Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Unde pot reclama un vecin care a facut modificari la apartament ?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 27 septembrie 2016 - 00:06, said:

Din pacate, prea putina educatie in Romania si la aspectul asta. Oamenii sint invatati de mici ca a face rau altora e ceva firesc. Oricum, ramane problema cu gaurirea podelei si cu mizeria creata. Nu te poti purta de parca tot blocul ar fi mosia ta.

Dupa plangerile la politia locala si isc, dupa ce ai raspunsurile se face plangere la politia nationala.

#110
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Update: Am fost amenintati de vecinul care efectueaza lucrari. A spus ca are relatii la politie, ca stie tot, ca ne arata el. Unde pot pune o plangere penala ? Am verificat pe site-ul politiei romane, dar nu am gasit un formular de plangere. De dus, nu stiu unde sa ma duc ? La inspectorat ? La politia locala, unde ? Am inteles ca se pot depune plangeri la politie cand esti amenintat. Dar nu stiu exact unde. Ma si intreb de ce politistii care au fost la vecin au turnat numele nostru. Nu ar fi trebuit sa pastreze discretia ? Nu pot si impotriva lor depune o plangere ? Daca era un criminal sau un interlop, imi dadeau numele ?

In alta ordine de idei, niciun raspuns de la ISP sau de la politie. Avem nr. de inregistrare de la ambele.

#111
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
E numai gura de el. Plangere depui la sectia de politie de care apartii cu domiciliul. Cere audienta la comandantul sectiei si lamureste aspectul cu divulgarea identitatii reclamantului. Poate reusesti sa inregistrezi discutia ? Nu stiu cat de legal este...
Pacat ca nu vrei sa mergi pe calea scandalului in presa sau tv locala...s-ar fi miscat lucrurile mai rapid, in favoarea voastra, a locatarilor...

#112
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Adica a mea, pentru ca ceilalti vecini sint indiferenti.

#113
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 29 septembrie 2016 - 21:30, said:

Adica a mea, pentru ca ceilalti vecini sint indiferenti.

Sau le este teama sa ia atitudine? Ma mir, cutremurul de saptamana trecuta ar fi trebuit sa-i aduca la realitate.
In fine, pana primesti tu raspuns sau vin vreunii in control, termina ala cu santierul, curata si molozul, dispare zgomotul, ramane doar groapa din pardoseala ca dovada a "crimei"...

#114
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Au venit in control, citeste mesajele din urma. Au dispus (dupa spusele lor) sistarea lucrarilor pana la noi investigatii.

#115
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Un nou update. Am primit (dupa 1 luna) raspuns in scris de la ISC. Incredibil: Mi-au gresit adresa de email, mi-au stalcit numele, au inteles ca lucrarile se fac la mine in apartament si nu la vecin si au inaintat cazul (dupa 1 luna!) la primarie. E de competenta primariei ? E incredibila lipsa de competenta a organelor indrituite din Romania.

#116
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
No, după un an acuş ce noutăți aveți?

#117
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca ma apucs si eu sa-mi fac intrare si boxa in subsol... pare o idee buna si nimeni nu are ce sa-mi faca...
sunt modest m-as putea autoservi cu cca 30-40mp de subsol pe unde trec doar tevile de la calorifere.

Edited by arg, 10 August 2017 - 15:33.


#118
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postddaannii, on 10 august 2017 - 15:30, said:

No, după un an acuş ce noutăți aveți?

Niciuna. Case closed. Dar pot sa mai dau exemple de abuzuri, la mine magariile vin cu nemiluita.

View Postarg, on 10 august 2017 - 15:32, said:

cred ca ma apucs si eu sa-mi fac intrare si boxa in subsol... pare o idee buna si nimeni nu are ce sa-mi faca...
sunt modest m-as putea autoservi cu cca 30-40mp de subsol pe unde trec doar tevile de la calorifere.

Nu rade, ca un administrator chiar asa ceva a facut. Asta nu mi s-a intamplat mie, dar am citit. Si-a tras curent, apa, tot tacamul si facturile le platea tot blocul, desi doar el consuma. Ala tupeu. Si ii mai si ameninta pe locatari.

#119
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai cum, are sau nu are, autorizație pentru ce a făcut?
Ce zic mai exact organele abilitate?

#120
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postddaannii, on 11 august 2017 - 03:47, said:

Pai cum, are sau nu are, autorizație pentru ce a făcut?
Ce zic mai exact organele abilitate?

Organele nu zic nimic, ele dorm, somn usor bugetari, partidul vegheaza sa va luati salarii marite.

#121
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
inca  o reclamatie la isc...

#122
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai cititi inca o data. Reclamatiile au fost pasate de la unul la altul, pana au ajuns la politie. Ce treaba are politia, nu stiu.

#123
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
tura 2 de reclamatii

#124
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In aceleasi locuri ?

Vorba lui Einstein, nebunia înseamnă să faci acelaşi lucru în mod repetat şi să te aştepţi să obţii alt rezultat.

#125
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu asa am facut cu mici modificari in text.
prima oara ignore si raspuns cu citat din lege, a doua oara au venit pe teren, a treia oara au amendat presedintele blocului ca nu a dat curs invitatiei de a da relatii...

"nu te pune cu prostul ca te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta...."
deci ne punem la mintea lor si insistam, candva tot se va gasi unu care sa rezolve problema

eu am o probema cu cativa vecini care au ocupat abuziv niste spatii comune... am trecut de 10 petiti.

Edited by arg, 11 August 2017 - 10:36.


#126
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 11 august 2017 - 09:20, said:

Mai cititi inca o data. Reclamatiile au fost pasate de la unul la altul, pana au ajuns la politie. Ce treaba are politia, nu stiu.
La politie (organul de cercetare penala) se ajunge daca dupa sistarea lucrarilor vecinul a continuat lucrarile.

Faceti noi sesizari, depuneti cerere de informare cu caracter public privind situatia sau copie dupa autorizatia de constructie emisa. Daca Primaria, ISC-ul nu fac nimic in 2 luni, depuneti plangere penala la politie impotriva autor necunoscut pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanelor din cadrul acestor institutii, ca tot nu s-o introdus prin OUG limita minima de 200.000 lei prejudiciu. Chemati si o televiziune dupa ce s-o depus plangerea penala.

Edited by anti77, 28 September 2017 - 13:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate