Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7446 replies to this topic

#1729
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Titlu de stat emis in 1929, stirea completa este aici:
https://www.economic...ani_579976.html
O intrebare(retorica):
Oare va primi ceva, oricat?

#1730
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005
Afaceriștii noștri cu proprietăți litigioase cumpărate, sunt pui mici, pe lângă ăsta....

Edited by wertyck, 29 April 2022 - 07:01.


#1731
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Nu am auzit sa existe titlu de stat perpetuu (fie el si "la purtator"), cel mult francezul poate primi valoarea actualizata a principalului+dobanzii pentru termenul scadent. Ca deja l-au facut de niste bani un avocat francez si o "societate financiara romaneasca" nu ma mira si nu inseamna ca Henri B. va primi vreodata cat pretinde.

L.E.: cei de la Profit.ro au mai multe informatii despre aceasta speta:
"Pe okazii.ro, o astfel de obligațiune se vinde cu 240 de lei. Francezul este departe de a fi primul deținător de titluri de stat românești interbelice care încearcă, după aproape un secol de la emiterea acestora, să obțină răscumpărarea lor cu dobândă de la actualele autorități de la București. Iar jurisprudența locală în materie, analizată de Profit.ro, nu este deloc încurajatoare pentru el".
https://www.profit.r...atoare-20689276

Deci francezul deja si-a luat tzeapa cand a platit aia 300.000E unui "colonel roman" pentru hartia aia.

Edited by l_dan, 29 April 2022 - 09:41.


#1732
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006
pentru luna mai 2022

1 an - 5.5%
3 ani - 6.15%

#1733
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
A doua luna consecutiv fara emisiune pe 5 ani.

#1734
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Pe 5 ani probabil ar fi dobanda pe la 7.5% si nu vor sa imprumute asa scump.
In schimb urmeaza sa apara pe bursa alea de la Primaria Bucuresti, cu dobanda mare, cine a putut sa cumpere prin subscriere au luat si sub valoarea nominala.

#1735
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postcristiandrei, on 29 aprilie 2022 - 12:01, said:

In schimb urmeaza sa apara pe bursa alea de la Primaria Bucuresti, cu dobanda mare
Se impozitează cuponul din municipale? Dar tranzactia cu ele? 7.33% dobandă însă e ... 10.000 de lei bucata

#1736
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 24.04.2013
Eu as zice ca nu:

Codul fiscal said:

ART. 93 - Venituri neimpozabile
(1) Nu sunt venituri impozabile următoarele:
a) veniturile realizate din deținerea și transferul instrumentelor financiare care atestă datoria publică a statului, precum și a unităților administrativ-teritoriale, inclusiv din operațiunile de tip repo și reverse/repo cu aceste instrumente, indiferent de piața/locul de tranzacționare unde are loc operațiunea;


#1737
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Nici eu nu cred ca se impoziteaza, in schimb, pe astea ca sa le cumperi de pe bursa platesti comision de brokeraj, pe cele FIdelis avand sansa sa subscrii direct, nu am platit.

#1738
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
Numa ”afaceri” fac, am retras de la posta ca erau depusi cu 3,75 parca
Acu ma bate gandul sa retrag si de la trezorerie ca sunt depusi cu 5,1/ 5 ani si sa mai astept,daca nu fac nimic timp cu ei pana atunci.

#1739
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Incerc sa evit sa ma complic chiar atat de mult, si asa o mare parte ii am in depozite pe 3/6 luni, cu o dobanda clar mai mica. Sincer, m-ar fi tentat alea de la PMB, 7.33 pe 10 ani poate nu pare mult acum, cand ai 5,5 la Tezaur, dar sunt sanse mari ca peste vreo 3 ani sa ne intoarcem la dobanzi sub 3, asa ca 7 va fi o dobanda buna.

#1740
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
Asta e, merita deranjul,completez cererea,o depun si astept banutii

#1741
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

View Postceanu1980, on 30 aprilie 2022 - 10:13, said:

Asta e, merita deranjul,completez cererea,o depun si astept banutii

Salut,
Imi poti spune te rog cum se numeste formularul/cererea care trebuie completata la Trezorerie pentru a retrage banii  ( din titluri ) inainte de termen?

Multumesc

#1742
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
La o cautare pe net a iesit asta.

#1743
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru rascumparare titluri Tezaur trebuie mers la Trezorerie cu formularul de subscrtiere in original (si actul de identitate, bineinteles). Completeaza ei si imprima cererea, tu doar o semnezi. Operatia aceasta nu se poate face online deci orice formular de pe net e inutil.

Edited by sags, 30 April 2022 - 11:52.


#1744
mgc0cgm

mgc0cgm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.08.2019

View Postsags, on 30 aprilie 2022 - 11:50, said:

Pentru rascumparare titluri Tezaur (...)
Stiti cumva si cam cat timp dureaza din momentul cererii de rascumparare si pana poti scoate banii?

#1745
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 24.04.2013
@mgc0cgm: Banii intra in contul de subscriere cel mai tarziu in data de 20 a lunii urmatoare celei in care s-a depus cererea. Ca exemplu, daca cererea este depusa azi 2 mai banii sunt sigur disponibili pe 20 iunie. Chiar daca zice ‘cel mai tarziu’, deci ai putea primi banii mai repede, ma indoiesc ca Statul se grabeste sa ii dea inainte de termenul limita; aici s-ar putea sa fie util sa ai cont in SPV, ca ar trebui sa primesti extras de cont cand intra banii si deci sa afli daca au intrat cumva mai devreme. (Eu am avut o asemenea rascumparare dar nu am verificat inainte de ziua limita.)

Din ce mi-aduc aminte sa fi citit, la Posta e cam aceeasi regula dar ziua limita nu este 20 ci ultima zi lucratoare a lunii (deci cu vreo 10 zile mai tarziu).

ATENTIE ca se pierde absolut toata dobanda - inclusiv cea deja incasata, ea este scazuta din suma de rambursat.

#1746
mgc0cgm

mgc0cgm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.08.2019

View Postsags, on 02 mai 2022 - 05:03, said:

...
Mersi de info. Da, stiam ca se pierde dobanda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate