Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Unde pot reclama un vecin care a facut modificari la apartament ?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostEllaBeauty, on 07 septembrie 2016 - 14:21, said:

Poat are autorizatie de "demolare" a blocului

Daca mai insista in viitorul apropiat va avea nevoie si de asta.

Edited by arg, 07 September 2016 - 14:24.


#20
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016

View Postericmario, on 07 septembrie 2016 - 14:16, said:

Si daca are autorizatie sau Ion exagereaza un pic?Posted Image

Sa nu-mi scrii ca se da autorizatie sa-ti faci gaura in podeaPosted Image . Astia sunt tarani dinaia veniti de la sat la oras care s-au vazut la bloc si modifica apartamentul ca si cum apartamentul ar fi din paianta si fac ce vor in el... ba mai mult daca stau la parter isi fac si ditamai gradina in fata blocului ca sa-ti intinda chilotii si maierurile pe franghie ca in balcon si-au facut bucatarie. Unvecin dinasta am avut si eu, da' la alta scara.....si dupa ce si-a luat vreo 9000 de lei amenzi de pe la ISC s-a mutat ca era sa-l bata vecinii ca mai avea un pic si darama scara cu modificarile lui. Niste dezaxati

Edited by andrei19031980, 07 September 2016 - 14:40.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postandrei19031980, on 07 septembrie 2016 - 14:38, said:

Sa nu-mi scrii ca se da autorizatie sa-ti faci gaura in podeaPosted Image . Astia sunt tarani dinaia veniti de la sat la oras ...
Banuiesc ca e vorba de un bloc cu 2, 3 etaje maxim. Nu un bloc turn.
Podeaua aia se poate consolida foarte usor, deci da, cred ca se poate primi autorizatie pentru asa ceva, daca are un proiect adecvat.

Sa stii ca taranii de la sat sunt oameni foarte ok. Mult mai rai sunt taranii de la oras.Posted Image

#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 07 septembrie 2016 - 13:53, said:

Nu stiu daca am incadrat bine postul, daca nu, rog un moderator sa-l mute unde trebuie.

Acum o luna in apartamentul sub cel in care locuiesc s-a mutat un nou locatar si a inceput sa sparga efectiv tot, geamuri, usi, cimentul de pe hol, pereti, efectiv tot. Pe langa zgomotul infernal cu care ma terorizeaza zilnic de mai bine de o luna, vecinul in cauza, locuind la parter, a facut o gaura mare in podea, practic a gaurit podeaua, pentru a avea acces direct la boxa de sub el, fara a mai cobori prin hol, etc. Practic, coboara din apartamentul lui direct in boxa de sub el. Consider ca prin acest lucru (blocul e din caramida, daca ajuta cu ceva), pune in pericol integritatea constructiei, mai ales daca ii mai trece si altcuiva de la parter prin cap o idee similara. In plus, tot molozul si mizeria a scos-o afara, pe jos, in curtea comuna. Unde as putea sa reclam acest vecin si o autoritate competenta sa verifice daca are autorizatie sa efectueze o asemenea lucrare. In plus, ce autorizatii ar trebui sa aiba (banuiesc ca ar trebui sa aiba, peretele care delimiteaza podeaua lui si boxa de sub e proprietate comuna ma gandesc) ? Multumesc.

La primarie la seful de la Urbanism, poti face sesizarea si prin mail. Iti garantez ca o sa vina in control foarte foarte repede! Abia asteapta aia la fel ca ANAF-ul. Stiu 2 cazuri, unul s-a solutionat cu ameda de vreo 8000RON si obligatia de a reface zidul, iar celalalt care isi facuse o gaura in plafon sa se urce direct pe bloc a trebuit sa refaca totul si a primit si el o amenda dar mai mica.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Multumesc tuturor, nu credeam ca voi primi asa multe raspunsuri in timp asa de scurt. ISC asta ce inseamna ? O sa reclam acolo. Politia nu stiu daca se baga la asa ceva. ericmario, nu exagerez, e o gaura cat toate zilele la el in podea, s-a vazut ca avea usa deschisa. In plus, de mai bine de o luna sparge de dimineata pana seara, niste zgomote infernale. Pot intreba administratorul blocului daca are autorizatie, dar nu stiu daca ar primi asa ceva. Va dati seama ca daca toti cei de la parter (sint 8 apartamente la parter, doua scari spate in spate, e un pavilion vechi din caramida) ar sparge, blocul ar fi in pericol de a se prabusi.

Edit: Blocul are parter si 2 etaje. 4 apartamente pe etaj, 2 scari, spate in spate. Si mai e si un bloc din perioada interbelica, are vreo 80 ani, saracul nu mai e ca in tinerete, a prins destule intemperii, daca mai si scoti caramizi din placile de sustinere, va dati seama.

Edited by Ion_de_la_Raion, 07 September 2016 - 15:05.


#24
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 23.06.2004
ISC = Inspectoratul de Stat in Constructii
http://www.isc-web.ro

Cu astia trebuie sa incepi. Si cu primaria.

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Adica si-a mai adaugat minim o camera la apartament. Cateodata ma inchin si nu pot sa cred!

Cum ma, sa spargi podeaua blocului, ca sa intri in boxa proprie!?

Minunile vietii la comun...

Problema este ca ma indoiesc ca va mai fi posibila repararea gauroiului Posted Image

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Politia locala nu natinala.
Aia ii dau amenda si pentru ca a pus mozolzul in fata blocului.

Se repara, se mai sparge un pic se inadesc armaturile prin sudare etc...

Edited by arg, 07 September 2016 - 15:26.


#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Initiatorule, te-ai pricopsit cu un vecin de tip "șobolan". Adica din ala care modifica nonstop habitatul in care-și duce viața, sapă galerii, modifica pereți etc. Șobolanul trebuie ars ca sa se învețe minte. Așa că fă reclamații cum ti s-a recomandat. Că bietul rozător, in nemernicia si inconștiența lui, nu are habar ca va pune pe toți in pericol.

#28
Catalinna

Catalinna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.02.2011
Sigur e din prison break , lasa-l vreo 2 saptamani sa isi faca treaba si apoi pune ciment la loc ^^

#29
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Am mai auzit de balcoane, de pereti daramati, de terase la parter, dar de podea gaurita nu :lol: .

#30
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prima reclamatie trebuie sa fie la inspectia in constructii. e plina tara de cretini care fac modificari de genul asta.

#31
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Omule (Ion_de_la_Raion) , nu e de glumit cu asta.
La urmatorul cutremur muriti cu totii. Gandeste la familia ta cand s-o prabusi blocul din cauza acestui idiot.
Suna , suna , suna. Nu te lasa.

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Voi reclama, fireste. E bine daca spuneti ca nu avea cum sa fi primit autorizatie pentru asa ceva. In cazul asta am ceva concret cu care il pot ataca.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 07 septembrie 2016 - 16:07, said:

Voi reclama, fireste. E bine daca spuneti ca nu avea cum sa fi primit autorizatie pentru asa ceva. In cazul asta am ceva concret cu care il pot ataca.

Toretic pentru orice santier deschis se pune un panou in care se descrie cine ce face.

#34
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
daca avea autorizatie de constructie era obligat sa o afiseze in loc vizibil inainte de inceperea lucrarilor.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Buna asta. Bine de stiut. E valabila si la modificari, nu doar la constructii ?

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 07 septembrie 2016 - 15:03, said:

daca mai si scoti caramizi din placile de sustinere, va dati seama.
Eu nu-mi dau seama cum ar putea fi o placa facuta din caramida.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate