Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Totul despre Pizza! (Pizzerie)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#307
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 rokyronnie, on 24 aprilie 2019 - 10:26, said:

@edy Incearcă să prepari un aluat, așa cum spune și @richeliu cu făină de care trebe și dospit cât trebuie, vei fi uimit de diferență.

La prima incercare am folosit doua variante: aluat lasat peste noapte in frigider si aluat dospit cateva ore la temperatura camerei (ma rog, invelit sa-i fie caldut :D ). Sincer, n-am vazut nu stiu ce diferente, da' totusi as prefera sa las aluatu' peste noapte. Acest lucru nu este valabil insa la "pizza spontana", aia care nu-i gandita cu o zi inainte :D

#308
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
@Edy: Am mai pățit și eu să am poftă de pizza fără a avea un aluat pregătit, dar încerc să mă abțin de obicei. Am înțeles că nu este deloc sănătos, dacă nu e respectat timpul optim de fermentație, aluatul nu este suficient de digestiv și poate crea probleme în timp.

#309
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

 edy_wheazel, on 24 aprilie 2019 - 10:32, said:



La prima incercare am folosit doua variante: aluat lasat peste noapte in frigider si aluat dospit cateva ore la temperatura camerei (ma rog, invelit sa-i fie caldut :D ). Sincer, n-am vazut nu stiu ce diferente, da' totusi as prefera sa las aluatu' peste noapte. Acest lucru nu este valabil insa la "pizza spontana", aia care nu-i gandita cu o zi inainte :D
La aia spontana, e mai bine sa nu ai pretenții :lol:

#310
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Daca e spontan atunci mai bine iesi undeva sa mananci o pizza buna sau in ultima instanta comanzi una.

#311
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 nnestor, on 24 aprilie 2019 - 12:21, said:

Daca e spontan atunci mai bine iesi undeva sa mananci o pizza buna sau in ultima instanta comanzi una.

Mneah, unde-i farmecu'? "Spontan" insemnand totusi vreo 5 ore de dospit.

#312
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Daca nu ai aluat dospit cum trebuie (adica macar 4-5 ore de dospit) orice incercare de pizza va fi mult sub ceea ce poti cumpara de-a gata in acelasi timp sau chiar mai repede, si atunci ce sens are? Pizza este slow-food, o pizza buna dureaza 24 de ore din momentul in care te apuci de ea. E la fel ca la coaste, poti sa le iei sa le dai cu maglavais si apoi sa le pui pe gratar dar vor fi aproape de nemancat, sau poti sa le lasi o noapte la maturat si apoi sa le tii cateva ore la cuptor la temperatura mica inainte sa le termini pe gratar.

Edited by nnestor, 24 April 2019 - 12:40.


#313
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Personal imi place sa fac pizza in casa, si o fac dupa aceasta reteta fara prea multe brizz brizzuri, fara salam,sau carne,etc, doar produsele din reteta dar  de calitate foarte buna, nu fac rabat la calitate, cand incepem sa facem pizza le mancam pe rand, si iese delicioasa, sa zic la sosul de rosii am niste combinatii care le schimbam de la o pizza la alta, dar mie mi se pare ca nu am nevoie de mai mult, patru pizze delicioase, pentru ca ingredientele sunt facute unele pentru altele, gata ca mor de pofta

Edited by Platon, 24 April 2019 - 12:46.


#314
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Platon, on 24 aprilie 2019 - 12:45, said:

Personal imi place sa fac pizza in casa, si o fac dupa aceasta reteta fara prea multe brizz brizzuri, fara salam,sau carne,etc, doar produsele din reteta dar  de calitate foarte buna, nu fac rabat la calitate, cand incepem sa facem pizza le mancam pe rand, si iese delicioasa, sa zic la sosul de rosii am niste combinatii care le schimbam de la o pizza la alta, dar mie mi se pare ca nu am nevoie de mai mult, patru pizze delicioase, pentru ca ingredientele sunt facute unele pentru altele, gata ca mor de pofta

Sunt de parere ca absolut nicio pizza nu bate o margherita buna, dar pentru asta ai nevoie de mozarella, faina si rosii de cea mai buna calitate.

#315
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Idem

#316
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016

 Platon, on 24 aprilie 2019 - 12:45, said:

Personal imi place sa fac pizza in casa, si o fac dupa aceasta reteta fara prea multe brizz brizzuri, fara salam,sau carne,etc, doar produsele din reteta dar  de calitate foarte buna, nu fac rabat la calitate, cand incepem sa facem pizza le mancam pe rand, si iese delicioasa, sa zic la sosul de rosii am niste combinatii care le schimbam de la o pizza la alta, dar mie mi se pare ca nu am nevoie de mai mult, patru pizze delicioase, pentru ca ingredientele sunt facute unele pentru altele, gata ca mor de pofta
Eu coc baltul putin inainte de a pune sosul de rosii (altfel nu se gateste uniform); sosul de rosii e facut toamna, in amestec (pun si ardei kapia, si ardei iuti, un soi mai aromat), apoi sterilizat si utilizat intreg anul; busuiocul il pun la sfarsit, la servire, sa are rost sa se arda in cuptor.

#317
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,057
  • Înscris: 04.03.2014

 richelieu, on 24 aprilie 2019 - 14:21, said:

Idem

Ma alatur voua, am mancat al naibii de multa pizza. La ora actuala tolerez doar o Margherita simpla facuta ca la carte (il am pe Da Michele la 5 minute de mine in Roma) sau o quattro formaggi.

#318
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 ionutzitaly, on 24 aprilie 2019 - 22:53, said:

Ma alatur voua, am mancat al naibii de multa pizza. La ora actuala tolerez doar o Margherita simpla facuta ca la carte (il am pe Da Michele la 5 minute de mine in Roma) sau o quattro formaggi.

Ce am mai mancat si mi-a placut tare tare tare a fost Pizza siciliana. Nu am inteles de ce ii spune asa, insa in Sicilia am gasit-o des si la fel se gaseste prin majoritatea pizzeriilor italiene din Germania. Adica sos de rosii, mozarella, vreo 3-4 alici din acelea micute marinate in sare si ulei, capere plus cateva picaturi de ulei de masline cu usturoi cand a scos pizza din cuptor.
Aveam o perioada cand mergeam vreo 30km doar pentru o pizzerie siciliana sa mananc asa ceva. Pacat ca s-a inchis pizzeria aia siciliana.

Edited by giuliani, 25 April 2019 - 08:10.


#319
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
din experiența mea, o cocă făcută cu drojdie din comerț nu are nevoie de mai mult de 2-3 ore pentru dospit. Adică până își dublează volumul.
Și da, am încercat și cu aluat lăsat peste noapte, atât la rece cât și la cald, frământat-dospit-frământat-dospit, și nu mai știu ce combinații.
Rezultatul e tot ăla, că drojdia din comerț atinge potența maximă în 2-3 ore.

Nu același lucru se întâmplă cu maiaua, dar asta e altă discuție.

#320
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Cu drojdie din comerț am făcut și eu mereu, însă între un aluat dospit 2-3h și unul dospot 24-48h sincer eu am simțit diferențe, mai ales ca și gust.

#321
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru dospirea îndelungată, se folosește drojdie mai putina. Pentru drojdie proaspata, 1, maxim 2% drojdie.
Adică la final e tot un fel de Maia, pentru ca drojdia aia e folosită doar sa activeze aluatul, iar mai departe își cam face treaba singur, dacă faina e cel mult 550.

#322
StefaniaM3

StefaniaM3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.07.2018

 giuliani, on 24 aprilie 2019 - 13:08, said:


Sunt de parere ca absolut nicio pizza nu bate o margherita buna, dar pentru asta ai nevoie de mozarella, faina si rosii de cea mai buna calitate.



Ai atat de multa derptate, iubesc pizza cu multaaaaa branza si cat mai simpla, cu cat ii mai "complicata" cu atat parca nu ii mai simt autenticitatea :))

#323
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 03.08.2004
Am avut surpriza de a manca o pizza neasteptat de buna de la o pizzarie mica de cartier, Il Pizzaiola. Imi pare rau ca nu le-am facut poze, aratau fabulos. Din ce-am citit pe site-ul lor, patron italian, inclusiv cel care a adus pizza, foarte amabil si simpatic. Totusi nu bate Ola Pizza care face, dupa mine, cea mai buna pizza din Bucuresti!

#324
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Pizza cu Molino Grassi Tipo 00, aluat fermentat 24h, coapta pe fundul cuptorului ~2:30 min + 1 minut sub grill.
Toping-ul nu contine mare lucru, am facut aceasta pizza mai mult ca sa vad cum se comporta această făină.


[sharedmedia=core:attachments:2253419]

Edited by rokyronnie, 01 July 2019 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate