Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum? - armata in termen - repartizare

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 GingisHan2015, on 23 iunie 2017 - 19:11, said:

Neee . Erai mic Jurasik . Cel mai mare era  " baiatul " de la GAZ . Pe vremea aia a lui ceasca , un purcelus accidentat , o oita ranita de lupi , un lapte , o branza , o gaina , da ce nu aveam la GAZ. pe atunci  Erau generali , erau colonei care sunau  si se  adresau cu respect . Posted Image
Zi-i "ghiazeu" cum stia toata lumea

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Armata a fost de 4 ani, 2 ani, 1 an

La TR (termen redus) era perioada doar jumatate.
TR = luai la facultate.
Problema era ca luai la facultate, apoi plecat la oaste.

TR, in general insemna transmisiuni.

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 18:50, said:

- cei care raspundeau aiurea la intrebarea " iti place singuratatea ? "

care era raspunsul corect?

#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 19:16, said:

Hai bre Gingishane ...ne dam la gioale intre noi ? Acum ne luam la paruit pentru o gaina moarta si o tuica de pufoaica . Stricam noi asa prietenie frumoasa ? Uite,eu cedez si recunosc oficial ca tu erai mai cu mot .
P.S..da' tot ce produceai dadeai la telefonist ca sa iti suni mandra acasa ...stiu eu ...zic numa asa de chichi  Posted Image
Niciodata . Eu nu eram la GAZ bre , da apelam la aia cand nu gaseam nimic in Halimentara cateodata .  Ce drac sa dai la copii sa mance ? Asa ca nu-mi cadea nimic de pe epoleti sa  ma adresez corespunzator  " tovarasului "  soldat , or caporal , or cine era pe acolo atunci . Foamea da de-a dreptul cateodata . Posted Image

 Dany_Darke, on 23 iunie 2017 - 19:20, said:


care era raspunsul corect?
Nu-mi place tovarasul , sunt un om sociabil , imi fac usor prieteni noi , urasc singuratatea . No , si atunci te dadeau la infanterie unde nu mai erai singur niciodata  si asteptai cate o ora sa iti vina 5 minute randul la dus .. Posted Image

#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 GingisHan2015, on 23 iunie 2017 - 19:29, said:

No , si atunci te dadeau la infanterie unde nu mai erai singur niciodata  si asteptai cate o ora sa iti vina 5 minute randul la dus .. Posted Image
Mai bine decat pe submarin.Eu dorm cu geamul deschis

#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Submarinul e dus  saracul . Nu mai are acumulatori de cativa ani .  Sta Delfinul nostru saracul la chei degeaba in vreme ce alianta si inamicul zbarnaie pe sub marile lumii . Unul avem si ala e vai steaua lui .

#25
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 18:50, said:

- cei de la tara si fara de pile faceau la "dirbau" ...un soi de unitati de munca silnica


in gnl la diribau ajungeau derbedeii pe czare nu [puteai conta. Ma rpg ca orice sistem mai dadea erori si ajungeau si baieti cumsecade . Da regula erau derbedeiii

Cei cu liceu si buna comportare ajungeau la trupele se Securitate. Unitati de paza . Se cerau oameni care sa nu faca prostii

Ce4i cu unele specializair tyehnice sau banuiti de cunostinte teoretice ajungeau la transmisiuni.

Conmditie fizcica buna. meseri mai tehnice si mac 170 cm puteai ajunhe la tancuri. Budozeristii, drgalinistii si altii asemena ajungeau sigir la tancuri mecanici conductori . Mentiune - mecanicu conductor era un soi de elita.. da de aici erau unele restrtcitii Trebuiau sa fie un mini  de 50% inm unitate si un mini  de 75% in granizoana.Adica iboierea era mai rara,., permisia rara si concediul cu rigiroasa planificare ...

Conditie rizica buna , inlatime de la 165 in sus, ceva meserii tenice te pyetai duce la artilerie...

Restu iepurasi de camp.
Nu stiu cum se nimerea la marina.

Nu stiu cum erau selectinati cei ptr parasutisti. Dar cui grija ca iti trebuiau oameni stabili care sa nu faca prostii adica sa plice in tzivile ce ii invatai ... (auzity caz .. nimerit la [prasustisti .. in cartoer fusese cam ciuca bataii. Cand s-a intors in 3 zile era Numarul 1) Mai erau doversionistii ... astioa la un momnet dat erau pusi la proba. aruncati cu prarasuta naiba stoe pe unde (ei sigir nu stiasu) doar cu niste chibrituri si cutityu la ei.. aveau 3 zile sa se prezinte la unitate cu prasauta la ei! ce amncau, de unde, cum se transportau ii prvivea. Daca aerau prinsi ... cum nu vaeau acte erau lasati sa se perpelewasca sub acuzatia de dezertare  Amia aveau u prdin - sa nu distruga prea multy, sa nu bage in spital sa nu ucida . In anii 80 auzit ca cel puti unu aplecat peste granita si ajuns la Venetia dupa p sa[ptamana s-a dis la politie "da ce voi credti ca va paziti granita?! E svaiter! Da ma rog nici aia romaneasca nu prea este pazita!". Dar asta era diversionist ...

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegu bizon, dar in armata nu v-a invatat nimeni sa scrieti in limba romana?

#27
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Ma indoiesc ca era totusi permis sa trimiti militari in termen, care probabil nu erau cei mai calificati, sa faca diversiuni d-astea cu pretul libertatii.. si mai ales in mod organizat.

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cel mai nasol era daca ajungeai la "Caracal",prietenii stiu de ce...

#29
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Stiam si eu de un caz care numai prin Caracal a stat, si asta nu 1-2 ani, ci cativa ani buni, si nu a primit o sentința mare ci mai multe mici. Stiu ca se intorsese de la Caracal, si inainte sa mearga la unitate s-a dus sa bea o bere, si a baut, vreo 3 zile, dupa care direct inapoi.. tot la Caracal.

Edited by Kersim, 23 June 2017 - 19:51.


#30
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

 daniMMM, on 23 iunie 2017 - 18:48, said:

Eu am fost sanitar la brigada(ca era si batalionul) graniceri Timisoara,in Lipovei,unde-i acum politia frontieristica


si eu tot acolo, dar la transmisiuni, in aceeasi curte:)

#31
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 collina1976, on 23 iunie 2017 - 20:09, said:



si eu tot acolo, dar la transmisiuni, in aceeasi curte:)
La"negrii"(trese negre) si uniforme de scarpinat,in stanga,dar erati MAPN,nu?

#32
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 daniMMM, on 23 iunie 2017 - 18:31, said:

Da,alegeam arma,camera cu AC si tv,baie separata cu apa calda
Da, asa era.....WTF?Posted Image

#33
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

 daniMMM, on 23 iunie 2017 - 20:10, said:

La"negrii"(trese negre) si uniforme de scarpinat,in stanga,dar erati MAPN,nu?


da, in 96-97

#34
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 Kersim, on 23 iunie 2017 - 18:26, said:

Intrebare scurta:

Cum se facea repartizarea pentru armata in termen? Umpleai o fisa cu arma la care voiai sa te repartizeze sau iti alegeau ei random? Te trimiteau la locuri departe de resedinta sau nu conta?

Imi aduc aminte ca ne-a zis ala la recrutare " ba, faceti bine la testul psihologic daca vreti sa fiti repartizati undeva mai ca lumea". Nu stiu cat la suta are legatura cu realitatea.

#35
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 zyraxes27, on 23 iunie 2017 - 20:37, said:

Imi aduc aminte ca ne-a zis ala la recrutare " ba, faceti bine la testul psihologic daca vreti sa fiti repartizati undeva mai ca lumea". Nu stiu cat la suta are legatura cu realitatea.
Asa ne-a zis si noua un colonel, inainte de testul psihologic pe un ton amenintator: "Aveti grija ce scrieti acolo la testul psihologic, daca iese bine va las sa va alegeti voi unde faceti armata, daca nu iese bine va trimit eu unde vrea muschiu' meu, ati inteles!?".
Asta s-a intamplat in 2000, eram inca in liceu si a venit intr-o zi un autobuz, ne-au ridicat pe toti de la ore si ne-au dus la incorporare, unde ne-au testat toata ziua. Pe urma m-am inscris la facultate si intre timp s-a desfintat stagiul militar asa ca am scapat de armata.

#36
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 addumi, on 23 iunie 2017 - 18:49, said:

Personal am ramas socat dupa ce am ajuns acasa cu ordinul de drum si am descoperit unde trebuie sa ajung. Despre "arma" nu am stiu decat cand am ajuns la fata locului pentru ca era "secreta', si chiar era.

Ia zi bre cum era cu laseru'!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate