Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

DESPRE ANVELOPE

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
17790 replies to this topic

#55
Dok

Dok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 11.02.2004
Dar nu inteleg ce au Fulda? Doar doua pentru ca nu eram pregatit pentru echipare de iarna, dar conditiile de drum unde trebuia sa ajung erau vitrege. Am cautat ceva repede si mai ieftin. Am gasit aceste gume Fulda Kristal Supremo, care sunt nemtesti. Cand ma refac financiar o sa iau 4 gume, dar astea chiar au fost bune pe drumul spre Constanta, acolo unde nu trecea decat tancul. Cu ocazia asta le-am testat si sunt ok, au trecut peste toate dunele intalnite. Bineinteles gratie si unui motor diesel.  B)

#56
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Vezi ca am pus niste attachments la inceputul topicului luate de pe Autobild. Compara astia anvelopele de iarna de diverse dimensiuni si Fulda tot la ultimul loc trage. "Nerecomandabile" este sentinta nemtilor. Asta e cu Fulda.

#57
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Am o Mazda 626 din '96 si trebuie sa-mi schimb (minim) 2 anvelope.(185/70 pe 14).
As dori sa-mi recomandati si mie niste marci si niste magazine daca se poate.
Am gasit Good Year,Sava,Toyo,Semperit,Continental si nu stiu ce sa aleg.
Mentionez ca sunt dispus sa dau maxim 2 milioane pe bucata.

Mersi anticipat. :peacefingers:

Edited by tau_xxx, 01 July 2005 - 14:02.


#58
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Eu am condus in ultima perioada citroen-uri si astea vin echipate cu Michelin, pot sa spun ca sunt placut surprins de rezistenta, aderenta si comportament.

Pe de alta parte, si recomand anvelopele pentru sezoanele specifice, de iarana si pe cele de vara. Poti sa spui initial ca nu sunt cine stie ce, dar pana nu le incalti pe alea de iarna in conditii de zapada nu te poti pronunta. Cele de vara ofera o aderenta mult mai buna decat cele all seasons.

Concluzie: Marca recomandata "MICHELIN" (mi se pare ca si Peugeot-ul si Citroen-ul distribuie asa ceva) Daca iti permiti sa iti iei pe rotile de tractiune specifice sezonului si pe celelalte all seasons.

Good Luck!!!!!!!!!!!!!

#59
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005
Michelin,Pirelli,Continental sunt marci economice.Si multi constructori de automobile de obicei le aleg pentru prima echipare.Deoarece costa putin.
Nu obtii maximul de performanta decat atunci cand alegi ceva specific.Adica pneu de vara sau pneu numai de iarna.Pneu sport sau pneu pentru confort.Desigur ca un pneu sportiv nu ajuta la economisire de carburant,dar in schimb ai siguranta in franare si curbe,ceea ce conteaza foarte mult.
Dar dupa cum am spus intr-un alt topic....Am avut Michelin ,si am jurat ca nu voi mai cumpara niciodata asa ceva.Si despre ele vad ca zice lumea cat sunt destul de  performante.Probabil cei ce vin de pe Montana sau Victoria  :D .Un comportament mai nesigur nu am mai vazut,plus ca pe ploaie botul masinii derapa,desi mergeam foarte incet in curba.Trecand pe Bridgestone Potenza re010,ca situatia s-a schimbat radical e putin zis.Masina a capatat un comportament incredibil in curbe si o stabilitate de asemenea,nu mai zic de mers pe ploaie.Costa mult intr-adevar 130 euro bucata,dar sunt top,cel putin la dimensiunea mea,195/55 R15.
Un cauciuc ,cu un raport pret/calitate bun,poti lua Toyo Proxes,Good Year Eagle F1,Yokohama.Ma informasem acum vreo 2 luni pentru Toyo Proxes ,costau circa 270 euro toate 4,inclusiv montaj si echilibrare.
Cat despre cauciucuri de iarna,nu stiu ce sa iti zic,nu am avut niciodata,nici nu mi-au trebuit.

Edited by CivicVtec, 02 July 2005 - 15:40.


#60
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Nokian, Yokohama, Bridgestone  :naughty:

#61
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
sava sunt cauciucurile alea tampite care cresteau pe loganuri distanta de franare cu vreo 8m de la 100/h fata de ce au pus ulterior pe ele ? parca astea erau

#62
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
cu ce spanac incalt o solentza ? ca deja derapeaza in toate directile ? ce sunt 165/70? Care stie.?  si nu fiti zgarciti..dati linkuri/adrese de unde putem incaltza auto..

#63
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
e marcat in certificatul de inmatriculare, cartea tehnica si pe marginile cauciucurilor :)

dar daca tii neaparat, e o solenza la blocul de langa si ma uit :)

#64
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Intrebare, eu am pe masina Yokohama Geolander

Sunt bune sau merita o investitie ?

#65
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005

Kidu, on Jul 2 2005, 20:51, said:

cu ce spanac incalt o solentza ? ca deja derapeaza in toate directile ? ce sunt 165/70? Care stie.?  si nu fiti zgarciti..dati linkuri/adrese de unde putem incaltza auto..

<{POST_SNAPBACK}>


165/70
165 mm latimea anvelopei
70% din latime =inaltimea balonului
Cat despre linkuri/adrese nu vad rostul.Cauciucurile ti le iei de la magazin.

@Courage:

http://www.google.co...nder review&lr=

#66
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Eu am avut nevoie de un profil mai ciudat (185/60 R15 H) si am ales Toyo Vario V1. Vara trecuta. Am mers si pe zapada tot cu ele, sunt multumit.

Preturi bune pentru Toyo gasiti la importator

#67
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Alegerea unor anvelope nu e chiar un lucru usor. Sint zeci de fabricanti, sute de modele, nenumarate dimensiuni si zeci de magazine cu preturi de tot felul. In plus sint si tot felul de cauciucuri specifice.

Quote

Michelin,Pirelli,Continental sunt marci economice.Si multi constructori de automobile de obicei le aleg pentru prima echipare.Deoarece costa putin.

Michelin, Continental, Goodyear si Pirelli sint lideri de piata Si de calitate. Faptul ca echipeaza multe masini noi nu inseamna ca fac rabat la calitate, cum nu stiu de unde le scoate CivicVtec. Sau ca au preturi scazute!!!! (Vino inapoi de pe Marte, man!)
Daca te tine punga ia-ti Pirelli P6, daca le gasesti. Sint anvelope de vara. Michelin, Continental, Goodyear, Bridgestone, Dunlop sint bune de asemenea.
Daca vrei sa faci economii mergi pe segmentul mai ieftin gen Toyo, Yokohama, Fulda etc.
Iar pentru economii si mai mari si calitate si mai mica apeleaza cu intredere la Montana, Sava, Debica etc.

Ca magazin iti recomand sa suni la Cefin. E importator direct Pirelli si nu mai stiu ce alte marci si da marfa la preturi mult mai mici decit in magazine. (o anvelopa pe 17" e cu pina la 3.000.000 lei mai ieftina decit la unele magazine, in conditii de calitate asemanatoare!!!)
Metro si Selgros mai vind uneori la preturi bune...Depinde ce gasesti ca nu au prea multe.

#68
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005

Ahile, on Jul 3 2005, 12:07, said:

Alegerea unor anvelope nu e chiar un lucru usor. Sint zeci de fabricanti, sute de modele, nenumarate dimensiuni si zeci de magazine cu preturi de tot felul. In plus sint si tot felul de cauciucuri specifice.
Michelin, Continental, Goodyear si Pirelli sint lideri de piata Si de calitate. Faptul ca echipeaza multe masini noi nu inseamna ca fac rabat la calitate, cum nu stiu de unde le scoate CivicVtec. Sau ca au preturi scazute!!!! (Vino inapoi de pe Marte, man!)
Daca te tine punga ia-ti Pirelli P6, daca le gasesti. Sint anvelope de vara. Michelin, Continental, Goodyear, Bridgestone, Dunlop sint bune de asemenea.
Daca vrei sa faci economii mergi pe segmentul mai ieftin gen Toyo, Yokohama, Fulda etc.
Iar pentru economii si mai mari si calitate si mai mica apeleaza cu intredere la Montana, Sava, Debica etc.

Ca magazin iti recomand sa suni la Cefin. E importator direct Pirelli si nu mai stiu ce alte marci si da marfa la preturi mult mai mici decit in magazine. (o anvelopa pe 17" e cu pina la 3.000.000 lei mai ieftina decit la unele magazine, in conditii de calitate asemanatoare!!!)
Metro si Selgros mai vind uneori la preturi bune...Depinde ce gasesti ca nu au prea multe.

<{POST_SNAPBACK}>


Tu crezi ce vrei pana la urma.Si oricum eu nu as vorbi din auzite ca tine.Eu am probat destule pneuri ca sa imi fac o parere,si nu numai a mea,sigur.Pirelli P6 sunt pneuri confortabile si facute pentru cei fara pretentii mari.Ca si restul ,Michelin,Continental,dupa cum am zis sunt constructori de masa.Exact ca si cum ai compara Bosch cu Denso.Adica,in timp ce Bosch face produse pe scara larga,destul de bune,Denso face produse specifice de calitate extrema.Nu stiu daca ma pot face destul de inteles.Dar am probat destule cauciucuri si stiu ce vorbesc.Si daca spui ca Toyo sunt ieftine,or fi,dar sunt calitativ mult mai bune decat Pirelli sau Michelin.Traiesc intr-o tara in care lumea este destul de pretentioasa in privinta cauciucurilor,si nu numai.Si e clar,cine isi cumpara cauciucuri fara mari pretentii,aleg de obicei Pirelli,Michelin,Continental...si marci de genul asta.Cine se uita la performante ,chiar daca da ceva bani in plus,alege Bridgestone,GoodYear,Toyo....Ca pe piata romaneasca or fi si ceva modele Toyo economice ,e normal asa ceva.Ca astia fac cauciucuri si pe 13' pana la urma,si clar nu se compara cu varful de gama Proxes.
Eu personal sunt de parerea asta.Consider cauciucurile partea cea mai importanta a unui automobil,dupa motor bineinteles.Si tinand cont de importanta lor,adica pe degeaba ai un motor puternic daca nu ai cauciucuri la inaltime,pe degeaba ai suspensii top daca nu ai cauciucuri .Si va spun sigur ,se simte la greu diferenta dintre un cauciuc economic,si unul top.

#69
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
pana una alta, daca tot sunteti asa cunoscatori, spuneti-mi si mie unde pot sa gasesc, urmatoarele modele:

BFGoodrich Control Plus

http://www.1010tires...ran...ETM</sup>

BFGoodrich Traction T/A T

http://www.1010tires...

Fuzion HRi

http://www.1010tires...n&tiremodel=HRi

Michelin HydroEdge

http://www.1010tires...ran...ETM</sup>

Edited by Parise, 03 July 2005 - 22:20.


#70
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

Quote

Si oricum eu nu as vorbi din auzite ca tine

Nu vorbesc din auzite. Am urmarit diverse studii in tot felul de publicatii si mi-am format o opinie. Ce te face sa crezi ca vorbesc din auzite?

Quote

Dar am probat destule cauciucuri si stiu ce vorbesc
Eu am probat destule pneuri ca sa imi fac o parere

Tu vorbesti de impresiile tale personale vis-a-vis de studii facute de profesionisti. Da-mi voie sa le prefer pe ultimele.

Quote

Nu stiu daca ma pot face destul de inteles

Pai ori te exprimi tu foarte prost ori sintem noi prea dobitoci pentru a reusi sa intelegem. Una din doua. Poate ne poti preciza tu care varianta e corecta.

Quote

Si e clar,cine isi cumpara cauciucuri fara mari pretentii,aleg de obicei Pirelli,Michelin,Continental...si marci de genul asta.Cine se uita la performante ,chiar daca da ceva bani in plus,alege Bridgestone,GoodYear,Toyo...
Si va spun sigur ,se simte la greu diferenta dintre un cauciuc economic,si unul top.

Da asa e, se cam pisha Toyo pe Pirelli, Michelin si Continental. Nici nu incape discutie. Ultimele sint pentru aia care nu-si permit Toyo.  :roflmaofast: Nu stiam. Iti multumim CivicVtec pentru ca impartasesti cu noi din vastele tale cunostinte! O izvor de intelepciune, cum ne racoresti tu setea de cunoastere!
Bravo, asta chiar mi-a placut! :clapping:

Edited by Ahile, 03 July 2005 - 23:44.


#71
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005

Ahile, on Jul 3 2005, 23:09, said:

Nu vorbesc din auzite. Am urmarit diverse studii in tot felul de publicatii si mi-am format o opinie.
Tu vorbesti de impresiile tale personale vis-a-vis de studii facute de profesionisti. Da-mi voie sa le prefer pe ultimele.

<{POST_SNAPBACK}>


Deci recunosti ca vorbesti din auzite  :D ,si te sfatuiesc sa incerci diferite cauciucuri cand ai ocazia.Eu am avut norocul sa le probez mereu pe acelasi tip de masina.Si m-am convins de calitatea si defectele unora.De exemplu Bridgestone Potenza ale mele nu vor fi considerate top din toate punctele de vedere niciodata.In primul rand fac un zgomot la rulaj redus de zici ca ai senile ...plus lateralul foarte dur,ca zidul,nu il face un pneu confortabil in schimb exceleaza in curbe.Oricum eu nu le-am luat pentru confort sau sa reduc consumul de benzina,ci sa fie cat mai performante ...sportiv vorbind.Fiecare cu pretentiile lui deci.

#72
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
beeeiii ... organizam un meci? Ma bag eu arbitru, ca-s mai mare ... si poate apuc sa mai scap si eu cate una!

Ce mama draq, chiar nu va dati seama ca sunteti penibili cu lupta asta a voastra, de orgolii? Aveam pretentii ... de la amandoi!  :nonobad:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate