Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum? - armata in termen - repartizare

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#1
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Intrebare scurta:

Cum se facea repartizarea pentru armata in termen? Umpleai o fisa cu arma la care voiai sa te repartizeze sau iti alegeau ei random? Te trimiteau la locuri departe de resedinta sau nu conta?

Edited by Kersim, 23 June 2017 - 18:32.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Kersim, on 23 iunie 2017 - 18:26, said:

Intrebare scurta:

Cum se facea repartizarea pentru armata in termen? Umpleai o fisa cu arma la care voiai sa te repartizeze sau iti alegeau ei random? Te trimiteau la locuri departe de resedinta sau nu conta.
Da,alegeam arma,camera cu AC si tv,baie separata cu apa calda

#3
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Ok, nu o alegeai, te repartizau ei.

Si mai stiam ca era o poveste / semi-banc, ceva cu locul unde se face armata si o harta, unul detasat departe de casa. Nu il mai gasesc.

Edited by Kersim, 23 June 2017 - 18:35.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
N-am auzit de asa ceva;ala cu unde se pune harta in cui,sau ce?

Edited by daniMMM, 23 June 2017 - 18:35.


#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu cunosc criteriile, dar erai repartizat la o armă anume (marină, infanterie, aviație, geniu, artilerie, șamd) și la o unitate militară, una îndepărtată de zona ta în general.

Edited by shogun1, 23 June 2017 - 18:37.


#6
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
Eu unul am o cunostinta care a facut armata peste strada de casa unde locuia.A facut la pompieri.A fost avantajat ca era insurat si avea copil,iar seara dormea acasa Posted Image
Tatal meu a facut la Constanta la marina,el fiind cu domiciliul in Galati..nu am idee daca a avut posibilitatea sa aleaga

Edited by R-Alex, 23 June 2017 - 18:38.


#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Comisiile de recrutare alegeau arma , garnizoana , coroborat cu examenul medical si aptitudinile recrutului din viata civila . Se tinea cont si de asta . De  exemplu  tractoristii si mecanicii de utilaje erau cu precadere repartizati la arma tancuri si auto . In functie de pregatire se faceau in principiu,  si de starea sanatatii .

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Aveai posibilitatea sa alegi daca aveai pile .

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu am fost sanitar la brigada(ca era si batalionul) graniceri Timisoara,in Lipovei,unde-i acum politia frontieristica

#10
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Se primea "minunata" hartie de chemare la centrul de recrutare.
Te prezentai obligatoriu, asta daca nu cumva aveai "spate" si se intervenea in sensul gasirii unui loc caldut, aproape de casa. La mine nu a fost cazul.
Ajungeai la centrul de recrutare unde mai toti erau terminati de spaima legat de locul si mai ales "arma" la care vor ajunge.
Locul ca locul, insa toti se temeau de infanterie, despre care se spunea ca este crunta si ca "alergi pe campuri pana mori".
Personal am ramas socat dupa ce am ajuns acasa cu ordinul de drum si am descoperit unde trebuie sa ajung. Despre "arma" nu am stiu decat cand am ajuns la fata locului pentru ca era "secreta', si chiar era.
Prin urmare recurtarea si repartizarea era din cate imi aduc aminte o loterie, existand totusi ceva criterii cand era vorba despre "armele" mai dificile, cum a fost si a mea, sau, spre exemplu, cum ar fi cea a tanchistilor unde unul de 1,85 m nu avea ce sa caute.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Erai repartizat in urmatoarea ordine de prioritati :
- cei cu pile isi luau permisul auto in armata , de obicei la pompieri
- cei cu ceva pile faceau la club sportiv ( o frecau toata armata in trening )
- cei cu pile asa-si-asa faceau in judetul in care locuiau indiferent de arma .
- cei din zona de munte faceau la vanatori de munte ( erau mai mici riscurile sa se intample nenorociri )
- cei de la tara si fara de pile faceau la "dirbau" ...un soi de unitati de munca silnica
- cei care raspundeau aiurea la intrebarea " iti place singuratatea ? " faceau pe frontiera sau paza la depozite militare toata armata .

De obicei erau rari aia fara pile... Fiecare sudor , fiecare taran , fiecare contabil,  aveau in famile un cadru militar ...care cica punea o vorba buna la CMJ cand se facea incorporarea . Distribuirea se facea in ordinea importantei pilei.. " Pila " putea sa fie si un banal sergent major cu functie de loctiitor de comandant de unitate ( se putea la armele de specialitate ca sergentii majori cu scoala miltara sa aiba functii mai mari decat ofiterii care erau facuti la norma ).

Cei cu pile in stratosfera nu faceau armata. In locul lor facea un handicapat ales aleator de care toata unitatea avea grja sa nu pateasca ceva si despre exstenta carua stau toti comandant din judet ., ca sa nu iasa la iveala faptul ca titularul statea bine-merci acasa si un handilau facea armata in locul lui ..pe numele lui  .

Edited by JurasikMan, 23 June 2017 - 18:55.


#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Venea acasă ordinul de recrutare;
2)Te prezentai la recrutare la data și ora scrise pe ordin.
3)Te analiza din cap până în picioare(gol-pușcă,evident).
4)Venea acasă ordinul de încorporare(îl aducea un polițist).
5)Te prezentai la data și ora și orașul scrise în ordin.
6)Analiză iar,(strip-tease total),psihologic,etc.
7)La sfârșit(seara târziu) primeai verdictul:
"Te prezinți în ziua de,la data de,ora H,la UM...
8)Căutai valiză.
9)O umpleai cu de toate,inclusiv țigări,chiar dacă erai nefumător.Fără băuturi alcoolice sau altele....
10)În ziua respectivă,te duceai în gară,însoțit de părinți/frați/gagică,unde te întâlneai cu alți "confrați".De aici a venit expresia:"Ai ciocnit valiza cu mine în gară?"
11)Ajungeai la poarta unității,te băgau în unitate,dezbrăcat la piele,îmbrăcat cu haine militare,iar hainele civile le duceai la cei care te conduseseră(la poartă,că ei nu aveau voie în unitate).
12)Îți luai la revedere de la ei,plecai la companie,și începea distracția.
13)Prima ieșire din unitate la jurământ.

Cum te repartizau?

Lua colonelul care se ocupa de repartiție o săgeată de darts,și o arunca în harta României.
Dacă aveai pile,o scăldai mai aproape de casă,sau chiar în orașul natal.
Dacă nu,metoda de mai sus.

Edited by ASCENDED, 23 June 2017 - 18:52.


#13
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 18:50, said:

Ce cu pile in stratosfera nu faceau armata. In locul lor facea un handicapat ales aleator de care toata unitatea avea grja sa nu pateasca ceva , sa nu iasa la iveala faptul ca titularul statea bine-merci acasa si un handilau facea armata in locul lui ..pe numele lui  .
Pai banuiesc ca nu era chiar asa de rau daca erai tu ala, asta daca nu trebuia sa faci armata de doua ori, odata sub nume propriu si odata sub numele aluia..

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 Kersim, on 23 iunie 2017 - 18:47, said:

Asa ceva era si poveste aia pe care o stiu.

Ceva cu unul care se dadea smecher si i-a intrebat pe ofiteri unde il repartizeaza, si aia au raspuns ceva ce nu mai stiu. Parca era ceva cu "la cativa metri", si era un raspuns la misto. Daca nu ma insel se referea la cativa metri pe harta. Caut varianta mai exacta..

Ginghis, poate cunosti tu, ca banuiesc ca ai prins armata obligatorie ca militar angajat, nu?
Am prins stagiul obligatoriu si eu inainte de 90 . Dupa 90 am ramas si continuat studiile si sunt   pana in ziua de azi . Pilosi erau si atunci bineinteles . Si destui care faceau armata in locul altora . In fine . Vremuri .

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Kersim, on 23 iunie 2017 - 18:26, said:

Intrebare scurta:

Cum se facea repartizarea pentru armata in termen? Umpleai o fisa cu arma la care voiai sa te repartizeze sau iti alegeau ei random? Te trimiteau la locuri departe de resedinta sau nu conta?

Militarii în termen redus erau repartizați în funcție de facultatea la care intraseră. Fiecare facultate avea desemnată o anume unitate militară, așa că știai unde vei face armata în momentul în care primeai rezultatul la concursul de admitere.

Bineînțeles așa era înainte de '89.

Edited by DaculScoril0, 23 June 2017 - 19:03.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Kersim, on 23 iunie 2017 - 18:52, said:

Pai banuiesc ca nu era chiar asa de rau daca erai tu ala, asta daca nu trebuia sa faci armata de doua ori, odata sub nume propriu si odata sub numele aluia..

Bre ...eu am fost telefonist . Asta era culmea culmilor in materie de ajuns bine in armata. Eram pila comandantului ..pentru ca doar eu stiam numerele tuturor amantelor lui . Eu faceam lista cu componenta gentii care pleca lunar spre Bucuresti la Minister ( slavit fie-i numele ca primul a fost si este el intre toate Minsterele )   , la mine veneau toti militari cu un pachet de tigari si o sticla de tarie ca sa dea un telefon noaptea acasa , la mine venea comandantul sa se milogeasca sa-i dau din rezervele mele ( carele erau permanent indestulatoare ca trudeam mult sa le strang ) , ....
Eu si numai Eu , in nesfarsita mea intelepciune, care strapungea neagra bezna a ignorantei tuturor celor care nu erau telefonisti , eu conduceam de fapt unitatea ...eu eram insarcinatul cu afacerile , eu ....eu ....eu .....si ma mai condamna unii ca-s nostalgic al comunismului . Eu cunoasteam toate vagaboantele din carterul unde trona unitatea , eu faceam programarile la cotaneala in infirmerie ...EUUUUUUUUUU si numai EUUUUUUUU.
Fac o pauza sa- mi iau medicamentele ca imi dau lacrimile cand imi aduc aminte de leu eram in comunism si ce cetatean banal sunt in capitalism Posted Image .

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Neee . Erai mic Jurasik . Cel mai mare era  " baiatul " de la GAZ . Pe vremea aia a lui ceasca , un purcelus accidentat , o oita ranita de lupi , un lapte , o branza , o gaina , da ce nu era la GAZ. pe atunci  Erau generali , erau colonei care sunau  si se  adresau cu respect . Posted Image

Edited by GingisHan2015, 23 June 2017 - 19:26.


#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hai bre Gingishane ...ne dam la gioale intre noi ? Acum ne luam la paruit pentru o gaina moarta si o tuica de pufoaica . Stricam noi asa prietenie frumoasa ? Uite,eu cedez si recunosc oficial ca tu erai mai cu mot .
P.S..da' tot ce produceai dadeai la telefonist ca sa iti suni mandra acasa ...stiu eu ...zic numa asa de chichi  Posted Image

Edited by JurasikMan, 23 June 2017 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate