Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41524 replies to this topic

#955
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Daca cineva considera ca ai nevoie de mai mult de maxim 500 cd pentru zi se afla intr-o grava eroare. Daca ai lumina puternica direct in tv ia-ti cel mai prost tv ca oricum se va vedea rau.

Legat de comentariul de mai sus, am deduce ca daca te uiti la un film pe cablu se va vedea la fel si pe oled si pe lcd.
Cu alte cuvinte astia au inventat oled-ul si alte tv emisive si cu nivel de negru foarte bun doar pentru 4k si surse perfecte ca sa puna in evidenta numarul de pixeli si bitrate-ul mai mare
Foarte corecta analiza.. sa le-o trimitem si amaratilor aia din afara care-si cumpara asa ceva pe banda rulanta si au cablu mult mai prost ca in romanica.

Edited by AndreiNR, 09 May 2017 - 16:19.


#956
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016

 floraur, on 09 mai 2017 - 16:09, said:

Va spun eu ca nu e mare rahat de diferenta...
da, nuantele de negru sunt spectaculoase la OLED, in rest nu e nicio diferenta notabila, pentru ca ceea ce bagam noi in TV, este destul de subtire dpdv calitativ.
Ok, ai AmazonHD dar cine vede filme in RO doar de la ei... cumparate?! Sau cine plateste 200lei pe un disc cu film 4K, de doua ori pe saptamana?!

Hai sa fim seriosi si sa facem analiza corecta pe continut. Netflix, HBO Go, nu au asa mult de oferit incat sa simti intr-adevar ca ai un TV putin mai bun decat un QLED. In rest, nu mai vorbesc despre altfel de formate torrent samd...
Pretenas ia ma da tu o tura prin magazine gen Altex ,Mediagalaxy .... si o sa ai placuta surpriza sa gasesti filme 4k pe bluray si la 18 lei. Ca sa nu mai vorbesc (iar) de cat de mult material 4k (filme ,videoclipuri ) exista pe internet.

#957
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Ok man, o fi... iti dau dreptate, dar ce filme sunt la 18lei 4K? Cumva gasesti Logan sau altceva aparut in ultimile sase luni, caci eu la astea ma uit? Dar un sezon de GoT, Breaking Bad 4K, cat costa?!
Stai tu linistit, ce dai tu jos de pe net... nu e mai bun decat ce vezi la Netflix, sorry dar nu e!Dar fii atent la nuanta, eu vorbesc aici doar de acea diferenta teoretica dintre QLED si OLED... nu spun ca poti lua orice TV din 2016 si e ok, caci intr-adevar nu e!

Edited by floraur, 09 May 2017 - 16:50.


#958
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 floraur, on 09 mai 2017 - 16:49, said:

Ok man, o fi... iti dau dreptate, dar ce filme sunt la 18lei 4K? Cumva gasesti Logan sau altceva aparut in ultimile sase luni, caci eu la astea ma uit? Dar un sezon de GoT, Breaking Bad 4K, cat costa?!
Stai tu linistit, ce dai tu jos de pe net... nu e mai bun decat ce vezi la Netflix, sorry dar nu e!Dar fii atent la nuanta, eu vorbesc aici doar de acea diferenta teoretica dintre QLED si OLED... nu spun ca poti lua orice TV din 2016 si e ok, caci intr-adevar nu e!
La 18 lei ai dreptate, sunt doar 1080p si doar (re)masterizate 4k.
Diferentele OLED-LCD le vezi si la content de calitate SDR, adica bluray 1080p.
Pentru HDR serviciile de streaming Netflix si Amazon sunt acceptabile, evident inferioare bluray UHD sau bluray 1080p. Am in cap un exemplu de serial care mi-a placut mult (The Expanse) si care desi l-am vazut pe Netflix probabil voi comanda bluray-ul pentru ca e net superior).
Parerea mea e ca intr-adevar un OLED il pui in valoare cu un content bun, nu cu posturi SD de o calitate discutabila (adica e pacat sa strici orzul pe gaste si sa te plangi ca se vede prost).

Diferentele cele mai mari OLED-LCD le vei vedea in HDR, nu e vorba atat de nivelul minim de negru cat de controlul la nivel de pixel (pentru OLED) vs control global (edge LCD).
Chiar daca LCD vor ajunge la limita dinamicii statice a ochiului uman (altfel spus contrast 1:10000) lipsa controlului la nivel de pixel va conduce la fluctuatii de luminozitate in HDR in zonele nedorite.

Edited by Hansolo, 09 May 2017 - 17:35.


#959
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Ceva dragut tare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zADJB7AliPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#960
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
..... cogh cogh SONY remote  Posted Image

F tare filmu ..acum baga si completeaza postul facut de mine pls, mai devreme, poate-i cooptam si pe catalin_ si jean _luc  sa dea o mana de ajutor

Edited by spheedy, 09 May 2017 - 21:12.


#961
blasterus

blasterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 30.11.2007
Oameni buni la cate ore de functionare ati ajuns cu "olezii" ? Ceva urme de retentie de la siglele tv ? ....sau urmariti doar materiale alese?Posted Image

#962
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 11.08.2016
Cred ca intrebarea asta trebuie pusa dupa cativa ani. Nu a trecut nici unul de cand s-a cumparat generatia 2016...

#963
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007

 blasterus, on 11 mai 2017 - 20:42, said:

Oameni buni la cate ore de functionare ati ajuns cu "olezii" ? Ceva urme de retentie de la siglele tv ? ....sau urmariti doar materiale alese?Posted Image

Retentie exista la perioade lungi de folosire(zile/sapatmani fara oprire TV). Vazusem acum ceva vreme  poze cu oled-uri tinute in showroom si care nu au fost oprite si aveau retentie pe sigle, insa asta doar pentru ca nu au fost oprite ca sa faca macar un ciclu de compensare (screen clean) . Deci retentie exista ..dar nimic permanent, eu nu am citit sa aibe cineva ceva permanent pe ecran.

Edited by spheedy, 12 May 2017 - 09:42.


#964
Krisss

Krisss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.04.2006
Stie cinveva cand apar Oledurile din seria B7 in Romania? Anul acesta vreau sa iau unul daca se poate pana in Black Friday sau atunci in ultima instanta.

#965
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
Salutare! Abia acum am descoperit si eu topicul asta, si asta doar dupa ce m-am dus pe un site romanesc, sa citesc ce mai zic oamenii despre oledul c6. Mc userului care a lasat acel review! :)

Detin un lg 65c6, luat de black friday din currys, uk. Platit 2700 (price match cu un alt site concurent) cand pretul afisat era 3000 atunci, acum in mai 2017, tot 3000 este... Este un tv absolut incredibil, desi nu m-am uitat pana acum nici la un minut de transmisiune tv propriu-zisa. Il folosesc pe post de monitor si rulez content direct din pc, am abonament netflix 4k si ca player am un xbox one s. Vreo 20+ de filme uhd hdr dar si multe filme mai vechi, cumparate doar dupa ce am luat oledul. Toate arata incredibil, nu stiu cum am stat pe lcd pana acum! :D Recent am descoperit si hdr-ul in windows, si youtube in hdr este impresionant!

Il folosesc ca monitor, cum am spus, deci browsing, facebook, forumuri, youtube si restul timpului conectat la un ps4 pro. Foarte multumit de input lag-ul mic de dupa hdr update. Zero probleme cu retentia, foarte rar ramane o umbra undeva unde a fost un contrast mare dar doar daca ma uit dupa ea. ABL iarasi e putin enervant, si ASBL la fel, acum cand am scris reply-ul asta luminozitatea a scazut destul de mult.

Am dat deja bookmark la topic si sper sa schimbam cat mai multe impresii si sfaturi despre oleds! :)

#966
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
:lol:  :lol:  :lol: imi place ca folosesti xbox -ul pe post de player si banuiesc ca Ps4 pt joaca.  :wub:

Edited by M15TER105, 14 May 2017 - 17:37.


#967
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 M15TER105, on 09 mai 2017 - 16:25, said:

ia ma da tu o tura prin magazine gen Altex ,Mediagalaxy .... si o sa ai placuta surpriza sa gasesti filme 4k pe bluray si la 18 lei.

Faci o confuzie.

#968
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
SUICIDE SQUAD 4K [4KBD] [2016]
http://www.emag.ro/s...9/pd/DPWV77BBM/

#969
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
18 lei suna excelent pt un film uhd dar nici eu nu cred ca au ajuns asa ieftine. La mine sunt 25 de lire la lansare, 20 dupa ceva timp si cele mai vechi poti lua 2 la 30. Planet earth uhd hdr a fost 30 de lire dar as fi dat si 100! Posted Image

 M15TER105, on 14 mai 2017 - 17:36, said:

Posted Image  Posted Image  Posted Image imi place ca folosesti xbox -ul pe post de player si banuiesc ca Ps4 pt joaca.  Posted Image

pt asta a fost cumparat one s-ul. a fost cel mai ieftin uhd player si faptul ca am primit seria gears of war si forza horison 3 a fost doar un plus. Am incercat ambele si doar forza am jucat mai mult, arata foarte bine, dar pe oled ce nu arata bine!  iar gamingul masiv il fac doar pe pro. acolo am cumparate jocurile, abonament ps plus, lista mare de prieteni etc.

le: nu recomand suicide squad uhd. arata ca un fund.

Edited by dragos495, 14 May 2017 - 17:56.


#970
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016

 floraur, on 14 mai 2017 - 17:51, said:

SUICIDE SQUAD 4K [4KBD] [2016]
http://www.emag.ro/s...9/pd/DPWV77BBM/
Am zis ca filmele Bluray pleaca de la 18 lei . Eu am lut Bluray-iul asta cu 17.99lei si este 4k. Mastered cacat pansat dar este 4k. Este normal ca unul filmat direct 4k sa fie un pic mai scump dar lasa-le putin pe raft ca la noi in Romania nu se inghesuie nimeni sa cumpere filme . Attached File  1494778058220.jpeg   1.07MB   34 downloads

#971
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
numai porcarii la banii astia... un film bun pleaca de la 100lei

#972
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 M15TER105, on 14 mai 2017 - 18:08, said:

Am zis ca filmele Bluray pleaca de la 18 lei . Eu am lut Bluray-iul asta cu 17.99lei si este 4k. Mastered cacat pansat dar este 4k. Este normal ca unul filmat direct 4k sa fie un pic mai scump dar lasa-le putin pe raft ca la noi in Romania nu se inghesuie nimeni sa cumpere filme .
Nu este 4K, man. E masterizat în 4K. Adică ei l-au procesat în 4K, dar pe disc e tot în full HD. Cu alte cuvinte nu e nicio diferenta de rezolutie intre el si unul pe care nu scrie ”Mastered in 4K”.

Edited by Andi Pavel, 14 May 2017 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

enrique54

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate