Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Salonic

- - - - -
  • Please log in to reply
337 replies to this topic

#1
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Vreau sa merg in mai 3 zile la Salonic.Cam ce obiective turistice sunt in oras si in zona,ceva recomandari de hoteluri aveti?
Nu ma intereseaza plaja,decat poate sa vad cum arata,nu merg sa lenevesc,doar sa vizitez.
Stiu de turnul Alb,forumul roman,altceva?
Multumesc

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,980
  • Înscris: 14.08.2007

 valentinag, on 18th February 2010, 22:10, said:

Vreau sa merg in mai 3 zile la Salonic.Cam ce obiective turistice sunt in oras si in zona,ceva recomandari de hoteluri aveti?
Nu ma intereseaza plaja,decat poate sa vad cum arata,nu merg sa lenevesc,doar sa vizitez.
Stiu de turnul Alb,forumul roman,altceva?
Multumesc
Au o gramada de biserici foarte vechi (anii 300-400), Agia Sofia, Rotunda, Agios Panteleimon si inca cateva a caror nume nu la mai stiu (Agios Dimitrios e iar renumita pt ca ar fi acolo ramasitele sf Dumitru), langa Rotunda e Arcul lui Galeriu, ceva bai vechi turcesti oarecum interesante ... poti sa urci pe turnul alb pentru o panorama interesanta asupra orasului (si turnul se viziteaza ... nu e nu stiu cat de interesant dar merge), muzeul de arheologie mi s-a parut interesant - multe obiecte de acum 2000-3000 de ani pe care nu te asteptai sa le vezi in vremea respectiva, daca esti pasionat de icoane si obiecte religioase vechi langa e muzeul de cultura bizantina, este un castel sus pe deal de unde se vede frumos orasul (Heptapyrgion), piata Aristotel e frumoasa si in general toata faleza din piata Aristotel pana la Turnul Alb. Forumul roman nu mi s-a parut foarte interesant (poate pt ca l-am vazut deja pe cel din Roma inainte?). Pt cumparaturi e o zona la marginea orasului (sud-est) unde sunt multe chestii gen mall-ul KOSMOS, IKEA, magazine de haine, etc.

Imprejurimi ar fi Halkidiki (daca vrei plaje), poti merge si pe muntele Olimp (via Litohoro care e un satuc chiar interesant), la vreo ora cu trenul/masina e statiunea Nei Pori (aflata si ea oarecum la poalele Olimpului si langa castelul Platamonas)

Cazare nu iti pot recomanda pt ca am stat in Paralia Katerini, poate gasesti ceva pe booking.com

Aici ai ceva poze facute de mine: http://www.imageant....salonic-grecia/

#3
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 valentinag, on 18th February 2010, 22:10, said:

Vreau sa merg in mai 3 zile la Salonic.Cam ce obiective turistice sunt in oras si in zona,ceva recomandari de hoteluri aveti?
Nu ma intereseaza plaja,decat poate sa vad cum arata,nu merg sa lenevesc,doar sa vizitez.
Stiu de turnul Alb,forumul roman,altceva?
Multumesc


Colegul a postat cuprinzator mai inainte obiectivele. Eventual mai da un google....

Ce am vrut sa subliniez este ca Salonicul NU ARE PLAJA. Doar pe faleza, seara poti sa faci o plimbare. Mai sus de Turnul alb (cum mergi cu marea pe mana dreapta) la cca. 700-1.000 m gasesti baruri pe malul marii, ideale pentru o cafea la apusul soarelui.

#4
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Salut,
Stie cineva campinguri pe langa Salonic care sa fie deschise la sfarsitul lui Martie?
Am gasit pe net mai multe dar astept si ceva recomandari...daca sunt.
Mersi

#5
mirceap

mirceap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.07.2006
purteti sa-mi recomandati vreo statiune faina( plaja,verdeata,apa si ceva de vizitat) pelinga salanic.Plec la sfirsitul lui iulie( cu avionul) si e prima data cind vizitez Grecia.Am vrut prima data Rodos dar nu am gasit legaturi bune( sunt din Oradea).Am fost in Muntenegru si mi-a placut,se apropie cumva de Muntenegru?

#6
AndreiDinIasi

AndreiDinIasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.02.2010
Salutare tuturor !

Eu si prietena mea vom merge in Grecia in luna aprilie. Vom merge in Salonic, si Atena si apoi in insula Eghina la Sfantul Ierarh Nectarie. La intoarcere, vom sta putin si in Salonic. Imi puteti recomanda 1-2 taverne in Slanonic cei care ati mai fost?
Ceva cu specific Grecesc, si accesibil la pret.
Daca nu imi puteti recomanda taverne in Salonic, va rog sa imi recomandati niste mancaruri specifice grecesti.
Cam cat ajunge un pranz - cina la o taverna in Grecia? Bineinteles ca preturile depind foarte mult de locatie, meniu, renumele tavernei, dar eu as vrea sa stiu asa in mare .... un pranz (2 feluri + desert) cam cat ajunge cu aproximatie ? 15-20 de Euro sau mai mult ?

Multumesc mult de tot si astept sfaturi !

#7
furbymurby

furbymurby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.04.2009
Putei sa imi recomandati o cazare ok ca pret in Salonic?
In drum spre Lefkada ne gandeam sa oprim o noapte in Salonic si nu stim daca gasim ceva la fata locului care sa fie ok.

merci

#8
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

 AndreiDinIasi, on 13th March 2010, 23:26, said:

Salutare tuturor !

Eu si prietena mea vom merge in Grecia in luna aprilie. Vom merge in Salonic, si Atena si apoi in insula Eghina la Sfantul Ierarh Nectarie.

cum a fost?
si eu am acelasi traseu, dar in septembrie.

#9
amyyyy

amyyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2008

 furbymurby, on 29th June 2010, 15:25, said:

Putei sa imi recomandati o cazare ok ca pret in Salonic?
In drum spre Lefkada ne gandeam sa oprim o noapte in Salonic si nu stim daca gasim ceva la fata locului care sa fie ok.

merci


hotel emporikon 2** , rezervare din tara  , pe strada egnatia , chiar in centru , 44 eur 2 persoane cu mic dejun bufet suedez inclus .

cautati pe net sunt multe site

#10
crisandre

crisandre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.06.2010

 amyyyy, on 4th July 2010, 09:29, said:

hotel emporikon 2** , rezervare din tara  , pe strada egnatia , chiar in centru , 44 eur 2 persoane cu mic dejun bufet suedez inclus .

cautati pe net sunt multe site

noi am stat in drumul catre corfu 2 seri la Salonic, la dus am stat in Byzantio Hotel, un hotel f cochet, curat si isi merita toti banii, este localizat langa autostrada[West Ring Road, Hospital Papageorgiou Area, 565 10 Thessaloniki], si-l vei gasi usor fiind langa autostrada. Camera a fost 60 eur si avea parcarea gratuita.
La intoarcere am stat tot langa salonic intr-un orasel numit Oreokastro - hotel Lion's, un hotel de asemenea f frumos, curat si cu oameni de bun simt in el, dar l-am gasit f greu pentru ca pe siteul de unde am facut rezervarea era gresita localizarea. Se afla la 2km de Oreokastro. Cam 10-15min de autostrada se afla acest orasel Oreokastro. Camera aici a fost 45 eur si aveau parcarea gratuita.
Deoarece nu-l gaseam, au trimis in Oreokastro un taxi sa ne ghideze pana la hotel, am fost placut impresionati de oamenii acestui hotel, desi am stat o singura noapte incercau sa ne faca sa ne simtim f bine :)
Daca te cazezi in oras, gasesti cam greu hotel sa aiba si parcare inclusa in pret, de aceea am preferat in exterior, si a fost f bine.
Drum bun si vreme buna in Grecia!

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
M-a surprins anul acesta in Salonic prezenta masiva a cetatenilor de origine africana care vindeau peste tot gentoace de firma   :naughty: , ceasuri idem, zdranganele, brizbrizuri.
Pe bd. Nikos (intre Pta Aristotelis si Turnul Alb) am vazut chiar tarabe ca la noi la iarmaroc cu minunatii din astea, ceea ce m-a facut sa resimt o usoara iritare: acum un an - doi nu am intalnit asa ceva!

Anul acesta barurile / terasele / tavernele / localurile de pe Nikos si / sau din zona adiacenta erau pline ochi.... foarte multi tineri care pareau studenti... dealtfel si Salonicul l-am gasit extrem de aglomerat indeosebi in zonele universitare!

#12
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 BlueKing-69, on 5th July 2010, 19:23, said:

M-a surprins anul acesta in Salonic prezenta masiva a cetatenilor de origine africana care vindeau peste tot gentoace de firma :naughty: , ceasuri idem, zdranganele, brizbrizuri.
Pe bd. Nikos (intre Pta Aristotelis si Turnul Alb) am vazut chiar tarabe ca la noi la iarmaroc cu minunatii din astea, ceea ce m-a facut sa resimt o usoara iritare: acum un an - doi nu am intalnit asa ceva!

Cred ca au migrat din Atena. In 2004 vindeau pe jos (ca la noi in peitele de vechituri), la 50 de metri de cladirea Parlamentului

#13
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Salutare!

In afara de hotelurile prezentate mai sus, chiar nu mai stie nimeni nimic? Sau altfel, mai stiti si altele despre aceste hoteluri? O sa caut si pe net, dar m-ar ajuta pareri de la cei care chiar au fost acolo ca pe booking.com stiu sa ma uit si eu.  :rolleyes:

De pilda, intrebare de "bun roman"...

Intr-o camera de 2 persoane, pot primi si pe a 3 a? Adica 2 adulti si un copil... ? Sau intr-o camera de 3 persoane, o pot primi si pe a 4 a? Adica tot asa... 3 adulti si 1 copil? Intentionez ca dupa ce se termina sejurul in Sarti, sambata sa o zbughim catre Salonic sa vizitam una-alta si sa "shopinguim" ceva... deoarece prin tara nu prea avem ce face...

Alt intrebare... Hotelurile pe unde ati stat, aveau internet?

Dar moteluri ati intalnit pe drum? Nu ma interseaza mic dejun de tip bufet suedez dar nici sa dorm in masina nu ma coafeaza. Ar fi ceva banuti cu care am ramas dupa 5 zile de stat la mare, dar nici sa-i arunc pe cazare la hoteluri scumpe parca nu as vrea...

Multumesc anticipat.

#14
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Ceva recomandari mai proaspete pentru Salonic sau imprejurimi? Cazare, obiective turistice... Orice e bine venit.
Ma ganedeam sa merg in Peraia, ca si cazare mi-a fost recomandat de un coleg forumist Golden Star, dar orice alt sfat mi-ar fi de folos.
Voi sta cam 4 nopti si 5 zile, deci.....

#15
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Dap, pana la urma m-am cazat la un hotel din Perea, 20 km din Salonic. Am vizitat niste chestii arheologice, Turnul Alb de pe faleza. Am stat la o cafea in Piata Aristotel cu plimbarea de rigoare de pe malul marii. Am fost prin partea de sus a orasului la niste ziduri vechi ale unei cetati de prin perioada imperiului bizantin. Am fost la Water Land si complexul comercial Cosmos. Cam atat, in rest am fost mai mult pe plaja, asa cum spuneam in Perea. Daca intereseaza pe cineva detalii proaspete :) , va raspund cu placere! ;)

#16
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008
Am facut rezervare la un hotel in Salonic pentru revelion. Nu ne intereseaza petrecerea de Revelion,ci doar sa ne plimbam prin oras si sa ne relaxam.Am mai fost la Salonic,chiar si in decembrie,dar nu de revelion. Ma intereseaza in apropierea orasului,dar nu zona spre Meteore,unde am fost,ce se poate vedea.Am citit despre parcul natural Edesa.Daca a fost cineva si poate sa imi dea detalii,cat de departe este,merita o plimbare pana acolo...Sau alte locuri frumoase in apropiere...

#17
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Ma simt dator si eu cu niste imagini din Salonic... m-a (re)trezit la realitate utopium cu ce a postat mai in primavara:

1. Detaliu Arcul lui Galeriu;
2. La Rotonda;
3. Strazi pavate in apropierea Rotondei - foto Auguste Leon 1913 (dintr-o expozitie gazduita in Rotonda cand am vizitat-o noi);
4. Urban;
5. Ag Sofia (detaliu);
6. Sf Dumitru (aici sunt moaste ale Sf. Dumitru si Sf. Grigore);
7. Panagia Chalkeon;
8. Bar pe Nikos Av.;

LE: Un sfat - nu incercati sa fotografiati de aproape politisti in vremuri de miscari sociale   :lol:

Attached Files


Edited by BlueKing-69, 13 November 2010 - 13:40.


#18
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007
Anul acesta voi face o calatorie mai lunga in Grecia si sigur voi face o oprire in Salonic . Ce obiective importante sunt de vizitat si nu in ultimul rand ce hotel poate gazdui niste pribegi prin Grecia dar care neaparat sa aiba si parcare de caleasca  :lol: .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate