Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Cum? - armata in termen - repartizare

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#325
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-o sa gasiti niciodata pe cineva sa vorbeasca despre  cum era acolo . Cine ar recunoaste ?

Edited by GingisHan2015, 01 August 2017 - 13:57.


#326
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

 adyd94, on 01 august 2017 - 12:56, said:

De aceea este nevoie de un corp cu personal calificat in psihologie si psihiatrie la incorporarea obligatorie. Astfel de oameni ar putea fi usor ( sau nu? ) depistati si rapid declarati inapti de serviciu militar.
Psihologia și psihiatria nu sunt niste științe  exacte ! Mintea omului are nenumărate necunoscute ! Nu cunosc nicio testare psihologică care să aibă o acuratețe de 100% ! Sigmund Freud fondator al școlii psihologice de psihanaliză a declarat spre sfârșitul vieții că nu a ajuns să cunoască pe deplin mintea femeii. Desigur acesta este un exemplu care vine ca argument în sprijinul ideii că mintea omului este o necunoscută. Același om care la o testare psihologică dă răspunsurile potrivite de unde rezultă că este un om echilibrat chiar și în situații de stres emoțional sau fizic, atunci când se confruntă în mod real cu acele situații, clachează, reacționând total nepotrivit cu răspunsurile date. De aceea cei care sunt selectați (ca urmare a testelor psihologice) în trupele speciale urmează un stagiu special de instruire/instrucție. După terminarea acestui stagiu locul nu este garantat, urmează noi teste psihologice și ce este mai important expunerea la situații reale, aici "sita" îi "cerne" pe cei compatibili, aceia care fac diferența în câmpul tactic real.
În toată lumea nu există nicio armată care să facă aceste testări cu recruții de rând ! Aceste testări necesită resurse logistice și de timp foarte mari ele fiind rezervate doar acelora care sunt speciali. Din această cauză ajung printre recruții de rând și aceia  care nu trebuiau să facă armata ! Aceste lucruri (evenimente nedorite/nefericite) se întâmplă în toate țările în care armata este obligatorie ! Chiar și în țările unde armata este profesionistă, dar în cazul lor procentul este aproape de zero, datorită voluntariatului, acesta presupunând alegerea consimțită de aici dispărând constrângerile care duc la consecințe nefericite.

#327
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010

 gradulian, on 01 august 2017 - 14:11, said:

Psihologia și psihiatria nu sunt niste științe  exacte ! Mintea omului are nenumărate necunoscute ! Nu cunosc nicio testare psihologică care să aibă o acuratețe de 100% ! Sigmund Freud fondator al școlii psihologice de psihanaliză a declarat spre sfârșitul vieții că nu a ajuns să cunoască pe deplin mintea femeii. Desigur acesta este un exemplu care vine ca argument în sprijinul ideii că mintea omului este o necunoscută. Același om care la o testare psihologică dă răspunsurile potrivite de unde rezultă că este un om echilibrat chiar și în situații de stres emoțional sau fizic, atunci când se confruntă în mod real cu acele situații, clachează, reacționând total nepotrivit cu răspunsurile date. De aceea cei care sunt selectați (ca urmare a testelor psihologice) în trupele speciale urmează un stagiu special de instruire/instrucție. După terminarea acestui stagiu locul nu este garantat, urmează noi teste psihologice și ce este mai important expunerea la situații reale, aici "sita" îi "cerne" pe cei compatibili, aceia care fac diferența în câmpul tactic real.
În toată lumea nu există nicio armată care să facă aceste testări cu recruții de rând ! Aceste testări necesită resurse logistice și de timp foarte mari ele fiind rezervate doar acelora care sunt speciali. Din această cauză ajung printre recruții de rând și aceia  care nu trebuiau să facă armata ! Aceste lucruri (evenimente nedorite/nefericite) se întâmplă în toate țările în care armata este obligatorie ! Chiar și în țările unde armata este profesionistă, dar în cazul lor procentul este aproape de zero, datorită voluntariatului, acesta presupunând alegerea consimțită de aici dispărând constrângerile care duc la consecințe nefericite.
Nu stiu ce sa zic. Nu cred ca perioada petrecuta in stagiul militar obligatoriu poate fi comparata cu instructia trupelor speciale. De aici si importanta mai scazuta a testelor psihologice pentru militarii in termen. Personal, cred ca o comisie bine alcatuita va reusi sa trieze recrutii apti de serviciu militar.

L.E. Cred ca cei cu tendinte sinucigase oricum ar face gesturi necugetate in civilie. Nu neg, insa, posibilitatea ca armata sa grabeasca anumite scenarii nefericite.

Edited by adyd94, 01 August 2017 - 14:45.


#328
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

 adyd94, on 01 august 2017 - 14:43, said:

Nu stiu ce sa zic. Nu cred ca perioada petrecuta in stagiul militar obligatoriu poate fi comparata cu instructia trupelor speciale. De aici si importanta mai scazuta a testelor psihologice pentru militarii in termen. Personal, cred ca o comisie bine alcatuita va reusi sa trieze recrutii apti de serviciu militar.

L.E. Cred ca cei cu tendinte sinucigase oricum ar face gesturi necugetate in civilie. Nu neg, insa, posibilitatea ca armata sa grabeasca anumite scenarii nefericite.
Nu am scris nicăieri că pot fi comparate ! Am vrut doar să subliniez că nicăieri nu se alocă resurse  suficiente pentru testarea recruților de unde rezultă "scăpările"  nefericite. Și da, comisiile de testare de la recrutare se pot "păcăli" în alegerile lor din cauza volumului mare de muncă pe termen scurt. O "adevărată" testare psihologică se face în anumite condiții.

#329
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,055
  • Înscris: 31.07.2007

 gradulian, on 01 august 2017 - 14:58, said:

Nu am scris nicăieri că pot fi comparate ! Am vrut doar să subliniez că nicăieri nu se alocă resurse  suficiente pentru testarea recruților de unde rezultă "scăpările"  nefericite. Și da, comisiile de testare de la recrutare se pot "păcăli" în alegerile lor din cauza volumului mare de muncă pe termen scurt. O "adevărată" testare psihologică se face în anumite condiții.

O adevarata testare psihologica dureaza toata ziua.

#330
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,111
  • Înscris: 20.12.2007

 adyd94, on 01 august 2017 - 12:56, said:

De aceea este nevoie de un corp cu personal calificat in psihologie si psihiatrie la incorporarea obligatorie. Astfel de oameni ar putea fi usor ( sau nu? ) depistati si rapid declarati inapti de serviciu militar.
Se dadeau oricum doua randuri de teste atat la recrutare cat si la incorporare dar niciodata nu poti sa stii ce e in sufletul omului. Probleme reale sau inchipuite cu femeiusca de acasa, inadaptarea la o viata dusa strict dupa reguli, socializarea brusca cu invadarea intimitatii toate erau cauze pentru o clacare psihica.
Si facandu-se serviciul militar pe timp de pace.
Eu ma uitam la oamenii de la mine fin companie si imi imaginam cum ar fi ar sa mergem la razboi. As zice ca un 20% ar fi murit de prosti in primele zile iar un 5% ar fi murit impuscati de camarazi sau lasati moara ca prea erau tampiti din nascare.
Si noi eram totusi TR-isti adica cu ceva mai multa scoala.

#331
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 30.07.2003
Cand am facut eu si a venit vorba de intrat in garda, ne-a separat dupa fisa de incorporare (cu testele medicale & Co) si cam putini ieseau apti conform normativelor. Asa ca a venit comandantul, a zis ca nu da noi bani pe testele astora, el raspunde in unitatea lui si ne-a pus pe toti fara discriminare. Asa ca egal cu zero hartiile astora.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2017 - 16:00.


#332
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010
Nu credeti ca, trecand printr.un stagiu de pregatire militara, adaptat zilelor noastre ( am mai spus asta), cei cu un psihic "mai slab" ar reusi totusi sa depaseasca anumite bariere in sens pozitiv?

#333
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,111
  • Înscris: 20.12.2007
In sistemul comunist corpul subofiterilor era o gluma fata de echivalentul vestic.
Subofiterii profesionisti si cu ani de armata in spate aduc unitatea necesara intre soldati si ofiteri si ei sunt coloana vertebrala a armatei.
In sistemul cu militari in termen pe doua cicluri functia asta o indeplineau niste baieti nevopti doar cu un an mai mari ca ciclul mai mic si evident imbatati de putetea data pe neasteptate.


 adyd94, on 01 august 2017 - 16:02, said:

Nu credeti ca, trecand printr.un stagiu de pregatire militara, adaptat zilelor noastre ( am mai spus asta), cei cu un psihic "mai slab" ar reusi totusi sa depaseasca anumite bariere in sens pozitiv?
Acum da, pentru ca ar sta pe langa militari profesionisti, cu misiuni afara care de voie de nevoie au invatat sa scoata ce e mai bun din recruti.

#334
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

 Kokoshmare, on 01 august 2017 - 16:09, said:

In sistemul comunist corpul subofiterilor era o gluma fata de echivalentul vestic.
Subofiterii profesionisti si cu ani de armata in spate aduc unitatea necesara intre soldati si ofiteri si ei sunt coloana vertebrala a armatei.
In sistemul cu militari in termen pe doua cicluri functia asta o indeplineau niste baieti nevopti doar cu un an mai mari ca ciclul mai mic si evident imbatati de putetea data pe neasteptate.

Acum da, pentru ca ar sta pe langa militari profesionisti, cu misiuni afara care de voie de nevoie au invatat sa scoata ce e mai bun din recruti.
Ai dreptate, parțial !  Probabil eu am cunoscut excepțiile !

#335
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 30.07.2003

 adyd94, on 01 august 2017 - 16:02, said:

Nu credeti ca, trecand printr.un stagiu de pregatire militara, adaptat zilelor noastre ( am mai spus asta), cei cu un psihic "mai slab" ar reusi totusi sa depaseasca anumite bariere in sens pozitiv?
Care-i dus cu pluta asa ramane.
Eu am fost din cls. a IX-a plecat de acasa, stat la camin etc. Armata era doar o continuare a povestilor din scoala, nimic nou in materie de calire.

#336
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,111
  • Înscris: 20.12.2007
Mie mi s-a parut fascinant cum din perioada se vedea destul de bine care ce poate.
Care are stofa de lider, care este mai responsabil de felul lui, fofilatorii si dobitocii.
Sunt niste practici de neinteles pentru multi dar sunt menite sa releve unui ochi experimentat ce are in fata.


#337
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am ramas uimit de alte chestiuni, de cum zburau gloantele care-n cotro dar numai in tinta nu, deviate fiind de orice obstacol minor precum iarba. Asta cand ne-a pus trasoare si am realizat de ce nu prea nimeream tintele Posted Image Bine, si armele erau minge de fotbal in decursul vietii lor.

#338
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,055
  • Înscris: 31.07.2007

 neagu_laurentiu, on 01 august 2017 - 17:32, said:

Eu am ramas uimit de alte chestiuni, de cum zburau gloantele care-n cotro dar numai in tinta nu, deviate fiind de orice obstacol minor precum iarba.

Da' ce iarba aveati voi acolo in poligon?

#339
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 30.07.2003
Tot felul de scaieti.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2017 - 17:37.


#340
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,111
  • Înscris: 20.12.2007

 neagu_laurentiu, on 01 august 2017 - 17:32, said:

Eu am ramas uimit de alte chestiuni, de cum zburau gloantele care-n cotro dar numai in tinta nu, deviate fiind de orice obstacol minor precum iarba. Asta cand ne-a pus trasoare si am realizat de ce nu prea nimeream tintele Posted Image Bine, si armele erau minge de fotbal in decursul vietii lor.
Prima data cand am intrat in poligon era vara, cam sase seara inca lumina.
Ma uitam uimit la imensii parapeti si panouri de protectie si ma minunam de cum dracu au putut sa traga in colturile alea. Cand s-a lasat mai seara si am inceput sa vedem trasoarele atunci s-a vazut cum o iau gloantele imediat ce ating ceva. Daca pana atunci pe aliniamentul de asteptare se mai faceau glumite cand au inceput sa vada traiectoriile trasoarelor, toata lumea s-a tras la adapost.

#341
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010
De ce se faceau seara tragerile?

#342
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,111
  • Înscris: 20.12.2007

 adyd94, on 01 august 2017 - 21:01, said:

De ce se faceau seara tragerile?
In planul de pregatire erau si trageri de zi si trageri de noapte. Ca si acum de altfel.
Dar era obisnuit sa se intinda o tragere de zi pana seara daca erau multe serii de soldati.
La aruncarea cu grenada si la trotil s-a facut intitdeauna ziua dimineata . Riscul era prea mare ca sa incerce cineva o sedinta in conditii de lumina slaba.
De altfel singurul incident serios la trageri de care am avut parte a fost cand dobitocul plutonului a tras cuiul si i-a pus grenada in mana maiorului care era cu el in groapa zicand ca el nu mai arunca.
Maiorul desi un grasan de vreo 1.90 la vreo 130 kg s-a miscat ca un balerin aruncand grenada si trantindu-se pe fundul gropii cu dobitoc cu tot. Ce sa mai pedepsesti la el ? O sa imi aduc aminte intotdeauna de B. de la Craiova,cel mai cretin om ever.
Si asta a reusit performanta asta de  fi cretinul leatuluiin conditiile in care a stat vreo trei luni acasa prima data pentru o operatie de hernie si a doua pentrru apendicita.

Edited by Kokoshmare, 01 August 2017 - 22:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate