Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1477
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Teava patrata 80x80 mi se pare exagerat. Ca sa iti faci o idee, la tara am 3 bolte facute din otel tip T 40x40x4. Pe-astea le-am recuperat din spalierii de la vie, au mai mult de 30 ani. Boltele  au aproximativ 3 m inaltime. Una este ancorata de casa, celelalte doua se autosustin, ca in desenul tau. Stalpii sunt la distanta de aproximativ 2 m si sunt legati intre ei cu bare orizontale sudate cam la 80 cm. Intre bare intinse am sarme. Rezista fara probleme. Daca as face acum alta de la zero, poate ca as cumpara un teu de 50x50x5, dar nu mai mult de atat. Pentru indoire se scoate un triunghi din perpendiculara, se indoaie si se sudeaza, fara contravantuire. Eu nu am contravantuiri. Daca as alege alt tip de material, as alege teava dreptunghiulara, nu patrata, cu grosime in carne de 4 mm. Bafta!

Edited by ionut27, 03 April 2019 - 09:24.


#1478
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 ionut27, on 03 aprilie 2019 - 09:13, said:

Teava patrata 80x80 mi se pare exagerat. Ca sa iti faci o idee, la tara am 3 bolte facute din otel tip T 40x40x4. Pe-astea le-am recuperat din spalierii de la vie, au mai mult de 30 ani. Boltele  au aproximativ 3 m inaltime. Una este ancorata de casa, celelalte doua se autosustin, ca in desenul tau. Stalpii sunt la distanta de aproximativ 2 m si sunt legati intre ei cu bare orizontale sudate cam la 80 cm. Intre bare intinse am sarme. Rezista fara probleme. Daca as face acum alta de la zero, poate ca as cumpara un teu de 50x50x5, dar nu mai mult de atat. Pentru indoire se scoate un triunghi din perpendiculara, se indoaie si se sudeaza, fara contravantuire. Eu nu am contravantuiri. Daca as alege alt tip de material, as alege teava rectangulara, nu patrata, cu grosime in carne de 4 mm. Bafta!
Ionut, ai vazut ca avem o consola de vreo 2ml?  As face si mai mare (2.5 ml) daca ar fi safe dpdv rezistenta.  Bolta de care descrii tu am si eu la livada, vreo 85 ml, dar una e un cozoroc de 1ml din fier beton de fi16 si alta un rectangular de 5X3 cu 2m lungime, cred ca fortele sunt altele, incarcarea va fi diferita atat cu structura boltei/pergolei cat si cu plante. Stalpul de 8X8 (cumparat deja:) ) ar trebui sa faca fata mai bine acestor forte. Crezi ca nu e nevoie de acea contravantuire pe acea consola?
Ce nu am mentionat inca e ca primul stalp de 8x8 va fi chiar langa stalpul de boltari decorativi al gardului si o sa le prind una de alta cu niste tije filetante scurte pentru rezistenta suplimentara. Pe acel stalp de boltari decorativi (va avea si cateva fire de fier beton din fundatie) o sa se sprijine poarta culisanta de lungime 630 cm, vreo 400 kg si ceva portanta pentru ca o "umplem" cu scanduri orizontale de 8 cm latime si goluri de 2-3 cm intre ele. Deci nu e de joaca la ce vanturi sunt cateodata pe la noi prin sud...

#1479
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Scuze, acum am vazut consola de 2m...eu o am de 1m si pe la 45*. Estetic mi se pare mai ok de 1 m. Oricum, si asa 80x80 mi se pare mult.

Edited by ionut27, 03 April 2019 - 09:43.


#1480
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 ionut27, on 03 aprilie 2019 - 09:40, said:

Scuze, acum am vazut consola de 2m...eu o am de 1m si pe la 45*. Estetic mi se pare mai ok de 1 m. Oricum, si asa 80x80 mi se pare mult.
Pai stai asa, unde pleci? :)))  Dpdv estetic gusturile sunt discutabile dar mie imi trebuie mai mult decat un cozoroc de 1ml pentru ca vor fi 2 masini parcate in paralel sub aceasta pergola, practic umbra facuta de pergola asta trebuie sa fie cat mai mare, ideal 5-6 m. Asa ca o sa fie ceva mai inalta, probabil chiar 2.40 la capatul de sus al stalpului si cu unghiul de 30 de grade ma mai ilat cam 1m, deci aproape de 3.5m inaltime la varful consolei.
Cum fac cu consola asta sa reziste, imi trebuie contravantuire ori ba si daca da de care si unde o plasez? Daca as scapa fara ar fi ok ca nu e asa estetica dar decat sa cada pergola pe masini... :)

#1481
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu as merge cu o teava dintr-o bucata, taiata pe 3 laturi, indoita in consola si sudata, fara contravantuiri. Ai dreptate cu gusturile. Mi se par oribile acele contravantuiri. Daca chiar ar trbui sa fac undeva, le-as face pe semirotund.

Edited by ionut27, 03 April 2019 - 10:08.


#1482
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002

 vali1900, on 02 aprilie 2019 - 22:29, said:

folia se prinde pe tabla cu banda dublu deziva dedicata gen  MASTERFOL TAPE-2 (bandă adezivă pe ambele părţi): se foloseşte pentu lipirea etanşă a foliilor de acoperiş, pentru racordarea foliilor la picurătorul de tablă sau alte elemente din tablă, pentru lipirea foliilor barieră de vapori, respectiv fixarea acestora de scheletul de susţinere.
E solutia optima

Posibil asta sa fie o varianta de a rezolva treaba cu folia dusa peste sortul acela de tabla, cu toate ca, data fiind zona respectiva, nu stiu nici banda aia cat va rezista acolo. S-o incinge tabla aia, nu stiu, nu ma pricep. In acelasi timp, venind vorba despre aceasta banda adeziva, am realizat ca mie nu mi-au lipit meseriasii lui peste (firma autorizata de altfel si cu "jdeani de experienta" in spate) aceasta folie nici acolo unde se petreceau randurile de folie peste astereala. Mie nu mi-au ofertat folie Creaton - care stiam ca are la margine banda adeziva - sub pretextul ca vor pune alta folie mai rezistenta, pe care o vor lipi apoi una de alta cu banda adeziva, dintr-o rola separata. De la vorba la fapta e cale lunga si intortocheata, asa ca iata mi-am amintit de acest aspect si banda aia sigur lipseste de la imbinarile foliei. Poate ca la tine @catalijns este lipita folia inclusiv la terminatia de peste sort, astfel problemele sesizate de mine, la vant, lipsind. Eu insa, nu stiu ce o sa-i mai pot face.

#1483
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Le acordati prea multa incredere firmelor astea super acreditate..Eu am stat calare pe ei ..sa vad exact ce fac..si ce pun..sau de ce nu pun..Nu i-am stresat cu intrebari sau sugestii..insa fiind acolo cu ei n-au mai incercat mijmasuri..ca ba uita aia..ba nu au cealalta.

La mine sortul ala de colecteaza eventualul condens de pe folie..directioneaza apa jos ..pe sub jgheab..pe langa pazia de tabla. Nici eu n-am vazut pana acu vreo picatura de apa sa curga de pe sortul ala..

Attached Files



#1484
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 manghels, on 03 aprilie 2019 - 12:14, said:

Le acordati prea multa incredere firmelor astea super acreditate..Eu am stat calare pe ei ..sa vad exact ce fac..si ce pun..sau de ce nu pun..Nu i-am stresat cu intrebari sau sugestii..insa fiind acolo cu ei n-au mai incercat mijmasuri..ca ba uita aia..ba nu au cealalta.

La mine sortul ala de colecteaza eventualul condens de pe folie..directioneaza apa jos ..pe sub jgheab..pe langa pazia de tabla. Nici eu n-am vazut pana acu vreo picatura de apa sa curga de pe sortul ala..

Ai dreptate, daca nu stai pe langa ei..o iau pe scurtatura...  Si am mai gasit niste benzi din alea nedezlipite (de care zicea Dutu) si le-am desfacut eu atunci, sper sa nu mai fi scapat. Trebuie sa ma uit la mine ca nu stiu daca s-a montat corect sortul ala cu picurator de dedesubt, parca nu e asa.. :).

PS: ultima scandura de jos e montata corect? :)

#1485
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
la care te referi? aia in loc de pazie? sau sipcile pe care is prinse carligele de la jgheaburi?

#1486
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
In ceea ce ma priveste, nu e vorba de prea multa incredere acordata meseriasilor, ca situatia in general - din pacate - e tocmai pe invers. Probabil majoritatea celor ce au avut sau au santiere in lucru au constatat treaba asta. Vin insa momente, cand intervine si o situatie de genul acesta si unde daca nu vrei sa faci ca ei si dau buleala se justifica ca a iesit asa din cauza ca nu ai vrut sa faci ca ei. Nu sunt expert in sisteme de acoperisuri, am incercat sa inteleg insa anumite detalii si sa anticipez unde ar putea aparea ceva dubios, corelat cu proiectul meu, asa ca unele lucruri executate deficitar ajungi sa le observi la ceva timp dupa.

Montajul din situatia lui @manghels pare cel indicat si in ghidul de montaj de la Creaton (am pus anterior aici o captura de ecran). Nu inteleg insa ce rost mai are sortul care se varsa in jgheaburi. De ajuns apa pe folia aia .. poate ajunge. Se fisureaza o tigla, condens, apa pe sub coame sau cine mai stie. Planurile mele erau sa inchid sageacul la orizontala, cu osb, xps si decorativa. Cand au zis ei ca asa se duce folia aia .. peste sort, in jgheaburi .. m-am gandit ca poate e mai bine asa, ca mi-a fost teama de un picurator prin/pe langa sageacul ala.

Edited by duzu, 03 April 2019 - 12:44.


#1487
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Mai exista si situatia apocaliptica in care se umple jgheabul si ar sari apa in sus pe riglele alea (sau sufla vantul apa/picaturile in sus pe acolo..)..sau s-ar infiltra spre pazie.. Sortul ala cred ca inchide mai bine zona dintre jgheag si astereala/pazie..

Si eu am inchis sageacul cu OSB +XPS + decorativa.. + modalitatea aia de punere in opera a sorturilor metalice la /sub jgheab..si pana acu nici o problema in aproape 3 ani.

Attached Files


Edited by manghels, 03 April 2019 - 12:53.


#1488
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Folia anticondens este de fapt cea care asigura un minim de impermeabilitate la acoperișul din tabla cutata ...știu lumea ii spune în alt mod .
Tabla aia nu poate asigura uno taj garantat impermeabil ...mai mult , știu că după ceva ani , nu multi , trebuie revizuit acoperișul ...bureți , șuruburi ....
Pe topicul cu șindrilă m-am dezlantuit mai mult ...


#1489
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 29.11.2007

 manghels, on 03 aprilie 2019 - 12:14, said:

[...]La mine sortul ala de colecteaza eventualul condens de pe folie..directioneaza apa jos ..pe sub jgheab..pe langa pazia de tabla. Nici eu n-am vazut pana acu vreo picatura de apa sa curga de pe sortul ala..

Eu tot asa am facut. Fiindca asa este logic pentru mine. Pazia mea este din lemn vopsit si nu am nici o ingrijorare.

Condensul in discutie se formeaza in anumite conditii de temperatura (ciclu de 24 h), vara, sau patrunde din straturile de sub astereala (ciclu anual). In ambele situatii, condensul se va elimina, mai degraba, prin evaporare si aerisire (la nivelul coamei) decat prin scurgere in jos, pe folie. Un element de siguranta, suplimentar, este ventilarea, separata, a stratul de izolatie termica de sub astereala. In acest caz, cantitatea de condens care se formeaza, pe folie, se rezuma la prima situatie pe care am pomenit-o. Una bucata problema rezolvata Posted Image

Tot aceasta folie de consdens mai are si rolul unei protectii suplimentare impotriva infiltratiilor de apa; situatie destul de nefericita. In cazul unui acoperis proiectata si montat corect, chiar si din tigla sau din tigla de tabla (nu flatuit, ca al meu Posted Image ) riscul de a avea infiltratii este minim, spre zero. In cazul unui acoperis montat corect (stiu, repet; o fac cu buna stiinta), apa se poate infiltra in cazul unei ploi cu vant puternic; vant care sa impinga apa in sus, sub tigle. Nici asta nu ar trebui sa se intample daca acoperisul cu pricina este gandit in raport cu zona climatica si vanturile predominante. Cu cat panta acoperisului este mai accentuata, cu atat infiltratiile astea, de le-am pomenit eu, sunt mai imporbabile.

Nu discut, desigur, de greseli de instalare fiindca, atunci, orice teorie devine ... apa de ploaie Posted Image

#1490
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 catalijns, on 18 martie 2019 - 14:45, said:


Pentru iluminat scari am negociat "in komitet" si a rezultat ca  mai fain sa avem cateva leduri laterale treptelor, cate 1 led la 2 trepte, cu senzor crepuscular. Inteleg ca trebuie sa le leg in paralel, fiecare trebuie sa aiba legatura pe faza in senzor si nul comun. adica de la sursa de curent merg cu 6 fire catre cele 6 leduri si cu inca 1 (nulul) pe care il leg din doza in doza (fiecarui led). Am inteles bine treaba asta?
Plus: e mai ok sa fie pe 12 v (deci solutia cu transformator 230v-12V) sau sa merg direct pe 230V?
multumiri!

te-ai mai "luminat" in legatura cu asta? cum faci legaturile pentru iluminatul treptelor?  poti sa share-uiesti si cu noi?

In exemplul asta zice ca poate controla pana la 5 led-uri fara senzor. Daca am nevoie de 10, cum se face?

#1491
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 DIY, on 03 aprilie 2019 - 19:07, said:

Eu tot asa am facut. Fiindca asa este logic pentru mine. Pazia mea este din lemn vopsit si nu am nici o ingrijorare.
Chiar daca se scurge condensul pe ea - prin spatele sau fata ei? Inca nu am avut timp sa studiez atent montajul invelitorii la margine catre jgehaburi dar daca e cum a arata dutu sau manghe atunci acel condens pe acolo se va scurge. Bine, la tigla inteleg ca e destul d eputin si se mai evapora si pe la coame - acolo unde spatiile sunt generoase la modelele precum balance.
Pe de alta parte ca linie generala: sunt case sasesti de o suta d eani la care schimbi 10 tigle si acoperisul e functional, e adevarat ca tigla aia nu are asa multe onduleuri dar totusi nu ma ingrijorez prea tare pe subiect.


 wizake, on 03 aprilie 2019 - 21:47, said:

te-ai mai "luminat" in legatura cu asta? cum faci legaturile pentru iluminatul treptelor?  poti sa share-uiesti si cu noi?
In exemplul asta zice ca poate controla pana la 5 led-uri fara senzor. Daca am nevoie de 10, cum se face?
da, cred ca m-am (i)luminat. O sa mergem pe un senzor de 230V (crepuscular si de miscare) la care poti lega in paralel oricate leduri in limita amperajului pe care il are senzorul (50-6A de obicei). In cazul nostru o sa legam 8 leduri, intre dozele ledurilor lasam 3 fire de 1.5mm unul pt nuli (comun cu senzor din sursa de curent) si faza comandata de senzor |(trece prin el), al 3-lea fir nu mai retin pt ce e dar e bine sa fie acolo Posted Image))

---------------------------
Daca mai aveti idei pe subiectul cu bolta (post mai jos) va rog nu va abtineti, inca nu cred ca am gasit cea mai ok idee. Repede pana nu vine bender  (ca nu mai sunt pe lista de"ignore" Posted Image)) ) si ma pune sa proiectez vreo bolta cu scara ca sa fie usor de cules strugurii Posted Image))
https://forum.softpe...8#entry24494056

---------------------
Alta intrebare: pe terase am niste doze gewis pentru niste prize/intrerupatoare precum cea de mai jos. Cu care "buza" se monteaza la fata termosistemului, 1 sau 2? multumesc!

Attached Files


Edited by catalijns, 04 April 2019 - 09:38.


#1492
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 catalijns, on 04 aprilie 2019 - 09:18, said:

da, cred ca m-am (i)luminat. O sa mergem pe un senzor de 230V (crepuscular si de miscare) la care poti lega in paralel oricate leduri in limita amperajului pe care il are senzorul (50-6A de obicei). In cazul nostru o sa legam 8 leduri, intre dozele ledurilor lasam 3 fire de 1.5mm unul pt nuli (comun cu senzor din sursa de curent) si faza comandata de senzor |(trece prin el), al 3-lea fir nu mai retin pt ce e dar e bine sa fie acolo Posted Image))

Nu ar trebui doi senzori? Unul la etaj si unul la parter ? Adica vrei sa se aprinda led-urile cand te apropii de scara fie de la etaj, fie de la parter, nu?
Se poate?

#1493
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 wizake, on 04 aprilie 2019 - 09:56, said:

Nu ar trebui doi senzori? Unul la etaj si unul la parter ? Adica vrei sa se aprinda led-urile cand te apropii de scara fie de la etaj, fie de la parter, nu?
Se poate?
Sigur ca se poate dar ai unsenzor in plus de cumparat si ascuns undeva Posted Image. Pe de alta parte daca "peretele" din stanga al scarii catre etaj este din mobila si e inalt fiindca parterul va avea 3.05 net, balustrada va fi transparenta (fir otel de 5mm) ..cred ca am toate sansele sa incastrez finut acel sensor in partea de sus a peretelui ca sa acopere ambele zone. Bineinteles vom testa treaba inainte de inglobarea in peretele respectiv, in cel mai rau caz mai pun un senzor si sus dar eu cred ca avem sanse f bune sa rezolvam cum am explicat, senzorii astia acopera cativa m si sunt pe 360 de grade deci toata treaba e sa il pozitionez corect Posted Image

Edited by catalijns, 04 April 2019 - 10:04.


#1494
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 catalijns, on 04 aprilie 2019 - 09:18, said:


Chiar daca se scurge condensul pe ea - prin spatele sau fata ei? Inca nu am avut timp sa studiez atent montajul invelitorii la margine catre jgehaburi dar daca e cum a arata dutu sau manghe atunci acel condens pe acolo se va scurge. Bine, la tigla inteleg ca e destul d eputin si se mai evapora si pe la coame - acolo unde spatiile sunt generoase la modelele precum balance.
Pe de alta parte ca linie generala: sunt case sasesti de o suta d eani la care schimbi 10 tigle si acoperisul e functional, e adevarat ca tigla aia nu are asa multe onduleuri dar totusi nu ma ingrijorez prea tare pe subiect.



da, cred ca m-am (i)luminat. O sa mergem pe un senzor de 230V (crepuscular si de miscare) la care poti lega in paralel oricate leduri in limita amperajului pe care il are senzorul (50-6A de obicei). In cazul nostru o sa legam 8 leduri, intre dozele ledurilor lasam 3 fire de 1.5mm unul pt nuli (comun cu senzor din sursa de curent) si faza comandata de senzor |(trece prin el), al 3-lea fir nu mai retin pt ce e dar e bine sa fie acolo Posted Image))

---------------------------
Daca mai aveti idei pe subiectul cu bolta (post mai jos) va rog nu va abtineti, inca nu cred ca am gasit cea mai ok idee. Repede pana nu vine bender  (ca nu mai sunt pe lista de"ignore" Posted Image)) ) si ma pune sa proiectez vreo bolta cu scara ca sa fie usor de cules strugurii Posted Image))
https://forum.softpe...8#entry24494056

---------------------
Alta intrebare: pe terase am niste doze gewis pentru niste prize/intrerupatoare precum cea de mai jos. Cu care "buza" se monteaza la fata termosistemului, 1 sau 2? multumesc!

Buza 2 este la fata termosistemului. trebuie sa te gândești ca în doza de cele 2 gauri o sa prinzi suportul negru care sta pe termosistem. Eu asa am făcut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate