Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Pot oare aceste contraziceri si discutii schimba credinta unui om?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
202 replies to this topic

Poll: Poate scimba oare acele discuti gandirea cuiva (27 member(s) have cast votes)

Crezi ca e posibil ca un crestin sa devina ateu ?

  1. nu (1 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  2. da (26 votes [96.30%] - View)

    Percentage of vote: 96.30%

Ce anume ar putea determina ca un crestin sa devina ateu?

  1. Experientele de viata (17 votes [40.48%] - View)

    Percentage of vote: 40.48%

  2. Discutile de pe forum (6 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Deschiderea minti spre ratiune (19 votes [45.24%] - View)

    Percentage of vote: 45.24%

Vote Guests cannot vote

#55
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Ray25tm, on 26 februarie 2017 - 17:28, said:



cum poti sa minti in halul asta?  ce biblie ateista omule , multi atei cunosc vechiul testament si noul testament chiar au existat olimpici la religie persoane atee ,  daca citesti vechiul testament devi ateu automat  ,cum sa crezi in acel dumnezeu  care omoara  toti noi nascuti din egipt , minciuna e minciuna   ,  eu inteleg ca faci propaganda religioasa dar nu minti in halul asta auzi biblie ateista
Ma bucur pentru tine ca ai ajuns la stadiul in care refuzi sa accepti ca Tatal ceresc e cel prezentat in vechiul testament . Acela e Satan in postura de dumnezeu al acestui veac .

#56
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 stlk, on 26 februarie 2017 - 17:05, said:

Asta cred ca te incurca si mai mult ?
"Şi aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiţilor, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi."
A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru ,Capitolul 3,versetul 8.
Poate ma lamuresti tu.

#57
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 15:47, said:

Pai odata spui ca nu rezulta ca Dumenzeu s-a odihnit pe un Pamant rotund, apoi spui ca s-a odihnit, dar probabil crezi ca sa odihnit in alta parte, nu pe Pamant.
Dumnezeu este peste tot, în creștinism. Dumneata nici măcar atâta lucru nu știi? De unde-ți rezultă matale că S-a odihnit pe Pământ, nu știu. Dar nu mă mai miră nimic, la atei. Ei înțeleg ce vor și apoi dau vina pe Biblie.

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 15:47, said:

Eu am incercat sa it arat ca Bilbia spune ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea. Nu exista ziua a saptea. Ziua a saptea este ceva conventional. Cand e sambata in Romania, e vineri in America.
Ziua a șaptea este a șaptea, care nu e nici vineri și nici sâmbăta. Biblia nu afirmă aiureala asta, ci dumneata, care citești una și înțelegi cu totul alta.
Oricum, chestiunea subliniată este plină de haz. Merită pusă în ramă.

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 15:47, said:

Deci, cum aplici ziua a saptea pe tot Pamantul, sau cum aplici conceptul de ziua a spatea in afara Pamantului, daca tu crezi ca s-a odihnit in afara Pamantului ?
Simplu, numeri zilele. :icecream:

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 15:47, said:

Pentru ca Biserica spune ca Potopul si Creatia au fost evenimente reale, nu mituri.
Descrierile de acolo sunt alegorice. Evenimentele au fost cât se poate de reale, numai că au fost descrise astfel. Faptul că sunt descrieri alegorice, nu implică că ele nu s-ar fi desfășurat niciodată.

Edited by mario_bril, 26 February 2017 - 18:32.


#58
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 18:35, said:

Ziua a șaptea este a șaptea, care nu e nici vineri și nici sâmbăta. Biblia nu afirmă aiureala asta, ci dumneata, care citești una și înțelegi cu totul alta.
Eu inteleg ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea. Asta inseamna ca atunci cand s-a odihnit pe o parte a Pamantului unde a fost ziua a saptea in alta parte a Pamantului a creat pt ca acolo a fost ziua a sasea. Atunci cand este sambata pe o parte a Pamantului, este vineri in alta parte.
Tu cum intelegi ziua a saptea pe un Pamant rotund ?
"A fost o seara si a fost o dimineata" Cum poate sa exista o seara si o dimineata pe un Pamant rotund ? Deoarece atunci cand este seara in Romania simultan este dimineata in America.
Ce vezi aiurea in logica mea ?
Cum numeri zilele pe un Pamant rotund astfel incat sa ai o singura zi simultan ?

#59
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 18:49, said:

Eu inteleg ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea. Asta inseamna ca atunci cand s-a odihnit pe o parte a Pamantului unde a fost ziua a saptea in alta parte a Pamantului a creat pt ca acolo a fost ziua a sasea. Atunci cand este sambata pe o parte a Pamantului, este vineri in alta parte.
Tu cum intelegi ziua a saptea pe un Pamant rotund ?
"A fost o seara si a fost o dimineata" Cum poate sa exista o seara si o dimineata pe un Pamant rotund ? Deoarece atunci cand este seara in Romania simultan este dimineata in America.
Ce vezi aiurea in logica mea ?
Cum numeri zilele pe un Pamant rotund astfel incat sa ai o singura zi simultan ?
Acum nu e la fel ? Totul e sa fii in afara pamantului intr-un punct "fix" si privesti spre pamant . Sau mai e varianta folosirii dronei , deci esti departe de pamant si ai imagini de la o drona care survoleaza suprafata planete . Totul se realizeaza prin teleportarea pe planeta a tot ce e necesar , modularea fortei in asa fel incat lucrurile sa se desfasoare asa cum doresti . Bineinteles pentru asta trebuie sa ai stiinta completa , nu cum e la noi cand se lanseaza o naveta spatiala tii degetele incrucisate  si tot mai explodeaza unele .

Edited by pacopaco1967, 26 February 2017 - 19:17.


#60
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 pacopaco1967, on 26 februarie 2017 - 19:16, said:

Acum nu e la fel ? Totul e sa fii in afara pamantului intr-un punct "fix" si privesti spre pamant.
Cand privesti din afara Pamantului, nu vezi o seara si o dimineata. Vezi seara si dimineata continuu.
Cand esti in spatiu, nu ai notiunea de zi. Ziua este ceva ce ai doar pe o Planeta nu ai zi in afara Planetei.

#61
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 19:29, said:

Cand privesti din afara Pamantului, nu vezi o seara si o dimineata. Vezi seara si dimineata continuu.
Cand esti in spatiu, nu ai notiunea de zi. Ziua este ceva ce ai doar pe o Planeta nu ai zi in afara Planetei.
Toata descrierea e pentru om ca sa aiba intelegere pentru durata creatiei . Nu ce vedea Creatorul . Pentru om acum sau chiar si atunci asa ar fi evoluat situatia . Cu precizarea ca lumina provenea tot de la niste nave spatiale gigant care luminau planeta  din directia soarelui .
Vorbesc ca si cum am vazut toata tarasenia , deci poti sa te bazezi pe ce spun .Posted Image

#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 18:49, said:

Eu inteleg ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea. Asta inseamna ca atunci cand s-a odihnit pe o parte a Pamantului unde a fost ziua a saptea in alta parte a Pamantului a creat pt ca acolo a fost ziua a sasea. Atunci cand este sambata pe o parte a Pamantului, este vineri in alta parte.
Tu cum intelegi ziua a saptea pe un Pamant rotund ?
"A fost o seara si a fost o dimineata" Cum poate sa exista o seara si o dimineata pe un Pamant rotund ? Deoarece atunci cand este seara in Romania simultan este dimineata in America.
Ce vezi aiurea in logica mea ?
Cum numeri zilele pe un Pamant rotund astfel incat sa ai o singura zi simultan ?
Simplu. Iei un punct de referință. Așa cum se procedează atât în fizică, cât și în viața cotidiană.

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 19:29, said:

Cand privesti din afara Pamantului, nu vezi o seara si o dimineata. Vezi seara si dimineata continuu.
Cand esti in spatiu, nu ai notiunea de zi. Ziua este ceva ce ai doar pe o Planeta nu ai zi in afara Planetei.
Ba o ai, dacă iei drept punct de referință de exemplu, meridianul Greenwich.

#63
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 19:58, said:

Ba o ai, dacă iei drept punct de referință de exemplu, meridianul Greenwich.
Asta se intampla acumȘ se ia meridianul Greenwich punct de referinta si avem zile diferite in acelasi timp. Cum sa ai simultan o singura seara si o dimineata ? Cand e seara aici e diminieata in America ? Cum a fost o seara si o dimineata ?

#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 21:26, said:

Asta se intampla acumȘ se ia meridianul Greenwich punct de referinta si avem zile diferite in acelasi timp. Cum sa ai simultan o singura seara si o dimineata ? Cand e seara aici e diminieata in America ? Cum a fost o seara si o dimineata ?
Mata' ai impresia că pentru cei care sunt pe o stație spațială orbitală este și seară și dimineață, în același timp? Cred că nu înțelegi ce este un punct de referință, după cum răspunzi.

Ca să te fac să pricepi (atenție că o fac o singură dată), Biblia nu e scrisă de Dumnezeu, ci de oameni. Naratorul se afla pe Pământ într-un loc fix, nu plutea prin aer. În plus, ți s-a explicat că termenii uzitați ca de exemplu seara, dimineață, zi, sunt niște termeni alegorici, nu științifici.

Edited by mario_bril, 26 February 2017 - 21:51.


#65
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 PlatonX, on 26 februarie 2017 - 19:29, said:

Ziua este ceva ce ai doar pe o Planeta nu ai zi in afara Planetei.
Biblia a fot scris pe o Planeta pentru oameni care traiesc pe o Planeta.
Nu pentru cei din afara Planetei  Posted Image

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pacopaco1967, on 26 februarie 2017 - 17:37, said:

Ma bucur pentru tine ca ai ajuns la stadiul in care refuzi sa accepti ca Tatal ceresc e cel prezentat in vechiul testament . Acela e Satan in postura de dumnezeu al acestui veac .

satanel este trimisul lui dumnezeu pentru a testa credinta omului fata de dumnezeu ,eu refuz sa cred in minciuni  , iar pentru mine afirmatile ca exista dumnezeu,iisus ,satan sunt minciuni

#67
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 Ray25tm, on 26 februarie 2017 - 17:28, said:

multi atei cunosc vechiul testament si noul testament
Ateii cunosc doar versete disparate rastalmacite de diversi guru ateisti pe saiturile ateiste.

 Ray25tm, on 26 februarie 2017 - 17:28, said:

cum poti sa minti in halul asta?  ce biblie ateista omule
dar nu minti in halul asta auzi biblie ateista
Eu nu am scris nimic despre vreo biblie ateista. Dar absolut nimic.
Dar tu citesti postarile mele precum citesc ateii versete biblice pe saiturile ateiste si nu inteleg nimic, dar absolut nimic, insa au impresia ca au citit Biblia si au devenit oaresce experti Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 26 February 2017 - 22:20.


#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Sfantul Jakob, on 26 februarie 2017 - 22:08, said:

Biblia a fot scris pe o Planeta pentru oameni care traiesc pe o Planeta.
Nu pentru cei din afara Planetei  Posted Image

biblia a fost transmisa din gura in gura timp de mii de ani  vorbesc de vechiul testament iar noul testament a fost complet scrisa abia dupa 500 de ani dupa moartea lui iisus

 Sfantul Jakob, on 26 februarie 2017 - 22:15, said:

Ateii cunosc doar versete disparate rastalmacite de diversi guru ateisti pe saiturile ateiste.

Eu nu am scris nimic despre vreo biblie ateista. Nimic
Dar tu citesti postarile mele precum citesc ateii versete biblice pe saiturile ateiste si apoi au impresia ca au citit Biblia si au devenit oaresce experti Posted Image

omule voua ce nu va convine e iesit din context  ,persoanele atee cunosc biblia mult mai bine ca majoritatea crestinilor  ,asta nu inseamna ca suntem experti sau ca ne dam experi  

Omorati oamenii care nu asculta de preoti !
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"
Omorati ateii:
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
Omorati vrajitoarele!
Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."

#69
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

 Ray25tm, on 26 februarie 2017 - 22:19, said:

biblia a fost transmisa din gura in gura timp de mii de ani  vorbesc de vechiul testament iar noul testament a fost complet scrisa abia dupa 500 de ani dupa moartea lui iisus
omule voua ce nu va convine e iesit din context  ,persoanele atee cunosc biblia mult mai bine ca majoritatea crestinilor  ,asta nu inseamna ca suntem experti sau ca ne dam experi
Se pare ca ateii au cunostinte profunde si la capitolul Istorie.
Nu doar in ceea ce priveste Teologia.

Raman totusi la parerea ca ei exceleaza la Biologie. Broasca.
Broasca Primordiala care s-a transformat in Print in decurs de treij' de mii de catralioane de ani, doar datorita vectorilor timp plus intamplare.
Asta ramane pentru mine  cea mai mare descoperire a tuturor timpurilor.

 Ray25tm, on 26 februarie 2017 - 22:19, said:

Omorati oamenii care nu asculta de preoti!
Omorati ateii!
Omorati vrajitoarele!
Este posibil ca aceste porunci ale tale sa para unuia mai slab de inima cam drastice si nelalocul lor Posted Image

Dar, na, nu exclud sa ai dreptate daca ar fi sa ne gandim la umanitate in ansamblul ei, pe termen lung. Aka fo doispe' mii de miliarde de ani de acum inainte.
Ar fi o platforma-program interesanta, te rog insa, nu conta pe mine. Nu votez asa ceva Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 26 February 2017 - 23:32.


#70
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
ce bine era pe vremuri cand stiau carte doar popa,primaru,doctor si postasu,ee!E,vedeti ca lumea mai gandeste si cu neuronii proprii!

#71
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 21:49, said:

Ca să te fac să pricepi (atenție că o fac o singură dată), Biblia nu e scrisă de Dumnezeu, ci de oameni. Naratorul se afla pe Pământ într-un loc fix, nu plutea prin aer. În plus, ți s-a explicat că termenii uzitați ca de exemplu seara, dimineață, zi, sunt niște termeni alegorici, nu științifici.
Pana s-a descoperit ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, Biserica a sustinut cu  Biblia in mana ca Pamantul e nemiscat.
Pe masura ce se dovedeste ca observatia directa contrazice Bilbia, incep intrepretarile: termeni alegorici (pana in urma cu 500 de ani, erau nu erau algorici), Dumnezeu nu facut a stelele in Geneza, doar le-a facut vizibile, la Potop nu au fost luate in arca toate speciile de animale, etc, etc, etc.
https://en.wikipedia...#Bible_argument

Edited by PlatonX, 27 February 2017 - 08:18.


#72
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007
Pai si nu te impresioneaza faptul ca Biserica, o institutie atat de veche si de onorabila este in acelasi timp flexibila, deschisa la nou, receptiva la orice descoperire a stiintei, gata sa reevalueze, sa gandeasca profund si sa inteleaga lumea in complexitatea si in ansamblul ei fizic si spiritual? Ti-ar fi placut sa hodorogeasca, anchilozata si prafuita, refuzand realitatea si inchizandu-se intre patru pereti?  Sau oricum ar fi Biserica, ateii tot... batman?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate