Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Tornade? Uragane? in Romania!

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 corinadaniela, on 20 septembrie 2017 - 12:40, said:

Foarte documentat acest articol (cu harti etc) si de laudat daca a reusit sa faca rost de rapoarte de la cineva din cadrul  ANM (eu unul nu am dat de el cu toate ca am rascolit tot netul), ma mir de ce ANM nu au facut publice (la tv) aceste rapoarte !?
Imi place mult  cum a formulat concluziile:

Quote

Cu toate că impresia generală de până acum era că România nu este chiar un mediu familiarizat cu noțiunea de tornade, toate dovezile și schimbările climatice ne pun în fața unei realități clare: fenomene convective severe, sub forma tornadelor, devin din ce în ce mai probabile și pentru zona țării noastre. Iar asta înseamnă că ar trebui să fim cât mai pregătiți pentru ele.

Edited by stlk, 20 September 2017 - 12:59.


#38
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Cauzele care au dus la asemenea fenomene extreme, poate ca este adevarat.Posted Image

România, țara catastrofelor naturale și umane

Edited by Naoto, 20 September 2017 - 17:07.
offtopic


#39
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image  A început ''vijulia'' și reporterița/''mo-de-ratoarea'' de la 'digi24', Elena Vijulie Posted Image  nu apare să ne avertizeze cu privire la situația meteo extrem de dubioasă Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 20 September 2017 - 17:18.


#40
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 TheStarkestTruthMatters, on 20 septembrie 2017 - 17:05, said:

Posted Image  A început ''vijulia'' și reportarea de la 'digi24', Elena Vijulie Posted Image  nu apare să ne avertizeze cu privire la situația meteo extrem de dubioasă Posted Image
La ce vreme linistita e afara, o sa apara doar Vali Vijelie poate, ca o furtuna extrema in niciun caz ! Posted Image Astia de la televiziune nu stiu ce stiri tampe sa mai scoata pentru audienta prin care supravetuiesc, ca altfel se duc la vale.

Edited by EmyBoss7, 20 September 2017 - 17:10.


#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 TheStarkestTruthMatters, on 20 septembrie 2017 - 17:05, said:

Posted Image  A început ''vijulia'' și reportarea de la 'digi24', Elena Vijulie Posted Image  nu apare să ne avertizeze cu privire la situația meteo extrem de dubioasă Posted Image


Mai mult au panicat populatia. Centrul capitalei e blocat... Toata lumea fuge de asteroid...
O sa vie o vajaiala cum au mai fost si nu le baga nimeni in seama... Cel mai usor e sa panichezi un popor deprimat, sedentar si lipsit de abilitati practice. Poti sa-l bagin in coma de gradul 9 numai din vorbe spuse la Tv, asta e cel mai grav.

#42
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Sa vezi ce fain o sa fie cand o sa primesti SMS de avertizare.

#43
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Partea proasta e ca acum au creat nebunia asta dar o furtuna adevarata ca aia din Timisoara o sa ii ia iar prin surprindere.

#44
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Deci ce dezastru poate fi in Bucuresti... cu circulatia... Cred ca azi au terminta toti la 16 .30 cel tarziu serviciul. Au innebunit si e o mare sfaraiala.
Pe un traseu de maxim o ora in cele mai naspa zile ( de obicei 40 de minute si vara 25) am facut o ora si 30 de minute. Zici ca vine sfarsitul lumii...
Si pana la urma unde se duc? Acasa ar fi fost mai in siguranta decat la job?

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vine asteroidul... fugiti... !  
Sa ne fereasaca Dumnezeu de un cutremur precum cel din Mexic... Suntem terminati inca din primele secunde din cauza panicii.. n-apuca sa cada cladirile pe noi..

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,818
  • Înscris: 07.02.2003

 stlk, on 20 septembrie 2017 - 12:51, said:

Foarte documentat acest articol (cu harti etc)
Din contra, e plin de tampenii si termeni improprii.

#47
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
E 20 septembrie, 2017.. la Pitesti ploua de rupe, tuna, fulgera si a dat si umpic de grindina. Zici ca suntem la inceput de iulie..

Am fwtut planeta intr-un hal fara de hal..

[ https://pics.me.me/every-day-we-stray-further-from-god-3368847.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alecsandru010, 20 September 2017 - 18:14.


#48
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Voi v-ati mutat pe subiectul asta, eu credeam ca aici  vorbim de tornade (si cine stie in viitor de uragane).

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,818
  • Înscris: 07.02.2003

 corinadaniela, on 20 septembrie 2017 - 12:40, said:

iar localitatea facaieni a mai fost lovita de un fenomen asemanator unei tornade,
Asemanator poate, nu o tornada, aceea are nevoie de un super cluster de nori in care sa se genereze energie din inversiuni termice si apa, si nu se intampla in regiunile noastre geografice... simple vijelii si trombe sunt pe la noi.

 stlk, on 20 septembrie 2017 - 18:14, said:

Voi v-ati mutat pe subiectul asta, eu credeam ca aici  vorbim de tornade (si cine stie in viitor de uragane).
Pai nu chiar, ca unii am facut totusi scoala :)

#50
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 andreic, on 20 septembrie 2017 - 18:13, said:

Din contra, e plin de tampenii si termeni improprii.

Quote


Surse informare articol:
„Tornadoes in Romania„ – Bogdan Antonescu and Aurora Bell.
Silviu Grigore – meteorolog ANM
„Tornada de la Făcăeni – studiu de caz„- Manole Emmanuela Iulia, Universitatea Ovidius, Constanța.

Tampenii zici  ?

#51
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
Hm, oare institutul meteo de la bulgari are date si informatii mai complete privind acea masa de aer care a produs tornada din 2002 ?

#52
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
aia e domle!
sa mai credeti de acum incolo in mesajele alarmiste de pe feisbuc.
au zis ca vine mare furtuna in bucuresti si ca primaria ascunde acest lucru.
s-a mintit!
deci, inseamna ca si mesajele alarmiste si panicarde, care circula pe feisbuc despre coruptia psd, au aceeasi valoare.
se exagereaza enorm si panicheaza lumea, stati linistiti la locurile voastre!!!
aia e.

Edited by casuta_papusilor, 21 September 2017 - 06:18.


#53
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,290
  • Înscris: 16.08.2016
Cine a dat ordin sa se inchida scolile si gradinitele? Cine a blocat traficul in tot orasul?


#54
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

Anul acesta, va fi o temperatură mai mare decât anul trecut. La anul, inevitabil, dacă va crește temperatura, forța uraganelor va crește, cantitatea de vapori de apă din atmosferă se va accentua. Vor fi furtuni cu 150 de km/oră. Iarna asta vor fi viscole foarte puternice, trebuie luate măsuri. Facem deducție logică: dacă și octombrie va fi mai cald, iarna aceasta va fi asemănătoare cu cea din 2012”, a mai declarat Ion Sandu*.
La 150 de km/oră conform Scarii Beaufort intra in categoria URAGAN, deci ANM ne spune ca e posibil sa avem uragane !?
Sursa
(*Ion Sandu, preşedintele Societăţii Meteorologice Române)

Edited by stlk, 21 September 2017 - 19:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate