Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41423 replies to this topic

#991
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
Da, fix in mijloc era... Posted Image Ma uitam dupa pete facute de ceva lichid, amprente murdare etc. Aia pare sa fie sub suprafata, nu pe.

A si inca o chestie pe care am uitat sa o mentionez cand am raspuns prima oara, nu mai pune oledul asa pe spate, decat daca ai bucata de polistiren cu care a venit dedesubt. La cat de subtire e partea de sus, poti cauza ceva daune tvului.

#992
tetea

tetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.05.2005
Inițial am vrut să îl iau de la emag dar pana m-am hotarat eu s-a dat.
Un mic avantaj de la Flanco a fost cardul de fidelitate cu o reducere de 150 lei pe card si faptul ca îl avea sigilat.
Am avut ghinion, daca as fi știut cumpărăm de la altex sau MG.

Sa fi cerut banii înapoi ar fi durat câteva zile cel puțin. Dacă până marți nu îl aduc cum au promis o sa cer banii înapoi.

#993
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

 spheedy, on 09 mai 2017 - 11:26, said:

O mica propunere pentru cei mai avitati/tehnici de pe aici, se poate alcatuii un mic ghid pentru cumparatorul de oled ? eventual intr-un nou post sau aici facut sticky la inceput ?
Am pus eu cateva topicuri, daca mai sunt si alte idei se pot adauga si apoi strangem informatia  si o aranjam frumos

Ca si puncte ce cred ca ar putea intra aici:

1 Ce oled se potriveste pentru tine?
- 55 sau 65 -  DEPINDE DE DISTANTA DE VIZIONARE ȘI BUGET. PESTE 2.5 M POATE ACOMODA FĂRĂ PROBLEME UN 4K DE 65". DIN EXPERIENȚA DIRECTA A UNOR POSESORI CARE AU TRECUT DE LA 55 LA 65 INTR-UN SPAȚIU DESTUL DE MIC, TOȚI AU APRECIAT PLUSUL PE CARE ÎL ADUCE DIAGONALA MAI MARE.
- 3d sau fara - MARE LUCRU ÎN 3D NU O SA MAI APARA.  3D PASIV PE OLED 4K ESTE FOARTE BUN ȘI ODIHNITOR. NECESITA ÎNSĂ O ANUMITA POZIȚIE ȘI DISTANTA FATA DE TV.
- 2016 sau 2017.. DACĂ CINEVA POATE AȘTEPTA ȘI-ȘI PERMITE UN BUGET MAI MARE ATUNCI 2017 PENTRU DETALIILE MAI BUNE NEAR BLACK ȘI SOC IN-HOUSE INTEGRAT ÎN TOATĂ GAMA. DACĂ VREA SA FACĂ UN BEST BUY ATUNCI 2016 PENTRU CA E LA JUMĂTATE DE PREȚ ȘI FOARTE BUN ȘI APROPIAT CA PERFORMANTE DE SERIA 2017.

2 Cel mai recomandat magazin de unde sa iei un oled:
- altex/MG, emag, aVstore , evomag..cel etc? ALTEX/MEDIA GALAXY SUNT ÎN RELAȚIE DIRECTA CU LG. RESTUL , DIN CÂTE ȘTIU EU, NU. PRIN URMARE ACESTEA AR FI RECOMANDATE ÎNSĂ ȘI UN RETAILER ONLINE SERIOS  (CARE MAI ESTE) POATE FI LUAT ÎN CALCUL.
- care are o politica de returnare mai buna ?

3 Ce trebuie sa stim inainte de a achizitiona un oled ?
- Oled-ul nu prea merita daca te uiti 80% la cablu tv si 20% la content dedicat 2k-4k - COMPLET FALS! BENEFICIEZI DE ATUURILE CONTRASTULUI, UNGHIURILOR ȘI ALȚI PARAMETRII DE IMAGINE SUPERIORI ATÂT CU CONȚINUT "DE TOP" CÂT ȘI CU CONȚINUT "NORMAL". MATERIALUL DE CALITATE SCOATE MAXIMUL DIN ORICE TV NU NUMAI OLED.
- ce suport pentru montare pe perete este recomandat?-STANDARD MERGE LA ORA ACTUALA
- ideal sa ai un player 4k-IDEAL E SA AI MULTE, CONȚINUTUL E ÎNCĂ SĂRAC PE MEDII DE STOCARE FIXE. EU UNUL AS MAI AȘTEPTA PANA LA SCĂDEREA PRETURILOR ȘI REZOLVAREA BUBELOR INERENTE ORICĂRUI INCEPUT
- cablu hdmi care suporta 4k, nu trebuie sa fie scump ci doar sa scrie clar ca suporta 4k si viteze de 16gb/s-CABLU COMPATIBIL ȘI DE CALITATE. NU ARUNCAȚI BANII PE MARKETING
- pentru o experienta totala de home cinema este recomandat si un sistem de sunet decent - ce recomandati? un 5.1 (5.1.2 cu atmos)-VALABIL CU ORICE TV, PROIECTOR ETC

4 ce sa verifici cand cumperi un oled , si cum sa verifici?
- cum vezi/stii daca a fost deschis in prealabil (resigilat)- ACCESORIILE SUNT SIGILATE ȘI TV ARE FOLIE APLICATA PE SPATE ȘI AMBALAT INTR-O FOLIE MAI GROASA PE CARE TREBUIE SA O TAI DEASUPRA CA SA-L SCOȚI ȘI SA-L ANSAMBLEZI CONFORM PRODUCĂTORULUI.  SE POATE VERIFICA ȘI ÎN MENIUL SERVICE COUNTER-UL DE ORE
- cum vezi data la care a fost fabricat(se poate vedea pe cutie fara sa deschizi?)-SERIAL NUMBER (S/N) ARE DATE PRIVIND ANUL ȘI LUNA. EXP: 711 LA ÎNCEPUT ÎNSEAMNĂ 2017 LUNA A 11-A
- ce poti/daca poti sa verifici in magazin: banding ,uniformitatea, vigneting, pink tint sau altele-ÎN MAGAZIN POȚI VERIFICA MULTE DACĂ AI CONDIȚII ȘI ȘTII CE. DE PRINCIPIU TREBUIE CUMPĂRAT DE LA UN MAGAZIN CU POLITICA DE RETUR SERIOASA. ACASĂ ESTE TESTUL DECISIV ȘI ACESTE TV "SE ASEAZA". DE ASEMENEA NIȘTE PATTERNURI NU REPREZINTĂ CONȚINUT NORMAL
- ce poti sa verifici in magazin cu stick-ul tau: ce materiale ai putea sa ai, cu setarile out of the box, nu stiu daca slid-urile sunt-FULL FIELDS DE GRIURI ȘI RGBCMY PENTRU DEFECTE DE UNIFORMITATE ȘI PIXELI MORȚI /BLOCATI
edificatoare in magazin.
Aici daca se poate detalia/arata pentru fiecare "problema potentiala" exemplu de o imagine/video cu problema si cum arata fara problema:
bending /vigneting/uniformitae 3d crosstalk.  -DUPĂ CÂTEVA SUTE DE ORE ȘI CICLURI DE COMPENSARE IMAGINEA DEVINE MULT MAI UNIFORMA. SUNT RAPORTATE,  ÎN SPECIAL LA 65" 2 BENZI STANGA-DREAPTA VIZIBILE MAI ALES ÎN MIȘCĂRILE LATERALE PE FONDURI UNIFORME(FOTBAL DE EXEMPLU)
VIGNETTING (DE FAPT ACUM E UN REVERSE VIGNETTING) ÎNSEAMNĂ MARGINI MAI INCHISE (ACUM UȘOR MAI DESCHISE)
BANDINGUL ESTE DE OBICEI VERTICAL ȘI NU AM VĂZUT PANOU OLED PERFECT VREODATĂ.  LA ACTUALELE GENERAȚII, PENTRU MINE CEL PUȚIN , LA MODELELE DE 55" , SUNT INVIZIBILE ÎN CONȚINUT.  

5 Ce si cum sa verifici acasa

- content: ce filme sunt bune pentru verificat eventuale problme (eventual un timestamp)
- cand sa verifici, dupa macar un compensation cyle?- DUPĂ MINIM 4. ÎNSEAMNĂ 4X4 ORE DE FUNCȚIONARE CU OPRIRE LA FIECARE INTERVAL DE 4H. CICLUL DUREAZĂ 7 MIN.
4 In ce conditi trebuie returnat un oled ?
chesti care nu vor disparea dupa ciclurile de compensare si 300 de ore de folosire-ORICE DERANJEAZĂ LA UN TV , INDIFERENT DE TEHNOLOGIA SA , MAI ALES LA ACEȘTI BANI ȘI CARE NU ESTE GĂSIT ACCEPTABIL DE CĂTRE POSESOR.

6 - Calibrare profesionala
Daca tot ti-ai luat oled este foarte recomandat sa-ti calibrezi profesional tv-ul dupa x ore de folosire pentru a putea sa te bucuri de tot ce poate scoate acest tv
Calibratori
:user + zona de acoperire

TOATE TV OLED LG PE CARE LE-AM VĂZUT (VREO 6) AU O TENTA PUTERNICA DE VERDE. CALIBRAREA RECTIFICA ACESTE PROBLEME. DE ASEMENEA SUNT SETATE SA TAIE DIN DETALIILE NEAR BLACK.AICI MAESTRIA CALIBRATORULUI ÎȘI VA SPUNE CUVÂNTUL.  
OBLIGATORIU TREBUIE DEZACTIVAT ASBL SAU FOLOSITA ULTIMA GENERAȚIE DE CALMA CARE ARE FULL FRAME INSERTION INTRE PATTERNURI






Scuze pentru majuscule,  am scris de pe telefon și nu am găsit opțiune de bolduire.

Edited by AndreiNR, 21 May 2017 - 08:23.


#994
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xkO70DmbL3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#995
tetea

tetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.05.2005
Azi am reusit sa iau si eu tvul (65b6j), abia a intrat în mașină :))
Nu am avut mult timp sa vad ce poate pentru ca a trebuit să plec.
L-am instalat pe suportul lui insa mi se pare destul de slabuta prinderea pe suport in cele 4 surubele mici.
Intr-o saptamana sper sa îl prind pe perete.
Posturile tv, fie ele si HD se vad mult mai prost fata de cum se vad pe 55js9000 insa, pe Netflix se schimba situația, b6 este mult peste. Abia astept sa ajung diseară acasă să mai uit la câteva filme pe Netflix.
O sa revin cu mai multe impresii si poze dupa ce il butonez mai mult.

Dupa cate ore/zile de funcționare este recomandat sa facem o calibrare profesională ?

#996
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Este mult mai mare diagonala. Normal ca se va vedea mă prost.
Calibrare după minim 100 de ore. La 4 ore e bine sa-l lași sa facă ciclul de compensare. Durează 7 minute și se termina cu un click.

#997
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

 tetea, on 23 mai 2017 - 14:11, said:

Azi am reusit sa iau si eu tvul (65b6j), abia a intrat în mașină :))

Felicitari,
sa te bucuri de el si sa n-ai probleme!

Ce masina ai, Skoda?

#998
tetea

tetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.05.2005
Mersi.
Seat Toledo :)

#999
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Mare lucru sa-ti intre huiduma aia in masina... in Passat nu am reusit sa-l bag.

#1000
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Voi, posesorii de 55b6, ce butoane aveti pe telecomanda in stanga jos? Eu am "TEXT" si "T.OPT" dar am vazut ca sunt unele si cu semnele PLAY si PAUSE...

#1001
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
daca nu au raspuns cei cu b6, raspund eu cu c6. asa am si eu pe telecomanda. era fain daca era cu play/pause, pt netflix mai ales.

#1002
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
nici la B6 nu este altfel...
era bine, eu nu folosesc deloc butoanele de jos.

#1003
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Eu am schimbat-o cu o harmony touch pentru butoanele alea dar mi-a lipsit mult mouseul si am revenit..

#1004
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Misto telecomanda LG, ma cam enerveaza scroll-ul, ar fi fost bine sa aiba o suprafata cu mai multa aderenta. Daca esti putin ud pe degete, aluneca... trebuie crestata manual, ca sa fie ok.
Apoi am luat un receiver Humax HD4 de la Digi si nu il pot cupla pe fucking "magic" remote... ar fi fost o treaba buna, sa pot folosi aceeasi telecomanda pentru ambii provideri - digi si dolce. Merge totusi acel buton, daca vreau sa schimb catre HDMI2 (acolo unde este dispozitivul Digi), nu ma mai duc in Surse... ajunge o apasare de buton.

#1005
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Este foarte versatil webos și telecomanda lui magica. Ești sigur ca ai încercat împerecherea cu humax. Ai opțiune de adăugat dispozitive.
Eu folosesc telecomanda tv pentru STB de la UPC fără probleme.

#1006
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Sunt 11 variante si niciunul nu-mi misca niciun buton... poate ca nu ma pricep eu sa-l setez, cine stie?!

#1007
mikeroni

mikeroni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.09.2010
Va salut si bine v-am regasit! De azi sunt posesor de 6C. La prima vedere, mandru de el, pana la prima calibrare. Am insa o nedumerire si va cer ajutorul: a sosit cu toate cele sigilate, mai putin cutia, jos, cu benzi adezive aplicate de catre DPD Curier, pe care scrie resigilat de catre aceasta companie. Acum intreb si eu pe cei cu experienta in astfel de situatii, e normal sa aplice DPD scotch ca protectie sau a fost careva curios ce e in interior?! Ca sa stiu daca aplic retur ori ba. Multumesc!

#1008
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Deci tu ai pus TV-ul pe masa, functioneaza perfect, iar acum stai si te gandesti la cutie...?!
Bai, voi nu sunteti sanatosi!

PS
felicitari pentru achizitie, sa te bucuri de TV... daca te decizi sa-l pastrezi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 1 anonymous users

ioany

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate