Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vor să îmi retina permisul 30 zile desi sunt nevinovat!

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Suntem 2 soferi care acuză un șofer că ne-a lovit. Soferul admite că ne-a lovit.

Nu e normal să ne reparăm mașina pe asigurarea lui?

Vom merge toți 3 să dăm declarații. Avem si poze.

Edited by tzaq93, 17 July 2017 - 23:21.


#38
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Suna la politie și întreabă acolo, ca te vor lamuri și îți vor spune ce e de făcut.

#39
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

View Posttzaq93, on 17 iulie 2017 - 23:20, said:

Suntem 2 soferi care acuză un șofer că ne-a lovit. Soferul admite că ne-a lovit.

Nu e normal să ne reparăm mașina pe asigurarea lui?

Vom merge toți 3 să dăm declarații. Avem si poze.

Ce spui tu e normal.
In mod sigur asa se va si intampla, masina ta oricum va fi reparata, nu stiu daca pe asigurare la masina 3 sau la masina 2 (e prea putin important), toata discutia e in jurul permisului care iti va fi luat ptr nedeclarare eveniment la politie in 24 de ore.

nu iti face griji ca nu iti vei repara masina pe asigurare.

Edited by bossake, 17 July 2017 - 23:34.


#40
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostKroghy, on 17 iulie 2017 - 21:19, said:

Totul e bine cand se termina cu bine.
Necunoasterea legii nu te scapa de consecinte
Amiabila se face numai daca sunt implicate doua obiecte (masini, gard, stalp, tramvai, etc).
Daca sunt implicate trei obiecte atunci neaparat politie in cel mult 24 de ore. Si ma refer la orice trei obiecte, pot fi doua masini si un gard si tot la politie trebuie sa mergi.
Sa-ti fie invatatura de minte, daca vrei sa conduci atunci invata si respecta legile.
Aha, deci daca intru intr-un stalp fac amiabila cu stalpul :))) .

#41
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005

View Posttitoo, on 17 iulie 2017 - 23:41, said:

Aha, deci daca intru intr-un stalp fac amiabila cu stalpul Posted Image)) .

Daca ai Casco scapi repede, te duci direct la asigurare, daca nu, trebuie sa iei autorizatie de la politie.

Edited by trid_ovi, 17 July 2017 - 23:48.


#42
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
De fapt nu mai trebuie sa iei nicio "autorizare" (de reparatie). Daca doresti iei un document cu rol de dovada pentru cele intamplate. Ca sa nu pretinda altul ca l-ai lovit. Altminteri se poate repara masina fara nicio "autorizatie", hai sa ne mai modernizam si noi in gandire.

#43
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005

View Postbladhaund, on 17 iulie 2017 - 23:51, said:

De fapt nu mai trebuie sa iei nicio "autorizare" (de reparatie). Daca doresti iei un document cu rol de dovada pentru cele intamplate. Ca sa nu pretinda altul ca l-ai lovit. Altminteri se poate repara masina fara nicio "autorizatie", hai sa ne mai modernizam si noi in gandire.

Nici nu-i asa vechi articolul http://www.igj.ro/ev...la-politie.html


@tzaq93 Daca te consoleaza cu ceva, e bine ca pe langa cele 30 de zile nu-ti da amenda pentru nerespectarea distatei corespunzatoare (Art. 100 alin. 2 si art. 108 alin. (1) lit. B) pct. 4 Nepastrarea unei distante corespunzatoare fata de vehiculul care il precede, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;) 4-5 puncte de amenda

Edited by trid_ovi, 18 July 2017 - 00:04.


#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttzaq93, on 17 iulie 2017 - 23:15, said:

Încă ceva. Mașina vinovată este deja in service la reparat. Deci chiar nu au ce să vadă polițiștii.

Problema e simplă totuși. Atâta timp cât mașina 3 declară că ne-a lovit ar trebui facut PV așa și toată lumea e mulțumită.

Dar tu ai la mana o amiabila intre tine si soferul care te-a lovit din spate?
Semnata si de tine si de el?
Asta e singurul lucru care conteaza.
Pe tine nu te-a lovit ultimul sofer ci cel din spatele tau, restul.. nu e treaba ta.
Daca ai amiabia asta semnata de tine si de cel din spate cred ca poti reusi sa scapi

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
in ultima vreme politienii au o lene in pix de a se deplasa si intocmi procese verbale la accidente nevoie mare. apeleaza la tot felul de tertipuri mergand pana la intimidare in cazul de fata,stiind clar ca trebuie constatare de la politie. ar trebui o reclamatie cu numar de inregistrare la superiorii lui. poate i-ati retinut numele, daca nu ar trebui sa se poata afla cine a fost la interventie.

am patit si eu o chestie asemanatoare si pana pe final a trebuit sa-mi repar masina pe cheltuiala mea.

Edited by Fane, 18 July 2017 - 06:08.


#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Posttrid_ovi, on 17 iulie 2017 - 23:48, said:

Daca ai Casco scapi repede, te duci direct la asigurare, daca nu, trebuie sa iei autorizatie de la politie.
Nu despre asta era vorba ,ci despre faptul ca trebuie sa pun stalpul sa-si completeze rubrica si sa semneze amiabila :)))

View PostFane, on 18 iulie 2017 - 06:03, said:

in ultima vreme politienii au o lene in pix de a se deplasa si intocmi procese verbale la accidente nevoie mare. apeleaza la tot felul de tertipuri mergand pana la intimidare in cazul de fata,stiind clar ca trebuie constatare de la politie. ar trebui o reclamatie cu numar de inregistrare la superiorii lui. poate i-ati retinut numele, daca nu ar trebui sa se poata afla cine a fost la interventie.

am patit si eu o chestie asemanatoare si pana pe final a trebuit sa-mi repar masina pe cheltuiala mea.
Unde sa se deplaseze ? Daca nu sunt victime te deplasezi tu la politie, ai 24 de ore pentru asta.

#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
la accidente cu daune mai mari (nu mai vorbim de victime) se deplaseaza la fata locului sa-si poata da seama de dinamica accidentului, urme de franare etc. nu sunt lipiti de scaun, sunt platiti din banii nostri.

Edited by Fane, 18 July 2017 - 07:18.


#48
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostFane, on 18 iulie 2017 - 06:03, said:

in ultima vreme politienii au o lene in pix de a se deplasa si intocmi procese verbale la accidente nevoie mare. apeleaza la tot felul de tertipuri mergand pana la intimidare in cazul de fata,stiind clar ca trebuie constatare de la politie. ar trebui o reclamatie cu numar de inregistrare la superiorii lui. poate i-ati retinut numele, daca nu ar trebui sa se poata afla cine a fost la interventie.

am patit si eu o chestie asemanatoare si pana pe final a trebuit sa-mi repar masina pe cheltuiala mea.
Concluzia finala... reclamatie la superiori (nu cred ca or sa faca ceva) sau uniti-va toti 3  care ati produs accidentul si dati in judecata organu de politie care v-a spus sa va carati de la locul accidentului ca asa vrea poola lui fara sa respecte legea ...punandu-va pe drumuri dupa tot felu' de acte care trebuia el sa le faca si existand riscul sa va lase fara permise 30 de zile. De ce sa reparati pe banii vostri masinile alea pentru incompetentu' ala care n-are ce cauta in politia rutiera? deja si-a incalcat atributiunile de 2 ori... a vorbit urat adresandu-va amenintari si nu v-a completat actele ce va trebuiau pentru asigurare..nici macar nu stia legea ca de la 2 masini in sus intr-un accident trebuie sa completeze el niste ACTE

Edited by bogdan181180, 18 July 2017 - 07:45.


#49
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
bad post

Edited by dasvik, 18 July 2017 - 07:52.


#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
daca e depusa de toti trei cu numar de inregistrare trebuie sa dea un raspuns scris in termenul legal. nu-i asa usor sa musamalizeze tarasenia. deci: scrieti fiecare cate o reclamatie, o listati in doua exemplare, mergeti cu ea la registratura politiei, un exemplar il inmanati functionarului, pe celalalt il puneti sa scrie: "am primit un exemplar" sa scrie numarul de inregistrare al reclamatiei si sa semneze. o reclamatie nu se face verbal, nu se lasa o fituica pe un colt de masa, care dupa ce ati iesit pe usa o arunca la gunoi.

#51
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postbogdan181180, on 18 iulie 2017 - 07:39, said:

Concluzia finala... reclamatie la superiori (nu cred ca or sa faca ceva) sau uniti-va toti 3  care ati produs accidentul si dati in judecata organu de politie care v-a spus sa va carati de la locul accidentului ca asa vrea poola lui fara sa respecte legea ...punandu-va pe drumuri dupa tot felu' de acte care trebuia el sa le faca si existand riscul sa va lase fara permise 30 de zile. De ce sa reparati pe banii vostri masinile alea pentru incompetentu' ala care n-are ce cauta in politia rutiera? deja si-a incalcat atributiunile de 2 ori... a vorbit urat adresandu-va amenintari si nu v-a completat actele ce va trebuiau pentru asigurare..nici macar nu stia legea ca de la 2 masini in sus intr-un accident trebuie sa completeze el niste ACTE
Numai tâmpenii.

-pe cine să reclame / dea în judecată ? n-au niciun nume; dovezi ? o să zică ăla că n-au înțeles ei bine
-a respectat legea când le-a spus să plece de acolo, nu aveau niciun motiv să mai rămână
-a greșit că le-a zis de amiabilă, cel mai probabil că să scape de ei (nu din neatenție); e vinovat polițaiul pentru „sfat”, dar e greu să-l prinzi legal
-nu avea nicio obligație să le facă el PV pe loc - „accident ușor”, fără victime

Că niciunul n-a știut ce e de făcut, ghinionul lor.

Și să aibe grijă cu asigurările, deja au dat niște documente, dacă o dau la întors abia așteaptă ăia să zică „tentativă de fraudă”, care înseamnă tergiversare, sau mai rău. Cred că la momentul actual cea mai convenabilă soluție e aia dureroasă, cu suspendare. doar să găsească un agent constatator înțelegător, care să observe bună credință a lor, dar chiar așa, e constrâns de lege să aplice suspendarea.

Dar n-am înțeles, cum e deja la reparație mașina 3 ? Cu ce documente ? PV nu, amiabilă nu.

Edited by Brainie, 18 July 2017 - 08:40.


#52
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Voi ati gresit, facand amiabila. Amiabila se face doar cand sunt 2 autoturisme implicate. Cand sunt 3, deja e o problema.

Nu conteaza ca aveti avarii mici sau mari, conteaza cati sunteti implicati.

Problema nu e neeaparat de permis cat de asigurator. Cand o sa vada asiguratorul ca sunt 3 implicati, o sa ceara PV altfel adio reparatie pe asigurare. Nu conteaza cine e vinovat si cine nu. Astia de la asigurari, pana nu vad hartia de la politie, nu fac nimic.

Politistul a scapat de voi, pur si simplu. Era datoria voastra sa stiti cum se procedeaza. Trebuia sa mergeti la cel mai apropiat post de politie ( il intrebati pe nea agentu') si rezolvati acolo. Inteleg ca 2 dintre voi nu aveti nici o vina da legea e lege.

Daca nu aveati avarii atat de mari, mai bine va intelegeati intre voi si gata. Dupa lege, masina 1 primeste asigurarea masinii 2, masina 2 primeste asigurarea masinii 3. Masina 2 si masina 3 sunt vinovate pentru nerespectarea distantei.

Cam asa vad eu lucrurile. Da, stiu, legea e cam tampita dar asta e.

#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostFane, on 18 iulie 2017 - 07:18, said:

la accidente cu daune mai mari (nu mai vorbim de victime) se deplaseaza la fata locului sa-si poata da seama de dinamica accidentului, urme de franare etc. nu sunt lipiti de scaun, sunt platiti din banii nostri.
Pentru constatare trebuie mers la politie, nu-ti va face politia constatarea la fata locului.

#54
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Oricum pentru pv trebuie mers la politie pe raza localității în care s-a produs accidentul. Amiabila este doar pentru 2 mașini, scrie în regulamentul RCA, dar cine să-l citească.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate