Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

A scapat cineva de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu foloseam nizoral si era cel mai bun, pana s-au gandit idioti din UE ca cica ataca ficatu

Am dat cu H@S si o perioada era ok, dar degeaba, cred ca au schimbat reteta

Am folosit si sapun cu sulf si sampoane cu urzice ciuciu rezultate

Acum am incercat
http://www.emag.ro/s...2/pd/DSS3RBBBM/
momentan vad ca si-a facut treaba de la prima spalare

Problema e ca va trebui sa iei sampoanele  la rand

#56
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
Du-te la Bodyshop si ia-ti sampon cu ghimbir antimatreata, costa aproximativ 40 de lei.
SI eu facusem intr-o perioada din cauza unor sampoane cica bune si scumpe si nu mai imi trecea cu nimic, cred ca un an. Cu samponul asta am scapat din prima, il folosesc de mult dar daca il schimb am observat ca iar apare. Fa o incercare si sa revii sa spui daca a functionat.Posted Image

Edited by AuroraBoreala, 30 October 2016 - 15:35.


#57
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

View Postzzhunt, on 30 octombrie 2016 - 15:06, said:

Eu foloseam nizoral si era cel mai bun, pana s-au gandit idioti din UE ca cica ataca ficatu

Am dat cu H@S si o perioada era ok, dar degeaba, cred ca au schimbat reteta

Am folosit si sapun cu sulf si sampoane cu urzice ciuciu rezultate

Acum am incercat
http://www.emag.ro/s...2/pd/DSS3RBBBM/
momentan vad ca si-a facut treaba de la prima spalare

Problema e ca va trebui sa iei sampoanele  la rand

Interesul corporatiilor este sa fim dependenti de aceste sampoane minune, nu sa rezolvam definitiv problema.........Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 October 2016 - 16:15.


#58
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Am avut si eu probleme cu matreata, eram plin chiar imediat dupa spalare . Am folosit si nizoral, degeaba..

Acum ma spal cu  sampon de oricare ..care este facut din plante sau cel putin asa scrie pe ingrediente si numai am asa multa matreata .. am putina dar nu incat sa ma deranjeze.. )

#59
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View Postvimann, on 30 octombrie 2016 - 14:55, said:

Sapun cu sulf si spalat o data la 2 zile, asta mi-a potolit mie matreata. Daca ma spal mai rar, reapare in forta. Nizoral si alte balarii n-au functionat nici la mine.

View PostA-d-r-i-a-n, on 30 octombrie 2016 - 11:58, said:

La mine au fost rezultate dupa prima spalare si dupa 2 saptamani nu prea mai aveam matreata.Eu am si parul gras si foarte des, nu mi se vede pielea capului tuns scurt.

Sapunul asta e bun si pt cosuri, le usuca si curata pielea.

Am cautat acuma sa cumpar sapunul si spre surprinderea mea am vazut foarte multe comentatrii cum ca acest sapun ar usca parul.La voi cum e? Inca ceva, se poate folosi pentru spalat timp indelungat? Pe cutie nu e scrisa concentratia de sulf si ma tem sa nu afecteze firul de par.

Edited by denny34, 30 October 2016 - 19:24.


#60
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdenny34, on 30 octombrie 2016 - 18:59, said:

Am cautat acuma sa cumpar sapunul si spre surprinderea mea am vazut foarte multe comentatrii cum ca acest sapun ar usca parul.La voi cum e? Inca ceva, se poate folosi pentru spalat timp indelungat? Pe cutie nu e scrisa concentratia de sulf si ma tem sa nu afecteze firul de par.

Nu te-ai dat inca cu nidoflor?

#61
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAstute, on 30 octombrie 2016 - 11:53, said:

Si eu am de obicei  probleme cu matreata.
Insa cand folosesc head & shoulders nu mai am probleme.

Io' cred ca mai folositor pentru tine este comentatul pe forum decat samponul ala.
Softpedia-ti da viata,nu H&S Posted Image

#62
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostI2O, on 31 octombrie 2016 - 07:22, said:

Nu te-ai dat inca cu nidoflor?

Am zis ca o perioada nu mai pun nici un chimical in cap!Mi-am distrus parul de la sampoanele si solutiile acelea de la dermatologi...Uite,de exemplu aseara m-am clatit doar cu apa pe cap.Pentru prima oara in viata mea nu am folosit sampon la spalare si pot sa zic ca s-au calmat mancarimile cat de cat.Poate ca asta si trebuie sa fac macar o luna, sa vad cum ma simt si pe urma daca problema nu se schimba deloc voi incepe cele recomandate de voi.

Edited by denny34, 31 October 2016 - 10:07.


#63
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
La mine merge cu otet, il pun intr-un paharel de tuica, dupa spalat aplic 2-3 ori si clatit bine. Dupa care nici o problema. Repet asa pana nu mai am matreta. Dupa care pauza de otet.

#64
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostwolfydRg, on 31 octombrie 2016 - 10:25, said:

La mine merge cu otet, il pun intr-un paharel de tuica, dupa spalat aplic 2-3 ori si clatit bine. Dupa care nici o problema. Repet asa pana nu mai am matreta. Dupa care pauza de otet.

Otetu irita ca dracu dermatita seboreica ce o are el...

#65
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Initial o irita dupa care dispare. Stiu pentru am si eu ocazional probleme de genul asta. Cateodata ma ustura ca dracu cand torn otetul. Dar beneficul e mai mare , cel putin in cazul meu.

#66
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am avut coji in cap, era matreata si uscata si umeda, chiar daca ma spalam zilnic pe cap, iar de fiecare data cand bagam mana in par, parca ningea. Am folosit un tratament scump, am scapat pentru o perioada scurta iar dupa a reaparut. Am scapat cu acest sampon, care din pacate nu se gaseste in romania, nici fir de matreata nu mai am.

#67
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostwolfydRg, on 31 octombrie 2016 - 11:12, said:

Initial o irita dupa care dispare. Stiu pentru am si eu ocazional probleme de genul asta. Cateodata ma ustura ca dracu cand torn otetul. Dar beneficul e mai mare , cel putin in cazul meu.

Daca o sa incerce...macar sa incerce cu un otet cat mai natural nu otetu ala ordinar de bagat in ciorba...

#68
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View Postdenny34, on 30 octombrie 2016 - 18:59, said:

Am cautat acuma sa cumpar sapunul si spre surprinderea mea am vazut foarte multe comentatrii cum ca acest sapun ar usca parul.La voi cum e? Inca ceva, se poate folosi pentru spalat timp indelungat? Pe cutie nu e scrisa concentratia de sulf si ma tem sa nu afecteze firul de par.
Eu am deja 2 luni de cand ma spal cu asa ceva, totul e foarte ok. Concentratia de sulf e sub 10% din cate stiu, ceea ce e ok.

Daca te clatesti bine nu ar trebui sa ai probleme cu uscarea parului.

Edited by A-d-r-i-a-n, 31 October 2016 - 16:43.


#69
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Eu folosesc Vichy Dercos, fara el am probleme, cu el nu am probleme. E cu sulf seleniu etc. Daca le-ai incercat deja si nu ai avut rezultate, substantele alea, sulf etc atunci urmatorul lucru ar fi sa incerci otet. Faina aia de la matreata poate fi de la o "drojdie". Cuvantul in engleza e Yeast. Nu e nici bacterie, nici virus, e .. drojdie in romana Posted Image Uite un site unde bla bla.. http://homeremediesf...egar-for-scalp/
Se foloseste otet de mere, nu cel din vin, ala din mere e mai putin concentrat. Pare incredibil sa gasesti rezolvarea in cateva linguri de otet dar poti incerca. E natural nu contine "bazaconii". Ustura la inceput, daca pui in tifon si lasi pe piele vre-o 6 ore arde, dar daca pui o lingurita in palma si o dai prin par, sa ajunga pe scalp e ok.

Practic sulful si toata gama de sulfuroase inhiba bacterii si drojdii, pielea se reface si se vindeca, se reface bariera si scapi. Asta face si otetul

Edited by mofone, 31 October 2016 - 18:52.


#70
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostwolfydRg, on 31 octombrie 2016 - 10:25, said:

La mine merge cu otet, il pun intr-un paharel de tuica, dupa spalat aplic 2-3 ori si clatit bine. Dupa care nici o problema. Repet asa pana nu mai am matreta. Dupa care pauza de otet.

View Postmofone, on 31 octombrie 2016 - 18:46, said:

Eu folosesc Vichy Dercos, fara el am probleme, cu el nu am probleme. E cu sulf seleniu etc. Daca le-ai incercat deja si nu ai avut rezultate, substantele alea, sulf etc atunci urmatorul lucru ar fi sa incerci otet. Faina aia de la matreata poate fi de la o "drojdie". Cuvantul in engleza e Yeast. Nu e nici bacterie, nici virus, e .. drojdie in romana  Uite un site unde bla bla.. http://homeremediesf...egar-for-scalp/
Se foloseste otet de mere, nu cel din vin, ala din mere e mai putin concentrat. Pare incredibil sa gasesti rezolvarea in cateva linguri de otet dar poti incerca. E natural nu contine "bazaconii". Ustura la inceput, daca pui in tifon si lasi pe piele vre-o 6 ore arde, dar daca pui o lingurita in palma si o dai prin par, sa ajunga pe scalp e ok.
Practic sulful si toata gama de sulfuroase inhiba bacterii si drojdii, pielea se reface si se vindeca, se reface bariera si scapi. Asta face si otetul


View PostBaltair, on 31 octombrie 2016 - 19:49, said:

Trebuie otet de mere, nu de altceva.

Cum ar fi asta?  ( deja il am in bucatarie)

https://www.google.r...G4Q-oe1DgIhJ7M:

Edited by denny34, 31 October 2016 - 20:33.


#71
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Postdenny34, on 31 octombrie 2016 - 20:32, said:

Cum ar fi asta?  ( deja il am in bucatarie)

Dap, vezi ca ustura, mai ales daca ai pielea capului iritata de la matreata, rezultate ar trebui sa vezi in 5 6 7 zile. Nu pune mult, o lingurita e ok, lasa sa se aeriseasca nu tine acoperit sau ceva. Poti folosi un pulverizator eventual, gen un recipient de olynt/bixtonim etc, ca sa dai pe scalp direct.

Edited by mofone, 01 November 2016 - 08:52.


#72
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
De ce nu incerci mai intai ce ti-am propus eu? Si asa spuneai ca ai parul uscat, samponul asta nu ti-l va usca mai tare, parul ramane hidratat (contine miere si pantenol).
Si pretul e ok pentru ca ai nevoie de o cantitate foarte mica, face multa spuma si lasa parul/scalpul foarte curat, e senzatia aia ca scartie de curat ce e. Mie mi-a trecut dupa prima spalare, chiar sunt curioasa daca mai functioneaza la cineva asa bine.
Daca nu merge, abia atunci sa te gandesti la tratamente care dureaza luni de zile, parerea mea..
Sticluta de mai jos mie imi ajunge aproape 6 luni  in conditiile in care am par mediu-lung, atat e de concentrat.

http://www.thebodysh...mpoo/11182m.htm

Edited by AuroraBoreala, 01 November 2016 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate