Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Vânzători care sunt pareleli cu produsul (olx, okazii, etc)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

Quote

poate are nevoie de un terminator
e prea complicat ce e acolo, cu terminator, ce terminator?

DE 10 ani astea merg pe USB, lasa cabluri scsi si alte arhaisme ca sunt mai complicate cu mult decat ce e acum. Acum faci cu telefonul poze mai bune decat cu scanerul

#74
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbabarzotea, on 19 noiembrie 2017 - 23:28, said:

DE 10 ani astea merg pe USB, lasa cabluri scsi si alte arhaisme ca sunt mai complicate cu mult decat ce e acum. Acum faci cu telefonul poze mai bune decat cu scanerul

Tu nu înțelegi că există pasiuni mai departe de Candy Crush, nu? Omul e pasionat de tehnologie veche. Să scaneze el un document, pe Pentium 1, să-l scoată la matriceală și să-l trimită prin fax îl face să se simtă bine. De ce? Din același motiv pentru care unii fac modelism sau trag cu arma. E pasiune.

#75
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Eu căutam un scanner A3, de aia l-am luat pe ăla. Şi nici măcar A3 nu e... e un A4 mai mare.
Totuşi, la cât de rare şi scumpe sunt scannerele A3 şi cele foto, merge să iei ceva pe SCSI (dar să aibă drivere pentru <<Windows>> 2000 şi XP sau să existe programe care să le ruleze pe cele 2 sistem de operare). Bine, ăla foto cu care m-am jucat nu e cine ştie ce, dar atât timp cât se înţelege cu o parte din filme, e bine că pot digitiza la preţ redus, mai ales că vreau să răspândesc pe internet unele imagini.
Cât despre USB, dacă e 2.0 e mişto că e rapid. Dar dacă ai 1.1 şi aparatul are SCSI sau FireWire, păi foloseşte unul din porturile alea, că cu USB 1.1. zici că e portul paralel... SCSI e extrem de încet dacă ai placă SCSI - ISA, pe SCSI - PCI se mişcă repede.
Ca să pozezi o revistă ai nevoie de ceva care să ţină pagina plană, sursă de iluminare uniformă...

Ah, mi-ar plăcea o imprimantă LaserJet, dar nah, tot vreau să repar o bătrână matricială A3 după ce am văzut cum e construită!

Edited by djl, 19 November 2017 - 23:48.


#76
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Lol   Posted Image   https://www.olx.ro/o...html#0df0be063c

#77
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Astea nu sunt alea cu care umblau mai demult diversi indivizi prin popasuri si gari sa ti le vanda la "super pret" ? Posted Image

Edited by genius07, 21 November 2017 - 19:11.


#78
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Ba chiar alea sunt. Dar cică aparat vechi. Are şi ceva fontă pe dinăuntru ca să le facă mai grele.

#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dacă există "absolut nou" există şi "absolut vechi"?   :huh:

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Unii nu lasă nr. de telefon pe olx. Alegerea lor. Dar nici nu sunt dispuşi la o comunicare care să-l atragă pe cumpărător...

Edited by djl, 28 December 2017 - 23:47.


#81
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am nimerit si eu capsomani pe care ii intreb ceva, raspund sec cu ceva din anunt, cu toate ca acolo informatia este incompleta, daca vad ca abunda in prostie ii las in durerea lor, nu merita efortul.

De la unul am vrut sa cumpar prin coletarie un aparat audio mai rar, am cerut sa-mi dea un filmulet cu el functional, tembelul argumenta ca nu are WhatsApp si ca nu foloseste iMessage desi in iOS apare ca utilizator iPhone... unii sunt prea prosti sau "smecheri" ca sa se complice sa vanda un lucru anume.

Edited by connectorxp, 29 December 2017 - 00:57.


#82
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Vindea cineva un aparat, am zis să-l iau azi, cică aparatul e la ţară, nu în Bucureşti. Şi de ce nu menţionezi asta în anunţ măi vânzătorule?!!

#83
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Alaltaieri am vrut sa cumpar un hard-disk de calculator de la un cretin pe olx.
Il sun sa-l intreb daca mai are produsul si imi spune sa il sun inca o data in 20 de minute ca sa ajunga acasa si sa verifice (aparent el nu stie ce are si ce nu mai are la vanzare).
Il sun si imi spune ca il are si ca ma asteapta sa trec pe la el sa ridic produsul.
Suma era mica si nu avea rost sa-i cer sa ne vedem la jumatatea drumului, asa ca am traversat Bucurestiul.
Il sun cand ajung in locul convenit ca sa ii spun ca am ajuns ca el sa imi spuna ca a verificat abia acum si ca nu il mai are, dar mai are doua mai mici de capacitate.
L-am injurat de am ragusit.
Inca iau Strepsils.

Edited by jeffy86able, 30 December 2017 - 23:19.


#84
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Topic de cumparatori tembeli exista?

#85
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, dar se poate face. Eu nu deschid că nu am avut de-aface cu asemenea cumpărători până acuma  :rolleyes:

#86
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postjeffy86able, on 30 decembrie 2017 - 23:18, said:

L-am injurat de am ragusit.
Inca iau Strepsils.


Sper ca nu ai facut de rusine neamul romanesc si te-ai repetat in timp ce il injurai fara sa iei pauza de respirat Posted Image

#87
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostViorelsolar, on 19 noiembrie 2017 - 00:21, said:

@babarzotea, ești total aerian la fel ca @r629935 care mă face nesimțit cĂąnd negociez un preț corect, habar n-aveți pe ce planetă sunteți, dar vă dați cu părerea !
Negociere e pana la un punct. După e milogeala.

#88
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aveam si eu un topic tot pt olx, nu ca m-as astepta ca bo$$ii sa invete ceva de acolo, pun doar un paragraf care e oarecum la subiect:


Intrebari pe care va recomand sa le evitati sa le trimiteti prin SMS/mesaj text pe site daca anuntul nu precizeaza altfel:
1) Mai este valabil anuntul?  (Mai bine spui unde si cand vrei sa va intalniti)
2) Care este ultimul pret? (Fa o oferta)
3) Schimbi cu tuica? (Sunt cancer utilizatorii astia...)
4) Scump domn'le scump, dincolo era mai ieftin, accepti 50% din pret? (Intrebare pe care personal o interpretez asa: "Boss, sunt sarman, hai, nu facem cumva sa-ti donez niste bistari si sa-mi pui un cartof in cutie?")


10 reguli ca sa nu iei teapa pe OLX.ro (ori alte site-uri cu anunturi)

Edited by gumball3000, 31 December 2017 - 19:41.


#89
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postconnectorxp, on 29 decembrie 2017 - 00:57, said:

Am nimerit si eu capsomani pe care ii intreb ceva, raspund sec cu ceva din anunt, cu toate ca acolo informatia este incompleta, daca vad ca abunda in prostie ii las in durerea lor, nu merita efortul.

De la unul am vrut sa cumpar prin coletarie un aparat audio mai rar, am cerut sa-mi dea un filmulet cu el functional, tembelul argumenta ca nu are WhatsApp si ca nu foloseste iMessage desi in iOS apare ca utilizator iPhone... unii sunt prea prosti sau "smecheri" ca sa se complice sa vanda un lucru anume.
Sunt destui cu motive din astea penibile, de aia si eu ii las in plata domnului. Trebuie parca sa te rogi de ei sa isi vanda produsul. Durerea mare e cand produsul e mai rar sau un pret foarte bun.

#90
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postnotrust, on 18 noiembrie 2017 - 23:22, said:

Tu vinzi convertizoare de frecventa ?
Sau esti ala care cere dublu decat pretul unui produs nou pe o chestie folosita ?
Cer triplu.

Am vandut si de 4.33 ori mai scump.
Stii de ce?
Cerere si oferta.

Atata timp cat sunt onest, nu e problema ta pretul meu.



Poti sa mergi oricand la cel care iti vinde dubios de ieftin, si dupa sa plangi ca ai luat teapa, sau ca te-au vizitat politistii.

Edited by r629935, 31 December 2017 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate