Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Statul politienesc Roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#19
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016

 Bebeluka, on 29 august 2016 - 20:04, said:


Adica? Dezvolta....!

Ce sa dezvolt ?
E mult de discutat si nu are rost sa o lungim.

#20
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Principalele probleme ale proiectului:

1. Supraveghere generalizată prin combinarea bazelor de date
Proiectul își propune să aducă împreună baze de date de la majoritatea instituțiilor publice românești și să permită căutarea avansată în acestea a oricăror informații despre toți cetățenii. De exemplu prin capitolul de „analiză comportamentală”, orice cetățean ar putea avea o fișă „de bună purtare” (constituită din informații adunate din toate bazele de date guvernamentale), inclusiv viitorii parlamentari, judecători, procurori sau antreprenori, fișe ce pot fi folosite în scopuri nelimitate. Acestea pot fi corelate cu alte informații publice (de ex. Informațiile de pe un cont de Facebook), pentru crearea de profile individuale.

2. Lipsa oricăror garanții și potențialul de abuz
Prin agregarea bazelor de date, SRI va avea acces necontrolat la orice informație despre toți cetățenii, o chestiune nereglementată în acest moment în legislația română. Legea de funcționare a SRI datează din 1991 și ea nu prevede mecanisme eficiente de control prin care să se garanteze că riscul abuzurilor de orice fel este redus și că atunci când se produc abuzuri ele vor putea fi sancționate, iar victimele despăgubite.

Acest proiect, de exemplu prevede că informațiile despre cetățeni pot fi accesate de pe un număr uriaș de terminale (peste 750), deci practic orice persoană din cele peste 1000 ce vor avea acces la sistem va avea posibilitatea să îl folosească și în orice scop personal, fără a putea fi controlate efectiv sau fără ca cetățeanul să știe.

3. Bani europeni pentru încălcarea drepturilor europene
Proiectul a fost depus pe 9.06.2016, la o zi după ce apelul pentru fondurile europene structurale (axa 2 – OS 2.3) a fost lansat public, și a fost aprobat foarte repede, în ciuda faptului că acesta încalcă în mod flagrant documentele constitutive ale Uniunii Europene, în speță dreptul la viața privată și la protecția datelor cu caracter personal (Art 7 și 8) din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene. În acest moment SRI derulează deja o licitație pentru achiziția echipamentelor necesare și a softurilor.

4. Rolul SRI în eGuvernare & scopul ascuns al proiectului
Conform legii, SRI nu are nicio competență pe domeniul eGuvernării sau pe „dezvoltarea funcției de prevenție, detectare și luare de măsuri pentru reducerea redundanței plăților în zona publică”, așa cum sunt scopurile declarate ale proiectului. Mai mult, anumite părți din proiect (vezi capitolele de „Recunoaștere facială” sau „Interceptarea comunicațiilor” din documentul explicativ) ne indică faptul că proiectul are de fapt și un scop nedeclarat – acela de supraveghere generalizată a întregii populații. De exemplu, baza de date de recunoaștere facială cu aproximativ 50-60 de milioane de imagini frontale (gen carte de identitate sau pașapoarte), la care SRI are acces nelimitat și nesupravegheat, nu are nici o utilitate/justificare în „prevenirea fraudei”, așa cum pretinde SRI în descrierea proiectului, fiind de fapt o formă de spionare a vieții private a tuturor cetățenilor.

O analiză de interpretare a caietului de sarcini care ne ridică aceste suspiciuni majore o regăsiți în acest document explicativ.


- See more at: http://www.apador.or...h.C94rmeIg.dpuf

#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu cred că:

Dacă nu am făcut nimic ilegal cu ce m-ar afecta în mod negativ o astfel de supraveghere?

#22
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
suntem un stat dictatorial.avem legi nedrepte care ne incalca libertatile si drepturile fundamentale .
in tmp ce noi muncim si platim taxe ,ei baga tot felul de legi ca sa ne oprime

#23
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 sabazios, on 29 august 2016 - 19:54, said:

ai primit o asigurare/garantie?

ai un contract ca ai renuntat la intimitate pentru a primi liniste si securitate?

ce scrie in "contract" ca se intampla daca ai renuntat la intimitate ... dar nu ai primit securitate?

cine raspunde? nume si prenume

Cine trebuie sa imi asigure ceva?Unde scrie?Am facut un schimb pentru asta..?
Unde scrie ca am renuntat la intimitate..recent,sau odata cu dezvaluirile acestea..?
Oare nu am renuntat la intimitate tacit ,de cand avem aproape toate tranzactiile financiare prin sistemul bancar,de cand ne oferim cu nonsalanta amprenta pentru deblocare terminal gsm(cine are),cand acelasi terminal GSM poate oferi cu acuratete oricand geolocatia...,de cand CNP-ul nostru este prezent in tot ce inseamna acte si contracte cu tot felul de furnizori...Cand avem camere aproape peste tot,de cand postam pe retelele de socializare aproape tot ce facem,ce mancam,unde mergem,setam tot felul de preferinte,punand pe tava efectiv cam tot ce tine de "intimitatea fiecaruia".. Cand satelitii geo(sau nu) stationari pot face poze la sol cu detalii si rezolutii incredibile...Sunt multe pe care le "dezvaluim" cu sau fara stiinta...Cineva se ocupa doar sa le ..centralizeze...
De ce sa ma ascund.
Ne convine,bine,nu,ne ascundem in munti,si traim ca in 1900...

 Kalos14, on 29 august 2016 - 20:10, said:

Ce sa dezvolt ?
E mult de discutat si nu are rost sa o lungim.
Lungeste-o...Am timp.Sunt curios cine crede ,si  de ce ca o gandire ca a mea(mai putin paranioca) face ca acest topic sa devina...o utopie din start...;)
Poate gresesc undeva....Cat traiesc..invat..:)

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Scopul real este controlul fiscal total, apoi stabilirea unui impozit baban care sa nu depinda neaparat de venit, un fel de forfetar, cu baza minima. Nu va lasati pacaliti. Teroristii profesionisti nici nu vorbesc prea mult la telefon, ca sa poata fi ascultati, nici nu o ard prea mult pe net si nici nu figureaza inscrisi in foarte multe baze de date, sa poata fi urmariti usor pe unde umbla. Mai sunt insa si teroristi idiotzi, care achita benzina cu cardul... O fi pentru ei.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 pro-civilizatie, on 29 august 2016 - 20:15, said:

suntem un stat dictatorial.avem legi nedrepte care ne incalca libertatile si drepturile fundamentale .
in tmp ce noi muncim si platim taxe ,ei baga tot felul de legi ca sa ne oprime


Foarte bine punctat.......platim taxe si impozite pentru a fi mai bine supravegheati!
*Maine, poimaine vor cere baza de date a forumului Softpedia???Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 August 2016 - 20:51.


#26
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 xmanyacs77, on 29 august 2016 - 20:25, said:

[/i]
*Maine, poimaine vor cere baza de date a forumului Softpedia!Posted Image

Nici nu trebuie s-o ceara..Si-o iau ei singuri...
De parca ar trebui sa cera apermisiunea cuiva :)))

#27
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 pro-civilizatie, on 29 august 2016 - 20:15, said:

suntem un stat dictatorial

Posted Image
orice dictatura care se respecta construieste chestii, megaproiecte, baraje, canale navigabile, orase noi & shit. Sadly, nu e cazul. Suntem doar o cleptocratie smenocratica.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 Prien, on 29 august 2016 - 19:54, said:

Si pe mine ma doare nici in fund ca ma urmareste SRI pe SP, unde ii injur pe toti politicienii.
Si mai rad de cei care pretind ca stiu electronica. Sau istorie.
De aia ii inteleg pe cei care se cred urmariti. Pesemne sunt niste super valori, nu ca mine. Sa fiu invidios pe ei? Nu.

Daca maine, poimaine vei primi amenda+vizita pentru injuraturi pe internet......vei deschide un topic pe forumul Softpedia?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 August 2016 - 20:36.


#29
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Io de când tot spun ca USofA e curva virgină a planetei, iar România e sora ei mai mică.

„Dar n-am nimic de ascuns, îmi plătesc impozitele la zi...bla bla bla” iar când fi-su sau nepotă-su vrea în politică, hop i se arată poza cu babacu' făcând laba-n baie sau cum își proptea vecina de la spate.
Bun așea!

Nici io n-am nimic de ascuns, numa HDD-ul de 4TB cu toți președinții și priminiștrii planetei cum se iubesc între ei la emisiunea-concurs ”Election69 - 2016 edition” :D :D :D

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Scopul final al oricarui stat politzienesc-fiscal este controlul total al contribuabilului (vaca de muls). Baze de date integrate, impozite minime obligatorii, CIP RFID implantat in ureche si diverse restrictii de acces setate in caz de nesupunere. Cam asta e tendinta. In anii trecuti intreba un cretin de pe la ANAF de ce n-au toti romanii card bancar sau credit la banca.. de parca de asta ne-am nascut pe lume, ca sa crestem o banca la san.

Edited by rosix, 29 August 2016 - 20:41.


#31
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,129
  • Înscris: 03.07.2008

 Prien, on 29 august 2016 - 20:09, said:

...
Dar, asa in trecere, eu aveam 26 de ani in decembrie 89. Asa ca stiu cum  a fost atunci. ...

Si esti de acord sa dam SRIului putere mai mare dacat a avut Securitatea vreodata... Mda

 ASCENDED, on 29 august 2016 - 20:13, said:

Eu cred că:

Dacă nu am făcut nimic ilegal cu ce m-ar afecta în mod negativ o astfel de supraveghere?

Exista oameni cinstiti carora nu le place sa fie tratati ca ultimii infractori (urmariti, ascultatii, tinuti sub supraveghere etc)

#32
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu va mai bateti capul,...stie STS-ul si cind ai dat cu cardul pe la Billa,....deci ce ai mincat,....

Nu e de ieri, de azi,....

#33
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 Imperathor, on 29 august 2016 - 20:40, said:

Si esti de acord sa dam SRIului putere mai mare dacat a avut Securitatea vreodata... Mda

Exista oameni cinstiti carora nu le place sa fie tratati ca ultimii infractori (urmariti, ascultatii, tinuti sub supraveghere etc)

Asa este, daca eu sunt un roman patriot bun platnic al impozitelor si taxelor........pentru ce sa fiu supravegheat/urmarit/ascultat???Posted Image

Doar ca sa aiba unii de la SRI un loc de munca bine platit si pensii nesimtite?

Edited by xmanyacs77, 29 August 2016 - 20:53.


#34
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 rosix, on 29 august 2016 - 20:40, said:

de ce n-au toti romanii card bancar sau credit la banca.. de parca de asta ne-am nascut pe lume, ca sa crestem o banca la san

Nu, ne-am nascut sa fim analfabeti fiscal, primitivi si evazionisti. Way fucking better.
Daca merge chipul din ureche la fel cum merg cardurile de sanatate, ne putem relaxa.

Edited by shefu_de_combinat, 29 August 2016 - 20:50.


#35
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013

 Prien, on 29 august 2016 - 20:09, said:

sabazios
M-ai facut sa rad si ti multumesc pt comicul situatiei.
Dar, asa in trecere, eu aveam 26 de ani in decembrie 89. Asa ca stiu cum  a fost atunci. Talica?
...

ma bucur ca razi ... dar exista mai multe feluri de a rade ... unele nu tocmai inteligente

PS: stiu foarte bine cum a fost "atunci" ... foarte foarte probabil ... mult mai bine decat "talica"

 Bebeluka, on 29 august 2016 - 20:27, said:


Nici nu trebuie s-o ceara..Si-o iau ei singuri...
De parca ar trebui sa cera apermisiunea cuiva Posted Image))

este legal?

#36
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 ASCENDED, on 29 august 2016 - 20:13, said:

Eu cred că:

Dacă nu am făcut nimic ilegal cu ce m-ar afecta în mod negativ o astfel de supraveghere?

si daca ai facut ceva ilegal....nu crime....altceva.....ce le da dreptul sa faca astora de urmaresc? sau crezi ca e cineva pe lumea asta fara greseala? pai daca ar fi asa n-ar mai exista democratia...am pune un conducator perfect si aia ar fi

 Bebeluka, on 29 august 2016 - 20:27, said:


Nici nu trebuie s-o ceara..Si-o iau ei singuri...
De parca ar trebui sa cera apermisiunea cuiva Posted Image))

exacly....cine garateaza ca chiar acum nu sunt folosite tehnicile pentru nu stiu ce urmarire a vreunui om nevinovat...poate doar de faptul ca e adversar politic.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate