Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

A scapat cineva de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View Postdenny34, on 30 octombrie 2016 - 11:52, said:



Multumesc de informatii. Voi incerca sa ma spal o perioada cu acest sapun .Nu mai vreau sa folosesc sampoane pline cu chimicale o vreme, ca chiar o sa chelesc.
La mine au fost rezultate dupa prima spalare si dupa 2 saptamani nu prea mai aveam matreata.Eu am si parul gras si foarte des, nu mi se vede pielea capului tuns scurt.

Sapunul asta e bun si pt cosuri, le usuca si curata pielea.

#38
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postdenny34, on 30 octombrie 2016 - 11:19, said:

Acest sampon cu sulf se da cu reteta doar de dermatolog? Imi poti arata eventual un link cu acest sampon?

nu e o marca per se, dar da - eu il am pe reteta de la un dermatolog (mama unei fost iubite, de demult :P)
miroase nasol de tot cand te speli, dar odata ce te clatesti, se duce mirosul
cand te speli, trebuie sa stai apros 7-8 min cu el pe cap, sa ii dai timp sa lucreze, apoi te clatesti.

acea doctorita mi-a zis clar ca nu ma mai pot intoarce la sampoanele comerciale...dar nici nu imi trebuie :D

#39
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostA-d-r-i-a-n, on 30 octombrie 2016 - 11:58, said:

La mine au fost rezultate dupa prima spalare si dupa 2 saptamani nu prea mai aveam matreata.Eu am si parul gras si foarte des, nu mi se vede pielea capului tuns scurt.

Sapunul asta e bun si pt cosuri, le usuca si curata pielea.

Si eu am parul foarte gras,doar ca nu e asa des. Ce ma tem la acest sapun, e sa nu imi usuce parul.

#40
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
nu stiu alte remedii cum sunt, nu pot vorbi - stiu doar ca samponul meu cu sulf nu ma usuca, nu ma nenoroceste la cap.

posibil altele sa fie mai bune - du-te la dermatolog (poate chiar la 2-3)

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdorin_2k, on 30 octombrie 2016 - 10:59, said:

Te tunzi zero. Scapi garantat.
Eu ma tund de 20 de ani nr1 in fiecare luna si ma pieptan cu prosopul. Posted Image
Nu am deloc matreata.

Si eu ma tund la 1 din 2003, dar cu sampoanele comerciale am matreata orice as face, chiar si cu samponul medicinal Santinique.

Numai cu samponul medicinal Vichy Dercos am scapat, se gaseste in Sensi Blu, pute putin cand te dai cu el, nu mai are parfumuri precum cele comerciale dar nu mai am matreata absolut deloc chiar daca ma spal pe cap doar 1 data pe saptamana.

View Postdygey, on 30 octombrie 2016 - 11:35, said:

Pe mine, doar Head&Shoulders-ul m-a scapat, fara.gluma.
A mers pe vremuri asta, acum l-au prostit de tot si mai rau fac matreata de la el. Wash & Go insa e campionul.

View Postmephistotel, on 30 octombrie 2016 - 11:44, said:

Incearca Derco de la Vichy. Eu am scapat de matreata cu el. Am incercat si eu multe. Poate te ajuta.
Ce ziceam eu.

#42
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016

View Postneagu_laurentiu, on 30 octombrie 2016 - 11:55, said:

Sampon cu ketoconazol 2%. Mereu.

o marca ,ceva ?

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostdaniMMM, on 30 octombrie 2016 - 11:44, said:

Nu m-as fi gandit niciodata ca GOD e chel
GOD v.2016, updated.

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttonyvn, on 30 octombrie 2016 - 12:10, said:

o marca ,ceva ?
Seboderm, Ketonal, Nizoral etc. La farmacii, ele-s medicamente (sub forma de sampon) fiindca vorbim de o boala. Cele de la cosmetice sunt asa pentru chestii usoare.

Edited by neagu_laurentiu, 30 October 2016 - 12:19.


#45
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Lasati naibii chimicalele scumpe;daca se mai gaseste sampon romanesc de urzica,de ala de 2 lei kilu,sau fierbeti frunze de nuc si spalati-va cu apa pe cap

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Trateaza urzica infectiile cu Pityrosporum (pityriazis versicolor, dermatita seboreica ori pityriazis capitis)?

#47
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
Ce, fara matreata nu poti sa f''''' la fel

#48
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Incearca si varianta asta: iti faci vreo 500ml de ceai verde/negru/menta/ si dupa dus il pui intrun lighean si te clatesti bine pe cap. Matreata nu va disparea dar va aparea MULT mai greu.

#49
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdenny34, on 30 octombrie 2016 - 11:29, said:

Si vrei acuma sa stau un an inchis in casa ,cat timp folosesc otetul? Iti garantez eu ca nu vrea sa stea nimeni prin preajma mea cat timp miros a otet.



E de la plafar,nu?...De cate ori pe saptamana te speli pe cap? Are multe substante chimice in compozitie?



E dermatita seboreica.
Te speli cu samponu asta
Si o perioada de 5-7 zile te dai cu nidoflor,dimineata iti umezesti parul cu apa calda si te dai cu nidoflor,seara la fel.
ps:ai o poza si cu samponu.
[ http://www.hangxachtayxin.com/uploads/productimgs/P10800701353813761.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by I2O, 30 October 2016 - 12:37.


#50
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Multumesc la toti pentru raspunsuri,dar voi incerca prima oara varianta lui  A-d-r-i-a-n   cu acel sapun cu sulf  si ma voi tunde cu 1 . In ultima vreme am folosit prea multe sampoane tratament cu multe chimicale in compozitie care mi-au distrus parul si nu vreau sa mai incerc altele.Voi reveni peste 1,2 luni sa va zic daca a dat roade.

#51
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Un sampon foarte bun anti matreata gasesti la Yves Rocher, cel cu rodie. Nici nu costa mult, vreo 13 lei sticla.

[ http://4.bp.blogspot.com/-uEFo9sPRyMI/VUH8__pT34I/AAAAAAAAAbU/5lkkTnWjcYo/s1600/IMG_9925.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by epuru, 30 October 2016 - 13:28.


#52
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
pe fiecare cm2 din corpul nostru exista miliarde de bacterii care ne apara corpul de alte
bacterii sau ciuperci "din exterior" (ca sa nu spun maligne, deoarece "lumea" relationeaza acest termen cu cancerul ) ! ... pielea capilara nu face exceptie ! ... daca ne distrugen "fauna" benefica vor navali bacteriile si sporii ciupercilor care pe pot prejudicia ! ...
de aceea trebe sa incercam sa restabim echilibrul, pe care, dintr-o cauza sau alta,  l-am pierdut !
bafta tuturor

Edited by radoset, 30 October 2016 - 13:59.


#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
piele moarta care poate sa apara datorita frecarii intensive cu unghiile

#54
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Sapun cu sulf si spalat o data la 2 zile, asta mi-a potolit mie matreata. Daca ma spal mai rar, reapare in forta. Nizoral si alte balarii n-au functionat nici la mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate