Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1459
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
eu am pus polistiren tăiat de 2cm sub profilul de la geam pe partea cu glaful interior. Pe exterior nu am pus nimic.

#1460
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
cum spune si dan, ai loc de un straif de polistiren langa solbanc pe partea de interior. grija mare ca s a mai intamplat sa intre vantul pe sub pervaz sau intre pervaz si solbanc.

#1461
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Multumesc! Si pe exterior se poate face ceva sa etanseizezi cumva glaful sub solbanc a.i. sa nu bata vantul pe acolo? Posted Image

Captains log...multe s-or intamplat saptamana asta...

Echipa de termosistem care a venit luni (7 oameni) e cea mai rapida pe care am vazut-o ever, lucreaza cam 11-12h/zi si intr-un ritm ametitor. Luni pana la 12 descarcasera 5 transportui cu diverse iar pana la 4.30 montasera schelele pe langa casa.. Trebuie sa tinem pasul cu ei si nu e usor deloc. Dar daca esti pe faza si atent la detalii presteaza tot ce este le cerem.
Maine dimineata reluam nebunia .. :)) Cam asa arata (preview) sageacul, nu imi pare rau un moment de efortul cu pregatirea scandurii.
Attached File  sageac.jpg   149.77K   200 downloads

Pentru ca avem peste 20 de lumini, camere, prize si alte minuni pe casa..am folosit cateva doze Kopos iar pentru restul am montat o bucata de lemn cu 2 coltare prinse in dubluri. Ieftin si bun, inteleg ca inventia asta a mai fost prezentata pe aici..credeam ca am copyright dar nu e chiar asa. Poza e facuta noaptea.
Attached File  Precadru_camera.jpg   147.1K   225 downloads

Altfel am pregatit balustradele pentru balcoanele frantuzesti si terase (tot sistemul cu cablu de otel in V va fi montat la final). Cele 250+ gauri filetate (M5 pas 0.8) la distanta 10 cm pe ambele profile ...cred ca ajuta la cresterea tricepsului cam cu 2 cm in diametru.. :) Multam Cristi Maze pentru ajutor, nimeni nu se pricepe la poloboc mai bine decat tine :). Si multam si pt nenea Iancu!

Altfel am pregatit si traseul de AC (ingropat discret pe sub polistiren pana la trotuar - acolo unde va fi montat AC in caz de nevoie) - ceva unitate de 18000.

Am gasit si si "consultantul" aproape perfect pentru automatizari, exact ce aveam noi nevoie, o sa revin cu detalii in curand in post separat despre cum trebuie lasate firele si cum anume se procedeaza la o poarta culisanta de 6m lungime. Practic am gasit solutia tehnica si probabil la inceputl saptamanaii incep gardurile (fata/spate) pentru ca trebuie sa ii tinem ocupati pe oameni pana vin glafurile si ancadramentele si pot ulterior sa dea decorativa.

Am mai avut si unmic accident sambata trecuta si am invatat ca rotopercutorulse tine cu 2 maini mai ales daca dai gaura in beton armat undeva la inaltimea capului. Altfel o sa te plezneasca peste ochi. Prilej de caterinca la job si numai saptamana asta: glumele au variat de la directa de stanga a nevestei (a la Tyson) pana la mana gipsata a sefei...Acum totul e ok, m-am razbunat pe rotopercutor si am mai dat 50 de gauri cu el dupa aceea.. :)
Attached File  EYE.jpg   163.36K   190 downloads

Si faza anului: la observat la sir Matz are burtica cam mare si ceva crestere de tatze.L-am banuit de paraziti interni (desi are toate tratamentele la zi) sau de conserve cu hormoni...si am fost ieri la veterinar. SOC si PANICA! - e de fapt o ea si e gestanta, in 2 saptamani avem livrare/release de primavara! L-am rebotezat scurt Mary pentru ca nu a prea iesit din apartament si nu avea cum sa...totusi ne-am amintit ca in vacanta de ski de la final de ianuarie a stat la ai mei si a fost foarte bine tolerat .. (chiar prea mult.) de motanul alor mei, o clona perfecta a lui doar ca e cam pe la 5-6 kg... Ai mei nu si-au revnit din ras nici acum la 24 de ore dupa vestea ca o sa avem nepotei.. Posted Image Si acum ne explicam si apetitul vorace de mancare din ultima luna...
Attached File  Mary...jpg   335.71K   168 downloads

#1462
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
You got hit like a Bosch :).

#1463
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 catalijns, on 31 martie 2019 - 13:21, said:

........

Am mai avut si unmic accident sambata trecuta si am invatat ca rotopercutorulse tine cu 2 maini mai ales daca dai gaura in beton armat undeva la inaltimea capului. Altfel o sa te plezneasca peste ochi.....
Chiar daca este cu ambreiaj , trebuie tinut bine , si pe cit posibil in asa fel sa nu te atinga . Nu esti singurul ... mandea a avut mina sucita , deget rupt si s-a lasat cu smurd ....

#1464
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 catalijns, on 31 martie 2019 - 13:21, said:

Am mai avut si unmic accident sambata trecuta


Eu zic să pui niște înghețată Posted Image

#1465
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 iladi, on 31 martie 2019 - 20:11, said:

Eu zic să pui niște înghețată Posted Image
Am pus..mai multe ore. Fara inghetata si anti-inflamatoare era mult mai rau. Oricum poza aia e dupa o saptamana dupa eveniment.

#1466
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Cum au procedat meseriasii cu folia de la acoperis, in partea dinspre jgheaburi?

#1467
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 duzu, on 01 aprilie 2019 - 19:33, said:

Cum au procedat meseriasii cu folia de la acoperis, in partea dinspre jgheaburi?

Chiar ieri am discutat acest aspect cu cel care furnizeaza invelitoarea si aditionalele precum si echipa de montaj. Am inteles ca ideea este ca acel condens (desi sub tigla inteleg ca nu rea se face) sau chiar apa reziduala care ajunge pe folia anticondens (pe sub coame de ex. - acolo unde sunt ondulate si la o furtuna poate sa impinga apa pe dedesubt) sa se scurga in jgheaburi. De jur imprejurul casei de sub tigla este un sort de tabla care conduce apa respectiva in jgheaburi. Iar sub tigla folia se termina peste acel sort de tabla a.i. apa de ploaie sa se scurga in jgheaburi.
Apropo de treaba cu jgheaburile - am zis sa comand burlanele cu coturi, bratari si prinderi din timp ca sa nu am decorativa stropita de noroi (cand o fi cazul). Aveam bugetul vreo 300 eur pt tablele astea dar oferta este pe la 3000 ron...E adevarat ca e sistemul de Zambelli dar totusi sunt niste table...  Dans: "baga bani, baga bani!":)

#1468
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Varianta asta cu sorturi si folie condusa in jgheaburi s-a pus in practica si la mine, cu toate ca in detaliul meu de arhitectura si in ghidul de montaj Creaton .. se zice altceva.

Incep sa cred ca tehnica asta nu e in regula. Folia ramane cam expusa la vant in felul asta. La mine, cand bate vantul, se se cam zbate folia aia prinsa pe sorturi.. Hai ca face zgomot e una (daca mergi in pod cand o sa ai vant, ai sa intelegi si mai bine), ar ma intreb cat o sa reziste prinsa acolo daca e fortata atat de rafalele de vant.

Edited by duzu, 02 April 2019 - 07:19.


#1469
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 duzu, on 02 aprilie 2019 - 07:19, said:

Varianta asta cu sorturi si folie condusa in jgheaburi s-a pus in practica si la mine, cu toate ca in detaliul meu de arhitectura si in ghidul de montaj Creaton .. se zice altceva.

Incep sa cred ca tehnica asta nu e in regula. Folia ramane cam expusa la vant in felul asta. La mine, cand bate vantul, se se cam zbate folia aia prinsa pe sorturi.. Hai ca face zgomot e una (daca mergi in pod cand o sa ai vant, ai sa intelegi si mai bine), ar ma intreb cat o sa reziste prinsa acolo daca e fortata atat de rafalele de vant.

Mai posteaza te rog inca o data detaliul de la Creaton. La noi nu face nici un zgomot, o fi modelul mut :). Am fost in pod sau pe acoperis de multe ori cand era vant (inclusiv aseara) si daca ar fi facut zgomot as fi auzit-o. Am fost atent peste iarna la treaba cu acoperisul sa nu avem gen infiltratii pe langa cosul de fum sau in alte parti, am vizitat podul inclusiv dupa ploaie cu vant puternic (furtuni) dar nu am vazut probleme pana acum.
Poate la noi or fi prins folia aia mai bine la baza, nu stiu, o sa ma uit mai atent la jgeaburi cand mai ajung acolo si eventual fac si o poza si postez.

#1470
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Tu ai luat folie insonorizanta! :))

Din ce ai descris, situatia e asemanatoare. Astept si poze sa vedem daca se confirma.

Attached Files



#1471
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 duzu, on 02 aprilie 2019 - 08:12, said:

Tu ai luat folie insonorizanta! Posted Image)

Din ce ai descris, situatia e asemanatoare. Astept si poze sa vedem daca se confirma.
Folia e creaton duo, probabil cum ai si tu si multi pe aici.

Din schema postata nu imi e clar unde e folia, daca tinem cont de acel sort de picurare inseamna ca e sub acel sort metalic care intra in jgheab.  Si atunci ce rost mai are sortul metalic din jgheab.
cel mai mult ma ingrijoreaza ca daca e asa apa se scurge pe sub jgheab deci direct pe pazie ceea ce  nu e incurajator. Ma apuc sa desfac acoperisul cand ajung acolo, oricum vin si montatorii in vreo 2 saptamani sa puna burlanele deci acum e momentul :)

#1472
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
E o dilema pe care am avut-o si eu. De obicei merg pe ceea ce spune o fisa tehnica, dar daca montatorii (firma autorizata) au insistat pe acest mod.. am lasat-o asa.

#1473
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
Ai cumva poze de la realizarea sageacului? scuze daca sunt pe undeva si le am ratat

#1474
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
folia se prinde pe tabla cu banda dublu deziva dedicata gen  MASTERFOL TAPE-2 (bandă adezivă pe ambele părţi): se foloseşte pentu lipirea etanşă a foliilor de acoperiş, pentru racordarea foliilor la picurătorul de tablă sau alte elemente din tablă, pentru lipirea foliilor barieră de vapori, respectiv fixarea acestora de scheletul de susţinere.
E solutia optima

#1475
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Care este cantitatea de apa care curge pe aceasta folie incat sa merite sa o ”racordezi” la jgheab? V-ati uitat vreodata cata apa curge ?
Nu curge nimic pentru ca nu trebuie sa curga apa , daca curge inseamna ca este un defect la tigla sau tabla.

Folia anticondens este o gaselnita moderna de a masca proasta executie a lucrarii cu tabla de tip tigla pentru ca daca eu las o gaura in acoperis de 5 cm patrati prin pod sa nu se cunoasca umezeala si sa nu stie ca exista o defectiune la acoperis.

Pe vremea cand nu era tabla tip tigla si montam doar faltuita manual, ne chema proprietarii de fiecare data cand vedeau o urma de umezeala pe scandura si stiam unde este defectul , o coama nebatuta bine, un falt nebagat suficient , la tabla asta de tip tigla cand gaurile pe sub coama sunt de circa 5 cm patrati , nustiu ce ar fi daca s-ar monta fara folie. Ai terminat lucrarea si nevedem dupa 10 ani daca mai ai numarul meu de telefon, atunci cand se zdrentuieste folia antoccondens!

 catalijns, on 31 martie 2019 - 13:21, said:


Am mai avut si unmic accident sambata trecuta si am invatat ca rotopercutorulse tine cu 2 maini mai ales daca dai gaura in beton armat undeva la inaltimea capului. Altfel o sa te plezneasca peste ochi. Prilej de caterinca la job si numai saptamana asta: glumele au variat de la directa de stanga a nevestei (a la Tyson) pana la mana gipsata a sefei...Acum totul e ok, m-am razbunat pe rotopercutor si am mai dat 50 de gauri cu el dupa aceea.. Posted Image
EYE.jpg
De acum pot spune limistit ca o  sa te scot de la lista de ”ignorati ” .
:lol:

Edited by Benderbut, 03 April 2019 - 06:26.


#1476
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Tigla asta ondulata, cu ceva olane are niste spatii la coame, oricat ai monta corect acea panza cu plumb peste sipca coamei tot poate intra apa pe acolo cand e furtuna/viscol. Dar folia e buna si pentru condens, e adevarat ca tigla nu prea face condens dar tabla... Ma astpet sa reziste mai mut de 10 ani folia mai ales daca e una de calitate si protejata de o tigla de calitate care nu se incinge precum tabla. Avantaj tigla  din nou Posted Image. O sa dezbat subiectul cu montatorii, sunt chiar meseriasi oamenii aia, doar asta fac de 15 ani si la case mult "mai mari" decat a noastra..

In alta ordine de idei: vreau sa fac si o pergola/bolta in partea dreapta a casei, pe langa gardul din dreapta, langa carport. Ideea e ca pe acea parte avem mult soare si in acest fel mai protejam si masinile vara  si in plus se stie ca vita de vie apreciaza soarele iar noi..vinul Posted Image. Prin urmare as vrea sa montez 3 astfel de stalpi precum in schita atasat, piciorul este un rectangular de 8X8 cm , 3 mm grosime, cozoroc de 2ml din rectangular 3x4 sau 3x5 de 3 mm si cu  ceva contavantuire din acelasi profil ca cel de la cozoroc. Distanta intre acesti stalpi este de aproape 3ml, pahar serios de beton, mustati sudate pentru prindere in beton. Unghiul cozorocului este de 30 de grade, mai mult ar fi fost mai rezistent insa nu cred ca ar arata foarte bine, este totusi o mini/pergola in fata casei. M-ar ajuta pareri in special in legatura cu rezistenta unei astfel de structuri, mai sudam cate o prindere mica si de stalpii gardului dar nu sunt foarte mari, in principiu structura ar trebui sa se autosustina si sa reziste la i incarcare de ceva zeci de kg pe mp (ma astept la productie buna in viitoarul apropiat :))

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate