Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Totul despre Pizza! (Pizzerie)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#325
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

View Postrokyronnie, on 01 iulie 2019 - 15:11, said:

Pizza cu Molino Grassi Tipo 00

Cum se compara cu caputo blu si caputo red ?

#326
lucya_24

lucya_24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.07.2019
Cea mai buna pizza dupa mine era aia de la Sheriffs de la lipscani, dar nu mai e de mult, era satioasa, blat mai gros cu de toate pe el. La Acapulco erau si mici si scumpe fara mai nimic pe ele.

#327
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postlucya_24, on 29 iulie 2019 - 01:36, said:

Cea mai buna pizza dupa mine era aia de la Sheriffs de la lipscani, dar nu mai e de mult, era satioasa, blat mai gros cu de toate pe el. La Acapulco erau si mici si scumpe fara mai nimic pe ele.


O pizza nu trebuie sa aiba multe ingrediente. Pe langa Mozzarella si sos de rosii daca mai pui 4-6 jumatati de sardina si vreo 6 capere ar trebui sa fie de ajuns. Dar chestiile astea trebuie sa fie de cea mai buna calitate.

#328
gdanielu

gdanielu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.07.2019
Salutare,

Aveti idee unde gasesc salam pepperoni in Bucuresti?
In supermarket am incercat, nu au.

Multumesc,

#329
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Buna seara. Știe cineva o pizzerie in Iași care sa te de-a pe spate ? Înafara de Umami, Dopo Poco, Mammamia, Domneasca, Alila , Doppio Zero etc.

Edited by Vlad_22, 20 September 2019 - 21:23.


#330
Jacklin

Jacklin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.11.2018
Salutare, am mancat la Milano cea mai buna pizza, cel putin dupa gustul meu, pizza spontini [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PiJzuufWnns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . A incercat cinveva sa faca acasa? Pe la pizzeriile romanesti nu am intalnit genul asta de pizza. Pe siteul lor este si o reteta pentru pizza  de facut acasa, am incercat sa fac dar neavand nici experienta rezultatul nu a fost asa bun..deci niste sfaturi mi-ar fi de folos. Reteta aici http://www.pizzerias...tent/recipe.pdf

#331
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postlucya_24, on 29 iulie 2019 - 01:36, said:

Cea mai buna pizza dupa mine era aia de la Sheriffs de la lipscani, dar nu mai e de mult, era satioasa, blat mai gros cu de toate pe el. La Acapulco erau si mici si scumpe fara mai nimic pe ele.
O tin si eu minte pe cea de la Sheriffs. Era pe gen shaorma, cu de toate. Ingrediente si sosuri decente, insa blatul era problema mea, prea pufos si gust neinteresant.

#332
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Bun, dupa mai multe experimente, in ultima vreme am folosit urmatoarea reteta pentru blat (iasa 4 pizza mari, de vreo 45cm diametru):

- 700g faina 650 (sau 550)
- 420ml apa
- 4-7g drojdie uscata sau aprox. 25g drojdie proaspata
- 14g sare
- putin ulei de masline

Preparare: in ultima vreme am folosit drojdie proaspata pe care o tin in congelator, o puneam intr-un vas mic cu apa calda sa se dizolve (apa din cei 420ml). Intre timp, intr-un bol pun faina, sarea si uleiu' de masline pe care le amestec. Torn apa din 2-3 transe, amestec, dupa care torn apa cu drojdia dizolvata. Amestec bine dupa care ma pun pe framantat. Rezultatul trebuie sa fie un aluat care strans intre degete ii elastic si se poate face subtire fara a se sfarama sau a lasa urme umede. Il impart in doua si-l pun in niste vase din alea tupperware cu capac de plastic ermetic, vasele le ung cu putin ulei. Le las la temperatura camerei, pun eventual o patura pe ele. Le las la dospit cateva ore (vreo 5).

Sosul de rosii: 2 conserve de rosii intregi, le torn intr-un vas, pun deasupra sare, zahar (dupa ochi, vreo lingurita jumate, cred), oregano si putin ketchup. Pun mixeru' ala ca o teava pe ele si-l omogenizez. Sosul il pun in frigider. Iasa mai mult decat e nevoie pentru 4 pizza, insa il folosesc si pe post de ketchup.

Dupa ce a dospit aluatul il scot din vas si il impart in doua, am grija sa nu-l "desumflu" mai mult decat ii necesar. Ii dau forma cu sucitoru' dupa care il pun pe o hartie de copt, taiata la dimensiunea tavilor din cuptor, astfel stiu exact ce dimensiune sa-i dau blatului. Ung blatul cu sos de rosii si pun pe el cascaval/mozzarella/whatever si sunca. Nu le incarc cu chestii.
Una dintre tavi o intorc invers si o las in cuptor (pus la 200 grade, fara ventilatie) si cealalta o folosesc pe post de lopata, practic transfer cu ajutorul hartiei de copt blatul de pe masa de lucru' pe "lopata", cu care o duc la cuptor. Cand o scot din cuptor trag de hartia de copt pizza pe forma rotunda din poza, are niste striatii care o ajuta sa se raceasca mai repede.

No, bafta si spor!

[ https://i.ibb.co/gg5wyHx/received-2870621736377418.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by edy_wheazel, 14 July 2020 - 06:06.


#333
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 03.08.2004
Procentele sunt corecte dar ori faina are continut scazut de  proteine, ori aluatul este sopradospit. Spun asta deoarece marginea nu s-a gonflat deloc la cuptor. In rest arata perfect. Si incearca sa renunti la sucitor Posted Image.

Edited by destrug, 14 July 2020 - 11:57.


#334
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu as recomanda sa incercati pizza napoletana, nu se compara cu nimic altceva. Daca tot lasi pizza la dospit 5h eu spun ca e enorm de multa drojdie. Eu pun asa, gramajele pt o pizza:

- 100ml apa
- 160g faina 00
- 5g sare
- 0.2g drojdie proaspata
- 2g zahar
- 5g ulei de masline

Nu am cu ce sa cantaresc 0.2g de drojdie insa pun acolo la 3 pizza sa fie cam 1g. Las aluatul 8h la relaxare si apoi aia e. Am incercat si eu pizza cu 15g de drojdie si nu imi place la fel de mult ca asta cu putina drojdie.

Nu am cuptor special si nici piatra, dar iasa foarte buna si asa.

Din ce spun expertii in pizza drojdia trebuie sa se combine doar cu faina, iar apa cu sarea dupa care le amesteci toate patru.

O alta chestie importanta la pizza e sa nu manevrezi prea mult aluatul cand pui pizza in tava, il invarti de 4-5 ori si gata, fara sucitor.

Uite aici o reteta buna:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cq90lUQUCUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: Sper sa nu fie cu suparare, am scris doar ce am remarcat eu , de vreo 2 luni maxim m-am apucat sa fac pizza Posted Image

Uite aici am detaliat putin, n-a iesit chiar napoletana si nici forma nu am reusit sa ii dau, dar ca gust a fost f buna. Ideea e ca am probleme cu intinsul, nu reusesc sa ii dau forma rotunda asa ca decat sa manevrez aluatul mai bine o las asa.
https://forum.softpe...2#entry26439055

Edited by giuliani, 15 July 2020 - 09:00.


#335
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
In seara asta cred ca fac pizza
Niciodata nu am cantarit materialele,mai mult la ochi le bag....

#336
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca ai faina potrivita incearca reteta aia :)

#337
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 giuliani, on 15 iulie 2020 - 08:52, said:

Daca tot lasi pizza la dospit 5h eu spun ca e enorm de multa drojdie.

M-am gandit la chestia asta. Daca ii uscata pun in jur de 5g, da' drojdia proaspata o tin in congelator portionata cate 50g, imi este mai usor sa tai un cub in doua fara sa ma complic. :D

#338
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Cheltuiala pt. 6 pizza cat farfuria (vreo 30 cm).

- Sos rosii "Drag de Romania" 750ml: 4.5 lei
- Faina pizza: 5.2 lei
- Sunca Praga "Fox" (15 felii): 15 lei
- Salam uscat "Agricola" (15 felii): 3.5 lei.
- Mozzarella fresca 40 (se foloseste doar jumate): 17.2 lei

In total cam 45 lei pentru 6 pizza, da' la pret se adauga si curentu' consumat de cuptor.

[ https://i.ibb.co/M9R7CP0/IMG-20211114-174500-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/Lxnz8F3/IMG-20211114-180018-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/1GH8dBR/IMG-20211114-181548-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#339
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Apropo de pizza, am descoperit recent ceva ce m-a surprins. Branza de burduf se topeste la caldura, nu se 'dezasambleaza' (in apa, grasime si masa uscata) ca majoritatea branzeturilor romanesti (cel putin cele 'comerciale').
Cand coc pizza congelata, tai niste 'banuti' dintr-un pachet din-ala cilindric si-i pun pe ea.

#340
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Eu as vrea sa pot face acasa blatul de la pizzeriile de cartier/patiserii - un blat moale, aerat, diferit de cel de la pizzeriile consacrate. Are o consistenta diferita, poate baga ceva industrial in el sau poate folosesc faina speciala.

Edited by Pudu, 28 July 2022 - 17:45.


#341
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca vorbim de pizza facuta in casa eu va recomand o carte, sper sa nu creada cineva ca fac reclama, doar ca eram in cautarea unui aluat bun de pizza, si oamenii astia,cei care au scris cartea, cu asta se ocupa:Stela Stratulat si Catalin Gabriel Stratulat- Secretele aluatului , aici o sa gasiti retete pentru mai multe aluaturi de pizza, o sa intelegeti diferentele dintre ele, de exemplu habar nu aveam ca exista aluat de pizza roman, napoletan, etc, in care sunt descrise foarte multe aluaturi pe caer le-am incercat o parte din ele si au iesit foarte bune, si retetare de pizza de profesionisti, de asemenea in carte sunt si alte aluaturi, de paine, foietaj, etc,

#342
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Ce fel de pasata de rosii recomandati pentru pizza? ma refer la cele care exista pe piata din Romania, in mai toate orasele țării.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate