Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Unde pot reclama un vecin care a facut modificari la apartament ?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#55
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Da' tu de unde stii ce face ala acolo? Cum ai capatat acces in casa/boxa omului?

#56
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
pana una-alta, reclama-l (in scris sau telefonic) la sectia de politie de care apartii cu domiciliul, pentru nerespectarea legii 61.

"25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;"

#57
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 JohnSmith, on 08 septembrie 2016 - 13:36, said:

Da' tu de unde stii ce face ala acolo? Cum ai capatat acces in casa/boxa omului?
Scria intr-un mesaj anterior. A fost usa larg deschisa si a vazut gaura din pardoseala parterului/planseul subsolului.

Edited by Hider141, 08 September 2016 - 13:42.


#58
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Reynolds, on 08 septembrie 2016 - 13:36, said:

Nu mai bine te duci personal sa depui reclamatia la ei ca sa primesti si un numar de registru?

Nu, ca cine stie peste ce dobitoc dau si poate sa inceapa cu opinii personale. Si nici nu merita deranjul.

 JohnSmith, on 08 septembrie 2016 - 13:36, said:

Da' tu de unde stii ce face ala acolo? Cum ai capatat acces in casa/boxa omului?

Prin usa de la intrare deschisa.

#59
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se pot depune și online, la ISC regional:

Quote

Puteţi transmite în scris o petiţie adresată instituţiei noastre, pe care o puteți depune personal, la registratura instituţiei, sau transmite prin poştă/curier/prin intermediul poştei electronice.
Zici că ești din Cimișoara, uite:
http://www.isc-web.r...ectia_Vest.html

#60
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 corinadaniela, on 08 septembrie 2016 - 13:39, said:

pana una-alta, reclama-l (in scris sau telefonic) la sectia de politie de care apartii cu domiciliul, pentru nerespectarea legii 61.

"25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;"

Iti dai seama ca nu face zgomot intre 22 si 8. Dar e suficient cat timp face. Dupa un moment dat, se aduna. In urma cu ceva ani, stateam intr-un bloc turn si acolo era sport national cu mutatul, renovatul complet, stat juma de an, vandut la altul si ala relua totul de la capat. Intr-un an, un vecin de la etajul 8 (eu stateam la 9) a spart si zuruit zilnic timp de 4 luni in sir. Am avut o luna pauza si apoi ala care statea fata in fata cu el a facut si el alte 4 luni. Practic, am stat printre zgomote infernale 8 luni din 9. Din pacate, lucrurile astea sint prea tolerate la noi, ar trebui legi care sa protejeze cetatenii care cad victime colaterale, zgomotele repetate si puternice distrug sanatatea.

Si da, face si intre 13 si 14, dar nu constant. Si nu pot chema politia, pentru ca aia pot veni in jumatate de ora, timp in care vecinul se poate opri.

#61
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 Ion_de_la_Raion, on 08 septembrie 2016 - 19:02, said:



Iti dai seama ca nu face zgomot intre 22 si 8. Dar e suficient cat timp face. Dupa un moment dat, se aduna. In urma cu ceva ani, stateam intr-un bloc turn si acolo era sport national cu mutatul, renovatul complet, stat juma de an, vandut la altul si ala relua totul de la capat. Intr-un an, un vecin de la etajul 8 (eu stateam la 9) a spart si zuruit zilnic timp de 4 luni in sir. Am avut o luna pauza si apoi ala care statea fata in fata cu el a facut si el alte 4 luni. Practic, am stat printre zgomote infernale 8 luni din 9. Din pacate, lucrurile astea sint prea tolerate la noi, ar trebui legi care sa protejeze cetatenii care cad victime colaterale, zgomotele repetate si puternice distrug sanatatea.

Si da, face si intre 13 si 14, dar nu constant. Si nu pot chema politia, pentru ca aia pot veni in jumatate de ora, timp in care vecinul se poate opri.
Citeste cu atentie art 25, acolo nu e precizat nici-un interval orar, asta deoarece zgomotul devine insuportabil indiferent de ora, atunci cand depaseste un anumit nivel si dureaza prea mult timp. Uite cazul hotelului Histria din Mamaia, care avea un generator de curent ultrazgomotos si deranja zi si noapte turistii de la hotelurile invecinate. Au fost facute reclamatii, iar generatorul a fost scos din functiune si confiscat de autoritati.
Nu este nimeni obligat sa suporte si sa traiasca luni in sir in zgomot de santier, ajungi sa te duci cu capul. Este stiut faptul ca una dintre metodele de tortura eficienta este expunerea la zgomot intens, combinata cu privarea de somn...
Nu trebuie sa chemi politia, este suficient sa te duci la sectia de politie, sa depui o reclamatie cu nr de inregistrare, eventual poti discuta cu politistul care se ocupa de zona/blocul unde locuiesti. Daca reusesti sa convingi inca 2-3 vecini sa depuna aceeasi reclamatie, lucrurile se vor misca repejor. Totul e ca bizonul de vecin sa nu aiba spatele asigurat de vreunul cu functie, sau de pe la primarie, samd. Sau si mai rau, sa nu aiba pretenasi printre clanurile de interlopi...

Edited by corinadaniela, 08 September 2016 - 20:20.


#62
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai tocmai, asa am fost expus eu. Dar am primit mereu raspunsuri ca intre 06 si 22 (probabil cu pauza intre 13 si 14 pe care oricum nu o respecta nimeni) oricine poate sa faca cat zgomot vrea, cand vrea, cat de tare vrea. Am masurat odata cu un SPL meter si am avut 93 dB in camera. Asta in camera unde stateam eu. 8 ore in sir a fost asa, au dat jos ceva de pe pereti. Aveam o etajera lipita de perete si toate obiectele de pe ea au cazut datorita vibratiilor. In acel bloc turn unde locuiam se petrecea o gramada de abuzuri, nu mai intru in detalii, dar din 365 zile ale unui an, 200 erau numai cu sparturi de pereti si zuruieli (erau 44 apartamente, bloc turnat, din beton, conducea zgomotul). Cred ca 5 ani din viata mi-am mancat acolo. Ar fi bine cum zici, de art. 25 (apropo, din ce lege ?), dar nu cred ca cineva imi va da dreptate, mai ales ca e cu duma asta intre 22-06, toata lumea lucreaza cand il taie capul si nu le pasa de ceilalti, dar macar sa am castig de cauza cu spartura din podea si mizeria aruncata in curtea interioara.

Edited by Ion_de_la_Raion, 08 September 2016 - 20:26.


#63
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 Ion_de_la_Raion, on 08 septembrie 2016 - 20:25, said:

Pai tocmai, asa am fost expus eu. Dar am primit mereu raspunsuri ca intre 06 si 22 (probabil cu pauza intre 13 si 14 pe care oricum nu o respecta nimeni) oricine poate sa faca cat zgomot vrea, cand vrea, cat de tare vrea. Am masurat odata cu un SPL meter si am avut 93 dB in camera. Asta in camera unde stateam eu. 8 ore in sir a fost asa, au dat jos ceva de pe pereti. Aveam o etajera lipita de perete si toate obiectele de pe ea au cazut datorita vibratiilor. In acel bloc turn unde locuiam se petrecea o gramada de abuzuri, nu mai intru in detalii, dar din 365 zile ale unui an, 200 erau numai cu sparturi de pereti si zuruieli (erau 44 apartamente, bloc turnat, din beton, conducea zgomotul). Cred ca 5 ani din viata mi-am mancat acolo. Ar fi bine cum zici, de art. 25 (apropo, din ce lege ?), dar nu cred ca cineva imi va da dreptate, mai ales ca e cu duma asta intre 22-06, toata lumea lucreaza cand il taie capul si nu le pasa de ceilalti, dar macar sa am castig de cauza cu spartura din podea si mizeria aruncata in curtea interioara.

Am precizat deja, legea 61, privind tulburarea linistii publice. Tu du-te si fa reclamatia aia in scris, la sectia de politie, descrii pe larg despre ce e vorba si lasi organele competente sa-si faca datoria mai departe..

#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cred ca art. 25 se refera mai mult daca faci harmalaie pe strada. In interiorul apartamentelor cred ca e mai degraba aplicat art. 26, atlfel acesta nu ar mai avea sens, ar fi inghitit de 25.

#65
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 Ion_de_la_Raion, on 08 septembrie 2016 - 21:04, said:

Cred ca art. 25 se refera mai mult daca faci harmalaie pe strada. In interiorul apartamentelor cred ca e mai degraba aplicat art. 26, atlfel acesta nu ar mai avea sens, ar fi inghitit de 25.
Nu are importanta,zgomotul exista, depaseste limita tolerantei si a suportabilitatii, combinate cu nesimtirea de care da dovada respectivul. Daca venea frumos la voi, sa va anunte ca face renovari, ca va dura 1-2 luni, ca va roaga sa fiti intelegatori cand e prea mult zgomot dar face asta ca sa termine mai rapid lucrarile - ai fi fost poate mai intelegator, mai tolerant si rabdator. Dar bizonul deja depaseste limitele si e cazul sa fie pus la respect si amendat pe masura.

#66
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Legea nu pomeneste nimic de nesimtire. Limita tolerantei si suportabilitatii trebuie sa fie prevazute undeva. Eu nu tin cu el, dimpotriva, eu sint victima aici, dar niciodata (am stat in 4 locuri in viata mea) nu am vazut pe nimeni amendat pentru lucrari la apartamente, unii au daramat pereti, zidit altii, inchis tot felul de cosmelii, vopsit peretii exteriori in alta culoare decat blocul, etc. etc., am destule povesti horror, dar niciodata nu stiu pe nimeni amendat. Nu cred sa fi avut toti astia autorizatie pentru ce au facut. Fiecare facea cum il ducea capul si cu tot felul de ghita si pavel cu 2 clase si tiganusi ca ajutoare, fara contract, fara taxe la stat, nimeni nu a patit niciodata nimic. Dar asta cu gauroaia in podea ar trebui sa dea de gandit.

Art. 25 e ambiguu. Lasa loc la multe interpretari. Si cel care face zgomotul fireste ca va invoca art. 26. Cel care a facut legea ar trebui biciuit public. E vaga, multe cuvinte care nu spun nimic. In romania, spartul si modificatul, zgomotul si badarania sint sport national. Ar trebui sa existe legi pentru asta. Exista de ex. legi pentru defaimarea tarii. Cati defaimatori de tara exista in romania ? Pentru ca spargatori de pereti sint cu milioanele, dar legi specifice pentru ei, ioc.

#67
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 24.12.2010
poate vecinul a vrut sa-si faca scara interioara si nu a stiut cum :D
in mod normal (ce mai e normal in tara asta) n-ai voie sa spargi peretii de sustinere in nici un fel fara aprobarea primariei, sau ma rog cine se ocupa de asa ceva
sanctiunea nu stiu in ce consta dar banuiesc ca o amenda maricica plus reconstructie si mustrarea vecinilor ca le-a pus viata in pericol, gen aruncarea cu pietre in noul locatar :))

#68
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Planseul face parte din structura de rezistenta a blocului.
Daca l-a gaurit, se lasa cu beci domnesc.
Restul e poveste...

#69
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da, cu beci domnesc. Am vorbit (de fapt cineva din familie, dar nu conteaza) cu administratorul azi si ala a spus ca nu stie ce face ala in casa lui si nu-l intereseaza. Deci inseamna ca nu are autorizatie.

Totodata, persoana care a vorbit s-a dus in boxa si s-a uitat pe gaura, podeaua/tavanul are ceva plasa de sarma, pe care astia urmeaza sa o taie pentru a putea sa coboare prin trapa.

Edited by Ion_de_la_Raion, 10 September 2016 - 12:41.


#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Reclamatie la isc si la politia locala cat mai repede.

#71
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

 Ion_de_la_Raion, on 08 septembrie 2016 - 20:25, said:

Pai tocmai, asa am fost expus eu. Dar am primit mereu raspunsuri ca intre 06 si 22 (probabil cu pauza intre 13 si 14 pe care oricum nu o respecta nimeni) oricine poate sa faca cat zgomot vrea, cand vrea, cat de tare vrea. Am masurat odata cu un SPL meter si am avut 93 dB in camera. Asta in camera unde stateam eu. 8 ore in sir a fost asa, au dat jos ceva de pe pereti. Aveam o etajera lipita de perete si toate obiectele de pe ea au cazut datorita vibratiilor. In acel bloc turn unde locuiam se petrecea o gramada de abuzuri, nu mai intru in detalii, dar din 365 zile ale unui an, 200 erau numai cu sparturi de pereti si zuruieli (erau 44 apartamente, bloc turnat, din beton, conducea zgomotul). Cred ca 5 ani din viata mi-am mancat acolo. Ar fi bine cum zici, de art. 25 (apropo, din ce lege ?), dar nu cred ca cineva imi va da dreptate, mai ales ca e cu duma asta intre 22-06, toata lumea lucreaza cand il taie capul si nu le pasa de ceilalti, dar macar sa am castig de cauza cu spartura din podea si mizeria aruncata in curtea interioara.
Nimeni nu e obligat sa indure atat timp zgomotul unei bormasini/rotopercutant etc in propriul apartament.
Art.2 pct.25 din Legea 61/1991R spune "25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma'', Aceasta fapta se sanct cu avertisment verbal/scris sau amenda de la 200lei la 1000 lei conform art.3, alin1, lit. B) din L61/1991R. Aici se incadreaza, la modul general, toate faptele de tulburare a linistii publice, indiferent de ora/zi/ locatie(interior/exterior)
DAR, pentru ca intervalele orare 22-08 si 13-14 sunt perioade de odihna, legiuitorul a considerat ca reprezinata o situatie particulara, iar cum deranjul, indignarea provocate cetatenilor intre aceste ore sunt mai mari, s-a vazut necesara si majorarea sanctiunilor. Datorita acestor considerente(si nu numai) a aparut art.2 pct. 26 din L61/1991R care mentioneaza: ''tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora''. Aceasta fapta se sanctioneaza cu avertisment  verbal/scris sau amenda contraventionala de la 500lei la 1500lei.
Sper ati inteles diferenta intre pctele 25 si 26.
Eu recomand ca atunci cand va mai este tulburata linistea intr-un mod continuu si la un nivel ridicat, sa anuntati acest fapt prin SNUAU 112(Politia), indiferent de ora. Pentru o mai buna credibilitatea si pentru a arata ca fapta a ajuns la o forma mai grava, mergeti si vorbiti cu vecinii sa sune si ei la 112(asta daca nu au facut-o deja).

#72
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Si de unde esti atat de sigur ca legea

Quote

Art.2 pct.25 din Legea 61/1991R spune "25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma'',
se refera inclusiv la situatiile in care omul efectueaza lucrari cu o autorizatie de construire?
Ma refer aici la intervalele prevazute de lege, adica 08-13 si 14-22.

Edited by Hider141, 12 September 2016 - 11:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate