Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Pot oare aceste contraziceri si discutii schimba credinta unui om?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
202 replies to this topic

Poll: Poate scimba oare acele discuti gandirea cuiva (27 member(s) have cast votes)

Crezi ca e posibil ca un crestin sa devina ateu ?

  1. nu (1 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  2. da (26 votes [96.30%] - View)

    Percentage of vote: 96.30%

Ce anume ar putea determina ca un crestin sa devina ateu?

  1. Experientele de viata (17 votes [40.48%] - View)

    Percentage of vote: 40.48%

  2. Discutile de pe forum (6 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Deschiderea minti spre ratiune (19 votes [45.24%] - View)

    Percentage of vote: 45.24%

Vote Guests cannot vote

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt extrem de curios daca conversatia dintre un crestin si un ateu poate transforma acel crestin intr-o persoana atee? sunt curios daca cineva de aici a devenit ateu find crestin cand a intrat aici? daca nu exista cazuri de genu ce sens are categoria asta daca persoanele atee raman atee si persoanele crestine raman crestine?

Edited by Ray25tm, 26 February 2017 - 12:45.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu sint extrem de curios daca ai verificat ce ai scris inainte de a posta. Numai in titlu am gasit 4 greseli, fara sa punem lipsa diacriticelor.

Edited by Ion_de_la_Raion, 26 February 2017 - 12:23.


#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Intotdeauna exista oameni insuficient de credinciosi sau de atei, care pot fi convertiti.
Daca nu s-ar putea, de ce ar mai exista misionari de mii de ani, de cand exista religia?
Off topic: asa cum zice mai sus, cu ortografia ta sigur vei converti doar o baba.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 26 februarie 2017 - 12:22, said:

Eu sint extrem de curios daca ai verificat ce ai scris inainte de a posta. Numai in titlu am gasit 4 greseli, fara sa punem lipsa diacriticelor.

complex de inferioritate  , trebie ca sa demonstrezi ca eu sunt prost iar tu geniu pentru a isi demonstra tie si altora ca esti superior noua si mie

View PostUser107, on 26 februarie 2017 - 12:31, said:

Intotdeauna exista oameni insuficient de credinciosi sau de atei, care pot fi convertiti.
Daca nu s-ar putea, de ce ar mai exista misionari de mii de ani, de cand exista religia?
Off topic: asa cum zice mai sus, cu ortografia ta sigur vei converti doar o baba.

eu nu convertesc pe nimeni , zimi si ce anume am gresit nu doar ca am gresit,dovedeste cea ce afirmi

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cand combat cu vr-un subdezvoltat personal, de fapt nici nu incerc sa il conving pe el de ceva, subdezvoltatul e subdezvoltat si nu va pricepe niciodata.

Pentru mine e vorba de ceilalti potentiali mii de cititori pasivi, foarte des tineri in cautarea unei identitati, care citesc parerile mele si care pot fi salvati cu ajutorul ratiunii de ciuma religioasa.

Religia e doar un mecanism de control al maselor, iar tinerii au sansa de a fi salvati de ea.

#6
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 26.04.2016

View PostRay25tm, on 26 februarie 2017 - 12:15, said:

Sunt extrem de curios daca conversatile dintre un crestin vs un ateu   poate transforma acel crestin intr-o persoana atee? sunt curios daca cineva de aici a devenit ateu find crestin cand a intrat aici?  daca nu exista cazuri de genu ce sens are categoria asta daca persoanele atee raman atee si persoanele crestine raman crestine?

E de ajuns ca un "crestin ortodox" sa vada cam ce viloaie si masinoaie au conducatorii cultului ,care te invata pe "tine" om de rand sa traiesti in saracie pe cand ei fac altceva plus ca si din discutiile purtate cu ei si devii automat ....ATEU.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostRay25tm, on 26 februarie 2017 - 12:15, said:

Sunt extrem de curios daca conversatile dintre un crestin vs un ateu   poate transforma acel crestin intr-o persoana atee? sunt curios daca cineva de aici a devenit ateu find crestin cand a intrat aici?  daca nu exista cazuri de genu ce sens are categoria asta daca persoanele atee raman atee si persoanele crestine raman crestine?
Sunt extrem de curios cand ai pus ultima data mana pe o carte de gramatica. Ce sens are daca o persoana intra aici agramata si iese tot agramata?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmyshyk, on 26 februarie 2017 - 12:46, said:

Sunt extrem de curios cand ai pus ultima data mana pe o carte de gramatica. Ce sens are daca o persoana intra aici agramata si iese tot agramata?

nu stiu ce legatura are gramatica cu intrebarea mea?     dovedeste ca cea ce am scris nu e corect si atunci mai discutam

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Raspunsul la prima intrebare: da, e posibil ! (*mai ales cei slabi de ingeri !)
La a doua "Experientele de viata"
...insa vreau sa spun ca m-ai facut sa rad cu:
"Deschiderea minti spre ratiune "
Sa fim seriosi ! ma abtin sa mai comentez ..

Edited by stlk, 26 February 2017 - 13:12.


#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostOriginalCopy, on 26 februarie 2017 - 12:44, said:

Cand combat cu vr-un subdezvoltat personal, de fapt nici nu incerc sa il conving pe el de ceva, subdezvoltatul e subdezvoltat si nu va pricepe niciodata.

Pentru mine e vorba de ceilalti potentiali mii de cititori pasivi, foarte des tineri in cautarea unei identitati, care citesc parerile mele si care pot fi salvati cu ajutorul ratiunii de ciuma religioasa.

Religia e doar un mecanism de control al maselor, iar tinerii au sansa de a fi salvati de ea.
Incep cu sfarsit  . . . adevarat , actuala religie indiferent de cult/denumire e mecanism de control a maselor . Insa credinta e altceva , putem sa-i spunem speranta in nazuitele noastre catre viata eterna . Din vechime a existat acea dorinta si tot din vechime exista indivizi in a profita de acest fapt . E acea preocupare a omului egoist in a manipula in interes personal sau de gup  masele .

Afla ca de febra credintei sunt contaminati si genii de genul isaac Newton . Tu esti un biet ratacit invidios pe performantele manipulatorilor .

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am frecventat saptamnal o anumita biserica, fiind nascut in familie de crestini. Dar mi-am dat seama ca sunt multe contradictii intre ceea ce se scrie in Biblie si realitatea observabila. De fapt, am inteles pana la urma ca Geneza 1-11 este o colectie de mituri, unele dintre ele se gasesc si la alte popoare. De asemenea, nu exista nici un document egiptean care sa confirme exodul evreilor, nici robia de 400 de ani. Nu exista nici un document contemporan cu Isus care sa confirme minunile lui Isus (nu existenta sa ca predicator).
Si in final, em devenit agnostic pt ca eu nu pot spune sigur daca exista sau nu Dumnezeu. Dar in nici un caz, ceea ce scrie in Biblie despre Dumenzeu nu este adevarat pt ca este in contradictie directa cu realitatea observabila.

Edited by PlatonX, 26 February 2017 - 13:11.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostOriginalCopy, on 26 februarie 2017 - 12:44, said:

Cand combat cu vr-un subdezvoltat personal

vr-un ?

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostRay25tm, on 26 februarie 2017 - 12:39, said:

zimi si ce anume am gresit nu doar ca am gresit,dovedeste cea ce afirmi
Mai este nevoie?

View PostOriginalCopy, on 26 februarie 2017 - 12:44, said:

Cand combat cu vr-un subdezvoltat personal, de fapt nici nu incerc sa il conving pe el de ceva, subdezvoltatul e subdezvoltat si nu va pricepe niciodata.

Pentru mine e vorba de ceilalti potentiali mii de cititori pasivi, foarte des tineri in cautarea unei identitati, care citesc parerile mele si care pot fi salvati cu ajutorul ratiunii de ciuma religioasa.

Religia e doar un mecanism de control al maselor, iar tinerii au sansa de a fi salvati de ea.
Tu te crezi vreun Mesia, de sorginte atee? Ai avut vreo revelație în acest sens, că ar trebui să salvezi omenirea?

Edited by mario_bril, 26 February 2017 - 13:17.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 26 februarie 2017 - 13:15, said:

Mai este nevoie?

normal ca da omule ,trebie explicat  ce anume am gresit ?  ca sa stiu   pe viitor   ,gandeste rational degeaba spui cuiva ca nu ai scris corect daca nui si explici ce anume a gresit

View PostPlatonX, on 26 februarie 2017 - 13:11, said:

Eu am frecventat saptamnal o anumita biserica, fiind nascut in familie de crestini. Dar mi-am dat seama ca sunt multe contradictii intre ceea ce se scrie in Biblie si realitatea observabila. De fapt, am inteles pana la urma ca Geneza 1-11 este o colectie de mituri, unele dintre ele se gasesc si la alte popoare. De asemenea, nu exista nici un document egiptean care sa confirme exodul evreilor, nici robia de 400 de ani. Nu exista nici un document contemporan cu Isus care sa confirme minunile lui Isus (nu existenta sa ca predicator).
Si in final, em devenit agnostic pt ca eu nu pot spune sigur daca exista sau nu Dumnezeu. Dar in nici un caz, ceea ce scrie in Biblie despre Dumenzeu nu este adevarat pt ca este in contradictie directa cu realitatea observabila.

dar ce anume tea determinat sa  consideri acele povesti ca find doar basme?  ai intrat pe vreun forum ?  sau singur    ai ajuns la concluza asta ?

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPlatonX, on 26 februarie 2017 - 13:11, said:

Eu am frecventat saptamnal o anumita biserica, fiind nascut in familie de crestini. Dar mi-am dat seama ca sunt multe contradictii intre ceea ce se scrie in Biblie si realitatea observabila. De fapt, am inteles pana la urma ca Geneza 1-11 este o colectie de mituri, unele dintre ele se gasesc si la alte popoare. De asemenea, nu exista nici un document egiptean care sa confirme exodul evreilor, nici robia de 400 de ani. Nu exista nici un document contemporan cu Isus care sa confirme minunile lui Isus (nu existenta sa ca predicator).
Si in final, em devenit agnostic pt ca eu nu pot spune sigur daca exista sau nu Dumnezeu. Dar in nici un caz, ceea ce scrie in Biblie despre Dumenzeu nu este adevarat pt ca este in contradictie directa cu realitatea observabila.
Ce anume din Biblie este în contradicție cu realitatea observabilă?

View PostRay25tm, on 26 februarie 2017 - 13:18, said:

normal ca da omule ,trebie explicat  ce anume am gresit ?  ca sa stiu   pe viitor   ,gandeste rational degeaba spui cuiva ca nu ai scris corect daca nui si explici ce anume a gresit
Cuvintele scrise cu roșu sunt greșite. De altfel, le poți zări și aici. Lăsând la o parte spațierea greșită, scrierea fără majuscule, folosirea incorectă a virgulei etc.

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostRay25tm, on 26 februarie 2017 - 13:18, said:


normal ca da omule ,trebie explicat  ce anume am gresit ?  ca sa stiu   pe viitor   ,gandeste rational degeaba spui cuiva ca nu ai scris corect daca nui si explici ce anume a gresit
dar ce anume tea determinat sa  consideri acele povesti ca find doar basme?  ai intrat pe vreun forum ?  sau singur ai ajuns la concluza asta ?
Abtine-te ! ca te grabesti ca fata la maritat si faci praf toate cuvintele !

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2017 - 13:08, said:

Afla ca de febra credintei sunt contaminati si genii de genul isaac Newton . Tu esti un biet ratacit invidios pe performantele manipulatorilor .
Vorbesti despre morti, despre timpuri negre.

Numarul oamenilor de stiinta credinciosi s-a rarit masiv. Daca pe vremea lui Newton erau 99%, acum sunt cat, 3%?

View PostIon_de_la_Raion, on 26 februarie 2017 - 13:12, said:


vr-un ?
Multumesc de corectare. Vreun.

#18
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,184
  • Înscris: 26.01.2007

View PostOriginalCopy, on 26 februarie 2017 - 12:44, said:

tineri in cautarea unei identitati, care citesc parerile mele si care pot fi salvati cu ajutorul ratiunii de ciuma
Salvarea aia n-a salvat pe nimeni, niciodata Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 26 February 2017 - 13:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate