Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

A scapat cineva de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Nu mai rezist!De vreun an am inceput sa fac matreata si nu mai reusesc sa scap de ea.Poate altii o sa ma considerati ca sunt nebun,ca ma plang doar pentru o amarata de matreata ,dar chiar nu mai pot... Toata ziua imi curge "faina" aia din cap si ma mananca ingrozitor scalpul.Nu ma mai pot concentra sa fac nimic, iar starea aceea de jena mi s-a instaurat in cap.

Am fost la 3 dermatologi. Cu doi dintre ei abia daca am stat in cabinet 2 minute.Nu vorbeau nimic,nu mi-au explicat nimic, ci doar mi-au scris o reteta cu un sampon MEDIKET PLUS si unul din ei o reteta cu o solutie cu sulf,alcool si inca ceva. Dupa doua luni nimic nu a dat roade.Am fost la un alt medic.De data aceasta am dat peste o doamna destul de amabila care mi-a explicat cat de cat cum sta treaba.A ramas si ea surprinsa ca samponul Mediket  nu a dat roade ca si ea il recomanda cel mai mult pacientilor.Mi-a facut o reteta pe urma cu un sampon KERIUM de la la roche posay.Si acesta nu imi facea mare lucru,doar ce imi calma mancarimile scalpului. Ce mi-a zis aceasta doamna doctor ,nu mai stiu exact in ce fel,dar am inteles ca matreata nu prea se poate invinge,cum ca ar fi ceva cronic.

Eu chiar nu vreau sa cred asa ceva,nu pot sa gandesc ca voi traii cu aceasta stare de jena toata viata din cauza matretii.Nu mai stiu ce sa fac.Poate sunt unii dintre voi care chiar ati descoperit cum sa elimini nesuferita asta de matreata care imi macina psihicul.Din ce am mai citit eu pe net am inteles ca si scalpul gras e vinovat pentru aceasta aparitie a matretii.Nici nu stiu ce sampoane sa mai folosesc: pentru par gras sau pentru matreata? Mai nou imi si cade foarte tare parul din cauza atator sampoane tratament foarte concentrate.Am inceput sa ma  spal din nou cu Revalid(era samponul pe care l-am folosit 2 ani la rand inainte sa imi apara prima oara matreata si ma simteam foarte bine cu el).Nici nu stiu exact cat de des sa ma spal pe cap.Aud tot diverse opiinii ca nu prea e bine sa te speli prea des,iar altii din contra,recomanda spalarea zilnica.As incerca sa ma mai spal cu H&S , dar nu stiu daca asta e un sampon concentrat ca cele recomandate de dermatologi, sau e pentru uz zilnic.Nu mai vreau sa folosesc sampoane prea incarcate cu substante chimice ca imi pierd tot parul.Rog pe cei care au trecut prin asemenea situatii sa ma ajute.Eu nu pot sa realizez ca suntem in anul 2016 cu o medicina asa de avansata si nu se poate gasii o modalitate de a elimina aceasta problema.Va multumesc!

Edited by denny34, 30 October 2016 - 10:53.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Te tunzi zero. Scapi garantat.
Eu ma tund de 20 de ani nr1 in fiecare luna si ma pieptan cu prosopul. ;)
Nu am deloc matreata.

#3
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View Postdorin_2k, on 30 octombrie 2016 - 10:59, said:

Te tunzi zero. Scapi garantat.
Eu ma tund de 20 de ani nr1 in fiecare luna si ma pieptan cu prosopul. Posted Image
Nu am deloc matreata.

Am vreo 3 alunite mari in cap.Nu cred ca ti-ai dorii sa ma vezi pe strada pe mine tuns cu 1.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Scoate-le, sau poarta sapca, basca, palarie.

#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Dai cu ulei de păr. Din belşug.

#6
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
poate ai psoriazis

#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
tuns ff scurt...sau zero
si sampon cu sulf (du-te la dermatolog)

si evita total sampoanele clasice comerciale timp de macar 1 an!

azi, eu nu ma mai spal cu sampoane clasice, doar cu sulf - miros neutru, nu "pufos" ca in reclame, dar si matreata mea e practic zero (indiferent ca acum am par mai lung sau scurt)

#8
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostBaltair, on 30 octombrie 2016 - 11:03, said:

Da-te pe cap cu otet de mere.

Am incercat timp de 1 luna.Nici un rezultat.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdorin_2k, on 30 octombrie 2016 - 10:59, said:

Te tunzi zero. Scapi garantat.
Eu ma tund de 20 de ani nr1 in fiecare luna si ma pieptan cu prosopul. Posted Image
Nu am deloc matreata.
am incercat asa pana mi-a spus frizerul care este problema, da oameni buni, frizerul
mi-a spus fiu mai bland cand ma spal pe cap, nu trebuie sa muncesc eu pentru a indeparta matreata, o sa se ocupe samponul antimatreata,

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Sampon de par H&S , nu alte mizerii .
Lamaie , iaurt si ulei migdale , aplicat pe parul ud , proaspat spalat .

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdenny34, on 30 octombrie 2016 - 11:13, said:

Am incercat timp de 1 luna.Nici un rezultat.
rezultatele se vad dupa un an, nu dupa o luna

#12
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View Postpinguinul666, on 30 octombrie 2016 - 11:12, said:

tuns ff scurt...sau zero
si sampon cu sulf (du-te la dermatolog)

si evita total sampoanele clasice comerciale timp de macar 1 an!

azi, eu nu ma mai spal cu sampoane clasice, doar cu sulf - miros neutru, nu "pufos" ca in reclame, dar si matreata mea e practic zero (indiferent ca acum am par mai lung sau scurt)

Acest sampon cu sulf se da cu reteta doar de dermatolog? Imi poti arata eventual un link cu acest sampon?

Edited by denny34, 30 October 2016 - 11:19.


#13
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Stiu exact cum te simti, eu ma spal cu sapun cu sulf (Ortos ii zice) si am scapat de matreata, inainte am incercat si eu tot felul de creme,sampoane fara niciun rezultat satisfactor.

Recomand sa folosesti si un pieptene foarte des sa scoti matreata din cap dupa ce te clatesti putin, apoi te speli cu sapun cu sulf , clatesti , asta de vreo 2-3 ori, te speli, clatesti.

Edited by A-d-r-i-a-n, 30 October 2016 - 11:22.


#14
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostMarianG, on 30 octombrie 2016 - 11:18, said:

rezultatele se vad dupa un an, nu dupa o luna

Si vrei acuma sa stau un an inchis in casa ,cat timp folosesc otetul? Iti garantez eu ca nu vrea sa stea nimeni prin preajma mea cat timp miros a otet.

View PostA-d-r-i-a-n, on 30 octombrie 2016 - 11:21, said:

Stiu exact cum te simti, eu ma spal cu sapun cu sulf (Ortos ii zice) si am scapat de matreata, inainte am incercat si eu tot felul de creme,sampoane fara niciun rezultat satisfactor.

Recomand sa folosesti si un pieptene foarte des sa scoti matreata din cap dupa ce te clatesti putin, apoi te speli cu sapun cu sulf , clatesti , asta de vreo 2-3 ori, te speli, clatesti.

E de la plafar,nu?...De cate ori pe saptamana te speli pe cap? Are multe substante chimice in compozitie?

View PostFanOnePlus, on 30 octombrie 2016 - 11:08, said:

poate ai psoriazis

E dermatita seboreica.

Edited by denny34, 30 October 2016 - 11:30.


#15
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View Postdenny34, on 30 octombrie 2016 - 11:28, said:



Si vrei acuma sa stau un an inchis in casa ,cat timp folosesc otetul? Iti garantez eu ca nu vrea sa stea nimeni prin preajma mea cat timp miros a otet.



E de la plafar,nu?...De cate ori pe saptamana de speli pe cap?
Il gasesti cam la orice farmacie.Ma spal o data la 3 zile.Are glicerina,sulf cam asta tin minte, am aruncat cutia , nimic care sa faca rau oricum.

Edited by A-d-r-i-a-n, 30 October 2016 - 11:35.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
iti garantez eu ca mai mult rau faci cu schimbarile astea de tratament, daca nu ti-au spus medicii iti spun eu, scalpul sufera

@A-d-r-i-a-n, eu n-am mai folosit pieptene de 12 ani

#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Definitiv au scapat cei cu calvitie

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Poate-ti ajuta Dumnezeu si chelesti ca mine...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate