Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

epidemia de obezitate (si de diabet/ boli cardiovasculare)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Statisticile mondiale nu stau bine deloc.

https://image.slides...g?cb=1352295054

Si se pare ca noi ne aliniem destul de repede.

Obezitatea duce la diabet, iar astea impreuna duc la boli cardiovasculare, care sunt deja no. 1 la mortalitate si morbiditate etc. Costurile cu tratamentul sunt astronomice (ale tratamentului de calitate, nu ce vedeti pe la noi etc) la nivelul populatiei. De foarte multe ori, raul este deja facut si tratamentele doar repara ce se mai poate repara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/moQZd1-BC0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j8zpM7rd2UU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fZ4zAwOIug0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce ziceti, are problema asta rezolvare? Cum?
Cei care lucrati la birou, cum rezolvati? Cei din afara Romaniei sunt incurajati sa scrie experinetele proprii.

---
Am pus aici topicul deoarece consider ca este suficient de important si priveste pe cam toata lumea.

Edited by aaaa4567, 21 August 2017 - 06:27.


#2
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Eu fac sport de cate ori am ocazia (sala, fotbal, alergare, bicocleta) si ma intorc de la munca pe jos (cam 40 min zilnic de mers alert)

Am grija ca in zilele in care nu am timp de miscare sa mananc mai putin, iar in zilele in care mananc mai mult miscarea sa fie mai intensa ca sa ard mai multe calorii.



#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
obezitatea si bolile sunt mana cereasca pentru industria alimentara si industria farmaceutica. un om sanatos, in ciuda propagandei, nu valoreaza nimic.
obezitatea poate scadea prin eliminarea subventiilor agricole. la ora actuala, mancarea este multa, ieftina si foarte proasta.
o alta fateta ar fi, daca vorbim de boli, eliminarea compensarii medicamentelor.

#4
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
N-am urmarit aceste filme ( nu stiu suficient engleza ), - am urmarit insa altele .

In ceea ce ma priveste dau vina pe stres, pe viata - nenaturala, zic eu - de la oras, basca caldurile din aceasta vara care mi-au pus capac.

Am o casa undeva in zona submontana unde  o saptamana petrecuta acolo inseamna  mai putina mancare ( nu simt nevoia ), multa miscare,  in general simt ca ma reglez, ca functionez  bine.
Acolo nu am vazut oameni obezi chiar daca si ei consuma destul de mult zahar dupa parerea mea.

Viata artificiala ne omoara.

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Romania nu numai ca se aliniaza, eu cred ca e spre virf... eu vin din SUA (dar din vestul ei, care mai sportiv si atetic) si ma uimeste citi copii sint obezi in Romania. Culmea ca parintii lor de obicei arata ok, chiar bine uneori.
O chestie de care nu mi-am dat seama niciodata pina n-am avut copil e faptul ca toate vitrinele au tot felul de porcarii pentru copii (dulciuri, dar si jucarii etc) ambalate frumos intre genuchiul si soldul meu... eu nici nu le vad si astia mici traiesc intr-o excitatie permanenta si parintii in nervi. Ar trebui sa fie ilegal.

Apoi mai e si obezitatea asta slaba, adica oameni care nu-s grasi dar au masa musculara foarte mica (in general femei, genul care nu maninca si sint slabe dar nu fac nici o activitate fizica). Le vezi ca desi sint slabe arata pufoase, au celulita, n-au forma de muschi la membre.
Alta chestie pe care o mai vad in Romania, desi mai putin ca acum 20 de ani, e slabitul prin tigara, oameni care pe deasupra sint slabi, dar au o culoare aparte si pe dinauntru sint gaunosi dupa >10 ani de 1 pachet sau doua pe zi.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 August 2017 - 07:10.


#6
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Doua reguli importante.

1. Sport (miscare serioasa) un minim de 4,5 ore pe sapt.
2. Evit dulciurile, sucurile si orice porcarie de pe rafturi(conserve, tot felul de gustari procesate etc)  in afara de mancarea adevarata.  Mancarea imi place mult, sunt cam gurmand de felul meu.

Edited by ionutzitaly, 21 August 2017 - 07:13.


#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
rich are dreptate.

poti sa nu mananci deloc mcdonalds, sa fii activ etc....si tot sa te ingrasi!

fiindca pe langa stresul mult, ai si mancarea FULL de hormoni, aditivi etc! si nu numai carnea, ci si plantele!

sau crezi ca rosia, castravetele rezista 6 luni pana la client, de la sine ?!

#8
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Nu merge asa treaba,  incearca sa faci sport sa mananci sanatos si apoine de vazut.  in 95% din cazuri vei vedea rezultate foarte bune.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
As dori sa va dau un exemplu doar,cu toate ca sunt o gramada.
Am un cunoscut,sportiv inrait,care nu rateaza nici o clipa ca sa faca miscare.A fost depistat cu diabet.
Si apropo de diabet,este cineva in lumea asta care sa poata raspunde care este limita maxima acceptata (in anul 2017) a nivelului glicemiei?Pentru ca un laborator are 110,altul 115,un al treilea 120,pe cutiile cu teste scrie 140 iar vracii nutritionisti ar fi bucurosi daca ar fi 90.
Diabetul a ajuns o boala la moda in numele careia industria farmaceutica a explodat pur si simplu.Pe langa otravurile clasice gen Siofor,exista 1001 de suplimente,vitamine,amelioratoare,vindecatoare si dracu mai stie ce denumire poarta,toate,dar absolut toate cu efecte curative "certe" care fac rahatu' prastie si au reezultate-minune.
Iar obezitatea este in stransa legatura cu o alta industrie,industria alimentara si ravagiile produse de aceasta prin chimicalele vandute pe post de alimente.
In ceea ce priveste miscarea,sunt tare sceptic.Parintii mei,parintii prietenilor mei,parintii cunoscutilor mei,n-au facut nici 1% din "miscarea" recomandata azi si n-a avut nimeni nici pe dracu si nici obezi n-au fost.Dar au mancat mancarea aia "proasta",de pe vremuri,mancare careia acum i se zice,in mod total fals,mancare bio sau si mai pompos mancare eco.
Industria farma + industria alimentara  = profituri uriase = sute de milioane cu probleme de sanatate cu bataie lunga (de-a lungul a zeci de ani).
Acele filmulete de mai sus fac parte integranta din spalarea sistematica a creierelor,iar statistica este cea mai perfida "stiinta" care ajuta la acest lucru.Doua cifre si trei procente aruncate strategic pe piata,reusesc sa bulverseze perceptia multimii neinformate (sau prost sau eronat informate) si needucate (sau prost sau eronat educate) cu privire la viata de zi cu zi.

#10
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Zaharul este cel mai mare pericol la ora actuala, nu exista produs sa nu aibe in compozitia lui un produs pe baza de zaharuri si mai este "sarea iodata" care ajuta la amplificarea efectelor zaharului in organism prin efectul surplusului de iod asupra tiroidei

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
practic suntem intocxicati cu zahar, iod,  pesticide si conservanti (+ gramada de aditivi alimentari)

Edited by arg, 21 August 2017 - 08:13.


#12
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 rich1974, on 21 august 2017 - 06:47, said:

obezitatea si bolile sunt mana cereasca pentru industria alimentara si industria farmaceutica. un om sanatos, in ciuda propagandei, nu valoreaza nimic.
obezitatea poate scadea prin eliminarea subventiilor agricole. la ora actuala, mancarea este multa, ieftina si foarte proasta.
o alta fateta ar fi, daca vorbim de boli, eliminarea compensarii medicamentelor.

Mancare este ieftina pentru ca este proasta, pentru ca este inlocuita cu deseuri chimice,subventia nu este de vina ca producatorul de branza nu foloseste lapte, subventia nu poate fi trasa la raspundere pentru ca producatorii sunt lacomi si in loc de carne folosesc mazga, cunoscatorii stiu ce este, noi dam vina pe orice altceva, dar nu vedem adevarata cauza a problemei, goana dupa profit cu orice pret, si lipsa de respect fata de oameni

#13
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Ce mișto e asta... Tot timpul altcineva e de vina!
Vad din ce în ce mai mulți copii obezi care ronțăie pe strada. Și nu rondele de fructe! Dar nu, vina nu e a ălora de au grija de ei, e de la sarea cu iod!

#14
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 catalina1, on 21 august 2017 - 08:17, said:

Tot timpul altcineva e de vina!

Hehehe. Asta-i prima regula in viata :D

D-asta am sustinut suprataxarea chestiilor cu mult zahar. D-asta sustin o etichetare noua a amabalajelor: verde, galben, rosu. De la cel mai putin nociv pana la zahar 100%.

Fiindca avem o problema.

Edited by Alecsandru010, 21 August 2017 - 08:24.


#15
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 catalina1, on 21 august 2017 - 08:17, said:

Ce mișto e asta... Tot timpul altcineva e de vina!
Vad din ce în ce mai mulți copii obezi care ronțăie pe strada. Și nu rondele de fructe! Dar nu, vina nu e a ălora de au grija de ei, e de la sarea cu iod!

Rontaie pe dracu, si noi rontaiam, ca nu eram usa de biserica, si mancam si inghetata la greu, la coltul blocului aveam o toneta cu sirop si inghetata, si era ieftina, si bagam ca spartii, si nu eram grasi, si nu mai murea nimeni de diabet, si da, am avut in familie cazuri de diabet, dar nu erau obezi, nici macar grasi,

Edited by karapok, 21 August 2017 - 08:26.


#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 aaaa4567, on 21 august 2017 - 06:16, said:

Epidemia de obezitate (si de diabet/ boli cardiovasculare).
Ce ziceti, are problema asta rezolvare? Cum?
A ajuns de-a dreptul penibila situatia.
Problematica obezitatii e tratata din orice punct de vedere numai in privinta cauzei de baza nu se indreapta atentia.
Se tot face trimitere la un metabolism care chipurile este lenes, cand de fapt acel metabolism este foarte/extrem de eficient (e minunat) adica ceva ce omul tot cauta in toate privintele (eficienta).
Se tot face trimitere la fast food sau mancarea ieftina, la diferite meniuri care contribuie la obezitate, se tot face trimitere la bulimie (de s-a ajuns a crea o psihoza, toti considerandu-se bolnavi).
Ba mai mult, toti acesti pofticiosi (pentru ca despre asta este vorba in primul rand), au ajuns sa se integreze descoperirilor stiintifice, medicale si sa considere orice pofta, a fi de fapt o carenta de substanta a organismului ce e musai necesar a fi satisfacuta.

Alooo! Desigur nu este nimeni aici cu urechi de auzit si minte la cap intru constientizat cum sta treaba, dar totusi cine stie, dau curs acestui monolog.

Cauza fundamentala a obezitatii nu este nici metabolismul, nici alimentatia, nici bulimia, nici carente ale organismului, cauza este educatia-cultura actuala referitor la aceasta problematica, educatie si cultura atat de infantile/puerile/labile.
Si nu se face trimitere la ce anume sa mananci si celelalte enumerate, se face trimitere la educatia-cultura in privinta" tiparului mancatului" pe care orice copil il integreaza de mic functionarii sale, indeosebi prin imitarea parintilor, apropiatilor, turmei.
De cand se naste, copilul e bombardat de o cultura rudimentara care il invata sa se identifice drept poftitor de satisfactii alimentare si sa identifice "obiectele" poftelor sale.
Treptat isi formeaza tipare care includ 6 puncte, enumerate si definite extrem de scurt mai jos:
1 - Comanda: formare/asimilare de comenzi/stimuli declansatori ai tiparului
2 - Obiectul atasarii: care nu este atat materia in sine, cat satisfactia oferita (de exemplu dulcele, nu prajitura) si mai ales interpretarea si semnificatia alocata identitatii de sine (ca identitate de poftitor) si identitatii oferite obiectului atasarii.
3 - Atasarea
4 - Satisfactia tiparului in cauza
5 - Atitudinea (procesarea psihica) si comportamemntul celui in cauza
6 - Amenintarea, pedeapsa sub care se afla permanent cel atasat: <<Daca atasatul nu da curs atitudinii (ca si comportament psihic) si comportamentului specific tiparului, fortele ce il obliga permanent la asta, fortele atasamentului ce il tin in acest echilibru al obisnuintei ca si conditionare, il lasa sa cada in emotii si sentimente ce pot fi extrem de distructive.
Forta si amenintarea, aceasta e drama neinteleasa de nimeni, nici de cel ce sufera de acel tip de atasare si nici de cei cu care relationeaza, el e prizonierul unor forte nevazute care, il constrang a actiona conform conduitei specifice, sub amenintarea permanenta cu aplicarea de corectie daca nu se conformeaza.
Daca nu se conformeaza comportamentului psihic si fizic impus lui de catre forta/fortele atasamentului/atasamentelor, tiparul in cauza ii faciliteaza acces la un emotional insuportabil: angoasa, stres, anxietate, vinovatie, enervare, frustrare, deprimare, furie, disperare, frica etc.
Pentru a intelege mai bine se ia exemplul supararii.
Daca tu chiar acuma esti convins ca ti s-a facut o mare nedreptate si te superi din cauza asta, cum te-ai simti daca cineva/ceva ar avea acces la psihicul tau si nu ti-ar da voie sa te superi desi tu simti o nevoie teribila sa te superi? Daca el nu iti da acces asa cum un parinte nu ii da acces la dulciuri unui copil atunci cand acesta e in "sevraj" de dulciuri, vrea el atunci...?
In acele clipe de "nedreptatire", vine supararea pentru ca nu esti lasat sa te superi (enervarea etc) cu o oferta extrem de tentanta, satisfactia supararii, enervarii, deprimarii sau ce altceva mai constata fiecare atunci si, daca cineva iti refuza "drogul" tocmai atunci, intri in "sevraj", intrucat asa functioneaza tiparul/tiparele, atasamentele, daca nu te supui, iti da acces la ceva nedorit.>>


Iata incepand de aici un model de tipar, pentru tiparul infatuarii (contratiparul/tiparul eliberator nu a fost definitivat din lipsa de interes).

Modelele sunt create pentru inspiratie; cine vrea sa reusesca este necesar ca utilizand modelul de tipar si cel de contratipar, sa isi creeze singur asa cum intelege el, exprimarea scrisa a propriului tipar si contratipar (de orice fel) si mai ales sa lucreze zilnic contratiparul intru constientizare si prin constientizare sa isi lucreze iesirea din deviatia in cauza.

Edited by altnume, 21 August 2017 - 08:52.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Culmea, ca numai eu nu am probleme cu obezitatea si nu stiu ce sa mai fac ca sa ajung la 80kg Posted Image Posted Image Posted Image

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Problemele sunt simple, dar rezolvarile sunt complexe:

1. Bucataria noastra traditionala e un dezastru.
2. Excesul de carbohidrati
3. Sportul si munca fizica sunt o rusine!

http://www.hotnews.r...ort-miscare.htm

Vestea buna e ca vom avea manuale de sport!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate