Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1405
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcumparator, on 19 martie 2019 - 11:49, said:

180 lei la eMag.
Am luat cu 120 RON de la Secpral (din magazinul lor fizic din Timisoara).

Edited by kolfleading, 19 March 2019 - 15:46.


#1406
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postkolfleading, on 19 martie 2019 - 15:46, said:

Am luat cu 120 RON de la Secpral (din magazinul lor fizic din Timisoara).
La emag deja sunt multe nesimtenii..am ajuns sa ii folosesc doar ca referinta pentru ca au de toate. Dar altfel...ieri de ex. am luat pompa pentru gradina din dedeman cu peste 20% mai ieftin decat la ei...

View Postcatalijns, on 18 martie 2019 - 14:45, said:

In alta ordine de idei am nevoie de un sfat pe partea electrica, am facut ceva research si am apelat la varianta "intreaba un prieten" dar tot nu sunt 100% convins ca am inteles.
1. Avem 4 lumini exterioare casei (2 stanga/2 dreapta) care din cate stiu eu sunt legate direct in panou intr-un circuit separat fara nici un intrerupator. As vrea ceva senzor crepuscular pe toate 4, e fezabil sa scot un senzor din demisol si sa leg la el cele 4 lumini? Practic trebuie sa trec faza celor 4 lumini prin acest senzor (nulul e comun), e complicata trebusoara asta?
2. Pentru iluminat scari am negociat "in komitet" si a rezultat ca  mai fain sa avem cateva leduri laterale treptelor, cate 1 led la 2 trepte, cu senzor crepuscular. Inteleg ca trebuie sa le leg in paralel, fiecare trebuie sa aiba legatura pe faza in senzor si nul comun. adica de la sursa de curent merg cu 6 fire catre cele 6 leduri si cu inca 1 (nulul) pe care il leg din doza in doza (fiecarui led). Am inteles bine treaba asta?
Plus: e mai ok sa fie pe 12 v (deci solutia cu transformator 230v-12V) sau sa merg direct pe 230V?
multumiri!

Daca are cineva vreo idee pe subiect va rog! Aproape m-am clarificat, la pct 1. cica are ledul fiecarei lumini are sensor embedded. Iar la pct 2 daca las cate 3 fire de 1.5mm din "doza" in "doza" a fiecarui led ar fi suficient pentru o legatura in paralel (desi mie imi pare in serie dar cica asa e bine). Ofer premiu o poza cu sir Matz si garda de corp personala care il urmeaza pretutindeni (se pare ca s-a imprietenit cla catarama cu un cateloi :) ).

Edited by catalijns, 19 March 2019 - 15:54.


#1407
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,639
  • Înscris: 11.03.2006
Nu am cautat mai mult, doar am vazut ca exista si separat. De fapt din tot filtrul cred ca fluidul asta e mai scump decat carcasa.

#1408
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcatalijns, on 19 martie 2019 - 15:50, said:

La emag deja sunt multe nesimtenii..am ajuns sa ii folosesc doar ca referinta pentru ca au de toate. Dar altfel...ieri de ex. am luat pompa pentru gradina din dedeman cu peste 20% mai ieftin decat la ei...

Prima mea comanda online si plata cu cardul online a fost la Emag, cu ridicarea coemenzii de la parterul unei cladiri vai de ea, peste care e acum actualul sema park, din spate de la fosta statie meteou Semanatoarea. Era vorba de 2 x 256mb sdram, asta a fost in 2007, acum in 2019 Emag a devenit un Amazon de Romania, nu mai e ce a fost, toti vand prin Emag iar ei doar isi adauga comision de accea foarte multe sunt mai scumpe ca in alte parti.

Totusi eu am peste 75% din tot ce am electronice si electrocasnice (si nu numai) de la ei, trebuie doar sa fi atent si sa comanzi produsele comercializate de ei, vandute de ei, nu de alte firme. De exemplu, plita, msv, rotopercutor sunt ultimile 3 produse comandate de la ei acum cateva luni, care altundeva nu le-am gasit la un pret mai bun. Ba da, mint erau mai ieftine la extreme digital, dar din patriotism si mandrie nationala prefer sa platesc un magazin romanesc .

Edited by anaki, 20 March 2019 - 06:28.


#1409
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcatalijns, on 18 martie 2019 - 14:45, said:

... sa avem cateva leduri laterale treptelor, cate 1 led la 2 trepte, cu senzor crepuscular. Inteleg ca trebuie sa le leg in paralel, fiecare trebuie sa aiba legatura pe faza in senzor si nul comun. adica de la sursa de curent merg cu 6 fire catre cele 6 leduri si cu inca 1 (nulul) pe care il leg din doza in doza (fiecarui led). Am inteles bine treaba asta?
Plus: e mai ok sa fie pe 12 v (deci solutia cu transformator 230v-12V) sau sa merg direct pe 230V?

si eu sunt interesat de asta Posted Image

in descrierea astuia  scrie ca se leaga in serie cu celelalte

Edited by wizake, 19 March 2019 - 23:56.


#1410
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 19 martie 2019 - 23:50, said:

si eu sunt interesat de asta Posted Image

in descrierea astuia  scrie ca se leaga in serie cu celelalte
Asa scrie dar asta inseamna ca daca iti crapa unu' cele de dupa el nu mai merg. Ceea ce nu e chiar placut. SI astea sunt faine: https://www.luminam....-256v-argintiu/


View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 23:41, said:

...dar din patriotism si mandrie nationala prefer sa platesc un magazin romanesc si nu unul bozgores.

As zice ca patriotismul e sa ii respecti si apreciezi ceva mai mult pe conationalii tai si nu sa ii urasti pe altii (de altfel tot conationali) - xenofobie conform definitiei. Sunt curios ce zic si adminii, poate nu lucram cu aceleasi definitii, dar nu ar fi nici de mirare in tara in care spaga e vazuta ca o chestie culturala iar violul e doar exprimarea afectivititatii...
Mai degraba din patriotism as incerca chestii de baza gen scris corect in limba romana (cu 2 de "i" etc.) ca altfel cam orice business deschis in Romania are angajati de aici, plateste impozite aici, etc. Nu e acelasi lucru ca atunci cand cumperi patrunjel de la "tarani" dar nici...antagonic.
Cat despre emag - vezi totusi si structura actionariatului, s-ar putea sa ii treci brusc pe lista neagra..

Un mic inceput ca sa nu confundam patriotismul cu molima nationalista : https://pressone.ro/...e-patriotismul/

Edited by catalijns, 20 March 2019 - 07:00.


#1411
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,639
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu iau multe chestii de la eMag. Nu ma intereseaza ce sunt patronii nici la ei si nici la altii si daca gasesc mai ieftin in alta parte, iau de acolo.
De exemplu, mancarea pentru caini vine de acolo.

#1412
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcatalijns, on 20 martie 2019 - 06:43, said:

As zice ca patriotismul e sa ii respecti si apreciezi ceva mai mult pe conationalii tai si nu sa ii urasti pe altii (de altfel tot conationali) - xenofobie conform definitiei. Sunt curios ce zic si adminii, poate nu lucram cu aceleasi definitii, dar nu ar fi nici de mirare in tara in care spaga e vazuta ca o chestie culturala iar violul e doar exprimarea afectivititatii...
Mai degraba din patriotism as incerca chestii de baza gen scris corect in limba romana (cu 2 de "i" etc.) ca altfel cam orice business deschis in Romania are angajati de aici, plateste impozite aici, etc. Nu e acelasi lucru ca atunci cand cumperi patrunjel de la "tarani" dar nici...antagonic.
Cat despre emag - vezi totusi si structura actionariatului, s-ar putea sa ii treci brusc pe lista neagra..

Un mic inceput ca sa nu confundam patriotismul cu molima nationalista : https://pressone.ro/...e-patriotismul/

1) la mana, daca iti zic ca sunt din Arad si bunicii mei ie unguri ma crezi? Asa ca sa lasam xenofobia deoparte, era mai mult o gluma, cu un oarecare sambure de adevar;
2) a scrie corect Romana tine de gramatica, lexic, dictie, nu de patriotism;
3) crede-ma Emag e Romanesc mai mult decat crezi tu, cunosc prin interpusi unul din fostii patroni, da..a fost cumparat de Naspers, dar brandul e 1000% gandit, muncit, creat si ridicat in Romania.

Edited by anaki, 20 March 2019 - 08:34.
Politica,istorie in Poiana nu aici


#1413
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
1. Xenofobia si derivatele ei nu a fost niciodata doar "o gluma, cu un oarecare sambure de adevar"  ...Cuvantul respectiv are in mod evident sens peiorativ.
2. A scrie corect in limba romana  este un fapt care poate fi interpretat cu usurinta ca o masura a respectului fata de conationali deci poate atinge tangential patriotismul. Plus ca este si o masura a educatiei primare a fiecaruia..
Da , stiu..cei mai multi confundam patriotismul cu ragaiala de dupa micii de 1 mai.. Sau ca suntem patrioti daca ii injuram pe alti minoritari oricare ar fi ei...
3. Stiu destule lucruri despre istoria emag, am fost aproape sa lucrez la ei la un moment dat (sunt printre primii care au folosit Big Data la noi). In apartamentul in care locuim avem aproape toate electronicele cumparate cu rate fara dobanda de la emag acum vreo 10 ani. Dar astea sunt oricum chestii irelevante in acest context.

Edited by catalijns, 20 March 2019 - 08:50.


#1414
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 23:41, said:

din patriotism si mandrie nationala prefer sa platesc un magazin romanesc .

View PostMirel_85, on 20 martie 2019 - 08:33, said:

a fost cumparat de Naspers, dar brandul e 1000% gandit, muncit, creat si ridicat in Romania.
Ridicat in Romania de catre Sebastian Ghita si al sau Asesoft.

#1415
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcatalijns, on 20 martie 2019 - 08:47, said:

1. Xenofobia si derivatele ei nu a fost niciodata doar "o gluma, cu un oarecare sambure de adevar"  ...Cuvantul respectiv are in mod evident sens peiorativ.
2. A scrie corect in limba romana  este un fapt care poate fi interpretat cu usurinta ca o masura a respectului fata de conationali deci poate atinge tangential patriotismul. Plus ca este si o masura a educatiei primare a fiecaruia..
Da , stiu..cei mai multi confundam patriotismul cu ragaiala de dupa micii de 1 mai.. Sau ca suntem patrioti daca ii injuram pe alti minoritari oricare ar fi ei...
3. Stiu destule lucruri despre istoria emag, am fost aproape sa lucrez la ei la un moment dat (sunt printre primii care au folosit Big Data la noi). In apartamentul in care locuim avem aproape toate electronicele cumparate cu rate fara dobanda de la emag acum vreo 10 ani. Dar astea sunt oricum chestii irelevante in acest context.

Discutia degenereaza, vad ca te ataci. Cata, hai in poiana daca ai chef de rafuieli politice, rasiale, xenofobe, religioase etc., caci observ in ultimul timp ca nu mai poti spune un adevar istoric, religios sau o parere personala intr-o tara ce se vrea democrata caci imediat esti catalogat, apostrofat, etc. de catre cei care abia asteapta asta ca sa te traga de urechii si sa iasa ei in evidenta ce "politically correct" sunt ei. Posted Image



View Postkolfleading, on 20 martie 2019 - 09:11, said:

Ridicat in Romania de catre Sebastian Ghita si al sau Asesoft.

Partial adevarat, Stanciu si Apostolescu a infintat EMAG, dupa cativa ani a venit Ghita si a luat o bucata mare din tort.
Ghita, neghita la portita, eu vorbeam de brand romanesc, nu de actionariat, asta e cu totul alta poveste. Si da, daca l-as vedea pe strada pe Ghita as zice ce i-as face dar nu pot ca iar sar pe mine cei "politically correct" si ma urecheaza si ma trimit la mine in banca si imi dau 8 la purtare.Posted Image

#1416
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMirel_85, on 20 martie 2019 - 09:41, said:

Discutia degenereaza, vad ca te ataci. Cata, hai in poiana daca ai chef de rafuieli politice, rasiale, xenofobe, religioase etc., caci observ in ultimul timp ca nu mai poti spune un adevar istoric, religios sau o parere personala intr-o tara ce se vrea democrata caci imediat esti catalogat, apostrofat, etc. de catre cei care abia asteapta asta ca sa te traga de urechii si sa iasa ei in evidenta ce "politically correct" sunt ei. Posted Image

Nu ma "atac" ca doar nu avem 5 ani, e doar perceptia ta -  doar discutam o chestiune serioasa "de oameni mari". Nu am chef de rafuieli si mizerii ca sa merg in poiana , sunt deja prea multe si prin alte parti.  Dar nici sa las sa treaca neobservata si sa para "normala" o astfel de abordare, cel putin nu aici... Nu e vorba de "politically correct"/politie a gandirii/sexo-marxism, etc. ci doar de chestiuni de common sense intr-o lume  civilizata. Probabil ca rudele tale din zona respectiva sau prietenii nostri de originea respectiva s-ar simti maguliti de acel apelativ in aceeasi masura in care noi ne-am simti maguliti de o expresie de genul "romanache-lache".
Din pacate democratia e perceputa la noi ca un fel de anarhie faci orice iti trece prin cap. Cand de fapt ea se bazeaza pe respectul fata de drepturile celorlati si pe un set de reguli stabilit si respectat de fiecare societate in parte. Dar probabil e cum zice ardeleanu':  "ii doar o chestie die ieducatie".
Ar fi fost fair si mult mai simplu sa iti asumi greseala (asa cum faci unii dintre noi cand dau cu bata in balta pe electrice/socluri, etc.)  si sa trecem mai departe dar preferi abordarea .... si cu coada in sus (e metafora, te rog nu te interpreta  ad litteram). Si vad ai si followers kalitat' :))

Propun sa ne oprim aici, oricum probabil sunt niste discrepante culturale ireconciliabile, hai sa ne vedem de constructiile noastre ca asta e scopul principal...

Edited by catalijns, 20 March 2019 - 11:50.


#1417
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostMirel_85, on 18 martie 2019 - 21:51, said:

Si eu care credeam ca ale mele tevi imbarligate de sub centrala sunt cele mai naspa, acum mi-a venit inima la loc.
La filtrul antimagnetita trebuia sa lasi sub el spatiu tehnic echivalent a o galetusa de smantana de 1kg care  sa o bagi si sa o scoti usor sub filtru. O sa vezi ca va fi cam dificil cand va fi sa purjezi filtrul.

Daca e rară actiunea.

#1418
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 23:41, said:

erau mai ieftine la extreme digital, dar din patriotism si mandrie nationala prefer sa platesc un magazin romanesc .
Lasa ca se rezolva si asta: eMag face o combinatie cu extreme digital. Posted Image

https://economie.hot...ra-commerce.htm

#1419
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postkolfleading, on 21 martie 2019 - 20:14, said:


Lasa ca se rezolva si asta: eMag face o combinatie cu extreme digital. Posted Image

https://economie.hot...ra-commerce.htm

Adica Emag(52%) intra peste Edigital(48%) exact ca in 4 August 1919 sau ca in 26 Decembrie 1944? :-)

#1420
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Eu am intrebat si mi s-a raspuns ca daca vreau cu senzor crepuscular ... nu trebuie senzor pe fiecare bec, ci trebuie un singur senzor - pozitionat undeva ferit de ploaie - de unde se comanda tot iluminatul exterior. Alimentarea becurilor exterioare se face din lampa in lampa.
Se poate pune si intrerupator, care extrapoleaza senzorul..

Edited by duzu, 22 March 2019 - 00:13.


#1421
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde ! Puterea însumată a becurilor , să nu depășească puterea senzorului !😀

#1422
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postduzu, on 22 martie 2019 - 00:11, said:

Eu am intrebat si mi s-a raspuns ca daca vreau cu senzor crepuscular ... nu trebuie senzor pe fiecare bec, ci trebuie un singur senzor - pozitionat undeva ferit de ploaie - de unde se comanda tot iluminatul exterior. Alimentarea becurilor exterioare se face din lampa in lampa.
Se poate pune si intrerupator, care extrapoleaza senzorul..
Eu folosesc un "device" wireless programabil si controlabil de pe tel ce-mi aprinde-stinge becurile de ext (e montat in tablou in CT). Mi se pare mai ok asa..desi la schimbarea sezonului trebuie sa ajustez programul. Eu am led-uri de 3w rece acu..insa le voi schimba cu 5w lumina calda in scurt timp. Am cate 2-3 circuite inseriate..in functie de latura casei pe care merg

Edited by manghels, 22 March 2019 - 07:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate