Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum? - armata in termen - repartizare

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Ghita_Bizonu, on 23 iunie 2017 - 19:41, said:


Nu stiu cum erau selectinati cei ptr parasutisti.

voluntariat. Era singura armă la care puteai opta.

#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 collina1976, on 23 iunie 2017 - 20:31, said:

da, in 96-97
97 februarie-98 februarie; eram acolo,deci om fi trecut unul pe langa altul,eu eram sus,in infirmerie,de fapt eram doar doi sanitari,eu-brigada si celalalt -batalion,dar ala stia meserie,lucra la urgente la Clinicile Noi.Eu le dadeam o aspirina/paracetamol si le dadeam viteza la asistenta aia buna,bruneta

Edited by daniMMM, 23 June 2017 - 20:57.


#39
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Aia de la centru militar  , recrutare aveau fisa si conta bineinteles  viizita medicala ... studiile , scoala - ,,trecutul,, etc.   ... știau aia in mare cam tot etc. si in mare parte in functie de ce ai facut pana la momentul in care te-au chemat,recrutat,incorporat conta unde mergeai ...

#40
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 03.10.2013

 daniMMM, on 23 iunie 2017 - 20:54, said:

97 februarie-98 februarie; eram acolo,deci om fi trecut unul pe langa altul,eu eram sus,in imfirmerie,de fapt eram doar doi sanitari,eu-brigada si celalalt -batalion,dar ala stia meserie,lucra la urgente la Clinicile Noi.Eu le dadeam o aspirina/paracetamol si le dadeam viteza la asistenta aia buna,bruneta
Aveam infirmierie separat a,nu veneam la voi,n-o stiu pe aia buna :o

#41
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
S-a afirmat ca "telefonist" in armata era "Dumnezeu pe pamant". Nu contest, insa pot sa afirm cu mana pe inima ca numirea mea ca furier a fost culmea ce am putut sa cred ca exista in armata.
Este adevarat ca asta s-a intampla sa fie in ultimul an si vreo luna de zile, insa a fost sublim. Am uitat practic instantaneu chinul real pe care l-am indurat in primele luni.
Tineam in mana la propriu o unitate intreaga pentru ca aveam pe mana stampila si formularele de tip ordin de deplasare si bilet de voie.
Puteam sa fac paractic orice, sa schimb orice situatie incat sa-mi fie mie convenabil.
Cadrele ma respectau pentru ca stiam cum sa le "alint" orgoliile, iar de aici inainte intram si ieseam din unitate ca la mine acasa.
Singura mica problema erau cele 3 ore de mers cu trenul pana acasa, in rest eram servit si serveam la randul meu pe cine merita cu adevarat.
Nu am profitat din punct de vedere material de pe urma biletelor de voie in alb stampilate si semnate, cu toate ca as fi putut sa plec cu o mica "avere". In schimb am profitat de libertate, un pat curat, haine militate stoc (asa se numeau pe atunci, poate si acum, tinutele noi-noute), mancare oricand, orice si la orice ora vroiam. Asta m-a interesat, asta am facut.
A fost frumos. Foarte frumos!

Edited by addumi, 23 June 2017 - 20:58.


#42
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 collina1976, on 23 iunie 2017 - 20:57, said:

Aveam infirmierie separat a,nu veneam la voi,n-o stiu pe aia buna Posted Image
Stiu ca aveati separat,vorbesc de infirmeria mea

Edited by daniMMM, 23 June 2017 - 20:59.


#43
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Prin 89 noiembrie am intrat in infirmerie cu pneumonie . Foarte naspa , bagat penicilina si frectii la greu plus toate paturile din dormitor in prima seara pe mine . Am zis ca mor . Ce m-a impresionat atunci  a fost ce mana usoara  a avut un prunc de asta de asistent soldat sau ce era . Nu ma durea deloc bre injectia facuta de el . Stiu ca la Timisoara facuse cursurile .

Edited by GingisHan2015, 23 June 2017 - 21:00.


#44
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu aveam in infirmerie multi cu bataturi si multi pilosi,vreo douazeci,erau cu masinile la poarta.Ce era mai naspa duceam la SM

#45
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Eu am făcut ca TR la aviație, personal nenavigant, aveam hainele civile la mine. Învoire în oraș (la vreo 12-15 km de unitate) când voiai, permisie pentru acasă în fiecare weekend dacă cereai. Cei ce eram la distanță mai mare, ne ceream lunar. Nu eram lăsați să ieșim în haine militare pe poarta unității, în sat la o bere mergeam când voiam, ieșind pe poartă și fără să fim întrebați de sănătate.
Cum era școală de ofițeri în rezervă, făceam cursuri de la 8 la 14 apoi eram de capul nostru căci cadrele plecau la 15 iar ofițerul de serviciu pe învățământ nu-și bătea capul cu noi. Nomade hrană era 5 sau 8, nu-mi aduc bine aminte care, sigur una din astea două, cea de-a doua era pentru piloți dar de multe ori primeam la fel. După ora 15 și în weekend stăteam în tricouri și sorturi, ca să pierd timpul eu mă abonasem la biblioteca unității.

Boboc, Buzău,1998.

#46
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 DaculScoril0, on 23 iunie 2017 - 20:50, said:


voluntariat. Era singura armă la care puteai opta.
De ce? Pare chiar o arma faina, chiar daca este multa munca.

#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu toti parasutistii  sareau cu parasuta  si nu erau obligati sa o faca . Doar de buna voie,  mai ales la primul salt . au fost accidente grave  in decursul anilor , au fost cadre cu picioarele rupte la aterizare , morti in incidente de parasutare , agatari in aer , nefunctionari de parasute , multe intamplari grele .

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai era o categorie (nu imi aduc aminte cum se numea- un fel de termen foarte redus), a celor care terminau facultatea fara incorporare.
Se faceau 6 luni pentru ingineri si 4 luni pentru medici. Multi din ei erau deja cu functii in partid si in institutii, ca atare faceau cam ce vroiau in timpul stagiului militar.

#49
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 GingisHan2015, on 23 iunie 2017 - 21:15, said:

au fost accidente grave  in decursul anilor , au fost cadre cu picioarele rupte la aterizare , morti in incidente de parasutare , agatari in aer , nefunctionari de parasute , multe intamplari grele .
Asta cred ca numai in Romania se intampla asa ceva.

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se intampla peste tot. Parasutismul este o chestie cu risc mare si inainte , in armata, se foloseau niste parasute, AV28 (cred), cam periculoase.

Edited by pasilla, 23 June 2017 - 21:26.


#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 daniMMM, on 23 iunie 2017 - 18:31, said:


Da,alegeam arma,camera cu AC si tv,baie separata cu apa calda

Femei :D  blonda , bruneta, șatenă :roflmaofast:
Bar la discreție :P

#52
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 Memeito, on 23 iunie 2017 - 21:23, said:

Asta cred ca numai in Romania se intampla asa ceva.
Probabil asta spuneau si recrutii care au murit in Normandia, dupa cateva luni de antrenament basic in timp ce sareau din planoare de lemn...

Edited by Kersim, 23 June 2017 - 21:28.


#53
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Memeito, on 23 iunie 2017 - 21:23, said:

Asta cred ca numai in Romania se intampla asa ceva.
Doar neepilatilor si celor cu pantaloni mulati,domnu' Meniaito

Edited by daniMMM, 23 June 2017 - 21:32.


#54
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 Memeito, on 23 iunie 2017 - 21:23, said:

Asta cred ca numai in Romania se intampla asa ceva.
/
Nicidecum . Incidentele de parasutare sunt in toate armatele lumii asa cum sunt si cele cauzate de ejectarea prin catapultare a pilotilor militari . . Din pacate .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate