Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Totul despre Pizza! (Pizzerie)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#289
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
In comparatie cu ce alte tipuri/marci am mancat in Ro (cele din supermarket, le stie toata lumea). Le-am mentionat p'astea pt ca sunt romanesti, si eu testez tot ce prind autohton in materie de branzeturi

o analiza mai detaliata nu am cum sa elaborez, srry

Edited by irina2014, 22 April 2019 - 13:58.


#290
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
o comparatie o poti face dupa ce testezi originalul si apoi diverse facaturi ce vor sa imite originalul....Totul depinde de cit de mult vrei sa intri in subiect.....suna ciudat,dar Esti o fericita daca nu gusti ce trebuie,pentru ca diversele fake-uri ulterior nu te vor multumi.....apoi nu vei putea procura ce vrei si te vei multumi cu fake...morala-Cu cit intelegi mai putin din orice,vei fi mai fericit,vei cumpara orice,minca si purta orice,vei ride din orice gluma.No offence,de aia prostii sunt cei mai fericiti,ca ei inteleg cel mai putin,fiind prosti........Stiu,life sucks,cum zic americanii...

Edited by DMIHNEA, 22 April 2019 - 14:06.


#291
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Sau...nu te vei multumi...și îți vei limita orizonturile :)
Been there...too many times

#292
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDMIHNEA, on 22 aprilie 2019 - 14:03, said:

o comparatie o poti face dupa ce testezi originalul si apoi diverse facaturi ce vor sa imite originalul....Totul depinde de cit de mult vrei sa intri in subiect.....suna ciudat,dar Esti o fericita daca nu gusti ce trebuie,pentru ca diversele fake-uri ulterior nu te vor multumi.....apoi nu vei putea procura ce vrei si te vei multumi cu fake...morala-Cu cit intelegi mai putin din orice,vei fi mai fericit,vei cumpara orice,minca si purta orice,vei ride din orice gluma.No offence,de aia prostii sunt cei mai fericiti,ca ei inteleg cel mai putin,fiind prosti........Stiu,life sucks,cum zic americanii...
Merci, ce sa zic...

iti dai seama ca deveneam brusc nefericita daca nu imi subliniai tu contrariul

#293
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
😂😂😂

#294
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Am cumpărat Molino Grassi, fiind în trecere prin Cluj-Napoca, însă deși pe internet scrie că are 13,58% proteine, pe pachet apare doar 12%.
Când fac pizza, revin cu feedback și poze.

#295
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Va rog sa ma scuzati de off, dar pentru mine ramane o enigma cum iti creste brusc IQ-ul dupa ce ce pleci din tara.

#296
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Și nu numai IQ-ul. Creste și nivelul de trai, ceea ce înseamnă un salt destul de serios prin nivelele piramidei lui Maslow. Și atunci, nevoile se schimba, individul având asigurate nevoile primare și cele care țin de siguranța personală, ajunge sa aibă nevoi de...recunoaștere. Iar modul in care se poate satisface aceasta nevoie, este diferit de la om la om. Unii nu trebuie sa facă nimic pentru asta, alții trebuie sa demonstreze.....vorba aceea, ce folos sa îți crească IQ-ul și nivelul de trai, dacă știi doar tu?
E ca in Bancul ăla cu Ion și cu Claudia Schiffer, singurii supraviețuitori ai unui naufragiu, pe o insula pustie.
Invariabil, după o perioada se îndrăgostesc și încep o relație. Fericire maxima pentru vreo luna, după care ion devenea din ce in ce mai trist. Claudia îl tot întreabă ce poate face sa-l ajute, el la ub moment dar cedează și ii spune ca ii este foarte dor de prietenul lui Vasile. Și atunci, ea are o idee: Ioane, uite iau eu hainele astea ale tale,ma vopsesc cu un cărbune pe la mustață și zici ca-s Vasile.
Zis și făcut. Apare Vasile, iar ion, după ce îl îmbrățiseaza cu multă bucurie, ii spune: auzi mai Vasile? Știi cu cine am făcut eu sex? Cu Claudia Schiffer ma!

Dar....e săptămâna mare...și ca niște buni creștini, trebuie sa fim sensibili la nevoile altora, mai mult decât la ale noastre...deci haideți sa ne facem ca nu ne-am prins și sa ii dam omului ce ii lipsește

#297
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Prostul sunt eu ca imi pierd timpul si bunavointa de a ma cobori la nivelul vostru.

#298
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Exact :)


#299
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007
Bun, serie pizza nr. 2. Am cumparat ceva mozzarella mai asemanatoare ca si gust si textura cu ... mozzarella. De asemenea, faina aia de la Bunica 650 ii ok. Ca si cost, la 4 pizza de vreo 30 cm iesi sub 10 lei, da' asta fara sa calculez curentu' consumat de cuptor.

Prefer sa pastrez temperatura in cuptor in jur de 200C, daca ii dau blana la 250C are tendinta sa arda mai tare crusta.

Attached Files



#300
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
....Și aici intervine diferența dintre fainuri și dospitul lent :)
Dacă aluatul e făcut din faina care trebuie și dospit cum trebuie, nu se usucă la temperatura mare.

#301
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Vrei pizza buna, foloseste branza (cat mai) maturata. Tilsit, Gouda, Maasdam, samd. Sau, daca vrei cu mozzarella, pune din loc in loc si cate o bucata din cele enumerate anterior.

#302
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Vrei pizza buna? Folosești un sos tomat foarte bun :)
Restul sunt povesti

#303
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postrichelieu, on 24 aprilie 2019 - 09:56, said:

....Și aici intervine diferența dintre fainuri și dospitul lent Posted Image

Ii drept, am lasat-o la dospit cateva ore doar.

View Postrichelieu, on 24 aprilie 2019 - 10:00, said:

Vrei pizza buna? Folosești un sos tomat foarte bun :)

In general il fac din rosii intregi la conserva, nu-mi plac cele din comert, au tenta acrisoara.

#304
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postdestrug, on 22 aprilie 2019 - 16:11, said:

Va rog sa ma scuzati de off, dar pentru mine ramane o enigma cum iti creste brusc IQ-ul dupa ce ce pleci din tara.


Ciudat este ca asta nu se intampla la toti indivizii care pleaca din tara, se pare ca unii se intorc cu un IQ mai mic decat cel avut la plecare...la subiect, tare mi-as dori un cuptor ca la restaurantul vecin care si-a inchis portile din pacate, patroana traita prin Italia 25 de ani, cred ca la ei am mancat cea mai adevarata pizza, si o carbonara adevarata, cu Guanciale, am murit de ras cand am citit pe pagina unui livrator, se plangea un roman ca a primit de la acest restaurant paste cu slanina :))))))), deci se pare ca avem IQ extrem de mic la plecare,mai destepti nu avem cum sa devenim, poate cu mai multi bani in buzunar, pentru ca unii cum se intorc acasa tot incep sa scuipe pe jos, sa arunce seminte peste tot, etc

#305
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postrichelieu, on 24 aprilie 2019 - 10:00, said:

un sos tomat foarte bun
Merge foarte bine sosul de paste (sub denumirea asta se vinde, dar merge la orice, de la sendvisuri la pizza).
Iar mozzarella proaspata nu-i vad rostul in afara de margherita --- unde se preteaza tocmai pentru simplitatea retetei.

#306
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Un mic truc, pentru a nu usca toping-ul de pe pizza, in cuptorul electric:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xuy8sP4Wb2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@edy Incearcă să prepari un aluat, așa cum spune și @richeliu cu făină de care trebe și dospit cât trebuie, vei fi uimit de diferență.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate