Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Tornade? Uragane? in Romania!

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Pe youtube am gasit gasite mai multe video-uri cu tornade incomplete (adica nu ating pamantul/apa) in Romania insa am dat peste un video cat se poate de real cu o Tornada pura ! Voi ce credeti ? cei de la ANM musamalizeaza aceste fenomene ? Da, intr-adevar eram invatati sa credem ca tornadele sau uraganele  nu au ce cauta intr-o tara clima temperata . Oare Romania mai are o asftel de clima ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/df3R-zIHeRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 19 September 2017 - 23:01.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
Da... ANM musamalizeaza tot, la fel ca politicienii. Ce rost are sa faca asta ?

PS: Ati vazut ca v-ati facut asigurarile obligatorii de locuinte degeaba ? Nu acopera nimic, e doar un mod comunist de a lua banii. Teapa Posted Image

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Filmatul este un fake prost.

La noi sunt vartejuri nu tornade

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,367
  • Înscris: 29.07.2013

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 22:58, said:

Pe youtube am gasit gasite mai multe video-uri cu tornade incomplete (adica nu ating pamantul/apa) in Romania insa am dat peste un video cat se poate de real cu o Tornada pura !

Stai ca o sa ne vanda americanii d-alea adevarate, atunci sa te tii Posted Image

Am avut grija noi, omenirea, sa aruncam in aer toate chestiile nasoale pe care le-am putut inventa.
Din pacata, poluarea a luat-o inaintea celor care se ocupa cu zonarea climatica.

Edited by argonaut, 19 September 2017 - 23:07.


#5
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Firicelul ala il numesti tu tornada?
Ia de aici tornada :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bjb7QtMEBUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,775
  • Înscris: 07.01.2012
Mini-tornade spre micro.In Bihor la intrarea din campie in  Apuseni se produc mici vartejuri,  da' nu grave: gaini luate pe sus si lasate-n viata jos daca nu mor de infarct, cand si cand o capita de fan. De prima am auzit la tv in 96, apoi am apucat sa vad live un astfel de vartej pe la inceputul anilor 2000

Edited by iulian_k, 19 September 2017 - 23:14.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015

 Benderbut, on 19 septembrie 2017 - 23:04, said:

Filmatul este un fake prost.

La noi sunt vartejuri nu tornade


Stai sa vezi , ca am avut zilele acestea pe facebook plin de tipe (idioate) care distribuiau video fake (cu un uragan din acesta care coboara intr-o parcare si se vedea de la "o posta" ca e editare foarte slaba) , iar ele credeau ca e pe bune... Posted Image Posted Image Posted Image

#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Uteib, on 19 septembrie 2017 - 23:05, said:

Firicelul ala il numesti tu tornada?
Ia de aici tornada :

Alora 3 de au murit la Facaeni nu prea cred ca le pasa de cum arata tornada

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Uteib, on 19 septembrie 2017 - 23:05, said:

Firicelul ala il numesti tu tornada?
Ia de aici tornada :
youtube.com/watch
Am spus ca e o tornada, nu am spus ca este o tornada de gradul 4- 5  pe scara Fujita (aia din video cred ca e un F0)
uita-te pe wiki sa vezi o imagine tot cu un firicel (Tornado, 1949 in Kansas USA)) cam la fel, recunoscut ca tornada.

 iulian_k, on 19 septembrie 2017 - 23:09, said:

Mini-tornade spre micro., mai mult vartejuri.In Bihor la intrarea din campie in  Apuseni se produc mici vartejuri,  da' nu grave gaini luate pe sus cand si cand o capita de fan. De prima am auzit la tv in 96, apoi am apucat sa vad live un astfel de vartej pe la inceputul anilor 2000

Quote

tornadă sau un tornado (din spaniolă tornar = a se întoarce; tornear = răsucire), sau și trombă puternică, este un vânt foarte puternic ce acționează pe un areal redus sub formă de vârtej de aer
Sursa Wiki

Edited by stlk, 19 September 2017 - 23:22.


#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
ala din film seamana cu tromba marina.

#11
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017

 Jammalan-the-Prophet, on 19 septembrie 2017 - 23:11, said:


Alora 3 de au murit la Facaeni nu prea cred ca le pasa de cum arata tornada
Sa-mi fie cu iertare si Dumnezeu sa-i ierte, la Timisoara au murit opt nevinovati si nu a fost vreo tornada sau vreun uragan!

#12
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Asigurarile alea obligatorii pentru locuinte pentru ce sunt? Adica ce pagube acopera? Si cine le face? Daca acopera catastrofe naturale atunci are importanta la ce fel de catastrofa naturala se incadreaza fenomenul de duminica. Ca-i furtuna, tornada, uragan, taifun, etc.  

In Franta cand sunt astfel de fenomene depinde de clasificarea in catastrofa naturala pentru fondul despagubirilor, dar in Romania piata asigurarilor si conceptul de asigurare este inca incipient, insuficient de matur.

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Prin Vama vad ca au fost filmate altele !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/paniCkLyxos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
......

Si asta ce a fost ? Tornada ? Uragan ? (nu pare o furtuna violenta ! daca la Timisoara a avut 108km/h asta sigur a avut mai mult iar ce trece pe 118km/h intra la categoria  Uragan numai ca sunt rafale, eu unu i-as pune numele de uragan temporar)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yfN0PJBwmqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 19 September 2017 - 23:43.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 22:58, said:

Pe youtube am gasit gasite mai multe video-uri cu tornade incomplete (adica nu ating pamantul/apa) in Romania insa am dat peste un video cat se poate de real cu o Tornada pura ! Voi ce credeti ? cei de la ANM musamalizeaza aceste fenomene ? Da, intr-adevar eram invatati sa credem ca tornadele sau uraganele  nu au ce cauta intr-o tara clima temperata . Oare Romania mai are o asftel de clima ?
Da, are clima temperata, tornade si uragane, taifunuri samd sunt inventia celor care posteaza si nu au cunostinte; ele se nasc la tropice in ocean si nu au treaba cu noi. Ce vezi aici sunt furtuni, vijelii, vartejuri, trombe etc...

Edited by andreic, 19 September 2017 - 23:50.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 23:27, said:

Prin Vama vad ca au fost filmate altele !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/paniCkLyxos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
unii cred ca orice palnie care se invarte e tornada.
Aia era tromba marina toata ziua, si e de obicei inofensiva pentru ca rar atinge pamantul

Edited by dan1980_25, 19 September 2017 - 23:37.


#16
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 andreic, on 19 septembrie 2017 - 23:35, said:

Da, are clima temperata, tornade si uragane, taifunuri samd sunt inventia celor care posteaza si nu au cunostinte; ele se nasc la tropice in ocean si nu au treaba cu noi. Ce vezi aici sunt furtuni, vijelii, trombe etc...

http://www.sciencedi...000632?via=ihub

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003
Rusine pentru autori... propaga informatii subiective bazate pe martori... aia nu e stiinta.

Edited by andreic, 19 September 2017 - 23:51.


#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 dan1980_25, on 19 septembrie 2017 - 23:36, said:

unii cred ca orice palnie care se invarte e tornada.
Aia era tromba marina toata ziua, si e de obicei inofensiva pentru ca rar atinge pamantul
Daca stai sa te gandesti cuvantul asta  defineste tot tornada in limba romana (cuvantul "tornada" dupa cum stii e un cuvant preluat ci nu este un cuvant pur romanesc) ,  asa cum cei din America de Nord ii spun  twister.
Uite si tu ce am gasit in DEX
TORNÁDĂ1 s. f. trombă de vânt cu o viteză foarte mare, care produce mari stricăciuni. (< fr. tornade, sp. tornado)
Oare nu ne ascundem prea mult dupa cuvinte ?
(deasemenea a se vedea si definitia data pe wiki)

Edited by stlk, 19 September 2017 - 23:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate