beștelească în toate felurile, îi pun link-ul cu Prețul real  și apoi mă blochează, dar nici o problemă slavă domnului că există chinezii și  aliexpress ! Ăsta este un exemplu concludent cum se comportă unii care au impresia că toți cumpărătorii sunt ”gușteri” neinformați ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 18 November 2017 - 21:43.


#51
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

 jeffy86able, on 18 noiembrie 2017 - 20:06, said:

Negocierea de bun simt este de 900 ron in loc de 1000, nu de 600 in loc de 1000.
Imi aminteste de tipu care mi-a oferit 250 de euro pe masina listata la 650 de euro.

 Viorelsolar, on 18 noiembrie 2017 - 21:17, said:

îi spun individului că-i dau 300 lei max. cu transport inclus și livrare cu verificare deși 200 lei era un preț cinstit, apoi începe să mă beștelească în toate felurile, îi pun link-ul cu Prețul real și apoi mă blochează
Daca am indexa toate tampeniile astea pe un blog/site cu ceva expunere, i-am baga in sapa de lemn pe serpii astia.
De regula, cand ofer un pret corect pe ceva supraevaluat mi se tranteste replica " ia-l nou daca nu iti convine ". Culmea ca tupeistii astia au pantalonii rupti in fund si traiesc de pe o zi pe alta, chiar le-ar fi de folos banii

@djl: Eu cred ca tu ai fi maxim de fericit in USA/UK. In fiecare weekend in targuri, charity shops, thrift stores ai gasi comori din astea mititele.

#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti mă mulţumesc cu Valea Cascadelor (e o stradă şi de acolo şi denumirea târgului) şi mai era şi un s.h. mare. De la ambele am "pescuit" chestii interesante, cu mult sub preţul internetului.

#53
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 Viorelsolar, on 18 noiembrie 2017 - 21:17, said:

Un alt exemplu de șmecher de Galați care vinde un convertizor de frecvență  folosit cu 600 lei, îi spun individului că-i dau 300 lei max. cu transport inclus și livrare cu verificare deși 200 lei era un preț cinstit, apoi începe să mă beștelească în toate felurile, îi pun link-ul cu Prețul real  și apoi mă blochează, dar nici o problemă slavă domnului că există chinezii și  aliexpress ! Ăsta este un exemplu concludent cum se comportă unii care au impresia că toți cumpărătorii sunt ”gușteri” neinformați ! Posted Image

Nu e ok sa te besteleasca, dar si tu ai insistat ca un nesimtit.
E produsul lui, el face pretul. Nu e obligat sa ti-l dea.

Pretul ala o fi dublu fata de aliexpress. Dar ai scos banul, l-ai testat, intr-o ora il ai. In aceeasi zi iti rezolvi problema.
Si mai rezolvi 30 alte de probleme, pana vine cel nou din China.
Daca e ceva sezonier, se duce si sezonul si tot.

Altfel stai o luna, poate si mai bine sa iti vina coletul. Sau o saptamana-doua, dar platesti transport inca 40 de dolari.
Si nu stii daca nu ajunge defect.
Mai stai la coada la vama, asta dupa ce te-ai invoit de la munca.
Poate trebuie sa faci si disputa. Mai astepti dupa disputa, poate te pune sa il trimiti inapoi. Alti bani.
In cel mai rau caz, ajungi la pretul de pe olx, dar cu mult mai multa asteptare, nervi si stres.

In cel mai bun caz, astepti 3 saptamani. Nu ti se pierde avizul. Seful e ok sa lipsesti cateva ore. Nu te deranjeaza cozile.
Produsul e nou si functioneaza. Si vamesul a trecut cu vederea plata tva.
Super! Atunci de ce sa insisti? O sa scada singur pretul. Sau o sa il dea cuiva care chiar are nevoie fix atunci.

Edited by r629935, 18 November 2017 - 22:58.


#54
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Tu vinzi convertizoare de frecventa ?
Sau esti ala care cere dublu decat pretul unui produs nou pe o chestie folosita ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate