Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1423
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postduzu, on 22 martie 2019 - 00:11, said:

Eu am intrebat si mi s-a raspuns ca daca vreau cu senzor crepuscular ... nu trebuie senzor pe fiecare bec, ci trebuie un singur senzor - pozitionat undeva ferit de ploaie - de unde se comanda tot iluminatul exterior. Alimentarea becurilor exterioare se face din lampa in lampa.
Se poate pune si intrerupator, care extrapoleaza senzorul..
Intrerupatorul taie tot, practic e peste acel senzor. Dar invers daca e "aprins" intrerupatorul senzorul preia comanda.
Dar da, am si confirmarea electricianului ca e ok mai mule becuri pe un senzor, asa vom face la treptele scarilor, 8 leduri pe un singur senzor miscare+crepuscular.

Avem cate 2 lumini/lampi exterioare pe fiecare fatada a casei, fata/spate vor fi comandate prin intrerupator iar stanga/dreapta cu senzor. Problema e ca pentru stanga/dreapta alimentarea lor e legata din cate o doza de la etaj deci e pe circuitul de lumini din camera respectiva. Prin urmare aici nu merge smecheria cu sensor serial/paralel sau cu device wireless de care zice manghe - astea vor avea fiecare senzor individual altfel nu prea am solutie. Asa au si fost gandite initial desi acum parca as face altfel.

#1424
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se mai poate face cu un intrerupator cu 3 pozitii - 1:Stins permanent, 2:Aprins permanent, 3:Automat via senzor

#1425
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Asta cu 3 pozitii ar reduce doar o tasta din intrerupator, ar mai avea si alt avantaj?

Pentru exterior eu o sa plec cu un circuit separat, direct din panou, care sa alimenteze fiecare bec prevazut pentru iluminatul ambiental exterior. Pentru terase, becurile sunt separat .. pe alt circuit, alt intrerupator.

#1426
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postduzu, on 22 martie 2019 - 17:51, said:

Asta cu 3 pozitii ar reduce doar o tasta din intrerupator, ar mai avea si alt avantaj?

Pentru exterior eu o sa plec cu un circuit separat, direct din panou, care sa alimenteze fiecare bec prevazut pentru iluminatul ambiental exterior. Pentru terase, becurile sunt separat .. pe alt circuit, alt intrerupator.
Pai avantajul major (de fapt scopul) e ca ai control suplimentar celui de pe senzor. Adica daca vrei sa treci peste comanda senzorului poti.
Altfel cu circuitele astea...daca nu ai o nevoie clara de circuit separat atunci si ce e prea mult strica... Noi avem 2 tablouri de 32 de module in demisol si nca unul de vreo 20 la etaj si acum la echiparea cu diferentiale o sa usture putin la atatea circuite...noroc ca am o idee de saving cu prinderile de camere si lumini exterioare :) - va arat maine dupa implementare:)
Pe de alta parte nu avem (si poate ar fi ajutat) circuit separat pentru luminile exterioare laterale ci doar pentru cele fata/spate :) . Asa ca pe laterale o sa fie 4 lumini cu senzor de miscare/crepuscular individual si fara posibilitate de intrerupator suplimentar (cel la care se refera Kolf).

#1427
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 22 martie 2019 - 18:31, said:

[...] Asa ca pe laterale o sa fie 4 lumini cu senzor de miscare/crepuscular [...]

Crepuscular, ok. Cat despre ideea senzorului de miscare, pentru luminile laterale ... eu zic sa o dezbati cu designer-ul Posted Image

#1428
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Deja am zis ca se poate pune intrerupator care sa "extrapoleze" rolul senzorului. Banuiesc ca poti folosi intrerupatorul asta in doua scenarii. Primul, ca sa aprinzi becurile de iluminat exterior ambinental chiar si ziua, pe lumina naturala puternica si al doilea scenariu: sa opresti iluminatul respectiv la orice ora doresti. Ambele scenarii ocolesc senzorul, iar scenariul .. il alege fiecare, dupa propria dorinta. Eu asa inteleg lucrurile si rostul unui crepuscular in tandem cu un intrerupator asociat circuitului.

#1429
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 22 martie 2019 - 18:45, said:

Crepuscular, ok. Cat despre ideea senzorului de miscare, pentru luminile laterale ... eu zic sa o dezbati cu designer-ul Posted Image
Adica sa stea aprinse toata noaptea sa arate bine casa? :) Nu stiu ce sa zic..nu prea e eco si pljs dera jez cateii si stric surpriza eventualilor hoti :)

@Duzu
Extrapolare are un sens putin diferit ba chiar cumva.antagonic comparativ cu ce ai explicat, de aceea nu am inteles. :)

Edited by catalijns, 23 March 2019 - 02:12.


#1430
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 23 martie 2019 - 02:07, said:

Adica sa stea aprinse toata noaptea sa arate bine casa? Posted Image Nu stiu ce sa zic..nu prea e eco si pljs dera jez cateii si stric surpriza eventualilor hoti Posted Image[...]

De cand cu LED-urile nu prea mai am emotii Posted Image cu consumul.
Eu o sa am becuri cu senzor crepuscular, pentru iluminatul casei. Da, imi place prea mult cum arata o casa luminata, ca sa renunt la asa aspectul asta. Din fericire, luminile astea, de decor si cat sa nu-ti rupi picioarele, daca mergi pe-acolo, sunt foarte slabe. Sau mie, cel putin, asa imi plac; sa spele fatada si atat.
De gura lumii Posted Image  o sa pun si dintr-astea, cu senzor de prezenta & crepuscular, cum am, deja, pe cladirea anexa. Doar ca le prefer pe cele solare.

Edited by DIY, 23 March 2019 - 02:37.


#1431
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 23 martie 2019 - 02:34, said:

Eu o sa am becuri cu senzor crepuscular, pentru iluminatul casei. Da, imi place prea mult cum arata o casa luminata, ca sa renunt la asa aspectul asta. Din fericire, luminile astea, de decor si cat sa nu-ti rupi picioarele, daca mergi pe-acolo, sunt foarte slabe. Sau mie, cel putin, asa imi plac; sa spele fatada si atat.
Si mie imi place acel aspect la care te referi, probabil o sa incercam si "decat" crepuscular Posted Image. Nu e vorba de chitrosenie dar nici sa consumam energie pretioasa aiurea.

Cred ca am gasit modelul potrivit de iluminat, mai trebuie doar senzorul dedesupt. Din ciclul "ce ii trebuie chelului.." dar ne alimentam si noi cu ce energie pozitiva gasim imprejur Posted Image, visurile is libere Posted Image
Attached File  limini.PNG   267.77K   12 downloads

Altfel vom avea proiectoare de putere mare cu senzor de miscare atat in fata casei (pentru a ilumina cele 2 porti cat si carportul) cat si in spatele casei pentru toata gradina, am gasit pozitia strategica weekend-ul trecut si am lasat cablurile. Ma gandesc ca la cel din spate ar fi fain si acel intrerupator de care zicea Kolf pentru a putea sa il opresti atunci cand vrei sa privesti cerul cu cat mai putina lumina in jur. Ajuta la vise :)

Edited by catalijns, 23 March 2019 - 08:00.


#1432
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image

Edited by DIY, 23 March 2019 - 18:22.


#1433
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
"Extindere ipotetică a unei noțiuni, legi, teorii etc. de la un domeniu la altul; trecere de la o idee la alta, mai complexă, cu o sferă mai largă"...

Deci trecere de la o idee la alta, mai complexa, cu o sfera mai larga. Antagonic. In fine. La momenul acesta e bine ca ti-ai lamurit problema.

#1434
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 22 martie 2019 - 18:45, said:

Crepuscular, ok. Cat despre ideea senzorului de miscare, pentru luminile laterale ... eu zic sa o dezbati cu designer-ul Posted Image
Si eu am 'problema' asta..pe o laterala a casei (din spate / curte / 'livada'). Acolo am prevazut un circuit direct din tablou cu senzor de miscare..insa cand nu e miscare..partea aia de casa/curte e in bezna. Asa ca m-a gandesc sa pun o aplica de exterior cu crepuscular..pe acelasi circuit..si bec de 5-7w care sa-mi luminize ambiental si acea zona..iar cand e miscare ..sa intre proiectorul de 30w (nocturna).

Nu mai am cum sa-i pun un intrerupator ..ca sa vad stelele..daca e miscare..se aprinde nocturna..Insa pot sa-l pun pe un device de ala wireless..si-i tai alimentarea de pe tel..

View Postcatalijns, on 23 martie 2019 - 02:07, said:

Adica sa stea aprinse toata noaptea sa arate bine casa? Posted Image Nu stiu ce sa zic..nu prea e eco si pljs dera jez cateii si stric surpriza eventualilor hoti Posted Image
Nu-i mare branza consumul pt iluminatul ambiental exterior..Eu am vreo 10 aplice de exterior cate 3 pe 2 fatade..si cate 2..pe alte 2 fatade)..cu 3w pe ele acu (intentionez sa le urc pe 5 sau 7w)..Merg conform unui program prestabilit wireless. N-am simtit mare branza diferenta la consum de cand le-am 'activat'.

Edited by manghels, 25 March 2019 - 10:31.


#1435
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 25 martie 2019 - 10:29, said:

[...] ..ca sa vad stelele[...]

Wow! Exact despre asta discutam, ieri, cu o prietena. Despre proiectarea iluminatului exterior astfel incat, la o adica, sa pot stinge tot si sa vad stelele.

#1436
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Ma ajuta cineva va rog cu o recomandare pentru decorativa Caparol atat ca tip (am vazut ca exista multe Caparoale') cat si un furnizor ceva mai serios. Multumesc!

De unde eram doar 2 dorei pana acum (eu cu moglia) de ieri au mai venit inca 8! si e nebunie absoluta, trebuie sa tinem pasul, se lucreaza intr-un ritm ametitor Posted Image. Povestim cand avem ceva mai mult timp de respirat..

View PostDIY, on 26 martie 2019 - 00:25, said:

Wow! Exact despre asta discutam, ieri, cu o prietena. Despre proiectarea iluminatului exterior astfel incat, la o adica, sa pot stinge tot si sa vad stelele.

Normal ca stim..nu ai vazut ce urechi (parabolice) are motanul lui AdiRadu ? :)))

Edited by catalijns, 26 March 2019 - 08:50.


#1437
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Vrem poze cu rezultatul.

#1438
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 26 martie 2019 - 00:25, said:

Wow! Exact despre asta discutam, ieri, cu o prietena. Despre proiectarea iluminatului exterior astfel incat, la o adica, sa pot stinge tot si sa vad stelele.
Oricum..chiar si cu cele 3 aplice cu 3-5w pe ele de pe latura lunga a casei..e doar o lumina difuza..sa nu ma impiedic de ceva prin curte..Stelele tot se vad si cu ele..nu trebuie bezna totala. Chiar si asa..neavand iluminat public pe deal pe acolo..e destul de freaky.

#1439
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Cred ca n-am aprins lumina exterioara de 5 ori pana acum. Doar de vreo 2 ori de necesitate, cand aspiram frunze asta toamna. Si oricum nu se vede mare lucru deoarece doamna a vrut becuri reci si eu nu vaz nimic pe chioreala aia (spune un nene de la Leroy ca fumeile au preferinta pentru lumina rece, ma intreb de ce). Pisicle le caut cu lanterna.

#1440
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcatalijns, on 26 martie 2019 - 08:48, said:

Ma ajuta cineva va rog cu o recomandare pentru decorativa Caparol atat ca tip (am vazut ca exista multe Caparoale') cat si un furnizor ceva mai serios. Multumesc!

Salut, eu am Caparol Silicon Fassadenputz K15, bob de orez cu dimensiunea 1,5mm, culoarea Nutria 16 (un crem foarte deschis, mie imi place). Sunt multumit de cum s-a comportat, o am de 5 luni doar.

PS: in partea de jos a trebuit sa o spal cu jetul ca s-a stropit cum nu am avut streasina si nu are treaba,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate