Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1387
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
O rola de sugativa de 30cm diametru?
Un pachet de absorbante?
Niște pamperși?

Edited by wizake, 15 March 2019 - 19:35.


#1388
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
O pompa de tipul celei de mai jos se auto-amorseaza si poate "suge" apa pe un furtun.
O alimentezi de la o baterie de masina.

https://www.emag.ro/...4/pd/DBB934BBM/

Completare ulterioara:

La nevoie, merge si o pompa pentru bormasina (e plin internetul de ele), costa in jur de 25 - 50 RON, dar e mai incomod de folosit la cantitati mai mari de 10 L, vibreaza destul de mult.

Completare ulterioara 2:
Sau asa ceva:
https://lajumate.ro/...12v-201874.html

Edited by kolfleading, 15 March 2019 - 19:57.


#1389
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postcatalijns, on 15 martie 2019 - 17:35, said:

Pai e foarte simplu, imagineaza-ti o teava dn315 de 3ml lungime montata vertical in pamant cu capac in ambele parti (sus/jos). Are in ea (pe "fund") vreo 20-30 cm de apa.
Ma gandeam ca cu atatia ingineri pe aici ca o fi vreo solutie mai eleganta pe care sa o pot aplica si la scosul apei din sistemul de pluviale - adica din acele tevi dn400 montate orizontal in pamant la vreo 1.5 adacime (cu rol de buffer de apa de ploaie). Intrarea in tevile astea dn400 (ingropate orizontal) se face pe dn160, alte tevi de 1m montate vertical si care se "inteapa " in capetele acelor dn400.
Daca insa e necesar fac si o schita (desi se zice ca la partea de gandire abstracta noi, barbatii, am sta ceva mai bine Posted Image ).
...
Uof, mai Cataline..., uof! Ca bine mai explici! Am inteles tot. Mai putin cum e cu diametrul tevilor de vin vertical, ba de 315, ba de 400, ba de 160. Cum ziceai..."e foarte simplu"!

@Wizake maestru la propunerea cu pampersii! Mie nu-mi venea asa ceva prin cap, nici intr-un veac! Dar fii antena, ca de data asta il descalific, la ce m-a dus mintisoara! Vorbesti cu Clody si ii iei feonu`, il bagi pe tulumba in jos, ii dai drumu` si astepti sa se evapore apa Posted Image Nu-i asa ca-s artist de bun ce sunt?!? Posted Image

Tu cauti o solutie DIY? Sau vrei sa scoti apa aia cu vreun Dorel, si nu te intereseaza cum si ce face, numai sa o scoata?

Variante sunt mai multe pt tine. Dorel, chiar de o scoate gura cu gura, cu furtunul, aspirând-o in plisc, nu te intereseaza, important fiind rezultatul final.

Daca esti cuminte, iti dau eu o pompa cu care sa te joci la putele fericirii. Vestea rea este ca o am prin Balotesti Posted Image Vestea buna este foarte buna. Poate ajunge la tine luni PM.

In acest sens, astept o cerere de intentie. Cu dop Posted Image Filetat Posted Image


L.E.: Daca te "coafeaza", am si o Zuwa - doar ca e mai greu cu amorsatul. Mica, mica, dar ridica! Juri ca-i vie, pe bune!
Tot prin Balotesti este, of course Posted Image

Edited by scurt_pe_2, 15 March 2019 - 20:50.


#1390
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Multam mult Kolf, asta ma interesa de fapt, o pompa care sa fie mai mica in diametru, sa aiba sorb cat mai jos si sa fie totusi ceva mai puternica sa pot scoate 1-2mc intr-o zi din dn400 de pluviale (cu intrare pe dn160 Posted Image ). Si eventual in combinatie cu un transformator de la 220 la 12V, pompa aia de 15l/min de pe olx pare favorita..


View Postscurt_pe_2, on 15 martie 2019 - 20:37, said:

In acest sens, astept o cerere de intentie. Cu dop Posted Image Filetat Posted Image

Aia cu dop filetat e pentru incepatori sau necunoscatori, pentru profesionisti se recomanda whisky pe stanci... Posted Image))))
https://www.newmoney...a-intermediara/

Iti arat maine "pe viu" situatiunea, oricum ma intereseaza o solutie care sa fie aplicabila si in viitor ca doar condens o sa se mai faca. In plus apa din tevile de pluviale va fi folosita la udatul gradinii deci si acolo ma intereseaza o astel de pompa, eventual ceva mai puternica decat a propus Kolf.

Edited by catalijns, 15 March 2019 - 20:46.


#1391
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Apai de e sa ma raportez la exemplul dat( :)) ), ca sa par si eu mai profi si mai elevat, apai sa stii ca merge un vischi pe stanci c-o cotofana.
Fara cotofana, ma multumesc cu un prapadit d-asta.

O pompa ca in exemplul meu(Gardena), ti-ar prinde bine. Exista si mai puternice, tot asa, mititele.
Tre` sa vaz cu oq meu, fiindca mai am o varianta - pompa submersibila pt ape murdare(cu ejector - il anulezi).

#1392
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am reusit sa schimbam centrala dupa cum spuneam,avem si noi system in sfarsit Posted Image. De data asta montata langa boilerul fericirii impreuna cu electroventil, filtrul anti-magnetita, alte filtre Y, bumbac, etc. Avem montat si caloriferul de pe casa scarii, scurgerea masinii de spalat (din demisol) cu tot cu clapeta de sens unic :) Asteptam contorul ca sa facem pif, speram sa reusim in urmatoarele 2 saptamani altfel nu mai are sens, amanam pana la toamna.
Attached File  20190316_172453.jpg   148.13K   196 downloads

Am mai facut una alta in weekend gen racordare scurgerea cismelei la scurgerea pluvialelor sau tras cabluri pentru proiectoare viitoare fata/spate casa (cu sensor miscare), dat cu ulei stalpi terasa, etc.
Iar dupa efort urmeaza distractia asa ca... am testat "discul" ca sa folosim si partea de foc "cu flacari". Plus vinu' de la tata socru' Posted Image. Metoda a atras vecinii stanga/dreapta si s-a soldat cu o petrecere hispetereasca pana tarziu in noapte "ca la vama" din moment ca avem cativa cm de nisip prin gradina (pentru drenarea viitorului gazon), copii adormiti pe scaune, caini care refuzau sa mai primeasca friptura altfel decat la nas din pozitia culcat... :))) Se anunta vremuri grele, se pare ca oamenii au predispozitie la asa ceva.. Posted Image
Attached File  20190316_191426.jpg   319.11K   175 downloads

Cafeaua de dimineata, sa ne dregem dupa "party" Posted Image
Attached File  sirMatz.jpg   49.28K   127 downloads

In alta ordine de idei am nevoie de un sfat pe partea electrica, am facut ceva research si am apelat la varianta "intreaba un prieten" dar tot nu sunt 100% convins ca am inteles.
1. Avem 4 lumini exterioare casei (2 stanga/2 dreapta) care din cate stiu eu sunt legate direct in panou intr-un circuit separat fara nici un intrerupator. As vrea ceva senzor crepuscular pe toate 4, e fezabil sa scot un senzor din demisol si sa leg la el cele 4 lumini? Practic trebuie sa trec faza celor 4 lumini prin acest senzor (nulul e comun), e complicata trebusoara asta?

2. Pentru iluminat scari am negociat "in komitet" si a rezultat ca  mai fain sa avem cateva leduri laterale treptelor, cate 1 led la 2 trepte, cu senzor crepuscular. Inteleg ca trebuie sa le leg in paralel, fiecare trebuie sa aiba legatura pe faza in senzor si nul comun. adica de la sursa de curent merg cu 6 fire catre cele 6 leduri si cu inca 1 (nulul) pe care il leg din doza in doza (fiecarui led). Am inteles bine treaba asta?
Plus: e mai ok sa fie pe 12 v (deci solutia cu transformator 230v-12V) sau sa merg direct pe 230V?
multumiri!

Edited by catalijns, 18 March 2019 - 14:49.


#1393
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Posted Image Like pentru disc...imi caut eu un drum pe la capitala... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#1394
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nota 10 pt pisoi , dar repetent la capitolul centrala !
Cine naiba a mai vazut asa montaj la centrala , cu tevile alea iesite in fata ????

#1395
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,636
  • Înscris: 11.03.2006
Voi de ce ati pus filtru anti-magnetita? Credeam ca se pune numai daca ai calorifere.

Ati pus solutia aia cu care a venit? Mie mi s-a spus ca solutia se plimba prin instalatie, culege impuritatile si le aduce in filtru, de unde poti scoate metalul tragand de bara magnetica din varf. Din asta inteleg ca daca mai golesti instalatia se duce si solutia respectiva, asa ca nu am pus-o inca. Asa este?

Edited by cumparator, 18 March 2019 - 21:39.


#1396
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Si eu care credeam ca ale mele tevi imbarligate de sub centrala sunt cele mai naspa, acum mi-a venit inima la loc.
La filtrul antimagnetita trebuia sa lasi sub el spatiu tehnic echivalent a o galetusa de smantana de 1kg care  sa o bagi si sa o scoti usor sub filtru. O sa vezi ca va fi cam dificil cand va fi sa purjezi filtrul.

#1397
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Post86-APP, on 18 martie 2019 - 21:10, said:

Nota 10 pt pisoi , dar repetent la capitolul centrala !
Cine naiba a mai vazut asa montaj la centrala , cu tevile alea iesite in fata ????
Stim cu totii ca tu puteai mai bine si mai fremos, in conditiile date.

Una peste alta, montajul este corect si complet, la ce vezi.
.

@Mirel, la tine s-a reusit o faina aranjare a tevilor chiar fara sa ai boiler extern si alte acareturi. Plus filtre Y verticale, de dizain. Iti dai seama ce aranjament misto am fi vazut cu totii daca mai avea instalatoru` tau de tras inca ceva tevi si ramificatii in plus?!


Un exemplu de montaj exotic, ceva artistic, un fel de sculptura moderna:

Attached Files


Edited by scurt_pe_2, 18 March 2019 - 23:38.


#1398
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMirel_85, on 18 martie 2019 - 21:51, said:

Si eu care credeam ca ale mele tevi imbarligate de sub centrala sunt cele mai naspa, acum mi-a venit inima la loc.
La filtrul antimagnetita trebuia sa lasi sub el spatiu tehnic echivalent a o galetusa de smantana de 1kg care  sa o bagi si sa o scoti usor sub filtru. O sa vezi ca va fi cam dificil cand va fi sa purjezi filtrul.
Cred ca e important sa fie functional si executat ok dpdv tehnic. In plus sa ai putin spatiu printre acele tevi sa mai poti interveni la una alta (gen filtrul antimagnetita). Altfel acolo sunt linii/unghiuri drepte, nu stiu cum as fi facut sa aiba si design ok. Oricum sunt ascunse in coltul camerei tehnice care e izolata la demisol iar de la intrare nu se observa fiindca blocheaza boilerul tot view-ul, poza e din lateral. Si avind in vedere ce urmeaza sa fie in camera aceea cred ca stilul industrial e tema de referinta acolo Posted Image. Ca exemplificare cred ca am mai postat poza cu cele 11! tuburi de ventilatie care intra in CT de sus prin golul tehnic.
E ceva loc sub filtrul anti-magnetita pentru un borcan de 800gr. Apropo de acest filtru: are si un lichid care a venit cu el, imi scapa exact denumirea. Ala cum se foloseste?  Posted Image .


In alta ordine de idei am omis sa mentionez: duminica am testat functionarea drenurilor din jurul casei. Acestea se varsa in cele 2 tevi dn400 de cate 6 ml ingropate orizontal in spatele casei (buffer de pluviale) cu preaplin in groapa de 50mc pietris. Una dintre tevi este 3/4 plina cu apa si cealalta 1/4. Cea mai plina este in partea stanga a casei, zona cu instalatii - acolo unde terenul este cu vre0 15 cm mai jos (nu am incarcat pt ca au fost diverse sapaturi de efectuat si inca mai am vreo 2..). Ideea e ca "it works!" - acum se explica si de ce nu am avut noroi in jurul casei de cand am instalat acel dren. In weekend o sa scoatem apa cu noua pompa Posted Image, deja am anuntat vecinul ca are apa de ploaie kalitat pentru a uda gazonul proaspat plantat Posted Image

Edited by catalijns, 19 March 2019 - 07:16.


#1399
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcumparator, on 18 martie 2019 - 21:37, said:

Mie mi s-a spus ca solutia se plimba prin instalatie, culege impuritatile si le aduce in filtru
Te-a cam aburit. Sa-i fie rusine.
Solutia este un inhibitor de coroziune.
Impuritatile ajung in filtru in mod natural, prin faptul ca circula odata cu restul agentului termic prin instalatie.

Cand vrei sa golesti filtrul, trebuie sa inchizi apa prin el, sa scoti magnetul, dai drumul la golire prin partea de jos, dai aer pe sus pe la aerisitor.

#1400
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postkolfleading, on 19 martie 2019 - 08:45, said:

Te-a cam aburit. Sa-i fie rusine.
Solutia este un inhibitor de coroziune.
Impuritatile ajung in filtru in mod natural, prin faptul ca circula odata cu restul agentului termic prin instalatie.

Cand vrei sa golesti filtrul, trebuie sa inchizi apa prin el, sa scoti magnetul, dai drumul la golire prin partea de jos, dai aer pe sus pe la aerisitor.
Si solutia respectiva unde se "toarna"? Presupun ca undeva in acel filtru dar nu stiu unde, o sa imi aloc timp sa citesc instructiunile pe "cutie".

View Postcumparator, on 18 martie 2019 - 21:37, said:

Voi de ce ati pus filtru anti-magnetita? Credeam ca se pune numai daca ai calorifere.
Ati pus solutia aia cu care a venit? Mie mi s-a spus ca solutia se plimba prin instalatie, culege impuritatile si le aduce in filtru, de unde poti scoate metalul tragand de bara magnetica din varf. Din asta inteleg ca daca mai golesti instalatia se duce si solutia respectiva, asa ca nu am pus-o inca. Asa este?
De asta zic ca apreciez intotdeauna pe cineva care spune "nu stiu" in locul unuia care inventeaza tot felul de prostii sa para intelijent. Pe principiul ca prima regula e sa nu faci (mai) rau.

Edited by catalijns, 19 March 2019 - 08:57.


#1401
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcumparator, on 18 martie 2019 - 21:37, said:

Voi de ce ati pus filtru anti-magnetita? Credeam ca se pune numai daca ai calorifere. Ati pus solutia aia cu care a venit? Mie mi s-a spus ca solutia se plimba prin instalatie, culege impuritatile si le aduce in filtru, de unde poti scoate metalul tragand de bara magnetica din varf. Din asta inteleg ca daca mai golesti instalatia se duce si solutia respectiva, asa ca nu am pus-o inca. Asa este?

Uzual se pune la instalatii termice cu radiatoare dar este bun si la IPAT pentru ca si centrala are parti metalice, ai pe trasee robineti de separare metalici, ai pompele, distribuitoarele, mai ai un calorifer in baie, doua daca ai doua bai, poate chiar trei daca mai pui unu pe casa scarii, etc. Daca pui in functiune IPAT e bine sa pui si solutia respectiva care are rolul de a fluidiza, a dizolva, desprinde eventualul fier/rugina prins pe peretii interiori ai instalatiei care dupa sunt purtate in tot sistemul pana ajung la filtru si sunt prinse de magnetul filtrului. Are in acelasi timp si rol de inhibitor si previne coroziunea si depunerile din interiorul instalatiei.


View Postcatalijns, on 19 martie 2019 - 07:15, said:

Apropo de acest filtru: are si un lichid care a venit cu el, imi scapa exact denumirea. Ala cum se foloseste?

Ala il pui in filtrul. Inchizi robineti de trecere, desfaci fitrul, purjezi apa din interior, inchizi robinetul purjator al filtrului, pui solutia, pui capacul si inchizi filtrul, deschzi robineti de trecere, deschizi toate circuitele si lasi sa mearga instalatia cel putin o ora ca sa se imprastie peste tot si dupa repeti operatiunea pentru ca lichidul din cate stiu e mai mult decat volumul interior al fitrului in care il torni si trebuie facuta operatiunea cel putin de doua ori.

Edited by Mirel_85, 19 March 2019 - 09:12.


#1402
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,636
  • Înscris: 11.03.2006

View Postkolfleading, on 19 martie 2019 - 08:45, said:

Te-a cam aburit. Sa-i fie rusine.
Solutia este un inhibitor de coroziune.
Impuritatile ajung in filtru in mod natural, prin faptul ca circula odata cu restul agentului termic prin instalatie.

Cand vrei sa golesti filtrul, trebuie sa inchizi apa prin el, sa scoti magnetul, dai drumul la golire prin partea de jos, dai aer pe sus pe la aerisitor.

Poate am inteles eu gresit...  Aveau si un dispozitiv transparent in care era o "solutie" care continea pilitura de fier care se strangea pe bara aceea metalica. In sfarsit, ideea este ca lichidul ala trebuie pus la final. Presupun ca daca golesti instalatia trebuie turnat altul.

Edited by cumparator, 19 March 2019 - 10:07.


#1403
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcumparator, on 19 martie 2019 - 10:07, said:

daca golesti instalatia trebuie turnat altul.
Corect.
Fernox Protector F1 nu este o solutie de "spalare" a instalatiei ci este o solutie de "intretinere", reducere coroziune, care trebuie sa fie permanent in apa.

View Postcatalijns, on 19 martie 2019 - 08:57, said:

Si solutia respectiva unde se "toarna"?
In orice "gaura" convenabila in instalatie.
Poti sa-l torni in filtru, cum zice Mirel_85, dupa ce il izolezi din robineti si il golesti de apa.
Eu mi-am lasat o gaura cu capac in varful pufferului, langa aerisitor, unde am loc sa pun o palnie de plastic.

#1404
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,636
  • Înscris: 11.03.2006
Aici, il toarna prin calorifer  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0NC92lw7Mgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vad ca se gaseste de cumparat separat, 180 lei la eMag.
Multumesc, m-am lamurit.

Edited by cumparator, 19 March 2019 - 11:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate