Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Vor să îmi retina permisul 30 zile desi sunt nevinovat!

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,243
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 18 iulie 2017 - 10:40, said:

iar 3 a fost lovit de un nevinovat (de 2), cine plateste? eu cred ca 1

2-ul cum isi repara botul, ca in proces apare doar ca a fost lovit din spate de 1
Vezi ca incurci borcanele, 1 e prima masina, a initiatorului si 3 e cel care a produs accidentul. Cat despre a doua intrebare...3 plateste toate daunele conform constatarii facute la politie.

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
@Tsunnnami
in romania nu ma mai mira nimic,
aaaa, decat poate cand totul merge brici...

View Posttitoo, on 18 iulie 2017 - 12:22, said:

Vezi ca incurci borcanele
scuze, tot un bors e, nu au cum sa completeze amiabile si sa faca schite.

Edited by arg, 18 July 2017 - 12:26.


#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 18 iulie 2017 - 12:26, said:

@Tsunnnami
in romania nu ma mai mira nimic,
aaaa, decat poate cand totul merge brici...

Cat am fost in tara, politia era una dintre foarte putinele institutii care miscau ceva si erau conectate la realitate.
Lumea se foloseste si vorbeste LEGENDE.
Ca habar nu are (lumea) de legislatie, aia se vede in fiecare post.

Edited by Dany_Darke, 18 July 2017 - 12:51.


#76
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
s-a mai schimbat situatia fata de acum x ani cand erai prin tara.

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015
Adica acum 3 ani era okay, si de acum se ia spaga la drumul mare?

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
@Tsunnnami
acum au inceput sa ia in considerare inregistrarile camerelor video din masini, din ce in ce mai mult

Edited by arg, 18 July 2017 - 13:06.


#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015
Si ce inseamna asta?
Ca sunt corupti?

#80
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
asta cu spaga e veche, nu de acum 3 ani.

chiar acum recent am avut o discutie mai aprinsa cu careva care ma tot indemna sa dau spaga politistilor cand ma opresc, pe principiul ca e bine sa dai, sa te tina minte ca nu vrei probleme. eu dau si nu am treaba cu ei. zau asa, serios?

el a mai fost plecat si prin tarile scandinave si il intreb la un moment dat: dar acolo cum faceai? la fel le dadeai, preventiv? la care el: acolo nici nu aveam curaj, ca aia te salta daca incerci macar sa schitezi ceva de genul.

mda, asadar cine ii invata cu narav pe ai nostri? pai tot noi, ca oricat am incerca sa eliminam spaga, vine cate un erou dinasta care baga spaguta la oricine prinde, preventiv. apoi cei care n-au treaba dar politistului ii arde de-o bere sau o ceva ce a vazut intr-un geam de magazin si nu are bani sa-si ia, pretinde spagi, amenzi din te miri ce, numai sa primeasca si el ceva acolo.

hai ca m-am enervat si suntem si offtopic

#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
@Tsunnnami
inseamna ca au inceput sa fie mai atenti,
daca nu stia de luna asta se fimeaza si proba practica pentru permis auto,

ontopic:
daca initiatolul are inregistrarea in care agentul rutier ii trimite la asigurator sa faca amiabila, chiar ar merita contestat pv-ul si inceput un proces....

offtopic:

View PostDany_Darke, on 18 iulie 2017 - 13:15, said:

...sa te tina minte ca nu vrei probleme. eu dau si nu am treaba cu ei.....
pai tocmai bine sa se invete "baietii" de unde vine cascavalul, te vor opri zilnic...

Edited by arg, 18 July 2017 - 13:23.


#82
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Vinovat esti in mod cert. Vinovat ca nu cunosti legea :D
Amuzant e ca te-ai luat dupa un militian pe care tu il descrii ca fiind agresiv-abuziv verbal... daca ai vazut ca nu ai cu cine nu stai sa asculti ce spune el, te duci la sectie si daca si la sectie dai tot peste niste prosti ceri cu superiorul.
Si ai grija sa faci asta lasand paper-trail ;)

#83
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostBrainie, on 18 iulie 2017 - 08:37, said:

-pe cine să reclame / dea în judecată ? n-au niciun nume; dovezi ? o să zică ăla că n-au înțeles ei bine
-a respectat legea când le-a spus să plece de acolo, nu aveau niciun motiv să mai rămână
-a greșit că le-a zis de amiabilă, cel mai probabil că să scape de ei (nu din neatenție); e vinovat polițaiul pentru „sfat”, dar e greu să-l prinzi legal
-nu avea nicio obligație să le facă el PV pe loc - „accident ușor”, fără victime
... exagerezi... de aflat se poate afla cine a fost printr-o simpla plangere facuta la superiori in care sa se specifice CLAR  data, ora si locul cand a avut loc accidentul ... era OBLIGAT sa faca procese verbale daca in accident erau implicate mai mult de 2 masini. Daca 3 persoane aud CLAR ca le spune "organul" sa se care ca incurca traficul ca asa vrea poola lui ...ce "dovada" aberezi acolo sa mai aduca respectivii cand agentul respectiv i-a pus pe drumuri si existand sanse foarte mari sa plateasca ei daunele si sa ramana fara permise. Cand ai de a face cu astfel de cazuri RECOMANDAT este sa apelezi la instanta de judecata... te ajuta si pe tine ca om sfidand "birocratia"... ajuti si politia romana ca scapa de astfel de specimene care lucreaza la ei

Edited by bogdan181180, 18 July 2017 - 13:38.


#84
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Menționez că mașina 3 este deja in service pt că oricum e vinovată și suportă costurile reparației. Așa mi-a spus la telefon.

Acum încerc să îmi fac timp zilele astea să ajung la buc la secția de pe autostradă ca sa dau declarație și să le ofer permisul.




#85
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007

View Postbogdan181180, on 18 iulie 2017 - 13:36, said:

.. era OBLIGAT sa faca procese verbale daca in accident erau implicate mai mult de 2 masini.


Politistul ala NU era obligat sa constate accidentul! Obligatia iti revine tie ca sofer sa mergi la organul constatator de care apartine zona in care s-a intamplat accidentul si sa declari accidentul. Deci nu spun ca nu era obligatia politiei ci doar ca nu era obligatia acelui politist care era la fata locului.


Politistul ala procedat corect din punct de vedere al sigurantei rutiere. Intelegi ca si accidentul baietilor astia 3 s-a produs din cauza unui alt accident care ingreuna deja  circulatia pe autostrada. deci erau 2 accidente, daca mai ramaneau si astia 3 inca cine stie cat pe autostrada stationand aiurea posibilitatea de a se crea ALTE accidente era si mai mare.

Si aici ca de aia e forum, poate mai invatam cate unii ceva, atrag atentia ca daca faceti un accident minor incercati sa trageti masina cat mai repede in afara carosabilului. Nu stati 5 ore cu masina in pozitia accidentului. Ca mai vezi enorm de multi care la o simpla tamponare tin masina in mijlocul drumului jumatate de ora, ca ei vor sa vina politiaa sa constate. nu exista asa ceva.
Cercetare la fata locului se face doar in cazul accidentelor cu victime, adica este obligatorie atunci. in rest sunt niste simple tamponari.
In cazul unor accidente simple puteti merge si 1-2-3km pana la cea mai apropiata benzinarie, spatiu servicii etc unde stati acolo la discutii. Nu tineti drumul ocupat aiurea.

Daca eu ma lovesc cu tine si apare un politist la fata locului ala nu e obligat sa constate accidentul, ala ne indruma catre biroul de constatare al accidentelor.

masina 3 este in service pe ...barba lui, fiind infractiune sa repari o masina fara autorizarie de reparatie. desi ar putea sa spuna in apararea sa ca el are deja o constatare amiabila (care intr-adevar tine loc de autorizatie de reparatie) dar problema este ca in cazul de fata amiabila nu este valabila.

este destul de complicat cazul si chiar sunt curios de rezolvarea sa, desi daca politia da dovada de putina intelegere (nu exclud total aceasta varianta) rezolvarea cazului poate ca ar fi mai bine sa nu fie facuta publica Posted Image

Edited by bossake, 18 July 2017 - 14:02.


#86
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postbossake, on 18 iulie 2017 - 13:57, said:

Ca mai vezi enorm de multi care la o simpla tamponare tin masina in mijlocul drumului jumatate de ora, ca ei vor sa vina politiaa sa constate. nu exista asa ceva.

In multe tari europene nu ai voie sa misti masina pana nu vine politia. Ma gandesc serios ca daca mi se intampla vreun incident in Romania sa nu misc masina din pozitia accidentului pana nu sunt completate si semnate formularele de constatare amiabila. Daca nu se vrea amiabila, sunat la politie si ne-miscat masina pana nu vine politistul care sa constate.

Sau cum e vorba aia: mila mi-e de tine dar de mine mi se rupe sufletul.

Edited by izometric, 18 July 2017 - 14:02.


#87
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Nu am zis că polițistul care a venit trebuia să constate. Dar era amabil dacă ne zicea să mergem la sectie.

Noi am zis că nu stim ce să facem iar el a zis că dacă vrem amiabilă să mergem intr-o parcare și să completăm. Și asta repede că ne dă amendă dacă mai stăm pe loc.

#88
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007

View Postizometric, on 18 iulie 2017 - 14:01, said:

In multe tari europene nu ai voie sa misti masina pana nu vine politia. Ma gandesc serios ca daca mi se intampla vreun incident in Romania sa nu misc masina din pozitia accidentului pana nu sunt completate si semnate formularele de constatare amiabila. Daca nu se vrea amiabila, sunat la politie si ne-miscat masina pana nu vine politistul care sa constate.

Sau cum e vorba aia: mila mi-e de tine dar de mine mi se rupe sufletul.

sincer ce spui tu este paralel cu realitatea.
sincer, ma indoiesc ca in alte tari pentru o tamponare (accident fara victime) nu ai voie sa misti masina. dar doar ma indoiesc, poate asa o fi.
daca este o simpla tamponare suni degeaba la 112, 911 sau unde vrei tu, nu o sa vina niciun politist sa iti constate accidentul. o sa te trimita la biroul de constatare de care apartine zona unde s-a intamplat. poti face o marlanie daca vrei neaparat sa vina politist, sa zici ca sunt victime, dar nu te sfatuiesc ca atunci vine smurd, salvare, pompieri si politie. si te ard de nu te vezi la amenda ca i-ai pus degeaba pe drum :))

eventual sa vina unul sa iti dea amenda ca blochezi circulatia.

tu nu intelegi cat de pericol este sa tii o masina aiurea in drum?!
care e motivul pentru care ai face asta? legal nu este, periculos este....care e motivul?
nu vezi ca si accidentul baietilor astia 3 s-a produs din cauza altui accident. bine, sunt cazuri cand masina este nedeplasabila si automat astepti platforma sau astepti sa te mai ajute 2-3 sa misti masina, aia este altceva.

Edited by bossake, 18 July 2017 - 14:10.


#89
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Polițistul era nervos și am făcut rău că nu am avut curajul să îi cerem să se legitimeze.

#90
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
eu am inteles de aici urmatorul lucru:
amiabila trebuie facuta la fata locului sau in prima parcare, daca "partenereul" zice ca nu-s ce nu are sau ca e grabit si ne vedem maine... trebuie declarat "evenimentul" la politie in maxim 24 ore.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate