Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterii auto recuperare bani

Vopsele de interior respirabile

Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum
 Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...

Reconventionala la apel?
 Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...
 Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

Salonic

- - - - -
  • Please log in to reply
337 replies to this topic

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

• Grup: Senior Members

Vizualizare mesajMMike, pe 13 mai 2019 - 12:16, a scris:

... Vrei sa pun niste poze cu o gramada de cladiri din zona centrala in paragina ? ...

Chiar sunt curios, şi te rog să mai pui şi alte poze, cele 2 nu prea sunt din zona centrală. Scopul Forumului este să informeze pe cel care citeşte, ori asta înseamnă atât informaţii pozitive, cât şi negative. Plus că cele 2 poze "non-turistice" mi se par chiar ok, mă aşteptam la grafitti, gunoaie etc. La prima vedere par nişte clădiri neterminate şi lăsate aşa de multă vreme. Probabil li s-or fi terminat banii, who knows ...
De fapt ideea e că după ora 17 toate obloanele din aşa-zisul bazar sunt trase şi imaginea de ansamblu e sumbră, există pe topic câteva poze de acest fel, dar trebuie căutat mai în urmă cu cel puţin 5 ani, dacă ţin bine minte. Şi prin alte locuri mi se pare chiar normal să existe case sau magazine în paragină. Nu cred că e ceva de dată recentă, aşa e Salonicul. Ştiu, contrastul există, şi nu de azi, de ieri, pe mine m-a nedumerit de ce te-au interesat atât de mult aspectele negative, mai ales că n-ai stat nici măcar 24 de ore. De aceea am zis că părerea ta încă nu se bazează pe prea mult timp petrecut în Salonic. Cu alte cuvinte, încă nu e fondată suficient, Şi probabil localizarea hotelului te-a adus vrînd-nevrînd într-o zonă mai "non-turistică". Apropo, cele 2 poze sunt făcute din hotel, nu-i aşa ?
În ce priveşte câinii vagabonzi, am mai văzut prin Grecia în mai multe locuri. De exemplu chiar în Atena, în timpul parăzii duminicale de la ora 11 îmi apare pe filmarea din 2011 un maidanez ce se flendură printre soldaţii aflaţi în marş.

Oricum, eu îţi mulţumesc pentru cele postate, şi îţi doresc să găseşti acel timp necesar ca să vizitezi şi câteva interioare. După ce vei vizita Muzeul Arheologic, vei vedea că aspectele negative nu vor mai părea atât de supărătoare. Şi mai sunt destule alte interioare (de exemplu eu încă n-am reuşit să vizitez nici muzeul din Turnul Alb şi nici Muzeul Bizantin, deşi am parcat de mai multe ori chiar lângă acesta din urmă).

În definitiv, Salonicul e al doilea oraş din Grecia (ca populaţie), ceea ce nu poate să însemne că totul e ok. Iar la criza din anii 2010 - 2012 s-a mai adăugat şi valul de refugiaţi sirieni, care evident că a contribuit la o anumită stare de degradare suplimentară. Dacă erau nemţi ar fi fost mult mai bine pentru oraş, dar nu sunt decât nişte amărâţi care au fost nevoiţi să fugă de ororile petrecute la ei în ţară. Oricum, nu cred că zonele de care zici sunt nefrecventabile, chiar noapte să fie. La prima vedere poate părea înfriucoşător noaptea în acele zone, dar e doar un sentiment de teamă normală, şi cred că teama asta dispare după ce experimentezi măcar o seară într-o astfel de zonă.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 May 2019 - 02:21.

MMike

MMike

Guru Member

Ovidiu, poze de genul nu mai am, caci ce turist face poze ale aspectelor negative ;) ? Iar jurnalist nu sunt. Poze unde mi-a placut, normal ca am facut mai multe. Da, acele poze sunt facute de la fereasta camerei de hotel intr-um moment cand nu aveam ce face, iar alt peisaj nu era. Camera era cu vederea in spate, dar hotelu care am spus unde am stat, nu mi se pare ca e necentral judecand dupa harta Salonicului. In aprox.15 min.de mers pe jos se ajungea la Turnu Alb. Am stat in Salonic 48 ore chiar. Am avut ceva timp sa vad si vizitez si obiective importante.
Oricum, ca turist, vrei sa vezi ceva frumos, ca de asta dai bani. Eu am spus de acele aspecte negative ca le-am remarcat, unde spre exemplu in Kavala de unde venisem in Salonic, aceste aspecte nu le-am gasit.

Totusi desi aspectul unui intreg bulevard (Egnatia si Monastiroiu) erau naspa, nu erau gunoaie pe jos! Doar aspectul prafuit. Cosuri de gunoi etau destul de dese dar pubelele cam pline si la marginea trotuarului....
In schimb, repet, in acea zona centrala de la malu marii si Turnu Alb, era f.ingrijita si cu aspect curat, nicio pubela nu am vazut acolo.
Transportu in comun era cu niste autobuze (Volvo) invechite (in Bucuresti cele Mercedes desi si ele destul de vechi, arata mai bine, ca sa nu mai zic de cele noi achizitionate).

Alt aspect ca si pieton, se pare ca in general in Grecia, durata semsforului pentru pietoni e scurta, maxim 10s indiferent ca e o strada sau bulevard si unele sunt fara cronometru sau presemnalizare ca se termina verdele! Iar soferii  greci sunt cam grabiti....

Politie locala si rutiera foarte rar, aproape deloc inclusiv pe drumurile din afara localitatilor.

In schimb, cel putin in zona centrala, daca vroiai sa intrebi pe cineva ceva, se gaseau destui....romani veniti in vizita :)  si  care te puteau indruma.

Edited by MMike, 17 May 2019 - 12:57.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Vizualizare mesajMMike, pe 17 mai 2019 - 12:28, a scris:

... Am stat in Salonic 48 ore chiar ...

Eh, atunci înseamnă că am înţeles eu greşit, scuzele mele.

Oricum, din ultima postare observ că până la urmă nu a fost dreaq chiar aşa de negru.

Sănătate şi tcb !

MMike

MMike

Guru Member

Vizualizare mesajagp626, pe 14 mai 2019 - 06:55, a scris:

Am si eu un sfat pentru cei care vor sa viziteze Salonicul dar nu vor cazare centrala scumpa, trafic infernal, lipsa loc parcare etc.
Cazare in  Peraia la 2 km, sud-vest de aeroport, unde ai mare, plaja, faleza, pietonala, taverne etc ca in orice statiune din Grecia.
Din Peraia se merge in Salonic cu taxi boatul (3,5 e, pleca/vine din ora in ora) care te lasa in in 2 puncte la Turnul Alb si in port, de unde vizitezi cam tot ce e de vazut in centrul si pe faleza orasului, seara te intorci inapoi.
O zi buna
Dupa parerea mea asta ar fi cea mai recomandabila postare valabila acum din toate p.d.v.

Hybr1d

Hybr1d

Active Member

• Grup: Members
Daca tot s-a mai animat topicul, n-are nimeni o recomandare de firma de inchiriat masini?

agp626

agp626

Member

Vizualizare mesajMMike, pe 19 mai 2019 - 10:57, a scris:

Dupa parerea mea asta ar fi cea mai recomandabila postare valabila acum din toate p.d.v.
Multumesc de apreciere, Peraia e fost concediul meu din Grecia anul trecut in iunie pentru o saptamana, am si deschis un topic separat cu aceast loc.
O zi buna.

mihail75

mihail75

Member

merg la Salonic pentru a doua oara, o destinatie foarte buna dupa parerea mea. Daca trec pe la Giurgiu, respectiv Makaza e aglomerat tare? Cam cat se mai sta la vama bulgaro-greaca?

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Sincer, chiar nu ai ce cauta pe la Makaza pentru Salonic. Poate doar daca vrei neaparat sa vezi / vizitezi ceva in zona Kavala.

Cu statul e in functie de noroc... s-a dovedit in timp ca nici eventualele intervale de aur nu sunt infailibile si lipsite de primejdia pierdutului de ore la vreo vama.

Edited by BlueKing-69, 21 July 2019 - 14:43.

mihail75

mihail75

Member

multumesc, insa vin dinspre Burgas si de aceea zic sa o iau pe acolo. Am inteles, e la noroc!

View PostBlueKing-69, on 21 iulie 2019 - 14:43, said:

Sincer, chiar nu ai ce cauta pe la Makaza pentru Salonic. Poate doar daca vrei neaparat sa vezi / vizitezi ceva in zona Kavala.

Cu statul e in functie de noroc... s-a dovedit in timp ca nici eventualele intervale de aur nu sunt infailibile si lipsite de primejdia pierdutului de ore la vreo vama.

protecties

protecties

Senior Member

O parcare păzită cu plată și păzită recomandați? De preferat cat mai aproape de Turnul Alb..asta e ok https://www.helexpo....aloniki parking ?

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Eu am parcat de vreo trei ori aici:

https://www.google.c...w6nh1?entry=ttu

Se intra [si] pe aici:

https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Si pe aici:

https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Pare foarte ok si parcarea ta!

Edited by BlueKing-69, 10 June 2023 - 17:37.

protecties

protecties

Senior Member

Mulțumesc, am ales până la urmă Helexpo datorită faptului că am cutie pe mașină și depășeam înălțimea maximă admisă. Totul a fost super bine, recomand Helexpo și prin prisma faptului că este foarte aproape de Turnul Alb gen maxim 10 minute de mers pe jos agale.

Doggfather

Doggfather

Member

Eu am gasit parcarea asta , cica ar fi 5e/zi  daca suni si rezervi inainte , o sa incerc

agp626

agp626

Member

Dacă îmi permiteți, vin și eu cu un sfat (sau opțiune) pentru a vizita Salonicul.
Luați cazare în Peraia, o localitate la 2 km sud de aeroportul din Salonic, avand toate facilitațile unei stațiuni: plaja, faleză pietonală, taverne, etc.
Dimineața plecați spre Salonic cu un vaporaș în sistem taxi-boat (era 3,5 e/persoana), după masa va întoarceți înapoi.
Așa am facut în 2018, am scris despre Peraia tot în topicul Vacante în Grecia,  cu 3 pag. în urmă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate