Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cum? - armata in termen - repartizare

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#343
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014
Pentru că soldatul trebuia obișnuit cu orice situație ! Bătăliile se duc ziua, noaptea, pe ploaie sau ninsoare. Dacă erai învățat doar tragerea pe timp de zi, noaptea strigai piua, stop joc ș.a. Piloții învață să zboare și ziua și noaptea din aceleași motive. Acum câtva timp examenul pentru obținerea permisului de conducere avea prevăzut traseu de zi și de noapte.
Tragerea pe timp de noapte se făcea în condiții speciale, țintele erau iluminate la bază cu un fel de spirtiere confecționate din cutii de conserve goale.  Poligoanele modernizate aveau surse de lumină care imitau lumina slabă a Lunii. În situații reale de front ochiul se obișnuiește cu întunericul și ajungi să distingi siluete, mișcări sau reflexii ale suprafețelor lucioase. De aceea armele sunt închise la culoare, trupele speciale se vopsesc pe față si tehnica militară este mată.

#344
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostKokoshmare, on 01 august 2017 - 22:03, said:

O sa imi aduc aminte intotdeauna de B. de la Craiova,cel mai cretin om ever.
Pai ce a facut?

#345
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
la fel, am avut pe unu, era in locasul de tragere, a dezasigurat arma si s-a intors catre capitan: Ordonati,dom` capitan!
s-a culcat capitanul  ca si secerat, avea 120-130 kg
apoi, cu un incarcator gol, l-a batut pe soldat in casca, pana a infundat-o

#346
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMemeito, on 02 august 2017 - 07:59, said:

Pai ce a facut?
Ar fi de scris foarte mult, de el si de vreo alti doi, sunt amintirile din armata care iti vor ramane pe veci. Cred ca toata lumea are prin amintiri specimene de astea care they don't want to fuck-up, they just do.

#347
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostKokoshmare, on 02 august 2017 - 09:06, said:

Ar fi de scris foarte mult, de el si de vreo alti doi, sunt amintirile din armata care iti vor ramane pe veci. Cred ca toata lumea are prin amintiri specimene de astea care they don't want to fuck-up, they just do.
Pai da, dar sunt convins ca nu era in armata acolo din proprie initiativa, probabil aplica tactica soldatului Svejk de rezistenta pasiva si facea pe prostul in mod intentionat.

#348
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Erau si tantalai in armata.

Edited by neagu_laurentiu, 02 August 2017 - 09:31.


#349
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Vai dar cati mai erau... Am si eu o gramada de amintiri cu cretini. Toti eram cu tigla de pe casa mai mult sau mai putin lipsa, dar erau unii de nu aveau nici acoperis la casa.

#350
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,642
  • Înscris: 28.11.2001

View Postautom2, on 29 iulie 2017 - 15:18, said:



Acolo mi-am stricat sanatatea. UM 01026Posted Image Posted Image Partea buna este ca ACOLO MI-A  MURIT FRICA si , ulterior cand am reimbracat haina militara , arma ,,pompieri,, mi se pare o tabara scolara.

La unii mereu este lumea cu susu n jos .... pe unde stiu eu "brigada" este superioara "regimentului" :)

#351
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
@Tarzy: tu nu ai inteles ce a vrut sa spuna. Nu e nicio leg cu brigada sau regiment, doar ca fiind la aia de dadeau onorul la toti a scapat de frica. Regimentul, batalionul sau brigada erau umplutura.

#352
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgradulian, on 01 august 2017 - 12:50, said:

Când pleca să-si satisfacă stagiul militar obligatoriu, omul era liniștit și împăcat cu gândul că "trebuie să o fac și pe asta", dar între timp o foarte mică parte dintre ei clacau psihic.

DIn pacate, problema nu erau ei, ci parintii si felul in care au fost crescuti

View Postdjl, on 01 august 2017 - 13:03, said:

Şi la batalionul disciplinar ce te puneau să faci?   Posted Image
Sigur aş fi ajuns pe mâna unui precum Burcea... dacă aş fi fost în armată.

Era o puscarie in care trebuie sa si muncesti INUTIL pana la epuizare.
Ce vrei mai mult?

View Postadyd94, on 01 august 2017 - 16:02, said:

Nu credeti ca, trecand printr.un stagiu de pregatire militara, adaptat zilelor noastre ( am mai spus asta), cei cu un psihic "mai slab" ar reusi totusi sa depaseasca anumite bariere in sens pozitiv?

Absolut. Mie armata mi-a dat mai multa incredere in mine

View Postedy_wheazel, on 01 august 2017 - 17:35, said:

Da' ce iarba aveati voi acolo in poligon?

Era intr-un pluton cu parkinson-isti

#353
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMemeito, on 02 august 2017 - 09:18, said:

Pai da, dar sunt convins ca nu era in armata acolo din proprie initiativa, probabil aplica tactica soldatului Svejk de rezistenta pasiva si facea pe prostul in mod intentionat.
A, nu , prostia lui era diamantul prostiei, centura neagra, ce sa mai. De asta o sa mi-l aduc aminte toata viata. Nu era singurul, mai faceau unii si alte boacane de ma miram cum dracu reusesc sa nu moara de prosti ce erau dar asta era  campionul absolut.

#354
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014
Tsunnnami a scris "DIn pacate, problema nu erau ei, ci parintii si felul in care au fost crescuti"

Prin analogie trebuie să înțeleg că ești adeptul teoriei care spune  despre criminali că nu ajungeau să comită acele crime dacă la rândul lor nu erau victime ale educației și abuzului din familie ?! Studiile științifice au demonstrat că este o teorie greșită ! Doar o parte dintre aceia care săvârșesc crime au un trecut care a influențat faptele săvârșite ulterior ! Gata cu analogia, acum trec la subiect !
Părinții unora dintre soldații problemă nu aveau nicio vină, așa erau ei, se născuseră cu un psihic labil, fără să fie vreo legătură cu moștenirea genetică.   Mulți dintre ei făceau parte dintr-o familie bună, cu părinți și frați care făcuseră armata având un comportament normal. Este o vorbă "oaia neagră a familiei" cam asta erau ei.


#355
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postadyd94, on 01 august 2017 - 21:01, said:

De ce se faceau seara tragerile?

Noaptea chiar. Trageri de noapte. Ne ungeam catarea cu pasta de dinti s-o vedem in intuneric. La PSL (pusca cu luneta) tineam o lanterna pe luneta pana se faceau gradatiile fosforescente.

Trasoarele nu ma ajutau deloc, cel putin nu ale mele. Mai degraba ma ajutau trasoarele colegilor sau cate o piatra ce facea scantei cand o lovea glontu'.

Trebuia sa avem maaaaaaaare grija sa nu pierdem Doamne feri ceva piese de arma/baioneta/acareturi/incarcatoare pe acolo ca nu le mai gaseai.

Erau in poligon baieti din Baia Mare, m-am inteles bine cu ei. Cine a trecut pe la trageri stie ce inseamna "imi lipsesc 3 tuburi de 7.62, 2 de 5.45 si 3 de 9mm lung", "stai ca-ti aduc acuma!".

#356
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am facut armata mai tarziu la 25 de ani ca TR-ist astfel incat nu mai eram chiar un pusti cu cas la gura. Sublocotenentii comandanti de pluton erau de seama cu mine si fiind elevi ai scolii de aplicatie pentru transmisiuni evident ca nu aveam veterani care sa isi permita figuri. Dar erau destui apevisti care nu ne sufereau si credeau ca ne pot incaleca. La momentul armatei aveam deja cam 10 ani de lucrat in baruri si restaurante asa ca ii priveam cu mila pe oamenii astia care traisera cam toata viata inchistati in mediul lor.
Aveam de facut de pilda celebrele sectoare care, intre altele, insemna sa culegem si mucurile de tigara. In primele zile unii dintre colegii mei chiar au stat in patru labe sa faca asta pana cand mi-am preluat rolul de sef ca de, eram campion la facut curat de ochi soacrei. Asa ca mi-am luat "sectoristii" si i-am ascuns pana la ora cand intra comandantul unitatii dimineata sa primeasca raportul garzii. Cu cateva secunde inainte sa vina asta ne desfasuram si noi astfel boss-ul sa cada in admiratie pentru ce lucru admirabil faceam. Alt sector erau toaletele unde erau repartizati patru baieti din Iasi care fusesera colegi si in facultate. Dedicati baieti. In primele seri au facut luna baile alea fix la timp ca sa se intoarca plutonul de afara si sa le faca praf. Pe urma a venit OSU si a facut ala gat ca ce e mizeria asta. Moldovenii mei s-au deprimat la faza asta grav. M-am dus la ei, m-am prezentat ca nu ne prea cunosteam, stiau ei ceva ca-s bucurestean si desigur smecher. Eram numai doi din Bucuresti oricum.
Le-am zis sa inceteze sa mai faca curat seara cand inca e lumea afara.
Am stat pana au terminat toti cu baia, am turnat dero peste tot si da-i cu furtunul pana cand am umplut de apa baile. Hop vine si OSU sa inspecteze dar ce sa mai zica, totul sclipea la propriu. Am facut asta in fiecare seara pana se invatasera si ei si i-au lecuit pe apevisti de inspectii

#357
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postadyd94, on 01 august 2017 - 16:02, said:

Nu credeti ca, trecand printr.un stagiu de pregatire militara, adaptat zilelor noastre ( am mai spus asta), cei cu un psihic "mai slab" ar reusi totusi sa depaseasca anumite bariere in sens pozitiv?
Bineinteles! Sigur s-ar reduce masiv numarul neadaptatilor social si al ciudatilor care este in crestere! Desfintarea stagiului militar cred ca a fost cel mai mare rau facut Romaniei dupa 89!

View Postneagu_laurentiu, on 01 august 2017 - 17:32, said:

Eu am ramas uimit de alte chestiuni, de cum zburau gloantele care-n cotro dar numai in tinta nu, deviate fiind de orice obstacol minor precum iarba. Asta cand ne-a pus trasoare si am realizat de ce nu prea nimeream tintele Posted Image Bine, si armele erau minge de fotbal in decursul vietii lor.
Si asta inseamna ca tintele nu cadeau?

#358
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
Tintele cad in 2 feluri, ori lovite de proiectile, ori ajutate de catre cel de la consola de comanda a lor.

#359
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010


View Posttytysor, on 02 august 2017 - 22:02, said:

Bineinteles! Sigur s-ar reduce masiv numarul neadaptatilor social si al ciudatilor care este in crestere! Desfintarea stagiului militar cred ca a fost cel mai mare rau facut Romaniei dupa 89!

Nu stiu daca esti ironic sau nu in ceea ce afirmi, dar cred ca "ciudatii" s.ar mai tria si s.ar reabilita dupa un stagiu obligatoriu. Si da, a fost un mare rau facut tarii, nu stiu daca cel mai mare, dar este in top.

#360
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Macar scadeau termenul la 6 luni si tot era ok. Ii mai scotea pe cretini din ale lor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate