Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

epidemia de obezitate (si de diabet/ boli cardiovasculare)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Mâncarea noastră tradiţională e făcută pentru oamenii care au multă activitate fizică.

 rich1974, on 21 august 2017 - 06:47, said:

obezitatea si bolile sunt mana cereasca pentru industria alimentara si industria farmaceutica. un om sanatos, in ciuda propagandei, nu valoreaza nimic.
obezitatea poate scadea prin eliminarea subventiilor agricole. la ora actuala, mancarea este multa, ieftina si foarte proasta.
o alta fateta ar fi, daca vorbim de boli, eliminarea compensarii medicamentelor.

Beau, beau, astâzi seară mi-am înşelat hotelul la iubita cu una seniorita.
Aşa, să dea mai mulţi bani Românii pe mâncare.
Mai bine ne-ar spune cam ce trebuie să conţină şi să nu conţină alimentele.

Edited by djl, 21 August 2017 - 08:51.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
@djl - mancarea noastra traditionala implica multa paine si... grasime!

#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Și prăjeli.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

 adisz, on 21 august 2017 - 07:24, said:

Si apropo de diabet,este cineva in lumea asta care sa poata raspunde care este limita maxima acceptata (in anul 2017) a nivelului glicemiei?Pentru ca un laborator are 110,altul 115,un al treilea 120,pe cutiile cu teste scrie 140 iar vracii nutritionisti ar fi bucurosi daca ar fi 90.
Ghidurile de practica medicala de aici din Fi dau ca valoare limita 6 mmol/l, asta fiind echivalent cu 108.2 mg/ dL

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Nu stiu cati dintre voi sunt constienti ca nu poti manca sanatos . Acest lucru nu exista iar motivul e simplu. Nu ai de unde sa cumperi totul 100% sanatos si natural. Ce putem face este sa reducem zaharul sau bauturile indulcite si lucrurile prajite. Cam atat. Restul .... la mila lui Dumnezeu.

Cat despre sport... sa fim seriosi. O ora de alergat prin parc prin Bucuresti cred ca e mult mai rau decat o ora de stat in casa. La cate noxe inghiti in timpul acelui efort. ...
Plus ca nu stiu cati dintre voi realizati ca alergarea face praf articulatiile. Nu zic, miscarea e foarte buna insa facuta cu cap si mai ales atunci cand trebuie, nu aiurea si nu oriunde.

Cat despre stress, asta ne omoara incet-incet. Si nu e vorba de stressul de la birou neaparat. Exista un nivel de stress ''bazal'' ca sa zic asa. Un stress prezent permanent in viata noastra, pe care de cele mai multe ori nici nu il constientizam.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Voi o dati in asterozi si supervulcani ...cand de fapt omenirea va pieri inecata in Coca-Cola si Shaorma  . Posted Image
Mo , macatul sanatos nu este doar mancatul ala 100 % BIO. Organismul nostru are o multime de avantaje , se curata singur , se regenereaza , trebuie doar sa nu depasim capacitatea lui de a se repara bombardandu-l permanent cu chestii greu de precesat. La fel miscarea , nu trebuie sa fii alergator de maraton ca sa ai un corp sanatos , dar este nevoie de un minim de miscare pe care omul modern nu il mai face , in schimb gaseste o multime de scuze .

Edited by JurasikMan, 21 August 2017 - 09:26.


#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Exact, asteroizi și super vulcani. Eu m-am îngrășat 10 kg în sase luni pentru ca am reînceput sa beau cola zilnic. De doua luni am renunțat, nu ma mai îngraș.
Dar hormonii și ne-bio sunt de vina, nu toată cola aia băgată în mine ca proasta :)))

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016

 catalina1, on 21 august 2017 - 08:17, said:

Ce mișto e asta... Tot timpul altcineva e de vina!
Vad din ce în ce mai mulți copii obezi care ronțăie pe strada. Și nu rondele de fructe! Dar nu, vina nu e a ălora de au grija de ei, e de la sarea cu iod!


Dupa ce qam citit atitea timpenii care sfideaza bunul simt in sfirsit un post de om normal...

 pinguinul666, on 21 august 2017 - 07:21, said:

rich are dreptate.

poti sa nu mananci deloc mcdonalds, sa fii activ etc....si tot sa te ingrasi!

fiindca pe langa stresul mult, ai si mancarea FULL de hormoni, aditivi etc! si nu numai carnea, ci si plantele!

sau crezi ca rosia, castravetele rezista 6 luni pana la client, de la sine ?!

Fii ma serios, hahah... Ingrasatul e aritmetica simpla, trebuie sa comsumi cite calorii bagi in tine. In afara de cazul in care ai probleme endocrine (1-2%) bagi in tine prea mult si nu intelegi ca de fapt e mult mai usor sa nu maninci decit sa incerci sa arzi prostiile pe care le maninci. E foarte simplu sa bagi 500 de calorii in plus dar ia o multime de munca sa  arzi.

 karapok, on 21 august 2017 - 08:25, said:

si nu mai murea nimeni de diabet, si da, am avut in familie cazuri de diabet,

Ha?
Gizas....

 Bogotta, on 21 august 2017 - 09:09, said:

Plus ca nu stiu cati dintre voi realizati ca alergarea face praf articulatiile. Nu zic, miscarea e foarte buna insa facuta cu cap si mai ales atunci cand trebuie, nu aiurea si nu oriunde.


Am prieteni care alearga 100km pe saptamina, in fiecare saptamina, de zeci de ani. Nu o sa alergi tu in viata ta cit aia in 2-3 ani. Daca ei mai au articulatii, o sa ai si tu.
La naiba, stiu mosi cu genunchi artificiali care la 70+ baga maratoane si scot timpi buni!

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009

 Adm, on 21 august 2017 - 08:57, said:

@djl - mancarea noastra traditionala implica multa paine si... grasime!


"Ia cu pita ca altfel nu tine de foame"

"Vrei nișe sos (aka uleiul de la prăjeli sau de iese la suprafața) ca merge mai bine"

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

 Bogotta, on 21 august 2017 - 09:09, said:

Plus ca nu stiu cati dintre voi realizati ca alergarea face praf articulatiile.
Daca esti obez, ai tehnica gresita, incaltamintea e nepotrivita etc

 vrajitoruldinoz, on 21 august 2017 - 09:53, said:

La naiba, stiu mosi cu genunchi artificiali
O sa spuna ca-i argument pt ce zice el: si-au distrus genunchii! :lol:

#29
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 vrajitoruldinoz, on 21 august 2017 - 09:53, said:



Dupa ce qam citit atitea timpenii care sfideaza bunul simt in sfirsit un post de om normal...

Initial mi s-a parut ca ai facut comentariul asta la postul in care ziceam ca m-am ingrasat 10 kg din cola :)

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
pai ceva timp in urma(nu condamn) mamele noastre nu stiau cei aia salon de spa,acum sotiile stiu f bine
din casa niciodata nu au lipsit sarmale,placinta,cozonac, etc TOATE facute in casa
acum daca vrei sa vezi cum miroase a cozonac tre sa cauti o brutarie sa mai simti acel miros
alta belea este asta; un producator de rand,mic,minuscul cand vrea sa vanda un ou,o gaina,un sold de carne,un vitel etc.si spune pretul,repede vine replica calicului de oras ca in market atata costa,ma intoxic cand vad ca se face reportare,comparatie cu asa ceva
ceva timp in urma spuneam ca e sanatate curata cand beau lapte muls caldut,sare unu ca-l f... grija de mine ca are germeni,e mai bun varul din comert PASTEURIZAT

#31
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008

 vrajitoruldinoz, on 21 august 2017 - 09:53, said:

Dupa ce qam citit atitea timpenii care sfideaza bunul simt in sfirsit un post de om normal...
Ai oarecum dreptate, doar ca prima postare e 100% gandire de propaganda Posted Image
Ma refer la aia cu zaharul e mama tuturor relelor..

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016
Pasteurizat inseamna incalzit la 80 de grade. Fantastic, oribil. Tu nu fierbi laptele? Iti place tbc-ul? Eu in afara de citeva ocazii nu am mbaut niciodata lapte nefiert.. nici la tara nu se facea asa ceva.

 sirgoofy, on 21 august 2017 - 10:22, said:

Ai oarecum dreptate, doar ca prima postare e 100% gandire de propaganda Posted Image
Ma refer la aia cu zaharul e mama tuturor relelor..

Eu nu vad nici o propaganda. Zaharul e chiar o problema majora.

#33
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 04.03.2014
Si eu cred ca in timpup facultatii eram cam dependent de coca-cola.  Mi-a trecut fara sa-mi bat capul, probabil beau cam un litru pe an.

E o mare porcarie sa dam mereu vina pe altii pe hormoni pe tot felul de comploturi and co. atat timp cat nu incercam sa train sanatos.

Alergatul poate face rau articulatiilor dar in cazuri foarte limitate, o ora(care ar trebui sa fie cam 10 km pentru un om sanatos si in forma intre 15 si 65 de ani) de 3,4 ori pe satamana e izvor de sanatate.

#34
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Zaharul se arde foarte repede daca s-ar face miscare, dar nu se face.
Grasimile sunt o problema mai mare, ca si lactatele dpmdv.

Ce nu e bine e sa mananci zahar + grasimi, fiindca astea incetinesc asimilarea si atunci se depune.
Adica desert dupa o masa cu grasimi... cum se face pe la noi.

Edited by sirgoofy, 21 August 2017 - 10:28.


#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 04.03.2014
p.s.  Eu din copilarie iminaduc aminte ca in Romania laptele chiar de la vaci proprii in mediul rural era fiert.  

Imi place si mie nepasteurizat,  l-am mai consumat in ultima vreme de la distribuiitoare automate de lapte dar stiam filiera, stiam ca riscul de o problema serioasa tinde spre 0.

#36
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 vrajitoruldinoz, on 21 august 2017 - 09:53, said:


Am prieteni care alearga 100km pe saptamina, in fiecare saptamina, de zeci de ani. Nu o sa alergi tu in viata ta cit aia in 2-3 ani. Daca ei mai au articulatii, o sa ai si tu.
La naiba, stiu mosi cu genunchi artificiali care la 70+ baga maratoane si scot timpi buni!

Dar nici nu intentionez sa ii egalez. Si chiar nu intentionez sa ajung sa imi pun proteza la genunchi doar de dragul alergarii. Ce as castiga din asta ma rog ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate